fbpx
Liderliğin, doğuştan gelen bir yetenek olduğu hakkında eski zamanlardan süregelen bir tartışma var.

Başarılı Bir Takım Lideri Ve Yöneticisi Olmak İçin 10 Temel Beceri

Liderliğin, doğuştan gelen bir yetenek olduğu hakkında eski zamanlardan süregelen bir tartışma var. Liderlik için doğmamış olsanız bile başarılı bir takım lideri olmak için kullanabileceğiniz bazı yetenek setleri olduğunu bilmeniz, bu sorunun cevabından daha güzel bir haberdir.

Patron ve Lider Arasındaki Fark

Patron ve lider terimleri çoğu zaman birbirinin yerine kullanılır ve iyi bir sebeple kullanılır. Anlamlarında çok fazla örtüşme var. Ancak, belirsiz farklar var, en önemlisi neredeyse herkesin patron olabileceği, fakat liderlerin daha zor yetiştiğidir. Patron ve lider arasındaki farklardan bazıları:

Bir patron işi yönetir, bir lider insanlara ilham verir -Bir patron kendi ekibine görevler atayacak, ilerlemeyi izleyecek ve sonuçları değerlendirecektir. Lider, bir kuruluşun başarısına istekli olarak katkıda bulunmaları için insanlara ilham verir.

Bir patronun her zaman bir cevabı vardır, bir lider her zaman bir çözüm arar -Liderliğin bir kısmı çalışanlarına koçluk yapmaktır. Bu sadece ekip içinde tutarlılık yaratmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlarınızın problem çözme becerilerini geliştirmek ve kariyerlerini ilerletmek için harika bir yoldur.

Bir patron değeri izler, bir lider değer yaratır -Her çalışanın kuruma değer katması gerekir ve bu değerin bu çalışanın şirkete maliyetinden daha büyük olması gerekir. İyi bir lider, çalışanlarının benzersiz yetenek setlerini tanıyabilir ve şirket yararına yeteneklerini en üst düzeye çıkaracak şekilde kullanabilir.

Bunlar bir patron ile lider arasındaki farklardan sadece birkaçı, ama siz daha çok olduğunu anlamışsınızdır.

Şimdi başarılı bir takım lideri olmak için kullanabileceğiniz tekniklerden bazılarına bakacağız;

Başarılı Bir Takım Lideri ve Yöneticisi Olmak İçin 10 Temel Beceri

  1. Güven (Kibir Değil)

İnsanlar doğal olarak kendine güvenen liderlere doğru çekilirler. Net hedeflere ve bu hedeflere ulaşmak için net bir yön duygusuna sahip olmak başarılı liderlik için çok önemlidir.

Sadece güveninizin, kibir olmadığına dikkat edin.

Bir uçağın pilotunu düşünün. A noktasından B noktasına uçmak için pilotun, seçilen rotaya, uçağın uçma kabiliyetine ve mürettebatın yeterliliğine güvenmesi gerekir. Bu pilot bize güven veriyor ve çoğumuz o uçuşa hazırız. Ancak, bu pilot nereye gittiğimiz hakkında ve oraya varacakları yol ile ilgili belirsiz bir fikir sunarsa, güven vermez ve çok az kişi bu kaptanın liderliğini takip etmeye istekli olur. O uçaktan anında inmek isteriz.

  1. Kararlılık

Liderler zamanında karar verir. Bunu yapmamak, koşullar bir cevap verinceye kadar durumun tırmanmasına izin vermektir. Bunun olmasına izin vermek liderliğin tam tersidir ve kimseye sizi takip etmesi için ilham vermeyecektir.

  1. Organizasyon

İyi bir takım lideri, tüm kaynakların sınırlı olduğunu kabul eder. Buna parasal sermaye, hem zaman hem de insan sermayesi dahildir. Bunların her birini organize etmek ve öncelik sırasına koymak, böylece israfın en aza indirgenmesi, iyi bir lider için esastır.

Network Marketing’de sağlam bir organizasyon kurmanın sırrı >>

İpucu: Verimliliği mümkün olduğunca artırmak için sistemleri kullanın. E-posta, evrak işleri, zaman yönetimi ve yapabileceğiniz diğer her şeyle ilgilenmek için standart bir sisteme sahip olun.

“Organizasyon olmadan, birçok önemli karar, sadece şartların insafına kalmış olacaktır.”

  1. Müzakere

İş tanımında olsun veya olmasın, hemen hemen her takım liderinin iyi bir müzakereci olması gerekir.

Uyuşmazlıklar ve çatışma kaçınılmaz olarak ekibinizde ortaya çıkacaktır. Bu olduğunda, bu anlaşmazlıkları çözmek ve grup içindeki uyumu yeniden kurmak için istekli olmanız gerekir.

Farklı kişilikleri ele alırken, algının gerçeklik olduğunu daima aklınızda bulundurun. Bir tarafını rasyonel, diğer tarafını saçma olarak görebilirsiniz, ancak o kişinin gözüyle meşru bir yakınmaları var. Acil sorunu çözmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir kınama işleminin ekibin daha büyük hedeflerini etkilemeyeceğinden de emin olmanız gerekir.

