Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 19.Hafta

Instagram soru/cevap 19. hafta

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

19.sunu gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Kullanmayacağı ürünü satanlar saadet zinciri mi yapıyor?

Buna evet veya hayır demek için bir kişinin değil genel fikir önemlidir. Mesela bir  bakkal, kola içmeyebilir ama bunu satmasında bir mahsur yoktur, çünkü kolayı zararıyla ya da fiyatıyla kabul edip içenler var. Networkte de sattığınız ürünü kullanmayı tercih etmiyor olabilirsiniz, eğer para kazanmadığı taktirde o ürünü, aynı fiyattan alıp kullanan/kullanabilecek insanlar varsa bunda yanlış bir şey yoktur. Ama genelde o ürünü sadece sisteme girenler alıyorsa ve o sistem olmasa, o ürünü mağazaya koyduğunuzda, kimsenin almayacağı bir ürün ise o zaman buna ponzi ya da piramit diyebiliriz. Piramit sistem nedir? Yazısını ekledim.

2 ) Özdisiplin nasıl geliştirilir?

Özdisiplin üzerine çok düşündüm.. Geldiğim nokta şu; Bir insan her konuda özdisiplinli olmuyor. Evde, işte, dışarıda, o an ilgilendiği konuya göre farklı tutumlarda davranabiliyor. Bu da neye göre değişiyor dersen, tamamen o konuda sonuca gitmedeki heyecanı, inancı ve isteği.. Özdisiplin geliştirmek ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3 ) İş arkadaşlarıma tanıtım yapmak konusunda çok çekiniyorum, öneriniz var mı?

Var. Bu yazıyı oku.

4 ) Lider nasıl olur?

Çok geniş bir soru.. Ama isterseniz John Maxwell’in liderlik nitelikleri kitabının incelemesini okuyabilirsiniz.

Buradan ulaşabilirsiniz.

5 ) Bu işe başlamam için minimum ne kadar sermayem olması gerek?

Network marketing sektörün adı. İnşaat gibi, müzik gibi.. Binlerce firma var hepsinin farklı farklı planları ve ürünleri var.. Ortalama 100$ ile 2000$ arasında değişiyor diyebilirim. İsterseniz Network marketing nedir? yazısını okuyabilirsiniz.

6 ) Network marketing yapan firmalarda, eğer ürün satışı varsa, saadet zinciri olma olasılığı var mı?

Evet var tabii.. Yeni nesil saadet zincirleri “göstermelik” ürünle ilerliyor zaten. Burada tek kriter ürün olup olmaması değil. Network marketing firmasının saadet zinciri olup olmadığını anlamak için buraya tıklayın.

7 ) Sürekli motivasyon düşüklüğü yaşıyorum, işin geleceği yok gibi geliyor. Ölü toprağından nasıl kurtuluruz?

Motivasyonu genelde insanlar güneşlenir gibi beklerler ama bu şekilde gelmez.. Motivasyon hareketi ile doğru orantılıdır. Küçük hedefler (günlük) koyarak başlamanızı öneririm. Ufak sonuçlara ulaştığınızı gördüğünüzde daha büyük hedefler için motivasyonunuz olacaktır.

8 ) Siz hangi şirkette çalışıyorsunuz?

Her hafta olduğu gibi bu haftada en çok sorulan soru bu..

Bu konuda çok soru var hepsine tek cevap verelim. Network okulu olarak amacımız, Türkiye’de network yapan herkese yardımcı olmak ve tecrübelerimizi paylaşmak. Network okulu bir ekip işidir, Tabiki ekibimizde farklı firmalarda network kuranlar vardır ama kişisel tercileri “network okulu”nun ötesinde tutmak bizim için önemli. Tamamen “tarafsız” bir platform olarak her firmaya eşit mesafede olmak ilk prensibimiz. Bu sebeple hangi firmadasınız, en iyisi hangisi, bu firma iyi mi gibi sorulara”vizyonumuz ve misyonumuz gereği” cevap veremiyoruz. Anlayışınız için teşekkürler.

9 ) Nasılsınız?

20 haftadır soru cevaplıyorum yaklaşık 500 soru cevapladım ilk defa biri nasılsınız dedi, Allah razı olsun.

