Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın

Kariyerde İlerleme - Yaratıcılığın ve farklı becerilere sahip olanların yaşadığı farklı bir dünyadır.

Kariyerinizde ilerlemek için gerekli beceriler nelerdir? Hangi yeteneklere sahip olmak, sizi kariyer basamaklarında daha hızlı ve emin adımlarla yukarı taşıyacak? İş hayatında tüm bu sorular, insanların kafalarını karıştırmaya devam ediyor. Belirli bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Bir ekibe liderlik etmeye uygun olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Veya sahip olduğunuz kapsamlı deneyim ve teknik beceriler nedeniyle terfi ettirilmelidir.

Ancak iş yeri ve kariyer trendlerinin sürekli gelişmekte olduğunu anlamalısınız. Yaratıcılığın ve farklı becerilere sahip olanların yaşadığı farklı bir dünyadır.

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın

Yeni organizasyonel veya iş yeri hedeflerine ulaşmak için masaya yeni bir şeyler getirmelisiniz. Beceri setlerinin ötesine geçebilse de, bir pozisyona seçilmek için diğer şartlar kişisel katılımlara, niteliklere veya ders dışı etkinliklere dayanabilir. Kariyerde ilerleme konusu bazı becerilere sahip olmanızı gerektirebilir. Bu dijital çağda, başarılı olmak için şu becerilere ihtiyacınız olacak:

 1. Hesap Verebilirlik Önemlidir

Bir proje için tutkuyla gönüllülük yapmak ve yürütülmesine bağlı kalmak arasında bir fark vardır.Bir proje için tutkuyla gönüllülük yapmak ve yürütülmesine bağlı kalmak arasında bir fark vardır. Hesap verebilirliğin devreye girdiği yer budur. Bu görevi alırken çiğnemekten daha fazlasını ısırmak istemezsiniz.

Modern iş yerinde, bir görevi kabul etmek söz konusu olduğunda, içine girdiğiniz şeyin tam olarak farkında olmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda böyle bir görevin başarısından da sorumlu olmanız gerekir.

 1. Uyarlanabilir Olmalısınız

Hiç bir şey aynı kalmaz. Değişim modern iş yerinde çekmemeniz gereken bir şey değil, kucaklamanız gereken bir şeydir. Eski şeyleri ya da eski kuralları yapmanın yollarına saplanmak kariyerinizin ilerlemesine gerçekten yardımcı olmayabilir. Aklınızı, kuruluşunuz için sorunları daha hızlı ve daha iyi çözmenize yardımcı olacak yeni yaklaşımlara ve düşüncelere açmak için biraz zaman ayırmanız gerekir.

Gerçekten de mevcut durumun gerektirdiği şeylere yanıt vermekle ilgilidir. Evet, kendi kurallarınızı ve inançlarınızı bükmeniz gerekebilir. Ancak işin ucunda kariyerde ilerleme söz konusu olduğunu unutmayın.

 1. Networking Oluşturmalısınız

Basit bir konuşma artık o kadar basit değil. Basit bir konuşma kariyerinizi canlandırabilir. Hayatta kiminle buluşacağınızı ve kariyerinizi etkilemek için nasıl bir etki yaratabileceklerini asla bilemezsiniz.

İstediğiniz zaman herkesle sohbet etmek ve iş yerindeki ilerlemenizi artırmak önemli hale gelir. Konuşmaktan etkinliklere katılmaya ve kartvizitinizi göndermeye kadar, ağın sizin için daha iyi ne yapabileceğini düşünmeye başlamanız gerekir.

Networking Nedir? Nasıl Yapılır? >>

 1. Odaklanma Yeteneğinizi Geliştirin

Bu, ne kadar üretken olmak istediğinize gelir. İş yerindeki zamanınız için çok fazla şey yalvarırken odaklanmak veya konsantre olmak zordur. Hepimiz bu noktaya ulaşıyoruz veya e-postaları kontrol etmek veya sosyal medya sayfamızı incelemek gibi daha kolay şeyleri gerçekleştirmenin daha eğlenceli olduğu bu senaryoyu biliyoruz.

