Tatili Verimli Geçirmek İçin Tavsiyeler

Tatilde neler yapılabilir? Boş zaman aktiviteleri nelerdir? Evinizde yapabileceğiniz aktiviteler neler? Kitap okumak, dil öğrenmeye başlamak, bir sanat yeteneği geliştirmeye başlamak, film ve belgesel izlemek gibi bir çok tavsiyemiz var.

Corona virüsü, dünyada salgın hastalıklar grubuna alındı ve şuan yaklaşık 120 ülkede insanların etkilendiği belirtildi. Geçtiğimiz gün, ülkemizde de okullar geçici bir süreliğine tatil edildi. Bu defa normal bir tatil değil tabiiki. Ailenizin ve çevrenizin sağlığını korumak için daha çok evinizde geçireceğiniz bir süreç olacak bu. Bu süreci verimli hale getirebilir, tatilinizin boşa geçen bir zaman dilimi olmasını önleyebilirsiniz.

Tatilinizi Daha Verimli Geçirmek İçin Yapabileceğiniz Aktiviteler

Okullara verilen bu arada, gerek derslerden geri kalmamak için gerekse kendinizi geliştirmek için plan yapmalısınız. Belirleyeceğiniz bazı aktiviteler ile kendinizi daha verimli bir sürece sokabilirsiniz. Evde ailenizle yapabileceğiniz bir çok şey bulabilirsiniz.

“Boş zaman işte!” Demeyin, önemli. Belki de kendi kendinizle yapacağınız bir toplantı sonucu, aydınlanma yaşayabilirsiniz. Önemli kararlar alabilirsiniz. Değişim sürecine girebilir, iyi özelliklerinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Neden olmasın? Her şey bir karar verip ilk adımı atmanızı bekliyor olabilir. Bu nedenle, Türkiye’nin tarafsız ve güncel platformu, networkokulu.net olarak sizler için bazı aktiviteleri derledik. Gelin bu tavsiyelere birlikte bakalım:

Kitap okuyabilirsiniz

Kitap okumak, tatil zamanlarında veya boşa geçirilen zaman dilimlerinde yapılabilecek en iyi aktivitelerdendir.

Kitap okumak, tatil zamanlarında veya boşa geçirilen zaman dilimlerinde yapılabilecek en iyi aktivitelerdendir. Yine mi kitap demeyin. Kafanızın içerisini bir değirmen gibi hayal edin. Değirmen taşları arasına buğday, arpa, yulaf vs atarsanız, o değirmen onu öğütür. Ortaya yeni bir ürün çıkarmış olursunuz. Ancak bu değirmen de boşa dönerse, bu defa kendi kendinizi yersiniz.

Evinizde yapabileceğiniz aktiviteler arasında ilk sırada olması, kitap okumanın insana fayda sağlamasıdır. İnsanların yaşlılık zamanı, unutkanlıklarının artmasının en büyük nedenlerinden biridir bu. Kitap okumamak. Kendini geliştirmeyi bırakmak. Öğrenmeyi bırakmak. Artık değirmenlerini çalıştırmadıkları için, değirmen kendi kendini bitiriyor. Kitap okumanız en iyi tavsiyelerimizdendir.

Kitap Tavsiyeleri Ve Kitap İncelemeleri İçin >>

Ailenizle vakit geçirebilirsiniz

Ancak aynı evde yaşayıp da konuşmayan, muhabbet etmeyen o kadar çok aile var ki!

“Zaten boş zaman, evde olacağız. Bu nasıl tavsiye?” Diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak aynı evde yaşayıp da konuşmayan, muhabbet etmeyen o kadar çok aile var ki! Aile içi iletişimin önemini unutuyoruz. Annenizle, babanızla veya ebeveyn iseniz çocuklarınızla bol bol muhabbet edecek zamanınız olacak.

Onlara hayat tecrübeleriniz ile tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Başarılı insanların hayat hikayelerine birlikte bakabilirsiniz. Okuduğunuz bir kitap üzerine ailece muhabbet edebilirsiniz. Ailenizle vakit geçirin tavsiyesi bu nedenle gerçekten önemli, gözardı etmeyin.

