fbpx

Hayatınızda Gerçek Mutluluğu Geliştirmenin 16 Yolu

Gerçek mutluluğu yakalamak için yollar nelerdir? Onu bulabilir miyiz? Mutlulukta sadece stresin yokluğundan daha fazlası olsa da, stres giderici faaliyetler ve mutluluk arasında ilişkiler vardır. Pozitif psikoloji öncüsü Martin Seligman, içgüdüsel olarak ruh için iyi olduğunu bildiğiniz tüm şeylerin kolaylaştırdığı ve geliştirdiği “otantik mutluluk” hakkında kapsamlı araştırmalar yapmış ve yazmıştır: güçlü ilişkiler, zorlu çalışmalar ve hayatta anlam.

Baylor Üniversitesi profesörü ve pozitif psikoloji alanında bir başka öncü olan Dr. Michael Frisch, bir kişinin mutluluğuna katkıda bulunan 16 farklı yaşam alanı buldu. Ve bu alanlardaki memnuniyeti ölçmek, bir kişinin genel mutluluk ve yaşam seviyesini ölçmeye yardımcı olabilir.

Hayatınızda Gerçek Mutluluğu Geliştirmenin 16 Yolu

Mutluluk getiren şeylerin çoğu, egzersiz, yaratıcılığı ifade etme, destekleyici arkadaşlıkları sürdürme ve işinizin tadını çıkarma gibi stresi azaltan şeylerdir. Stresle boğulduğunuzda, genellikle sadece yakın baskıları hafifletmek aklınızda olacaktır.

Bununla birlikte, gerçek mutluluğu yakalamak için mutluluğu artırdığı bilinen faaliyetleri de içeren bir stres giderme programını takip etmek size, kısa süreli stres giderici ve mutlu bir yaşamın kalıcı kazançlarını sağlayabilir. Ve yaşamınıza genel bir mutluluk hali kattığınız ve onu destekleyen yaşam tarzı özelliklerini alışkanlık haline getirdiğinizde, hayatınızdaki gelecekteki stresi daha iyi havalandırabileceksiniz.

Derin Konsantrasyon Nedir? >>

Hayatınızda Daha Fazla Mutluluk Nasıl Yaratılır

Gerçek mutluluğu yakalamak istiyorsanız, bu yaşam alanlarınızı geliştirmeye odaklanın.

Aşağıda, bu siteden kaynaklar ve bu özellikleri hayatınıza dahil etmenize yardımcı olabilecek ve aynı zamanda stresi azaltan diğerleriyle mutluluğu teşvik eden 16 farklı özelliğin bir listesi bulunmaktadır. Gerçek mutluluğu yakalamak istiyorsanız, bu yaşam alanlarınızı geliştirmeye odaklanın.

 1. Sağlık: Sağlığınızı koruyun, mutluluğunuzu koruyun. Sağlık sorunları ek stres getirebilir. Stres de rahatlama getiren bazı şeyleri yapmanızı zorlaştırabilir.
 2. Benlik Saygısı: Kim olduğunuz hakkında iyi hissetmek, sadece çocuklarımız için endişe duyduğumuz dokunaklı bir şey değildir; şu an bulunduğunuz kişiyi sevmeniz önemlidir. Düşük benlik saygısı hayatınızın birçok alanını etkilemektedir.
 3. Hedefler, Değerler ve Manevi Yaşam: Bunlar üç farklı şeydir. Ancak şu anda olduğunuzdan daha büyük bir şeye içsel ve olumlu bir odaklanmayı içeren önemli bir kategori oluştururlar. Bunların hepsi hayatınıza anlam katan şeylerdir ve bu sizin mutluluğunuzla yakından ilişkilidir.
 4. Para: Belli bir noktanın ötesinde, daha fazla paranın daha fazla mutluluk getirmediği doğrudur. Bununla birlikte, çok az paranın mutluluğunuza stres ve zorluklar getirebileceği de doğrudur. Rahat yaşamak için yeterli paraya sahip olmak önemlidir.
 5. İş: Sizi tatmin edecek bir işe sahip olmak idealdir. Sizi perişan etmeyen bir iş bir zorunluluktur.
 6. Oyun: Boş zaman, eğlenmek, serbest bırakmak – hepsi mutluluğunuz ve stres seviyeleriniz için önemlidir. Her zaman oynamanıza gerek yok. Ama gerçekten hayatınızda eğlenmek için biraz zamana ihtiyacınız var.
 7. Öğrenme: Yeni beceriler edinmek ve bir kişi olarak büyümek tatminleri de beraberinde getirir. Hayatınıza daha büyük kaynaklar sağlayabilirsiniz. Bu hem stres hem de mutluluk için harika olur.
 8. Yaratıcılık: Aynı şey yaratıcılığınızı ifade etmek için de geçerlidir. Aslında, yaratıcılığı uygulayan sanat etkinliklerinin, kendilerini yaratıcı olmayan türler olarak görenlerin sağlığı ve mutluluğu için de iyi olduğu gösterilmiştir.
 9. Yardım: Görünüşe göre insanlar olarak başkalarına, bir dereceye kadar yardım etmeyi gerçekten çok seviyoruz. Fedakarlığınızı ortaya koymak için yollar bulmak sizi mutlu ve daha az stresli tutabilir.
 10. Aşk: Bu biraz beyinsizdir. Ancak hayatınızda sevgiye sahip olmak kendinizi neşeli hissetmek için iyidir.
 11. Arkadaşlar: Destekleyici bir çevreyi korumak, o daire küçük olsa bile, yaşamın hemen her alanında daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Ve strese karşı mükemmel bir tampon sağlayabilir.
 12. Çocuklar: Çocuklar hayatımıza anlam katmanın yanı sıra, kendinizi iyi hissetmeniz için size yardımcı olurlar. Çocuklarla vakit geçirmeyi deneyin.
 13. Akrabalar: Drama eğilimli ağır bir aileden gelmedikçe, akrabalarınıza yakın kalmak hayatınızı eğlenceli, destekleyici ve anlamlı tutabilir. Bununla birlikte, ailenizle iletişim kurmanın düşük stresli yollarını bulmak, hayatınızı dramatizmin ilerisinde tutmak için önemlidir.
 14. Ev: Stresten sığınmak için kendi evinizin bakımını yapmak günün sonunda önemlidir.
 15. Mahalle: Yakın ve destekleyici bir mahallede veya en azından kan davası veya tehlike içermeyen bir mahallede yaşamak, destek ve bağlantı sunarak mutluluğa katkıda bulunabilir ve stresi azaltabilir.
 16. Topluluk: İster yaşadığınız bölge gibi fiziksel bir topluluk, ister ortak manevi görüşlere, yaşam hedeflerine veya ortak şeylere dayanan bir arkadaş topluluğu olsun. Güzel vakit geçirebildiğiniz insanları çevrenizde tutun.

Hayatınızda gerçek mutluluğu yakalamak için bu 16 alanı dikkate almalısınız. Ömrünüz mutluluğu arayarak geçmesin. Gerçek mutluluğun şu anda olduğunu bilmelisiniz. Yaşadığınız, nefes alabildiğiniz her an sizin için mutluluk kaynağıdır. Mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle…

Hayatınızda Yapmamanız Gereken 10 Şey >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,515TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik Nedir?

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı...

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta...