Kişisel Gelişim Filmleri – Kişisel Gelişim Film Önerileri

Kişisel gelişim filmleri, gerçek hayatta yaşanmış deneyimleri insanların beğenisine sunar.

Kişisel gelişim filmleri, gerçek hayatta yaşanmış deneyimleri insanların beğenisine sunar. Bu filmlerde uzun yılların yaşanmışlıkları saatlere, hatta dakikalara sığdırılmıştır. Biz de bu paralelde sizlere en iyi kişisel gelişim filmleri hakkında öneri niteliğinde bir derleme yaptık.

Bazı zamanlarda işlerimiz yolunda gitmeyebilir. Hatta çıkmaza girebiliriz veya bir giriş yapmak isteriz ve ne yapacağımızı bilemeyiz. İşte bu durumlarda öğüt verici birini ararız. Tecrübeli birinden akıl almaya çalışırız fakat çoğu zaman bu imkanımız olmayabilir.

Başarılı insanların hikayelerini okuruz ve oradan kendimize pay çıkarmaya çalışırız bazen. Özellikle, alanında başarılı olmuş kişilerin seminerlerine katılır bir şeyler öğrenmeye çalışırız. Tüm bunları daha başarılı bir hayat için yaparız. Fakat bir şeyi unuturuz; kişisel gelişim filmleri

Sizlere tavsiyemiz, kişisel gelişim filmlerini izlemek ve izlediğiniz filmlerden kendinize pay çıkarmak. Filmleri izlerken, kalem ve kağıt kullanarak not almanızı da öneriyoruz. Çünkü, o an da filmden çıkaracağınız sonuçları unutmamanız için yazmanızda fayda var.

Kişisel Gelişim Film Önerileri (Hayatınız Değişebilir)

Bu listemde sizlerden için en iyi kişisel gelişim filmleri hakkında derleme yaptık. Umarım, başarıya giden yolda sizlere etkim olur. Dilerseniz, kişisel gelişim film önerileri listemize geçelim.

STEVE JOBS – 2015

Kişisel gelişim filmleri arasından en çarpıcı film olan ‘Steve Jobs’ izleyenlerine ilham veriyor.

IMDb: 7,2

Kişisel gelişim filmleri arasından en çarpıcı film olan ‘Steve Jobs’ izleyenlerine ilham veriyor. Steve Jobs, dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan, Apple’nin kurucusu olarak 20.yüzyıla damga vuran isimdir. Danny Boyle’nin yönetmenliğini yaptığı filmde Steve Jobs’un tüm zorluklara rağmen pes etmeyen yapısı ve kararlı duruşu ele alınmış.


THE FOUNDER – KURUCU – 2016

Ray Kroc’un hikayesinin anlatıldığı bu filmin konusu oldukça motive edici.

IMDb: 7,2

Ray Kroc’un hikayesinin anlatıldığı bu filmin konusu oldukça motive edici. İki kardeşin, standartların üstündeki restoranının (McDonald’s), nasıl dünya markası haline geldiği anlatılıyor. Dünya markası gelmesindeki en büyük faktörlerden biri olan, satış görevlisi Ray Kroc’un hikayesi anlatılıyor. Kişisel gelişim filmleri kategorisinde motive edici bir etkisi olduğunu da inkar etmemek lazım.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin Film Önerileri  >>


INVICTUS – YENİLMEZ – 2009

En iyi kişisel gelişim filmleri listemizin son sırasında Invictus yer alıyor.

IMDb: 7,3

En iyi kişisel gelişim filmleri listemizde bu defa Invictus yer alıyor. Bu hayat öyküsü, Güney Afrika’ya uzanıyor. Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı filmde Morgan Freeman ve Matt Damon yer alıyor.

Sıkıntılar içerisindeki bir ülke içinde bulunan bir ekibin, kişisel gelişim ve kazanma hırsı adına yaptığı çalışmaları konu ediniyor. Eğer, bir şeylerden vazgeçtiyseniz mutlaka bu filmi izlemelisiniz.


SOCIAL NETWORK – SOSYAL AĞ – 2010

Bu filmlerde, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından; Facebook’a sahip olan Mark Zuckerberg’in öyküsü anlatılıyor.

IMDb: 7,7

Bu filmlerde, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından; Facebook’a sahip olan Mark Zuckerberg’in öyküsü anlatılıyor. Başarısının sırrını anlatırken, dışlanmışlığa vurgu çekiyor. Kız arkadaşları ile olan gruplarından dışlandıktan sonra bir sosyal ağ kurma, girişimine başlayan Zuckerberg, şimdiki Facebook sitesini kuruyor. Önceleri sadece Harvard içinde kullanılan bu proje, daha sonraları birçok üniversitede kullanmaya başlanır. Gittikçe büyümeye başlayan Facebook, Ivy League’den Silikon Vadisi’ne kadar uzanır ve tüm dünyayı etkisi altına almaya başlar.