Öne çıkma ve önde kalma söz konusu olduğunda, daha fazla odaklanmayı pratik etmeniz gerekebilir. Böylece işinizi yaparken daha fazla tatmin ve anlam elde edersiniz.

 1. Dikkatli Dinlemelisiniz

Dikkatli bir şekilde dinlemek, bir konuyu anladıktan sonra doğru eylemleri gerçekleştirerek desteklenir. Alınan her kararı dinlemez veya sorgulamazsanız bir konuyu gerçekten anlamazsınız. Evet, ayrıntılar sormalı ve kök davranışlara veya gözlemlere ulaşmalısınız. Bu şekilde daha açık bir muhakemeniz olur ve daha akıllıca hareket ederdiniz.

Etkili İletişimin Mesleki Hayattaki Önemi >>

 1. Yenilikçi Olmalısınız

Her şey doğru soruları sormaya ve iş yerinde sonuç almanın daha akıllı ve daha iyi yollarını bulmaya geliyor.

Her şey doğru soruları sormaya ve iş yerinde sonuç almanın daha akıllı ve daha iyi yollarını bulmaya geliyor. Yaklaşımınız olabilir, kendinizi daha güçlü konumlandırabilir ve doğru insanlarla doğru şekilde tanışabilirsiniz. Odadaki en zor işçi olmayabilirsiniz, ancak iş yerindeki bir soruna yaratıcı çözümler aramaya zorlarsanız daha etkili olursunuz.

 1. Güven Asla Eskimez

Başarılarınızla ilgili yanlış yönlendirilmiş kibir ile fikirlere dayanma yeteneğini geliştirme arasında bir fark vardır. Bazen güven geliştirmek, başkalarının başarılarını sağlamanıza ve teşvik etmenize yardımcı olur. Belirli hedeflere ulaşacaksanız, bunları yerine getirecek ve ulaşacaksanız. Kariyerde ilerleme için iş yerinde güven geliştirmelisiniz.

 1. Liderlik Becerilerinizi Geliştirmelisiniz

Liderlik becerileri iş arkadaşlarınız için bir etki kaynağı olabilir ve gelecekteki hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda onları harekete geçirir. Liderlik becerisine sahip herkes bir kuruluşta her zaman görünürlük kazanacaktır. Ve kesinlikle daha fazla fırsat veya promosyon için dikkate alınacaktır.

Liderlik Sırları – Asla Söylenmemesi Gerekenler >>

 1. İletişim Becerileriniz Üzerinde Çalışmalısınız

Yazılı veya sözlü iletişim olsun, iş yerinde iletişim becerileri çok önemlidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri, iş yerindeki iş arkadaşları ve üstleri ile ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmasıdır. İyi iletişim becerileri, net beklentileri ortaya koyar. Projeleri son tarihlerinde karşılamak ve mükemmel iş teslimi için çok önemlidir. Çalışanlar bir kuruluştaki meslektaşlarıyla nasıl iletişim kuracaklarını bildiklerinde daha üretken olurlar.

 1. Takım Çalışmasına Katılabilme

Kuşkusuz, bir şirketin tekil bir kişinin faaliyetine bağlı olması durumunda yapabileceği pek bir şey yoktur. Farklı insanlar ortak bir amaç için birlikte çalışırken başarı elde edilir. Takım oyuncuları dostça bir ofis kültürü oluşturma ve işbirliğine yardım etme eğilimindedir.

Dahası, bir kuruluş, çalışanları çeşitli yeteneklerini veya güçlü yönlerini sentezleyebildiğinde daha iyi ücret alacaktır. Modern iş yeri, iş arkadaşlarıyla iyi işbirliği yapabilen kişileri arıyor. Eğer sahip olursa iyi bir takım oyuncusu olma becerisine, o zaman kesinlikle promosyonlar ve kariyer gelişimi için dikkate alınıyor.

 1. İkna Edici Becerilere Sahip Olma

Kariyerinizde başkalarına fikirlerinizi, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi anlatmanız gerektiğinde her zaman bu nokta vardır.