Her iki tarafı da dinleyerek ve kabul ederek başlayın. Ardından, sizin için kabul edilebilecek 2 ila 3 uzlaşılmış çözüm bulmaya çalışın.

Son olarak, onlardan ikisinin de yaşayabileceği senaryoyu seçmelerini isteyin. Hiçbiri istediklerini elde etmese de, çözüme yatırım yaptığını düşünürlerse, buna uymalarının daha muhtemel olacağını göreceksiniz.

  1. Delegasyon

Temsilciliğin nasıl yapıldığını bilmek iyi bir takım lideri için bir seçenek değildir.Görevleri ekip üyelerinize, onları mikro-yönetim yapmadan da devredebilmelisiniz.

Etkili bir temsilci olmak için, öncelikle projenin kapsamını ve zaman dilimini net bir şekilde anlamanız gerekir. Ayrıca her takım üyesinin yetenek setini iyi bir şekilde anlamalısınız.

Bu şeyler netleştikten sonra, hedefi bir zaman diliminde gerçekleştirilmesi gereken bireysel görevlere ayırabilirsiniz. Daha sonra her görevi kendi yetenek setlerine göre bir ekip üyesine atayabilirsiniz. İşiniz daha sonra ortaya çıkan soruları yanıtlamak, ilerlemeyi izlemek ve bitmiş bir ürün oluşturmak için her şeyi bir araya getirmek haline gelir. Uygun delegasyon en doğru yönetim şeklidir.

  1. Önceliklendirin

İyi bir öncelik belirleyici olmak iyi bir beceridir, ancak ekibinizin zamanını, çabasını ve kaynaklarını optimize etmek için esastır.

Bir takım liderliği rolünde, projenin başarısı için en önemli ve en hassas olan görevlere öncelik vermeniz gerekir. Küçük işletme sahibinin bakış açısından, kişisel olarak ne yapacağınıza kadar öncelik vermeniz gerekir.

İşletmelerinizde, tüm çabalarınız şirketin satışlarını ve gelirlerini artıracak faaliyetlere adanmış olmalıdır. Zamanınızı, pozisyonunuza göre pazarlama, ağ oluşturma ve işletmeleri tanıtmaya harcayabilirsiniz. Sizi bu faaliyetlerden uzağa götüren her şeyin , bir çalışan tarafından yapılması veya bir uzmana yaptırılması (veya delege edilmesi) gerekir.

  1. Motivasyon

İyi bir takım lideri olmak, hem grubu hem de grup içindeki bireyleri nasıl motive edeceğinizi bilmek anlamına gelir. Dış ekip oluşturma alıştırmaları gibi teknikleri kullanmak , grup uyumluluğunu ve grup problem çözme becerilerini geliştirebilir. Bunlar grup ortamında çalışırken gerekli olan şeylerdir.

İyi takım oluşturma faaliyetlerini uygulamak şart olsa da, bu yeterli değildir. Takımınızdaki bireyleri nasıl motive edeceğinizi anlamanız gerekir. Herkesin bir şeyler yapmak için kendi motivasyonu vardır.

Bazıları parayla motive edilir, bu yüzden sonunda bir bonus var mı? Olmazsa, performanslarının bir sonraki yıllık gözden geçirme sürecinde dikkate alınacağını bildiklerinden emin olun.

Girişimcilerin motivasyonlarını her gün arttırabilecek 7 kolay yol için >>

Bazı insanlar (özellikle ebeveynler) daha esnek bir programa sahip olarak motive edilebilirler. Pazartesi-perşembe günleri bir saat içinde gelirlerse onlara Cuma öğleden sonra izin verir misiniz? (ya da bir saat geç kalmak)?

Bazı insanlar sonuçlardan korkuyor. İnsanların işlerini sürekli tehdit altında tutmak kısa vadede işe yarayabilir, ancak uzun vadede insanları motive etmenin bir yolu yoktur. Ancak bu, cevapsız tarihler veya düşük performans için sonuç olmaması gerektiği anlamına gelmez.

Bir takım lideri olarak, emrinde hem havuç hem de çubuk vardır .

  1. Sakinliğinizi koruyun

Bir süre zarfında grup koordinasyonu gerektiren herhangi bir insan çabası, bazıları öngörülebilir olsa da bazıları değil, sıkıntı, sorun ve meselelerle uğraşmak zorundadır. Bu sorunlar ortaya çıktığında, iyi bir takım lideri, sorunla çözülmek yerine çözümlere odaklanmaya devam edecektir. Bu özellik çoğu insan için doğal olarak gelmez, ancak öğrenilebilecek ve öğrenilmesi gereken bir özelliktir.

Öncelikle, herhangi bir pilotun size söyleyeceği gibi, eğer bir uçağı uçurmakta sorun yaşarsanız, yapabileceğiniz en kötü şey panik yapmaktır. Hiç kimse sıkıntılı bir hal panosunda iyi kararlar vermez.