Kısa Hikayeler – Sihirli Bir Dokunuş >>


AS GOOD AS GETS – BENDEN BU KADAR – 1997

En iyi kişisel gelişim filmleri listemizin son sırasında As Good As Gets filmi yer almaktadır.

IMDb: 7,7 

En iyi kişisel gelişim filmleri listemizin son sırasında As Good As Gets filmi yer almaktadır. Birbirlerinden tamamen farklı ve birbirlerine düşman olan 3 kişinin kesişen hayatlarını anlatmaktadır. Obsesif kompulsif ve başarılı bir yazar, eşcinsel bir komşu ve bir garson. Birbirlerini sevmeyen üç kişilik ilerleyen süreçte sıkı dost olacaktır. Empati, iletişim ve önyargıları yıkmak üzerine sürükleyici bir film.


THE BIG SHORT – BÜYÜK AÇIK – 2015

Michael Lewis'in best-seller satan kitabına dayanan film, gerçek bir hayat hikayesini anlatmaktadır.

IMDb: 7,8

Michael Lewis’in best-seller satan kitabına dayanan film, gerçek bir hayat hikayesini anlatmaktadır. Hükümet, büyük bankalar ve yatırımcıların görmezden geldikleri büyük bir açığı fark eden borsacıların hikayesini anlatmaktadır. Herkesin gittiği yön yanlıştır algısını en iyi anlatan filmler arasındadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız izlemenizi tavsiye ederiz.

Motivasyon Sağlayan Film Önerileri >>


THE NOTEBOOK – NOT DEFTERİ – 2004

Kişisel gelişiminiz için otivasyon ve ilham veren filmler listemiz devam ediyor.

IMDb: 7,8

Kişisel gelişiminiz için otivasyon ve ilham veren filmler listemiz devam ediyor. Bir bakımevinde yaşayan bir ihtiyar, birgün not defterinden bir aşk hikayesi anlatmaya başlar. Hikaye 1940’lı yıllara dayanmaktadır. Aralarında sınıfsal ayrılık olan iki gencin tutkulu aşklarını anlatan film, sevdiğiniz bir kişi için neleri göze alabileceğinizi çarpıcı biçimde ele almaktadır. Hem aşk hikayesini hem de kişisel gelişimi bir arada görebileceğiniz sürükleyici bir film önerimiz, The Notebook.


THE FIGHTER – DÖVÜŞÇÜ – 2010

Kesinlikle izlemeniz gereken kişisel gelişim filmleri listemizde sırada The Fighter var.

IMDb: 7,8

Kesinlikle izlemeniz gereken kişisel gelişim filmleri listemizde sırada The Fighter var. Gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmde, Dicky Ecklund kariyerini harcamış eski ünlü bir boksördür. Kendisi gibi olmasını istemediği üvey kardeşi Mickey Ward’ı boksör olarak yetiştirmektedir. Onun koçluğunu yapmaktadır. Ancak bir anda beklenmedik olay yüzünden Dicky, hapse düşer. Aile tamamen dağılmış durumdadır.

Mickey bu defa yumruklarını, hem unvanını korumak için hem de ailesini tekrar bir araya getirmek için sallayacaktır. Empati, azim ve ilişkilerin üst düzeyde anlatıldığı, en iyi kişisel gelişim filmleri arasındadır.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler >>


MYSTIC RIVER – GİZEMLİ NEHİR – 2003

Jimmy, Sean ve Dave isimli üç çocuğun geçmişte yaşadıkları kötü olaylar üzerine kurulu film, kişisel gelişim filmleri arasındaki yerini almıştır.

IMDB: 7,9 

Jimmy, Sean ve Dave isimli üç çocuğun geçmişte yaşadıkları kötü olaylar üzerine kurulu film, kişisel gelişim filmleri arasındaki yerini almıştır. Yıllardır görüşmeyen üç arkadaş, Jimmy’nin kızının hayatını kaybetmesi ile birlikte tekrar kesişecektir. Yardımlaşmayı, vefayı ve empati kurmayı en iyi anlatan filmler arasındadır. İzlemenizi tavsiye ederiz.


THE LOST WEEKEND – YARATILAN ADAM – 1945

En iyi film önerileri listemizde sıra The Lost Weekend filmine geldi.

IMDb: 7,9

En iyi film önerileri listemizde sıra The Lost Weekend filmine geldi. Filmin kahramanı Don Birnam, hayatını minimum düzeyde tutarak yaşamaktadır. Çünkü kendini, hayatın kenara ittiği, hiçbir işinin iyi gitmediği, tüm sorunların kendisini bulduğu düşüncesi ile avutmaktadır. Kendini alkole veren Birnam için korkunç bir haftasonu yaklaşmaktadır. Bu durumda tutumu nasıl olacak? Neleri hayatında değiştirecek? Tüm bunlar için film önerimizi izlemenizi tavsiye ederiz.