Kariyerinizde başkalarına fikirlerinizi, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi anlatmanız gerektiğinde her zaman bu nokta vardır. Bunlardan herhangi birini onlara satıyor olabilirsiniz.

Kariyer gelişimi için ikna edici beceriler gereklidir. Çünkü kariyerde ilerleme için, diğer kişinin neden ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alması gerektiğine dair güçlü ve ikna edici bir argüman oluşturabilmeniz gerekir.

8 Adımda İkna Etmek >>

 1. Müzakere Becerilerini Geliştirmek

Maaşınızı müzakere etmekten, iş arkadaşlarınızı sallamaya kadar yeni bir düşünme biçimine kadar, müzakere gücünü asla küçümseyemezsiniz. Günümüzün iş yerinde, hem iç hem de dış tartışmalarda iyi müzakere becerileri faydalıdır. Yeni bir ürün veya fikir satıcıları ve müşteriler her zaman pazarda gelişmek için müzakerelere ihtiyaç duyarlar.

Bu kaliteye sahip olabilir ve en üst düzeye çıkarabilirseniz, kariyerinizde yukarı doğru hareket etme şansınız her zaman vardır.

 1. Empatiyi Ne Zaman ve Nasıl Gösterileceğini Bilmek

İlişki kurmak ve sürdürmek uzun vadeli kariyer başarısı için önemlidir. Kendinizi bir başkasının yerine yerleştirme yeteneğine sahip olmak ilişkilerin gelişmesine yardımcı olur ve kariyerinizde ilerlemenin temel bileşenidir.

Empati ile, içgörü sağlayabilir ve işlerinde büyümelerine yardımcı olacak desteği sunabilirsiniz. Büyümeyi sınırlayan robotik bir çalışma ortamında olmak zorunda değilsiniz. Ancak şefkatle iş arkadaşlarınızı zirvede performans göstermeye yönlendirebilirsiniz. İş yaptığınız her gün destek, sempati ve geri bildirim sunmayı öğrenin. Bu şekilde daha insani bir çalışma ortamına sahip olacaksınız ve olumlu duygusal dönüşlerle kutsanacaksınız.

 1. Problem Çözme Becerileri

Sorunları çözmede proaktif olmalısınız. Çalışma ortamınız bir dizi problem çözme durumu sunar. Bir organizasyondaki sorunları çözmede proaktif olmak, patronunuzdan ve iş arkadaşlarınızdan gelen baskıyı ortadan kaldırmak için fazladan bir yol kat etmeye istekli olduğunuz anlamına gelir. Bu beceri ile kariyerinizde ilerleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 1. Başkalarına Karşı Sabırlı Olmak

Kariyerde ilerleme için son beceri, sabır üzerinedir. Gergin bir durumda başkalarına gösterdiğiniz sabır hayati olabilir. Modern iş yeri stresli durumlar sunsa da, iş arkadaşlarınız ve amirlerinizle ne kadar sabırlı olduğunuz kariyer gelişiminizi belirleyebilir.

Sabır zor bir beceridir, ancak bu beceri yönetim tarafından fark edilir ve şirketi ileriye itmede çok güçlü bir varlık olarak algılanır.

Son Düşünceler

Bu sadece yukarıda belirtilen becerilere sahip olmak değil, onları en üst düzeye çıkarmak ve kariyerde ilerleme için kullanmakla ilgilidir. Bu becerilerin sizi daha insani, yeni zorluklara daha hazırlıklı hale getirdiğini anlamalısınız. Bu yetenekleri ne kadar çok gösterirseniz, kariyeriniz o kadar hızlı ilerler.

Bu becerilerin, bireysel başarının ve kurumsal verimliliğin merkezinde olurken, ilişkiler kurmaya, diplomasi ve saygı oluşturmaya yardımcı olacağını anlamalısınız. Bu beceriler ayrıca çatışmayı azaltmaya ve ofiste kötü davranışları azaltmaya yardımcı olacaktır.

İşinizde Erteleme Alışkanlığı İle Başa Çıkmak İçin 4 İpucu >>