Aile Bağlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 10 Şey >>

Hayal kurabilir, hedef koyabilirsiniz

En son hayallerinizi ne zaman gözden geçirdiniz? Bir hedefiniz var mı?

Bu tavsiyemiz aslında, hayatın gerçekleri üzerine kuruludur. En son hayallerinizi ne zaman gözden geçirdiniz? Bir hedefiniz var mı? Ya da neleri kendinize hedef olarak belirlediniz? Bunları sessiz bir ortamda ayrıntılı olarak düşünmek için bol vaktiniz olacak. Yapmak istediğiniz kariyer, almak istediğiniz araba, yaşamak istediğiniz şehir veya ülke, gezmek istediğiniz yerler hakkında kendinize ayrıntılı bir hayal listesi çıkarabilirsiniz.

Kurmuş ve bir kağıda yazmış olduğunuz hayallerinizi, hedeflere dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı? S.M.A.R.T yöntemi ile tabiiki. Hiçbir hayal, hayal olarak kalmak zorunda değil. Gerçekçi bir plan ile ilk adımlarınızı atmaya başlayabilirsiniz.

Yabancı dil öğrenmeye başlayabilirsiniz

Yabancı dil, şuanda olmazsa olmaz kişisel gelişim konuları arasındadır.

Yabancı dil, şuanda olmazsa olmaz kişisel gelişim konuları arasındadır. Her ne iş yapıyor olursanız olun kesinlikle gereklidir. Özellikle genç yaşlarda başlandığı zaman daha fazla dil öğrenilebilir. Kendinize yurt dışı ile ilgili hayal kuruyorsanız kesinlikle dil öğrenmeniz şart. Çünkü konuşarak anlaşan varlıklarız. Hemen bu konu ile ilgili bir kurs, video veya kitap ayarlayarak başlangıç yapabilirsiniz.

Liderlik Nedir? Tanımlama Yolları Nelerdir? >>

Spor yapmaya başlayabilirsiniz

Spor, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları arasındadır.

Spor, evinizde yapabileceğiniz aktiviteler arasında sağlığınız açısından bir numaradır. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları arasındadır. Eğer spor yapmıyorsanız, evde sabah kaktığınız zaman ufak esneme hareketleri ile başlangıç yapabilirsiniz. Veya ufak spor aletleri edinebilirsiniz. Hayatında başarıyı yakalamış insanların hayat hikayelerine bakarsanız spora verdikleri önemi görebilirsiniz. Vücudunuzun dinç kalması, daha verimli olmanız, yaratıcı özelliğinizi geliştirmek veya daha şık görünümlü bir beden için gereklidir.

Reishi Mantarının Faydaları >>

Sağlıklı yaşam için karar alabilirsiniz

İşiniz, okulunuz veya keyfinizden dolayı sağlıklı yaşam ile ilgili bir çalışmanız olmayabilir.

İşiniz, okulunuz veya keyfinizden dolayı sağlıklı yaşam ile ilgili bir çalışmanız olmayabilir. Ancak atalarımızın da deyimiyle, her hastalığın başı aslında çok yemek yemekten gelir. Hayatınızda denge kurmak için kendinizi frenlemek, yediğinize içtiğinize dikkat etmek için sağlıklı yaşam trendlerine bakabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ile ilgili kitaplar okuyabilir, videolar izleyebilirsiniz. Bu sizde farkındalık oluşturma başlangıcı da olabilir. Kendinizde disiplini sağlayabilirseniz, motivasyonunuzun arttığını, bedeninizin dinçleştiğini hissedeceksiniz. Sağlıklı yaşamı ertelemeyin.

Bütçe planı oluşturabilirsiniz

Bütçe planı tavsiyemiz, gelecek planlarınızı biraz daha şekillendirmek üzerinedir.

Bütçe planı tavsiyemiz, gelecek planlarınızı biraz daha şekillendirmek üzerinedir. Bir bütçe nasıl oluşturulur? Bütçe hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Para konusunda çoğu insanın bilgisi çok zayıftır. Paranın geleceğini biliriz, ancak onu nasıl kullanacağımız konusunda bilgi sahibi değiliz.