Kitap Okumanın 20 Faydası >>


RAIN MAN – YAĞMUR ADAM – 1988

İki kardeş arasında, babalarının ölümünden sonra miras paylaşımı konusunu anlatan Rain Man filmi sizi empati kurmaya sürükleyecek.

IMDb: 8,0

İki kardeş arasında, babalarının ölümünden sonra miras paylaşımı konusunu anlatan Rain Man filmi sizi empati kurmaya sürükleyecek. Kişisel gelişim film önerileri arasında yer alan filmde, miras büyük bir kısmının otistik kardeşine kaldığını gören Charlie, mirası paylaşmak için abisiyle ilişkilerini düzenlemek istemektedir. Empati, iletişim, önyargıları yenmek üzerine izlenmesi gereken filmler arasındadır.


ROCKY – 1976

Film Önerileri - Kişisel gelişim zorlu yollardan geçmeyi anlatır hep.

IMDb: 8,1

Kişisel gelişim zorlu yollardan geçmeyi anlatır hep. Bunun film haline dönüşmesi ise Rocky filmi ile olmuştur diyebiliriz. Hayatınızda odaklanma, çalışamama gibi basit problemleriniz varsa izlemenizi öneririz. En iyi kişisel gelişim filmleri arasında olan film, size çalışmayı ve asla pes etmemeyi aşılıyor. Motivasyon bir hap olsaydı eğer, Rocky filmi ilk olurdu belki de. Rocky filmini kişisel gelişim ile ilgilenenlere kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Satış Pazarlama Yeteneklerini Geliştirici Film Önerileri >>


DEATH POETS SOCIETY – ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ – 1989

Ölü Ozanlar Derneği, kişisel gelişim içerisinde basmakalıp düşünceleri yıkmak adına izlenmesi gereken filmler arasındadır.

IMDb: 8,1

Ölü Ozanlar Derneği, kişisel gelişim içerisinde basmakalıp düşünceleri yıkmak adına izlenmesi gereken filmler arasındadır. En iyi film önerileri arasında yer alan film, geleneksel eğitim veren, zamanın baskıcı bir okulunda geçmektedir. Bir gün okula yeni bir ingilizce öğretmeni atanır. Çocuklardan kitaplarını yırtıp atmalarını ve hayatı dolu dolu yaşamalarını söyler.

Öğrencilerini edebiyatın derinliklerine götüren film, şiiri ve nitelikli metinleri okula getirir. Çocukların onlarla tanışmalarını sağlar. Devrimci bir bakış açısı sunan, kişisel gelişim önerileri arasında yer alan film, şimdiye kadar kabul etmiş olduğunuz doğrularınızı size sorgulatacak.


A WOMAN UNDER THE INFLUANCE – ETKİ ALTINDA BİR KADIN – 1974

Çünkü zihinsel hastalığı vardır ve onu bu süreçten mahrum bırakacaktır bu hastalık.

IMDb: 8.2

Mabel, iyi bir anne ve ve eş olmak için çabalamaktadır. Ancak bunu yeterince yapamayacağını düşünmektedir. Çünkü zihinsel hastalığı vardır ve onu bu süreçten mahrum bırakacaktır bu hastalık. Aile içi iletişim konusunda sizi etkisi altına alacak bir kişisel gelişim film önerisi.

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim >>


A BEAUTIFUL MIND – AKIL OYUNLARI – 2001

John Forbes Nash Jr.'nin hayatından bir kesit anlatan film, en iyi kişisel gelişim filmleri arasında yer almaktadır.

IMDb: 8,2

John Forbes Nash Jr.’nin hayatından bir kesit anlatan film, en iyi kişisel gelişim filmleri arasında yer almaktadır. Matematik dehası olan Nash, aynı zamanda şizofrendir. Neden bu ayrıntıyı veriyoruz? Çünkü hayatta sorunlarla sıkıntılarla yüzleşme cesaretini çok az insan gösterir.

Sorunun kaynağını görmek isteyen Nash, aynı zamanda kendi kendi ile yüzleşerek yenmek istemektedir. Hayatınızda sorunlar var ve üstesinden gelemiyor musunuz? akıl Oyunları filmi, kişisel gelişim için, bakış açınızı değiştirmek için kesinlikle izlenmesi gereken film tavsiyelerimiz arasındadır.


GOOD WILL HUNTING – CAN DOSTUM – 1997

Kişisel gelişim ile ilgilenen kişilerin kesinlikle izlemesi gereken filmler arasındadır.