Sorunu daha da kötüleştirebilecek bir şey yapmadan önce sorunla ilgili tüm bilgileri sakince toplayabilmeniz önemlidir. Sadece sorunun mahiyeti ve nedeni konusunda net olduğunuzda, daha sonra doğru bir şekilde çözebilirsiniz. Uçak kazalarının çoğunun pilot hatasından kaynaklanmasının bir nedeni var. Paniğinizin projenizi çökertmesine izin vermeyin.

  1. Yaratıcılığa teşvik etmek

Bunun iyi dinleme becerilerine sahip olmakla ilgisi var. İyi bir lider, ekibini en azından ekibi yönettiği kadar dinler. Ekip üyelerinin yaşadıkları sorunları tartışabilecekleri düzenli toplantılar, yalnızca takım uyumluluğunu oluşturmak için değil, aynı zamanda sorunların çözülmesi için fikirlerin beyin fırtınası yapılmasına da olanak sağlar.

Bir takım lideri olarak, aşağıdakileri içeren bu beyin fırtınası oturumları için temel kurallar koymalısınız:

Aptalca fikir yoktur- Beyin fırtınası seansları, doğası gereği yaratıcı çabalardır. Yargılayıcılık, yaratıcı bir atmosferden daha hızlı değildir.

Başkalarının fikirlerini eleştirmeyin- Bir beyin fırtınası oturumu bir fikrin iyi olup olmadığına karar verecek forum değildir. Aslında, insanları vahşi, garip ya da olası olmayan kavramlar ortaya koymaya teşvik etmelisiniz. Ne de olsa, endüstride değişim gösteren gelişmeler bu şekilde gerçekleşiyor.

Başkalarının fikirlerini geliştir- Vahşi fikirleri cesaretlendiren yer burası. Bir kişinin fikrinin başka birinin farklı (hatta daha iyi) fikrini tetiklemesi çok yaygındır. Aslında, ekibiniz birbirlerinin beyin gücünden yararlanıyor ve çalışıyor. Ve peşinde olduğumuz şey bu, devrimci değişimlere yol açabilecek bir düşünce tarzı.

  1. Bütünlük

Hiç kimse dürüstlük olmadan etkili bir lider olamaz. Askerlerin kendileri için ayağa kalkmayacak bir lidere olan güvenlerini yitirmeleri ya da hatalarından dolayı başkalarını suçlamaları uzun sürmez. Bu tür liderler, hızla zorbalara dönüşür. Artık grup tarafından “takım oyuncusu” olarak görülmüyorlar ve güven hızla çözülüyor. Bu gerçekleştikten sonra, artık insanlara onları takip etmeleri için ilham verme yeteneğine sahip değiller ve geriye kalan tek araç korku ve korkutmayla yönetmektir.

Açıkçası, bu kısa vadede işe yarayabilir, ancak uzun vadeli bir strateji olarak çalışmayabilir.

Bundan kaçınmak için, çalışanlarınızı dinleyerek ve tavsiyelerini alarak (garanti edildiğinde) kuruluşunuza güven verebilirsiniz. Dürüst olun ve bunları yaptığınız zaman hataları itiraf edin. Ve son olarak, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, üst yönetim ile çalışanlarınız için sopayla gitmekten korkmayın. Mutlaka kazanmak zorunda değilsiniz, ama birliklerinizin, sizin denediğinizi görmesi çok önemli.

Bu taktikleri kullanırsanız, insanlara korkutmaya veya korkmaya gerek duymaksızın liderliğinizi takip etmeleri için ilham verebilirsiniz.

Son düşünceler

İyi ya da başarılı bir takım lideri yapan şey hakkında çok konuştuk. Fakat bir liderin, onları korkutmaktansa takipçilerine ilham vermesi neden önemlidir? Ne de olsa, korku ve korkutmayı taktik olarak kullanarak iyi sonuçlar alan hepimiz tarafından bilinen liderler de var. Bu yüzden onlara ilham vermenin avantajı nedir?

Cevap aslında 3 katlı;

Organizasyon için daha iyi.

Nihai sonucun kalitesi ve şirkete olan parasal maliyetler açısından. Hem organizasyonda hem de projede yer aldığını düşünen çalışanların, istekli olmayanlardan çok daha üretken oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışanların mutlu olmaları ve işlerini kaybetmekten korkmadıkları takdirde, şirkette kalma olasılıkları çok daha fazladır. İyi çalışanları elde tutmak önemli bir maliyet tasarrufu taktiği olabilir.

Çalışan için daha iyi.

Bir çalışanın iş tatmini değerini hafife almayın. İşlerinin tadını çıkarmak, meslektaşları ve patronu moral vermek için çok katkıda bulunur. Çoğu zaman, çalışanlar parasal meselelerdeki iş memnuniyetine değer verir ve bu nedenle şirkette kalırlar.

Bu senin için daha iyi.

Daha önce de söylediğimiz gibi, korku ve korkutmak sizi kısa vadede sonuçlandırır. Bununla birlikte, uzun vadede sonuçlar çalışanların memnuniyeti ve iş tutma oranları azaldıkça zarar görecektir. Takım lideri olarak, ekibinizin ortaya koyduğu üründen nihai olarak siz sorumlusunuz. Çalışanlarınızın size en iyi çabayı göstermesini sağlamak size yardımcı olacaktır.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın