fbpx

Finansal Hedeflere Nasıl Ulaşılır?

Finansal hedeflere nasıl ulaşılır? Finansal hedeflerimizi gerçekleştirmenin yolları nelerdir? Tasarruf yapmak, akıllı yatırımlar yapmak bize ekonomik gelir sağlar mı? Para kazanmak için yapmamız gereken şeyler nelerdir? Tüm bunlara gelin birlikte bakalım.

Her ne zaman bir finansal hedeflere nasıl ulaşılır hakkında konuşsak, bu konunun genellikle 2 adımlı bir işlem olduğunu hep görürüz; sağlıklı tasarruf sağlamak ve de akıllı yatırımlar yapmak. Yeterince tasarruf etmeniz gerekecek; ve bu tasarrufları akıllıca yatırmak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için önemli. Öyleyse sağlıklı tasarruf sağlamaya başlayalım.

Sağlıklı Tasarruf Sağlamak

Kendini gerçekleştirme, en iyi gerçekleştirme şeklidir ve mevcut finansal pozisyonunuzun ne olduğuna karar vermediğiniz sürece hiçbir yere gitmezsiniz. Bu, finansal hedeflere ulaşma yolculuğunuza başladığınız nokta.

Sıfır Tabanlı Bütçe Nasıl Yapılır? >>

Giderleri takip edin.

Yapılacak ilk ve en önemli şey, aylık harcamalarınızı takip etmektir.

Yapılacak ilk ve en önemli şey, aylık harcamalarınızı takip etmektir. Harcamalarınızı kaydetmek için gider izleme mobil uygulamalarından herhangi birini kullanın. Özenle yapmaya başladığınızda, küçük harcamaların önemli miktarda nasıl toplandığını görünce şaşıracaksınız. Kayıt tutma, istenmeyen harcamaları azaltmanın önünü açacak ve tasarruf oranınızı artıracaktır.

Önce kendinize ödeyin.

Genel olarak, tasarruflar tüm masraflar yapıldıktan sonra sonra gelir. Bu hemen hemen herkesin yaptığı klasik bir hatadır. En son kendimize ödüyoruz! İdeal olarak, bu baş aşağı planlanmalıdır. Önce kendimize, sonra dünyaya ödeme yapmalıyız. Yani önce planlanan tasarruf miktarını almalı ve sonra tüm masrafları kalanlardan yönetmeliyiz. Uygulamanın en iyi yolu, tasarrufları otomatik olarak yani her ay otomatik olarak farklı finansal araçlara (örneğin yatırım fonları, emeklilik kurumları vb.) koymaktır.

Para Tasarrufu Sırrı >>

Bir plan yapın ve uyacağınıza söz verin.

İlk başta, planlarınıza tamamen bağlı kalamayabilirsiniz.

Bütçeleme, finansal planların daima ortaya çıkardığı belirsizliği gidermek için en iyisidir. Harcamaların nasıl yapılması gerektiğine önceden karar verin. Günümüzde, çeşitli para yönetimi uygulamaları ve cüzdanlar bunu otomatik olarak yapmanıza yardımcı olabilir. Çok kolay ve kim bilir insanların yapamadığı şeyleri yapmayı bırakabilirsiniz.

İlk başta, planlarınıza tamamen bağlı kalamayabilirsiniz. Ancak bunun bütçelemeyi tamamen durdurmanın bir nedeni olmasına izin vermeyin. Beğendiğiniz teknoloji çözümlerinden yararlanın. Mevcut cüzdan seçeneklerinden yararlanmanıza izin veren seçenekleri ve alternatifleri keşfedin ve size en uygun olanı seçin. Zamanla bu çözümlerden yararlanmaya alışacaksınız. Zor olacak olan planınızı izlemenizi kolaylaştırdıklarını göreceksiniz.

Düşseniz bile tekrar yükselişe odaklanın.

Gerçekçi olalım. Bir hata yaptıysanız, dünyanın sonu gelecek değil. Normal bir durum çünkü insan hata yapabilir. Buna esneklik değil disiplin denir. Bütçenizi bir ay boyunca karşılayamazsanız, tüm çabayı bu şekilde bırakmayın. Bunun yerine, tekrar başlayın.

Esnek planların en gerçekçi planlar olduğunu unutmayın. Öyleyse ilerleyin ve finansal hedeflerinizi planlandığı gibi izlemeye çalışın. Ancak bir nedenden ötürü, plan sizin için elden çıkarsa, henüz bundan vazgeçmeyin. Bunun maddi bir bağlılıktan çok psikolojinizle ilgisi var.

“Yapmanız gereken tek şey yolda kalmak, ne kadar düştüğünüzün hiçbir önemi yok.”

2020 İçin Edinmeniz Gereken Hedefler >>

Tasarrufu bir alışkanlık haline getirin, amaç değil.

Alışverişe çıkarsanız daima kuponlara dikkat edin ve en iyi fiyatı nereden alabileceğinizi görün.

