İletişim Uzmanı Dale Carniege’in Başarı Üzerine 10 Sözünden Çıkarılacaklar

İnsanların etkili iletişim ile nasıl başarıya ulaşacakları konusu üzerinde duran Carniage, aynı zamanda Dale Carniage Institute’yi kurmuştur.

Ünlü yazar ve iletişim uzmanı Dale Carniege sözleri nelerdir? Carniege tarafından, başarı üzerine söylenmiş sözler neler? Kişisel gelişim denince ilk akla gelen uzman isimlerden olan Dale Carniege’nin yazmış olduğu kitaplar hala tüm dünyada ilgi ile okunmaktadır.

Daha çok kişisel gelişim yönü tanınan fakat aynı zamanda yazar, hatip ve yaşam koçu olan Dale Carniage, insan ilişkileri üzerinde uzman kimliği ile de tanınmaktadır. İnsanların etkili iletişim ile nasıl başarıya ulaşacakları konusu üzerinde duran Carniage, aynı zamanda Dale Carniage Institute’yi kurmuştur.

Dale Carniege Sözlerinden Alınması Gereken Dersler

Dale Carniege yukarıda da bahsettiğimiz üzere, özellikle iletişim alanında yazmış olduğu eserleri ile tanınmaktadır. İletişim de başarının olmazsa olmaz mihenk taşlarındandır. Bu nedenle ünlü eğitmenin, başarı üzerine söylemiş olduğu sözlerden almamız gereken dersler bizim için önemlidir.

Aile İçi İletişim Neden Önemlidir? >>

Yazmış olduğu eserlerin neredeyse hepsi dilimize çevrilmiş olup, en ünlü eseri de hala tüm dünyada popülerliğini korumakta olan “Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı” adlı kitabıdır. Tüm dünya tarafından iletişim uzmanı olarak bilinen Carniage’nin, başarı üzerine belirtmiş olduğu 10 sözünden almamız gereken dersler şunlardır:

“Batan güneş için ağlamayın, yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin.”

Dale Carniege - “Batan güneş için ağlamayın, yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin.”

Başarılı biz zihniyet, olumsuzluklara odaklanıp, sürekli sızlanmakla oluşmaz. Başarılı bir zihniyeti bu şekle getiren şey, hayattaki olumsuzluklara karşı tutumudur. Çünkü hayatta karşımıza çıkan olumsuzluklar konusunda iki tip insan türünü rahatça görebiliriz. Bir kısmı, hayatları boyunca o sıkıntı hakkında konuşur, sıkıntıdan dolayı yakınır. Bir kısım insan da aynı sıkıntıyı tekrar yaşamamak için, ufak da olsa bir adım atar ve kendini değiştirir. Güneş yeniden doğacak, kararını ver!

Kısa Hikayeler – İletişim İçin Bu Önemli >>

“Yarım asırlık hayat bana bir şey öğretmişse, o da şudur; huzuru bize kendimizden başka hiç kimse sağlayamaz.”

Huzur çoğu insanın bildiğinin aksine, sizin olduğunuz yerdedir. Derdinizle, sıkıntınızla, çabalarınızla bir olabilmektir. Dert ve tasalarınız çoksa, dere olmak yerine okyanus olmaya bakın. Huzurunuzu arttıracaksınız, emin olun.

“Gördüm ki üzüntülerimin yarısı, açıkça bir karara vardığım zaman kendiliğinden yok olup gitmektedir. Diğer yarısı da vardığım karar üzerinde harekete geçtiğim zaman kaybolmaktadır.”

Dale Carniege - “Gördüm ki üzüntülerimin yarısı, açıkça bir karara vardığım zaman kendiliğinden yok olup gitmektedir."

İnsanların başarısız olmasının iki nedeni vardır. Birincisi çok düşünmek ve hayat boyunca buna devam etmek. İkincisi de hiç düşünmeden hareket etmektir. Bu ikisinin dengesini kurduğunuz zaman, hayatınızda üzüntülerinize zaman ayıramayacak hale gelebilirsiniz. Bir karar verme zamanı. Karar ver ve harekete geç.

“Yaptığı işte eğlenmeyen kişiler nadiren başarılı olurlar.”

Eğer yaptığınız işi seviyorsanız, hayatınızda bir gün bile çalışmış sayılmazsınız. Başarınız da bu süreçte artar. Sevdiğiniz işi bulun, sevdiğiniz işi yapın.

“Dünyadaki en önemli şeylerin çoğu, hiç umut gözükmediği halde denemeye devam eden insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.”

Dale Carniege - “Dünyadaki en önemli şeylerin çoğu, hiç umut gözükmediği halde denemeye devam eden insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.”

Başarı asla vazgeçmeyen bir zihin yapısının bir sonucudur. Vazgeçmek ise çoğu insanın sığındığı en yakın dostudur. Dostunuzun kim olduğuna dikkat edin!

“Yaptığınız şeye inanıyorsanız, o zaman işinizde hiçbir şeyin sizi tutmasına izin vermeyin. Dünyadaki en iyi işlerin çoğu, imkansızlıklara karşı yapıldı.”

Yaptığınız şeye inanıyorsanız insanların size ne dediğine kulak asmayın. Onlarla zıtlaşmayın Kendinize yapabileceğiniz en güzel iyilik, yaparak insanlara göstermektir.

İnanmak Üzerine Söylenmiş 21 Etkili Söz >>

“Korku, zihin dışında herhangi bir yerde mevcut değildir.”

Dale Carniege - “Korku, zihin dışında herhangi bir yerde mevcut değildir.”

Korkularımız gerçek değildir. Onlar kafamızda oluşturduğumuz illüzyonlardan başka bir şey değildir.

Korku, kendine güven eksikliğinin bir sonucudur. Peki buna sebep olan nedir? Bu, gerçekten ne yapabileceğinizi bilmemenin sonucudur.”

Ne yapacağını bilen bir insan, nasıl yapılacağına asla takılmayacaktır. Sizi kararsızlığa götüren şey, ataleti üzerinizden atamamanızın nedeni, hayatın içerisinde nereye gideceğini bilmeden savrulmanızın nedeni, aslında, hayatınızın amacını bilmemenizden kaynaklanmaktadır.

“Sorunlarınıza üzülmek yerine, sahip olduklarınıza şükredin.”

Dale Carniege - “Sorunlarınıza üzülmek yerine, sahip olduklarınıza şükredin.”

Sizin küfrettiğiniz hayatınız belki birilerinin hayali bile olmayabilir. Hoşnutsuzluk size hiçbir şey kazandırmaz. Mutluluğun birinci noktası, küçük şeylerle mutlu olabilmeyi bilmektir. Sepetinizdeki kırılan yumurtaları düşünmek yerine, sağlam kalan bir tanesi için şükredin.

“İnsanlara istediğinizi yaptırmanın tek bir yolu vardır. Evet, sadece bir yol; karşımızdaki kişide, işi yapma isteği uyandırmak.”

Bir insan, bir işin ona ne kazandıracağını anladığı zaman onu hiçbir şey tutamaz, gider yapar. Mutlaka bir yolunu bulur. O kişinin nedenlerini bilin, ne istediğini bilin. Bu size avantaj kazandıracaktır.

Gandhi’nin Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 16 Sözünden Alınacak Dersler >>