Yeterince tasarruf etmeniz gerekecek; ve bu tasarrufları akıllıca yatırmak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için önemli.

Finansal Hedeflere Nasıl Ulaşılır?

Her ne zaman bir finansal hedeflere nasıl ulaşılır hakkında konuşsak, bu konunun genellikle 2 adımlı bir işlem olduğunu hep görürüz;

 1. Sağlıklı tasarruf sağlamak
 2. Akıllı yatırımlar yapmak

Yeterince tasarruf etmeniz gerekecek; ve bu tasarrufları akıllıca yatırmak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için önemli. Öyleyse sağlıklı tasarruf sağlamaya başlayalım.

Sağlıklı Tasarruf Sağlamak

Kendini gerçekleştirme, en iyi gerçekleştirme şeklidir ve mevcut finansal pozisyonunuzun ne olduğuna karar vermediğiniz sürece hiçbir yere gitmezsiniz. Bu, finansal hedeflere ulaşma yolculuğunuza başladığınız nokta.

 1. Giderleri takip

Yapılacak ilk ve en önemli şey, aylık harcamalarınızı takip etmektir. Harcamalarınızı kaydetmek için gider izleme mobil uygulamalarından herhangi birini kullanın. Özenle yapmaya başladığınızda, küçük harcamaların önemli miktarda nasıl toplandığını görünce şaşıracaksınız.

Kayıt tutma, istenmeyen harcamaları azaltmanın önünü açacak ve tasarruf oranınızı artıracak.

 1. Önce kendine öde

Genel olarak, tasarruflar tüm masrafların yerine getirildikten sonra gelir. Bu hemen hemen herkesin yaptığı klasik bir hatadır. En son kendimize ödüyoruz!

İdeal olarak, bu baş aşağı planlanmalıdır. Önce kendimize, sonra dünyaya ödeme yapmalıyız, yani önce planlanan tasarruf miktarını almalı ve sonra tüm masrafları kalanlardan yönetmeliyiz.

Uygulamanın en iyi yolu, tasarrufları otomatik olarak yani her ay otomatik olarak farklı finansal araçlara (örneğin yatırım fonları, emeklilik kurumları vb.) koymaktır.

“Para Tasarrufu Sırrı” adlı içeriğimiz için>>

 1. Bir plan yapın ve yapacağınıza söz verin

Bütçeleme, finansal planların daima ortaya çıkardığı belirsizliği gidermek için en iyisidir. Harcamaların nasıl yapılması gerektiğine önceden karar verin.

Günümüzde, çeşitli para yönetimi uygulamaları ve cüzdanlar bunu otomatik olarak yapmanıza yardımcı olabilir. Çok kolay ve kim bilir, insanların yapamadığı şeyleri yapmayı bırakabilirsiniz.

İlk başta, planlarınıza tamamen bağlı kalamayabilirsiniz ancak bunun bütçelemeyi tamamen durdurmanın bir nedeni olmasına izin vermeyin.

Beğendiğiniz teknoloji çözümlerinden yararlanın. Mevcut cüzdan seçeneklerinden yararlanmanıza izin veren seçenekleri ve alternatifleri keşfedin ve size en uygun olanı seçin. Zamanla bu çözümlerden yararlanmaya alışacaksınız. Zor olacak olan planınızı izlemenizi kolaylaştırdıklarını göreceksiniz.

 1. Düşseniz bile tekrar yükselişe odaklanın.

Gerçekçi olalım. Bir hata yaptıysanız, dünyanın sonu gelecek değil. Normal bir durum çünkü insan hata yapabilir. Buna esneklik değil disiplin denir.

Bütçenizi bir ay boyunca karşılayamazsanız, tüm çabayı bu şekilde bırakmayın. Bunun yerine, tekrar başlayın.

Esnek planların en gerçekçi planlar olduğunu unutmayın. Öyleyse ilerleyin ve finansal hedeflerinizi planlandığı gibi izlemeye çalışın, ancak bir nedenden ötürü, plan sizin için elden çıkarsa, henüz bundan vazgeçmeyin. Bunun maddi bir bağlılıktan çok psikolojinizle ilgisi var.

“Yapmanız gereken tek şey yolda kalmak ve ne kadar düştüğünüzün hiçbir önemi yok.”

 1. Tasarrufu bir alışkanlık haline getirin, amaç değil.

Tasarrufu bir amaçtan çok bir alışkanlık haline getirin. Birçok kişiye karşı sezgisel görünse de, bunu yapmanın bazı yanlış yolları vardır. Örneğin:

Seyahat meraklısıysanız, sezon dışı seyahat etmeye çalışın. Harcamalarınız çok daha az olacak. Alışverişe çıkarsanız daima kuponlara dikkat edin ve en iyi teklifi nereden alabileceğinizi görün.

