Fırsatınızı Hızlı Ve Etkili Bir Şekilde Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Etkili Fırsat Tanıtımı - Bu ticaret içerisinde 2020 yılı resmi verilerine göre 120 milyon civarında insan bulunmaktadır.

Fırsatınızı etkili bir şekilde nasıl paylaşabilirsiniz? Doğrudan satışta etkili davet, tanıtım, takip için profesyonel olmak son derece önemlidir. Ancak profesyonel olurken, yaptıklarınızın da kopyalanabilir olması gerekmektedir. Peki fırsatınızı hem kopyalanabilir şekilde hem de etkili bir şekilde karşınızdaki insana nasıl sunabilirsiniz?

Doğrudan satışta belirli kalıplar yoktur. Bu ticaret içerisinde 2020 yılı resmi verilerine göre 120 milyon civarında insan bulunmaktadır. Network marketing de durağan bir ticaret değildir. Hayatın her alanında, organizasyonunuza birilerini katabilirsiniz. Tatilde, işe giderken, kafede, misafirlikte vs her yerde potansiyel vardır. Çünkü insanlar, ek gelir getirecek bir iş, ucuz ve kaliteli ürün, arkadaşlık ortamı, yurt dışına seyahat vb birçok şey istemektedir. Elimizdeki fırsat ise bunların çok daha fazlasını onlara sunmaktadır.

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın >>

Fırsatınızı Etkili Bir Şekilde Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Bütün bir arka hikaye için zamanınız olmadığından, hemen ilgiyi uyandırmalısınız.

Fırsatınızı etkili bir şekilde nasıl paylaşabileceğiniz konusunda yapmanız gereken eylemler bulunmaktadır. Bunun için hızlı bir örnek senaryo üzerinden değerlendirme yapalım.

Bir kafeye girerken, bir arkadaşınız dışarı çıkıyor. O yola çıkmadan önce sohbet etmek için birkaç dakikanız olacaktır. Sohbet sırasında sana ne iş yaptığını ya da bugünlerde hayatınızda yeni neler olduğunu soruyor. Duruma bağlı olarak, söylediğiniz her şeyi mümkün olduğunca kısa tutmanız gerekebilir. Kendinizi böyle bir durumda bulursanız, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir.

Network Marketingde Başarı İçin Yararlı Alışkanlıklar Nasıl Kazanılır? >>

Önce çözümle başlayın.

Fırsatınızı etkili bir şekilde nasıl paylaşabilirsiniz? – Önce çözüm ile başlayın. Bütün bir arka hikaye için zamanınız olmadığından, hemen ilgiyi uyandırmalısınız. Çözümü en baştan sunarak, dikkat çekiyorsunuz. Böylece önemli gördüğünüz bazı ayrıntıları dışarıda bırakmanız gerekse bile, kişi belki daha sonraki bir tarihte daha fazlasını bilmek ve takip etmek isteyecektir.

Örneğin, arkadaşınız bugünlerde ne yaptığınızı soruyor. Bir kişisel bakım ürünü satan network marketing şirketinin yeni danışmanı olarak yanıtınız şu şekilde olabilir:

  • “Kişisel bakım için asla zamanım veya param olmadığından, her zaman nasıl şikayet ettiğimi biliyorsun değil mi? Bu harika kişisel bakım ürünlerini kullanmaya başladım! Onları o kadar sevdim ki satmaya başladım.”

İlk cümleniz bir soruna çözüm sunar. Bu, özellikle hedef kitlenizin de aynı sorunu yaşadığını bildiğinizde etkilidir. Konuşmanın geri kalanı aceleye getirilse bile, duruşunuzu bozmayın, ilgi uyandıracaktır.

Kişisel hale getirin.

İşinizi insanlara anlatırken olayı kişisel hale getirin. Bu kesinlikle ya konuştuğunuz kişi hakkında önceden bilgi sahibi olmayı ya da mesajınızı özelleştirmek için kişi hakkında daha fazla bilgi edinmek konusunda bir ya da iki akıllı soru gerektirir.

Yukarıdaki örnekte, kişisel bakım ürünü danışmanı, arkadaşına her gün para kazanmak için kişisel bakıma zaman ayırmanın zor olabileceğinden bahsedebilir. Daha sonra ürünü kısaca tanımlamak için açılışını yaratmıştır. Bu tür kişisel bilgilere hemen sahip değilseniz, mesajınızın daha kişisel olması için birine soracağınız birkaç soru hazırlayın.

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin İpuçları >>

Somut, olgusal örnekler verin.

Fırsatınızı etkili bir şekilde tanıtmak konusunda somut, olgusal örnekler verin. Genel terimlerle konuşmak belirsiz ve alakasız gelebilir.

  • “Bu kişisel bakım ürünü kolay uygulanabilir ve uygun fiyatlı.” demek yerine,
  • “20 TL’lik bir kişisel bakım ürünü bana her hafta 3-4 saat zaman kazandırıyor.”

diyebilirsiniz. İkincisi, öncekiyle aynı sürede belirli bilgiler verir. Dahası, bu da onu diğer kişi için daha unutulmaz kılar. Yine gerektiğinde verebileceğiniz somut örnekler önceden hazırlanmalıdır.

Kendinizi tekrar etmeyin.

Fırsatınızı etkili bir şekilde nasıl paylaşabilirsiniz? – Kendinizi tekrar etmeyin. Birçok insan bunu gergin veya endişeli olduğunda yapar. Tekrar etmenin yanı sıra diğer kişinin dikkatini çekmesine neden olan başka vurgulama yöntemlerini kullanın. Kendinizi, amacınıza hızlı bir şekilde ulaşmaya çalıştığınız varsayımsal bir sohbete adapte etmek iyi bir fikir olabilir. Herhangi bir tekrarı not edin ve buna göre ayarlayın. Sık sık pratik yapın, böylece her zaman hazırlıklı olursunuz.

Doğrudan satıcı olarak yaptığınız şeylerin çoğu hızlı düşünme ve güçlü iletişim becerileri gerektirir. Bu gönderideki önerilerimiz, her ikisini de geliştirmenize yardımcı olacaktır. Listemize bu konuda ne eklemek istersiniz? Lütfen tecrübelerinizi ve fikirlerinizi aşağıda yorum kısmından bizimle paylaşın!