Evinizde yapabileceğiniz aktiviteler arasında olan bütçe planı, gelir ve giderlerinizi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Hayallerinizi belirlediniz, hedeflerinizi SMART plan doğrultusunda hazırladıysanız, bütçe planı oluşturmak çok kolaydır. Her ay nelere para harcadığınızı yazın. Neleri kısabilirsiniz, neler gereksiz? Kenara ne kadar para biriktirebilirsiniz? Bunlar üzerine düşünecek çok zamanınız olacak. Belki de alacağınız araba, size o kadar uzak değildir. Gitmek istediğiniz ülkeye çok daha yakın zamanda bilet alabilirsiniz. Bütçeniz, sizin her şeyiniz.

Büyük Tasarruf İçin Yapılması Gerekenler >>

Ders çalışabilirsiniz

Ders çalışmak, tatil zamanlarında en son aktiviteler arasındadır.

Ders çalışmak, tatil zamanlarında en son aktiviteler arasındadır. Ders çalış tavsiyesi dinlemeyi pek sevmeyiz. Duymak istemeyiz. Burada bahsettiğimiz şey, okuldaki gibi bir çalışma değil. Kendinize ayırabileceğiniz çok zamanınız olacak.

Kazanmak istediğiniz bölümü, üniversiteyi bulun. Seçeneklerinizi belirleyin. Ne kadar süre ne kadar çalışmalısınız? Bunun bir planını oluşturun. Kısa tatil arasında, çalışmanızla hayatınızı kurtarırsınız demiyoruz. Ancak karar verebilirsiniz. Ve karar vermek, başlangıç için gayet yeterlidir. Verimli bir ders çalışma ortamı oluşturabilir, günün en değerli zamanını bu konuya ayırabilirsiniz.

Steve Jobs Hayat Hikayesi >>

Çocuklarınızla boyama kitapları boyayabilirsiniz

Çalışıyor olmanız dolayısı ile çocuklarınızı okullara veya bakıcılara bırakıyorsunuz.

Evinizde yapabileceğiniz aktiviteler arasında en eğlencelilerinden biri de çocuklarınızla vakit geçirmektir. Çalışıyor olmanız dolayısı ile çocuklarınızı okullara veya bakıcılara bırakıyorsunuz. Hayat şartları, yapacak bir şey yok. Belki de çocuğunuzu günlük 2-3 saat görebiliyorsunuz ya da daha az. Ya da okula gittiği için siz çok da ilgilenemiyorsunuz. İşte size akşamları çocuğunuzla vakit geçirecek tam fırsat. Çocuğunuzla ilgilenecek daha fazla zamanınız olacak.

Bir boyama kitabı ne işe yarar diye düşünmeyin. Çocuğunuza renkleri öğretebilirsiniz. Onun hayal dünyasını öğrenebilir veya genişletebilirsiniz. Daha fazla vakit geçirerek, neleri sevdiğini, hangi yeteneklere sahip olduğunu az da olsa görebilirsiniz. Ayrıca ufak bir yararlı alışkanlık edinmesini sağlayabilirsiniz. Giysilerini, oyuncaklarını toplaması, ellerini yıkaması gibi bir davranış olabilir.

Oyun oynayabilirsiniz

Oyunlar, sadece vakit geçirmenin yanında bağları kuvvetlendirmek için birebir bir yöntemdir.

Oyunlar, boş zaman aktiviteleri arasında en başta gelmektedir. Sadece vakit geçirmenin yanında bağları kuvvetlendirmek için birebir bir yöntemdir. Ailenizle mükemmel vakit geçirebilirsiniz. Telefonları, sosyal medyayı biraz kısarak bir süre arınma yaşayabilirsiniz.

Oyun için geçirdiğiniz vakit, ne kadar reklam bombasına maruz kaldığınızı, aslında neleri fark edemediğinizi görmeniz için size imkan verecektir. Bu kadarcık sürede bile sevdiklerinizin yüzündeki gülümsemeyi görmek sizi daha dinç yapacaktır.

Oyunla Para Kazanmanın Yolu >>

Film veya belgesel izleyebilirsiniz

Film veya belgesel tavsiyemizi, sıradan filmler oluşturmuyor.

