Bu durumda düne göre hızınızı artırmanız gerekmektedir.

Hep yarış içinde değil miyiz bu hayatta? Her yeni bir gün yeni bir yarışın başlangıcı oluyor. Yarıştan diskalifiye olmamak için planlı hareket etmek, vizyon geliştirmek gerekir. Bu yarışı güçlü olanlar değil, kendini geliştiren, öğrenmeye ve değişime açık olanlar kazanır. Her gün düne göre daha da gelişme göstermek, düne göre daha hızlı olmak gerekir.

Buna en iyi örnek, aslan ve ceylanın hikayesidir:

Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa yok olacağını bilir. Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa yok olacağını bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yok. Yeter ki her sabah kalktığınızda daha hızlı koşmanız gerektiğini bilin.

Bir aslansanız ve en yavaş koşan ceylanı dün  yakalamışsanız, bugün de bir ceylan yakalamak istiyorsanız, bilmelisiniz ki en yavaş koşan ceylan sizden daha hızlı olacaktır. Bu durumda düne göre hızınızı artırmanız gerekmektedir.

Eğer ceylansanız ve aslana yem olmamışsanız düne göre hızınızı artırmanız gerekmektedir. Çünkü, sıradaki siz olabilirsiniz. Yani bu yarışta devam edebilmek için dünden daha hızlı olmak zorundasınız.

Kaderimiz ellerimizde. Hayatımızın ipleri bizim elimizde. Ağlamak yerine çalışmak, çabalamak gerekli. Bir Afrika atasözü der ki:

“Bir önceki günden daha hızlı koşmak gerekmektedir.”