10 )  2 yıldır aynı yeder sayıklamak artık bir bıkkınlık getirir mi soğur mu insan?

2 yıldır aynı yerde olmak demek aslında gerilemiş olmak demek.. Ayrıca sen bıkmışsın ki bu soruyu soruyorsun, zaten cevap soruda gizli.

11 ) Sizin sistem nasıl kazanç planı nasıl bana sistematik yapar mısınız?

Ah be abicim bizim kazanç planımız yok ki olsa ayıp  ediyorsun.. Biz yazı filan paylaşıyoruz işte, tecrübelerimizi aktarıyoruz.

12 ) Aynı anda birden fazla network marketing firması ile çalışmanın artısı eksisi nedir sizce?

11 yılda birkaç firmada network  kuran/kurabilen kimseyi görmedim. Daha 2 kolumuzu büyütemiyoruz sen birkaç firmayı soruyorsun. Network kurmak istiyorsan odaklanmalısın ve iş ortaklarına başarıyı kopyalamalısın. Ha ürün satcam ben diyorsan, istediğin firmanın ürününü satabilirsin tabii..

13 ) Network marketing de organizasyon içi günlük/haftalık sinerji nasıl sağlanabilir?

Günlük aktivite+haftalık toplantı(enerjik) Enerji için hareket gerekir. Hareket berekettir demişler değil mi!

14 ) Bir hayalim var gerçekleştirmek istiyorum ama hiçbir şekilde ders çalışamıyorum ne önerirsiniz?

Ders çalışmamak için bahane uyduruyorsun.

15 ) Nasıl irade sahibi olabiliriz?

Çok geniş soruları tam cevaplayamıyorum bu arada.. Ama kısaca şöyle düşünmek lazım.. Mesele fit olmak benim için”yeterince”önemliyse, diyetimi bozmama konusunda irade gösteririm. Ama sadece “lafta” önemliyse iradem zayıf kalır. Mesela doktor sigara  içersen haftaya ameliyata gireceksin dese iradem yok diyen çoğu insan sigara içmeyi o an bırakır. Ama böyle bir sonuç olmayacağını düşündüğümüz için sigarayı bırakmayız. (ben bıraktım bu arada) Sanırım nasıl irademiz olur konusu anlaşılmıştır.

16 ) İyi bir sabah ritüeli nasıl olur?

Kendimden bahsetmeyim ama başarılı insanların sabah ritüelleri nasıl ile ilgili bir yazı paylaşmıştık zaten.. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

17 ) Hadi ben sorim hiç vizyonunu kaybettin mi ettiysen neler yaptın toparladın tekrar?

Güzel soru ama bu konuyu da uzun uzun açmak lazım.. Vizyonun dereceleri var aslında.. istemek, seçmek ve adamak.. Burada vizyonunuza hangi aşamada bağlı olduğunuz önemli.. Mesela kendini adamış ve “ne gerekiyorsa yapacağım” diyen biriyle zengin olmayı istiyorum diyen birinin motivasyonu aynı olmayacaktır.. Bir diğer konu yanınızdaki insanlar da çok önemli..

Aynı vizyonu paylaştığınız, pozitif insanlarla beraber olmak, düşünce kalkmak için gerekli.. Tam tersi de vizyonunuzdan vazgeçmenizi kolaylaştırır tabii:) Ben hep yanımda böyle insanlar tutmaya çalışıyorum ve ne için başladım sorusunu soruyorum.. Emin olun ben de çok düştüm ama artık bunu oyuna çevirdim her düştüğümde bu bir sınav diye atlattım.. 🙂

***

19. Haftayı da geride bıraktık.. Soru soran ve takip eden herkese teşekkür ederiz.. Kırmadan, dökmeden biraz espiriyle verdiğimiz cevapları kimse kişisel algılamıyor diye ümit ediyorum. Varsa yanlış anlayan affola. Bu arada iyi güzel her pazartesi soru cevap yapıyoruz.. Yakında da Youtube’da hem tanışacağız hem artık videolarımızı da izleyebileceksiniz. Yani tecrübelerimizi videolarla da aktaracağız..

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>