Öğrencilerin Odaklanmasını Etkileyen 4 Faktör

Sonuçta, odaklanma ve konsantrasyon öğrenciler için kritik becerilerdir.

Öğrencilerin odaklanmasını etkileyen faktörler bulunmaktadır. Erken yaşlardan itibaren artan merak duygusu, eğitim hayatında verimli çalışmayı, üretken bir zaman geçirmeyi sürekli olarak etkilemektedir. Dikkat dağıtan şeylerle dolu bir dünyada, özellikle genç yaşta öğrencilerin odaklanmakta zorlanmaları nadir değildir. Ancak öğrencilerin yaşları ilerledikçe ve daha fazla ödev ve sorumluluk aldıklarında, zihinlerini bir göreve odaklayıp bitirebilmeleri daha az zaman alır.

Konsantrasyon ve odaklanma, güçlendirmek için düzenli egzersiz gerektiren kaslardır. Bazı öğrenciler bu alanda doğal olarak diğer öğrencilerden daha güçlü olabilirler. Ancak tüm öğrenciler odaklanma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacak stratejiler öğrenebilirler. Sonuçta, odaklanma ve konsantrasyon öğrenciler için kritik becerilerdir. Okul ve ders dışı aktiviteler, öğrencilerin çalışma dünyasına girdiklerinde uzun süre konsantre olmalarını gerektirir.

Öğrencilerin Odaklanmasını Etkileyen 4 Faktör

Öğrencilerde odaklanma sorunu, düzgün bir çalışma ile aşılabilir. Başarılı bir öğrenci olmak için odaklanma probleminin çözümü çok önemlidir. Gerek okulda gerekse ders dışı aktivitelerde öğrencilerin odaklarını etkileyen faktörler nelerdir? Ve bunlarla nasıl başa çıkılabilir.

Çoğu öğrenci eğlenceli aktivitelere konsantre olabilir. Ancak daha sıkıcı veya zor görünen aktivitelere konsantre olma yeteneklerini kaybedebilir. Çocuğunuzun farkına varamayacağınız odağını etkileyen başka faktörler de vardır – aldığı uyku miktarı ve hatta dağınık bir çalışma alanı gibi.

Çocuğunuzun odaklanma becerilerini geliştirmesine yardımcı olmadan önce odaklanmayı zorlaştıran faktörleri anlamak önemlidir. Öğrencilerin odaklanma yeteneğini etkileyen en yaygın faktörler, gerçekleştiği zamanı nasıl tanıyacağınız ve çocuğunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olacak ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

1. Kaygı veya stres

Öğrenciler aynı anda çok görevli veya çok fazla şeye odaklandıklarında stres veya endişe yaşayabilirler.

Öğrenciler aynı anda çok görevli veya çok fazla şeye odaklandıklarında stres veya endişe yaşayabilirler. Stres arttıkça, odaklanma yeteneği çok daha zor hale gelir. Bazen odaklanmak ve iş yapmak zorunda kalma hissi, öğrenciler için kendini yenen bir döngü haline gelebilecek stresin nedenidir. Bunu şunlardan fark edebilirsiniz:

 • Erteleme ve okula gitme isteksizliği
 • Okul çalışmasına konsantre olma veya tamamlama zorluğu
 • Ruh hali değişimleri veya hareket etme gibi kısa vadeli davranış değişiklikleri
 • Geri çekilmek veya yalnız çok zaman geçirmek

Odaklanmış Kalmak İçin İpuçları:

Çocuğunuz stresli ve sinirli görünüyorsa, onunla oturun ve strese neyin neden olduğunu anlayın. Okul stresinin nedenleri her öğrenci için farklı olabilir. Ancak hepsi akademik performans üzerinde aynı olumsuz etkilere yol açabilir. Çocuğunuzu, zihnini temizleyene ve tekrar odaklanmaya hazır olana kadar gözlerini kapatmaya ve derin nefes almaya teşvik edin.

Çocuğunuzun okul, etkinlikler ve sorumluluklar arasında yapacak çok şeyi varsa, oturun ve her birini öncelik sırasına göre sıralayın. Çocuğunuzun her şeyi halletmek için yeterli zamana sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Ancak her öğrencinin kendisini yakmamak için okul çalışmalarına ara vermesi gerekebilir.

Stresi Başarıya Dönüştürmek İçin 4 Adım >>

2. Beslenme alışkanlıkları

Öğrencilerde odaklanma sorunu deyince akla ilk gelen şeylerden biri de beslenme alışkanlıklarıdır. Çocuğunuzun yediği, odaklanma yeteneği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Fast food’u sağlıklı, dengeli yemekler üzerinde yemek ve fiziksel aktiviteyi atlamak düşük enerjiyle sonuçlanır. Ve öğrencilerin yapılması gerekenlere odaklanmalarını zorlaştırır. Beslenme alışkanlıklarını değiştirme zamanının geldiğini şunlardan anlayabilirsiniz: 

 • Kahvaltıyı atlamak
 • Motivasyon eksikliği
 • Açıklanamayan yorgunluk
 • Dikkat sorunu
 • Kalıcı düşük ruh hali veya unutkanlık

Odaklanmak İçin İpuçları:

Çocuğunuz okulda açsa, öğrenmeye hazır olmaktan ziyade dikkatinin dağılması daha olasıdır. Çocuğunuzun her gün kahvaltı yediğinden ve protein ve sağlıklı yağlarla dolu sağlıklı, dengeli yemekler yediğinden emin olun. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve omega 3 bakımından zengin gıdalar çocuğunuzun konsantrasyonunu artırmaya yardımcı olacak gıdalardır.