Tasarrufu bir amaçtan çok bir alışkanlık haline getirin. Birçok kişiye karşı sezgisel görünse de, bunu yapmanın bazı yanlış yolları vardır. Örneğin:Seyahat meraklısıysanız, sezon dışı seyahat etmeye çalışın. Harcamalarınız çok daha az olacak. Alışverişe çıkarsanız daima kuponlara dikkat edin ve en iyi fiyatı nereden alabileceğinizi görün.

Bu yüzden kilit nokta, elde edilen tasarruftan ziyade tasarrufla sonuçlanan eylemi engellemektir. Sonuca odaklanmak, bir süre boyunca sürdürülmesi daha zor olacak olan fedakarlık duygusunu ortaya çıkaracaktır.

Tasarrufunuzu ailenizle değerlendirin.

Tasarruf programına bağlı kalmak (finansal hedeflere ulaşmak için) kolay bir yolculuk değildir. Görevine uymayanlar arasında, çok fazla dikkatiniz dağılacak.  Bu nedenle, derste kalmak için, aynı grupta olan insanlarla çevrili olmanız tavsiye edilir. Onlarla yapılan günlük tartışmalar, değerlendirmeler sizi ilerletmek için motive edecektir.

Bir günlük tutun

Bazı insanlar için yazmak, planladıklarını başardıklarından emin olmak için çok yardımcı olur.

Bazı insanlar için yazmak, planladıklarını başardıklarından emin olmak için çok yardımcı olur. Eğer onlardan biriyseniz, hedeflerinizi yazdığınız ve aynı zamanda onlarla nasıl baş edebileceğinizi belirten uygun bir defter tutun. Bu, ne kadar geldiğinizi ve hangi hedeflere ulaştığınızı gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz, mevcut gelir kaynaklarınız, farkında olduğunuz düzenli harcamalarınız ve tekrarlanan nitelikteki taahhütler gibi tüm önemli noktaları yazmak için bu günlüğü kullanın. Kağıda yazılı bir söz verdiğinizde, planı takip etmek ve ona bağlı kalmak için daha enerjik hissedeceksiniz. Dahası, sizi takip etmeniz ve ilerlemenizi izlemeniz çok daha kolay olacak. Bu noktada, finansal hedeflerinize hazır olmalısınız ve birikiminizi zekice yapıyor olacaksınız.

Başarının Anahtarı Bu! >>

Akıllı Yatırımlar Yapmak

Kendi başlarına yapılan tasarruflar çok fazla kimseyi tatmin etmiyor. Ancak akıllıca yatırım yapıldığında elde edilen tasarruf harikalar yaratabilir ve akıllı yatırımlar yapmaktan bahsedeceğimiz aşamadayız.

Bir mali müşavire danışın.

Yatırımlar doğal olarak pek çoğumuz için güzel gelmiyor.

Yatırımlar doğal olarak pek çoğumuz için güzel gelmiyor. Bu yüzden kendimiz uğraşmak yerine, bir finansal danışmana danışmak akıllıca olacaktır. Finansal hedefleriniz ve tasarruflarınız hakkında onunla konuşun ve ardından hedeflerinize ulaşmak için en iyi yatırım araçları için tavsiye alın.

Akıllıca yatırım aracınızı seçin.

Finansal danışmanınız en iyi yatırım araçlarını önerecek olsa da, onlar hakkında bir şeyler bilmek zarar vermez.Tıpkı “hiç kimse bir suçlu olarak doğmaz” gibi, hiçbir yatırım aracı kötü ya da iyi değildir. Farkı yaratan bu aracın uygulamasıdır.. Genel bir kural olarak, tüm kısa vadeli finansal hedefleriniz için, sabit mevduatlar, borç yatırım fonları, vb. bir yatırım aracı seçin.

Büyük Tasarruf Eşittir, Küçük Kesintiler >>

Ölçülü olun.

Yatırımlar doğal olarak pek çoğumuz için güzel gelmiyor.

Ayda daha fazla kazanmaya gelince hepimiz iyi iş çıkarabiliriz. Ancak yatırımları ölçmek konusunda sefil bir şekilde başarısız oluruz. Yatırımlarımızın nasıl yürüdüğünü anlamak zorundayız. Her şeyin (şimdiye kadar) yanlış gidebileceği tek bir adım varsa, bu adımdır – İlerlemeyi ölçmemek.

İlerlemeyi zamanında ölçemezsek, karanlıkta çekim yaparız. Tasarruf oranımızın uygun olup olmadığını bilmeliyiz. Finansal danışmanımızın iyi bir iş yapıp yapmadığını bilmeliyiz. Hedefimize yaklaşıp yaklaşmadığımızı bilmeliyiz. Her şeyi ölç. Hepsini kendiniz ölçemiyorsanız, finansal danışmanınızdan sizin için yapmasını isteyin. Ama mutlaka yapın! Gördüğünüz gibi tüm gereken güzel bir disiplindir. Fakat sanırım bu en zor kısmı da burası!

Tasarruf Nedir? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,969BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,399TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...