Network Marketing Firması İle Saadet Zinciri’nin Farkı

0

Piramit Yapıları Anlama Kılavuzu

Piramit şemasının halk arasındaki ismi olan olan saadet zinciri, son 20-25 yılda farklı isimler altında birçok yapı tarafından temsil edildi. Saadet zincirini 90’lı yılların ortalarında, ortada herhangi bir ürün de olmaksızın yalnızca para yatırılan ve sonrasında üye yapılan her kişi başına komisyon alınan bir oluşum olarak duysak da Türkiye’de bir çok yeni firmayla karşılaştık. En son Çiftlik Bank vakası ile medya çalkalandı. Gerek dünyada, gerek de ülkemizde çok göz önünde olmasa da, bu sistemler oldukça yaygın. Ayrıntılı olarak öğrenmek İçin ‘Piramit Sistem Nedir?‘ yazımıza bakabilirsiniz.

Saadet zinciri, yapı olarak Network Marketing’e benzese de aslında her gözde ürünün sahtesi olduğu gibi tamamen Network Marketing tarzının devşirilmiş bir modelidir.

Saadet Zinciri ve Network Marketing Neden Karıştırılıyor?

Network Marketing firmasının saadet zinciri olmadığını anlamak için aslında daha öncelerden birkaç püf nokta yeterli idi ama teknolojinin ve tecrübelerin gelişmesi ile bugün saadet zincirleri ayrıntılarda gizli diyebiliriz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

İnternetin hayatımızın bu kadar büyük bir parçası olması, bilgiye daha hızlı ulaşmamızı sağladığı gibi yanlış bilgiyi de bir o kadar hızlı benimseme hatasına düşmemize neden oldu. Bugün çoğu kişi Network Marketing’i anlamadan görünümü benziyor diye önüne gelen her firmayı yaftalayabiliyorlar.

İyi bir network bilgisi olmadığı zaman, meşru bir Network Marketing ve titan saadet zinciri benzeri firmaların arasındaki farkı söylemek çok zor. Bunun nedeni, her ikisinin de distribütörlük, sponsor olma, seviye atlama ve organizasyon kurma gibi kavramları barındırması. Her ikisinde de çoklu seviyelerden para kazanmasından dolayı bazı sözde  iş bilen eleştirmenler hepsinin (meşru olanların bile) kılık değiştiren piramit şemalar olduğunu iddia ediyorlar.

1979 yılında, Network Marketing’in ilk çıktığı ülke olan Amerika’da, Federal Ticaret Komisyonu yasal dayanakları tam olarak oluşturmuş ve bu yasal dayanak dünyada bir çok firmanın ve ülkenin takip etmesi ile yayılmıştır. Bugün federasyonları ve dernekleri ile hızla büyüyen Network Marketing sektörünü illegal yapılardan arındırmak için komisyonlar tarafından çalışmalar yürütülmektedir.

Network Marketing Firmasının Saadet Zinciri Olmadığını Nasıl Anlarız?

WFDSA (Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu) ve DSA (Dünya Doğrudan Satış Derneği) nın ortak hazırladığı piramit yapıları anlama klavuzunu sizler için  8 madde de derledik.

8 Madde de Piramit Sistemleri Anlama Klavuzu

Bazı saadet zinciri yapılanmaları fark edilene kadar tüketici koruma kanunu ve işyeri dışında kurulan sözleşmeler yönetmeliğine uyuyormuş gibi gözükse de bu tarz firmalar çok fazla büyümeden farkedilebilmektedir.

 

Kazanç planı anlatılıyor diye Network Marketing firması değil diyemeyiz, kazanç planıda şirketin sattığı bir hizmettir.Ama önemli olan ürünün kalitesi,fiyatı ve özellikleridir.

 

Piramit yapıları anlamak için Network Marketing Nedir?  ve Network Marketing Nasıl Yapılır ı anlamak gerekiyor aksi taktirde sorun firma da mı yoksa bağımsız temsilcide mi anlayamayabilir,iyi bir fırsatı kaçırabilirsiniz.

 

En önemli belirleyicidir ! Türkiye tüketici hakları gereği her tüketicinin belirlenen süre zarfında cayma hakkı vardır.

 

Network Marketing firmalarının gücü tavsiye satışından gelmektedir.Herhangi bir kayıt ve ya yenileme ücreti almazlar fakat kendi kaliteli ürünlerinin alınıp kullanılması aynı zamanda  çevrenize tavsiye ettiğinizde  kazanmanızı sağlayacak yöntemler geliştirirler.Bu sistem kazan kazan yöntemidir.

 

İyi bir firma her zaman kendini ve temsilcilerinin çıkarlarını koruyup kollayan vizyon sahibi firmalardır.

 

Network Marketing kısa yoldan para kazanma işi olmadığı gibi iyi komisyonlar kazanmak ve emekli olma fırsatını yakalamak için sıkı çalışılması gereken bir iştir.

 

 

İlk duyduğunuz zaman her sistem karmaşık gelebilir ama özünde 3 çeşit sistem vardır.Bunları saadet zinciri yapılanması olan firmalarda kullansa da size bir şekilde para vermemek yada çeşitli yollarla daha fazla paranızı almak için uğraşacaklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here