3. Dış dikkat dağıtıcı unsurlar

Cep telefonları, dağınık çalışma alanları ve konuşkan sınıf arkadaşları öğrenciler için en iyi dikkat dağıtıcı unsurlardan bazılarıdır.

Öğrencilerde odaklanma sorunu deyince dış unsurları görmezden gelemezsiniz. Cep telefonları, dağınık çalışma alanları ve konuşkan sınıf arkadaşları öğrenciler için en iyi dikkat dağıtıcı unsurlardan bazılarıdır. Bazı çocukların bu dikkat dağıtıcı unsurları filtreleyen diğerlerinden daha zor zamanları vardır ve öğretmene dikkat etmeyi daha zor hale getirir. Dikkat dağıtıcı unsurları tanıyın:

 • Dağınık ödev alanı
 • Okul çalışması ile hayal kırıklığı
 • Karmaşık çalışma alanı
 • Aşırı cep telefonu kullanımı
 • Sınıftaki diğerlerini rahatsız etmek

Odaklanmış Kalmak İçin İpuçları:

Öğrencilerin tam önlerinde oldukları zaman dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaları zordur. Bu yüzden odaklanabilecekleri ve başarı için kendilerini ayarlayabilecekleri bir çalışma alanı oluşturmak en iyisidir. Cep telefonları ödev yaparken veya sınıftayken “Rahatsız Etmeyin” moduna ayarlanmalıdır.

Çocuğunuz evde odaklanmakta sorun yaşıyorsa, onu kalkmaya ve üzerinde çalıştığı şeyden kısa bir mola vermeye teşvik edin. Kalkmanın bir seçenek olmayabileceği sınıf dikkat dağınıklıkları için, çocuğunuzun gözlerini kapatması ve birkaç derin nefes alması kadar basit bir şey zihni yeniden odaklamaya yardımcı olabilir.

Düzensiz ve eksik notlar, öğrenciler için bir başka büyük konsantrasyon katili olabilir. Çocuğunuz organizasyonla uğraşıyorsa, ona yardımcı olacak araçlar ve stratejiler sağlayın. Etkili çalışma notlarının nasıl alınacağını bilmek , çocuğunuzun zamanını eksik bilgileri aramak yerine bir konuyu gözden geçirerek geçirebilmesini sağlar. Ajandalar ve takvimler, öğrencileri son tarihlerden sorumlu tutmak ve işe öncelik verilmesine yardımcı olmak için mükemmeldir.

Yeni Şeyler Öğrenmek İçin Bilimsel Destekli Öneriler >>

4. Sıkıntı ve zorluk

Bazı öğrenciler için, sınıfta öğretilenler onları meşgul edecek kadar zor değildir. Bu, dikkat kaybına neden olabilir ve tamamen dikkat etmeyi durdurabilir. Bunu şunlardan anlayabilirsiniz:

 • Kavramları sınıfın geri kalanından daha hızlı anlar
 • Rutin olarak yüksek dereceler elde eder
 • Malzemeyi anlar, ancak daha düşük notlar alır
 • Okul hakkında heyecanlı görünmezler

Odaklanmış Kalmak İçin İpuçları:

Biraz daha fazla zorluğa ihtiyaç duyanlar için, zenginleştirme özel ders programları, tekrar yola çıkmanın anahtarı olabilir. Zenginleştirme programları, sınıf içeriğini hızlı bir şekilde anlayan ve sonuç olarak okulda sıkılmış hisseden öğrenciler içindir. Bu öğrencilerin öğrenme konusunda heyecanlı (ve onlarla meşgul) hissetmek için genellikle daha gelişmiş materyallere ihtiyaçları vardır.

Odak sanatında ustalaşmak

Öğrenciler, özellikle de gençler, enerji doludur. Bu yüzden onların tamamen odaklanmalarını ve dikkatlerinin dağılmamasını beklemek gerçekçi değil. Bununla birlikte, çocuğunuza genç yaşlardan başlayarak konsantrasyon becerilerini geliştirmek için teknikler sağlamak önemlidir.

Çocuğunuzun odaklanamamasıyla ilgili temel faktörleri belirledikten sonra, konsantrasyon kaslarını oluşturmaya nasıl yardımcı olacağınızı tam olarak bileceksiniz.

Çocuğunuzun Okul Stresi İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz? >>