Film veya belgesel tavsiyemizi, sıradan filmler oluşturmuyor. Filmler aslında bir fikri, bir markayı bir bir geleceği bize göstermek için mükemmel bir yoldur. Hayata bakış açınızı değiştirecek, size ilham verecek veya motivasyonunuzu tavan yaptıracak kişisel gelişim filmleri izleyebilirsiniz.

Belgesel seçebilir, bir konu üzerine bir çok video izleyebilir, kitap okuyabilirsiniz. Bu sizin hayata karşı bakış açınızı da değiştirir. Kendinizi geliştirmek gibisi yok. Hemen kendinize veya ailece izleyecek şekilde bir film seçin. Sonra da film üzerine muhabbet edin; Neler sizi etkiledi? Kendinize hangi dersleri çıkardınız?

Meditasyona başlayabilirsiniz

Hayata karşı kendinizde bir farkındalık oluşturmak istiyorsanız, meditasyon gibisi yoktur.

Hayata karşı kendinizde bir farkındalık oluşturmak istiyorsanız, meditasyon gibisi yoktur. Kendinizle baş başa kaldığınız zaman itiraflar gelir. Kendinizi görmeye başlar, nerede olduğunuzu değerlendirmeye başlarsınız.

Meditasyon, sizin rahatlamanız için harika bir yöntemdir. Sabahları veya akşamları yatmadan önce kendinize bir rutin oluşturabilirsiniz. Kendinizi daha dingin, daha sabırlı, daha dinç hissetmeye başlayacaksınız. Stresten uzaklaştığınızı göreceksiniz. Kendinize vakit ayırın.

Tüm Detayları İle Network Marketing >>

Toprak ile ilgilenebilirsiniz

Doğal terapi mi istiyorsunuz? Çıplak ayakla toprakta gezmeyi bir deneyin.

Evinizde yapabileceğiniz aktiviteler için sırada doğal terapi var. Çıplak ayakla toprakta gezmeyi bir denemelisiniz. Eğer evinizin bahçesi varsa, hayalini kurduğunuz bahçe için çalışmaya başlayabilirsiniz. Ufak bir düzenleme yapın. Veya bazı çiçekler dikmeye başlayın.

Ya da evinizde bahçe yoksa, evde kullanmadığınız derince kaplardan kendinize çiçek saksıları yapabilirsiniz. Kendinize yararlı bir alışkanlık oluşturabilir, zamanınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Günlük tutmaya başlayabilirsiniz

Günlük tutmaya başlayın.

Günlük tutmaya başlayın. Hayatınızdaki zaman dilimini yazıya dökmeye başlayın. Belki de içinizde bir yazar ruhu yatıyor. Onu canlandırmak için güzel bir yöntemdir günlük tutmak.

Günlük tutmak, sizin stresinizi de alır. İnsanlara, çevrenize anlatamadığınız şeyleri dile getirmek, kötü bir ruh halini değiştirir. Düşüncelerinizi pozitif hale getirmek için, günlük belli ödevler belirleyebilir, kendinizi değerlendirebilirsiniz. Kendi kendinize hesap vermek, içinizdeki girişimci ruhu, disiplinli askeri, hareket ettirebilir.

Pozitif Düşünce İle Mutluluğa Ulaşmak >>

Bonus tavsiye: Networkokulu’nu takip edebilir veya sitemizde yazar olabilirsiniz

Kişisel gelişim, sağlıklı yaşam, network marketing, satış pazarlama gibi bir çok kategoride paylaşımlar yapan Networkokulu, kendinizi geliştirmeniz için mükemmel bir platform. Yenilenen görünümü ile daha dinamik hale gelen sitemizde, belirlediğiniz konularda kendinizi ifade edebilirsiniz. Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği sitemizde siz de düşüncelerinizi insanlarla paylaşabilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımız Network Okulu Tv‘yi takip ederek, videolu içeriklerimize de ulaşabilirsiniz. Instagram ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek, günlük motivasyonunuzu, günlük kişisel gelişiminizi bir rutine dönüştürebilirsiniz.

***

Siz boş zamanlarınızda hangi aktiviteleri yapıyorsunuz? Bu tavsiyeler dışında listeye eklemek istedikleriniz var mı? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmaktan çekinmeyin.