IMDb: 8,3

Kişisel gelişim ile ilgilenen kişilerin kesinlikle izlemesi gereken filmler arasındadır. Can Dostum. IQ seviyesi ortalamanın çok çok üzerinde olan bir çocuk Will Hunting, MIT üniversitesinde temizlikçi olarak çalışmaktadır. Bir gün temizlik yaparken, tahtada bir matematik problemi görür ve rahatlıkla çözer. Çözülmesi neredeyse imkansız olan soruyu bu kadar rahatlıkla çözen Hunting, kısa sürede profesörlerin dikkatini çeker.

Ancak hayat onun istediği gibi gitmeyecektir. Perspektif bakış açısı, empati kurma, problem çözme üzerine sizi tamamen farklı bir evrene sürükleyecek film. Kişisel gelişim için, vaktinizi harcayabileceğiniz, en iyi filmler arasındadır.

Kitap Tavsiyeleri – Peynirimi Kim Kaptı? >>


BRAVEHEART – CESUR YÜREK – 1995

Mel Gibson'ın hem oyuncu hem de yönetmen olduğu film, ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace'ın hayatını anlatmaktadır.

IMDb: 8,3

Mel Gibson’ın hem oyuncu hem de yönetmen olduğu film, ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace’ın hayatını anlatmaktadır. William, yaşanılan sorunlar sebebi ile eski köyüne geri döner, çiftçilik yapar. Çocukluk aşkı ile evlenen Wallace, bir İngiliz askerinin ona tecavüz etmeye kalkmasını engeller ve askeri yaralar.

Ancak bu durum hem sevdiği kadını kaybetmesine neden olacak, hem de büyük bir halk hareketinin başlangıcı olacaktır. Hayata karşı nasıl savaşacağınızı merak ediyorsanız, en iyi kişisel gelişim filmleri arasında yer alan Cesur Yürek filmini kesinlikle izlemelisiniz.


THE SHIFT – DEĞİŞİM – 2009

Kendi Kendine Yardım adlı kitabın yazarı, Wayne Dyer filmde başrolde oynuyor.

IMDb: 8,3

Kendi Kendine Yardım adlı kitabın yazarı, Wayne Dyer filmde başrolde oynuyor. En iyi kişisel gelişim filmleri arasında olan The Shift – Değişim, hayatta istediğiniz yeri size sorgulatıyor. Gerçekten hayal ettiğiniz yerde misiniz? Film boyunca Wayne Dyer, bazı kişilere yardım ederek, enerjilerini yönlendirmelerini sağlamaktadır. Adeta bir rehber izlenimi vermektedir. Eğer kendi kişisel gelişiminizi önemsiyorsanız, bakış açınızı değiştirmek için kesinlikle izlenmesi gereken film önerileri arasındadır.

Umudunu Kaybetme Filminden Alınması Gereken Notlar >>


3 IDIOT – 3 AHMAK – 2009

Idıot dizisinin ana merkezi Hindistan olarak karşımıza çıkıyor.

IMDb: 8,4

Idıot filminin ana merkezi Hindistan olarak karşımıza çıkıyor. Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda eğitimlerine başlayan zeki öğrencilerin yaşamlarını anlatan bu film birçok rekora da imza atmıştı. Bu filmle eğitim sisteminin, bir yarış alanı olmasına dem vuruluyor. Yani öğrencilerin, yetenekleri gözardı edilerek, bir yarış atı gibi çalıştırılmasına vurgu yapılıyor.

Bu 3 arkadaş da içinde bulundukları okulun sistemini değiştirmek için çabalıyor. Ranco karakterinin başrolü olduğu bu film, dram ve komedi kategorisinde yer alıyor. Ayrıca kişisel gelişim filmleri içerisinde eğitim hakkında sizi düşündürtebilecek bir film.


SUNSET BOULEVARD – SUNSET BULVARI – 1950

Film listemizin bonus bölümünde Joe Gillis adında genç bir senaristin başına gelen olaylar anlatılmaktadır.

IMDb: 8,4

Film listemizin bonus bölümünde Joe Gillis adında genç bir senaristin başına gelen olaylar anlatılmaktadır. Genç senarist, bir havuzda kanlar içinde hareketsiz durmaktadır. Film bu sahneden sonra altı ay önceye gider ve neler yaşandığı ortaya çıkar.

İşleri iyi gitmeyen, para kazanamayan senaristin başı, alacaklıları ile derttedir. Joe bir gün alacaklılardan kaçarken, aktris Norma’nın evine saklanır. Norma, senaryo yazmak konusunda yardım etmeyi kabul eden Gillis’in, aynı evde kalmasına izin verir. Bundan sonra bir tehlikeli bir ilişki başlar. Kazan kazan fikri üzerine kurulu olan film, kişisel gelişim için izlenmesi gereken filmler arasındadır.

Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı 17 Film >>

KAYNAK: Self-Help That Works