İkna Etme Nedir? İkna Etme Teknikleri Nelerdir?

https://networkokulu.net/dogrudan-satista-karsilasacaginiz-10-farkli-tip/

Yaşam süresi boyunca ikna teknikleri ile, ikna etmeye veya ikna edilmeye çalışıldık. İster farkında olalım ister olmayalım ikna süreci bir şekilde gerçekleşti. İkna teknikleri bu süreç içerisinde de mutlaka kullanılmıştır. Çünkü, bu teknikler bir kişiyi ikna etme konusunda birçok sırra sahipti. Bu yayında tüm bu sırları siz, okuyucularımız ile paylaşacağız. Dilerseniz, ikna etme teknikleri konusuna göz atalım;

Hayatımızın her alanında yer alan ikna teknikleri, kendisini en çok pazarlama alanında hissettirmektedir. Gerek geleneksel pazarlama olsun gerekse dijital pazarlama olsun her alanda kullanılan bu yöntem ilgi alanımız olan network marketing sisteminde de sıkça kullanılmaktadır.

Satış Kapatma Teknikleri Nelerdir? >>

İkna Etme Teknikleri Nelerdir?

Muhattap olduğumuz kişiyi dilediğimiz bir düşünceye veya faaliyete yönlendirmek ikna olarak bilinir. Bu süreç içerisinde uygulayacağınız strateji ve ikna etme teknikleri karşı tarafın algısında değişiklikler yaratacaktır. Bu değişiklikler de ikna olayını kolaylaştıracaktır.

1.İhtiyaç Oluşturun

Aslında network marketingde de kullanılan ve satış temsilcilerinin en büyük kozlarından birisi ihtiyaç oluşturma tekniğidir.

Aslında network marketingde de kullanılan ve satış temsilcilerinin en büyük kozlarından birisi ihtiyaç oluşturma tekniğidir. Bu teknikte pazarladığınız ürün ile ilgili çeşitli bilgilendirmeler yapılır ve müşteriye ‘ihtiyacım var’ hissiyatı yaratılmaya çalışır. Tabi, burada satış temsilcisinin iletişim becerisi de önemlidir.

Satış Becerileri İçin Geliştirilecek 5 Yetenek >>

2.Sosyal İhtiyaçları Kullanma

Sosyal ihtiyaçlar dedidiğimiz şeyler; popüler olma isteği, saygınlık isteği gibi şeylerdir. Bunlar, toplum içerisinde statü göstergesidir. Örneğin, bir ürün pazarlıyorsunuz ve doğal olarak satılmasını istiyorsunuz. Bunun için karşıdaki kişiye şu soruyu sordurmalısınız; Bu ürün toplum içerisinde bana ne katar?

Pazarlama yaparken bu sorunun cevabını verirseniz, ürünü satmanız daha muhtemel hale gelecektir. Özellikle son zamanlar yayılan ‘popüler olma’ isteğini bilmenizde fayda var.

3.Pozitif Kelimeler Kullanın

Ürünü pazarlarken çeşitli sihirli kelimeler kullanmalısınız. Bu sihirli kelimeler, müşterinin duymak istediği kelimelerdir. Örneğin; ‘yeni’, ‘moda’, ‘doğal’ vb. Kullanacağınız bu kelimeler ile tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. İkna etme sürecinde önemli bir yere sahiptir.

Doğrudan Satışta Karşılaşacağınız 10 İnsan Tipi >>

4.Kapıya Ayak Koyma Stratejisi

İkna etme teknikleri konumuzun en önemli tekniklerinden birisi olan kapıya ayak koyma tekniği, satış yapmak için işinize yarayabilir.

İkna etme teknikleri konumuzun en önemli tekniklerinden birisi olan kapıya ayak koyma tekniği, satış yapmak için işinize yarayabilir. Çünkü, bu süreçte müşteriye ilk adımı attıran siz olursunuz. Müşteri ilk adımı attıktan sonra sizin atacağınız adamlara ayak uydurmak ister. Bunun sebebi ise ‘tutarlı’ görünmektir.

İlk aşamada daha düşük fiyattan ürün pazarlaması yaparsınız daha sonra daha yüksek fiyattan bir ürün pazarlarsınız. İlk aşamada müşteriyi ikna edip kendinize çekmiş oldunuz ve ikinci aşamada ise asıl satmak istediğiniz ürünü pazarladınız.

5.Mütekabiliyet Kullanımı

Mütekabiliyet dediğimiz kavram ‘karşılıklı olarak işlerin ilerlemesi’ anlamına gelmektedir. Bu aşamada ‘indirim’ ve ‘promosyonlar’ devreye girmektedir.

Network Marketing Sistemi ve İkna Etme

İkna etme, bir ürünü satabilmenizi sağlamaktadır. Müşteri ile iletişim sürecinde, yukarıda verilen ikna etme teknikleri kullanılırsa daha başarılı olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Hipnotik Dil Kalıpları İle İkna Teknikleri >>