Bu yüzden kilit nokta, elde edilen tasarruftan ziyade tasarrufla sonuçlanan eylemi engellemektir. Sonuca odaklanmak, bir süre boyunca sürdürülmesi daha zor olacak olan fedakarlık duygusunu ortaya çıkaracaktır.

 1. Bu konuda konuşun

Tasarruf programına bağlı kalmak (finansal hedeflere ulaşmak için) kolay bir yolculuk değildir. Görevinize uymayanlar arasında  çok fazla dikkat dağıtıcı olacak.

Bu nedenle, derste kalmak için, aynı grupta olan insanlarla çevrili olmanız tavsiye edilir. Onlarla yapılan günlük tartışmalar sizi ilerletmek için motive edecektir.

 1. Bir günlük tutmak

Bazı insanlar için yazmak, planladıklarını başardıklarından emin olmak için çok yardımcı olur.

Eğer onlardan biriyseniz, hedeflerinizi yazdığınız ve aynı zamanda onlarla nasıl baş edebileceğinizi belirten uygun bir defter tutun. Bu, ne kadar geldiğinizi ve hangi hedeflere ulaştığınızı gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz, mevcut gelir kaynaklarınız, farkında olduğunuz düzenli harcamalarınız ve tekrarlanan nitelikteki taahhütler gibi tüm önemli noktaları yazmak için bu günlüğü kullanın.

Kağıda yazılı bir söz verdiğinizde, planı takip etmek ve ona bağlı kalmak için daha enerjik hissedeceksiniz. Dahası, sizi takip etmeniz ve ilerlemenizi izlemeniz çok daha kolay olacak.

Bu noktada, finansal hedeflerinize hazır olmalısınız ve birikiminizi zekice yapıyor olacaksınız.

Şimdi Büyük Baba Hakkında Konuşma Zamanı – Yatırımlar.

Akıllı yatırımlar yapmak

Kendi başlarına yapılan tasarruflar çok fazla kimseyi tatmin etmiyor. Ancak akıllıca yatırım yapıldığında elde edilen tasarruf harikalar yaratabilir ve akıllı yatırımlar yapmaktan bahsedeceğimiz aşamadayız.

 1. Bir mali müşavire danışın.

Yatırımlar doğal olarak pek çoğumuz için güzel gelmiyor, bu yüzden kendimiz uğraşmak yerine, bir finansal danışmana danışmak akıllıca olacaktır.

Finansal hedefleriniz ve tasarruflarınız hakkında onunla konuşun ve ardından hedeflerinize ulaşmak için en iyi yatırım araçları için tavsiye alın.

 1. Akıllıca yatırım aracınızı seçin.

Finansal danışmanınız en iyi yatırım araçlarını önerecek olsa da, onlar hakkında bir şeyler bilmek zarar vermez.Tıpkı “hiç kimse bir suçlu olarak doğmaz” gibi, hiçbir yatırım aracı kötü ya da iyi değildir. Farkı yaratan bu aracın uygulamasıdır..

Genel bir kural olarak, tüm kısa vadeli finansal hedefleriniz için, sabit mevduatlar, borç yatırım fonları, vb. bir yatırım aracı seçin.

“Büyük Tasarruf Eşittir, Küçük Kesintiler” adlı içeriğimiz için>>

 1. Bileşik faiz dünyanın sekizinci harikası mı?

Bileşik Faiz, dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan, kazanır… Yapmayan… Öder. Öyleyse bu harika çocukla arkadaş olun. Ve onunla daha kısa sürede arkadaş olursanız, finansal hedeflerine daha çabuk ulaşırsınız. Erken yaşta yatırım yapmaya başlayın, böylece bileşik meyve vermenize yardımcı olacak zaman yanınızda olur.

 1. Ölç, Ölç, Ölç

Ayda daha fazla kazanmaya gelince hepimiz iyi iş çıkarırız, ancak yatırımları ölçmek konusunda sefil bir şekilde başarısız oluruz; yatırımlarımızın nasıl yürüdüğünü hissetmek zorundayız.

Her şeyin (şimdiye kadar) yanlış gidebileceği tek bir adım varsa, bu adımdır – İlerlemeyi ölçmek.

İlerlemeyi zamanında ölçemezsek, karanlıkta çekim yaparız. Tasarruf oranımızın uygun olup olmadığını bilmiyoruz; finansal danışman iyi bir iş yapıp yapmadığını; Hedefimize yaklaşıp yaklaşmadığımızı bilmeliyiz. Her şeyi ölç. Hepsini kendiniz ölçemiyorsanız, finansal danışmanınızdan sizin için yapmasını isteyin. Ama yap!

Gördüğünüz gibi tüm gereken disiplin. Fakat sanırım bu en zor kısım!

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın