Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 23. Hafta

Ben tek firmada network yapmanız gerektiğiniz düşünüyorum.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir. Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

23.sünü gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Hangi Network marketing firması ile devam etmem gerektiğine nasıl karar vereceğim acaba 7 firmaya üyeliğim var?

Bu soru çok geliyor.. Ben tek firmada network yapmanız gerektiğiniz düşünüyorum. Çünkü her firmanın sistemi, felsefesi, kalitesi, çalışma sistemleri farklıdır. Hepsini yapayım diyenler kalıcı organizasyon kuramaz.(ben kuran görmedim) Firmanın yasal temeli, tecrübesi, eğitim desteği, ürün kalitesi, adil kazanç planı olması gibi kriterleri değerlendirebilirsiniz. Network Marketing Şirketleri için en çok sorulan soruları ekledim.

2 ) Nasıl satış yapabilirim?

Öncelikle networkokulu.net‘i takip edin. Çünkü satış ile ilgili birçok yazı paylaşıyoruz.. Satış yapmak bir beceridir ve geliştirilmesi gerekir. Tek tek değinmem mümkün değiş şu anda ama yazılarımızdan birini linke ekledim. Satış için 8 ipucu yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 

3 )  Türkiye’deki  Network Marketing ön yargısı ne zaman kırılır sizce?

Aslında bu önyargı nerdeyse tüm dünyada var.. Ama bizim ülkemizde 90 lar çıkan titan ve sonraki yıllardaki piramit yapılar sebebiyle insanlar korkuyor haklı olarak.. Bu Network Okulu’nu kurma amaçlarımızdan biri de bu. İnsanlara farkları anlatmak, bilinçlendirmek.. Her zaman ön yargılar ve olumsuz düşünceler olacaktır bunun çözümü yok ama insanlar bilinçleniyor her geçen gün..

4 ) Sadece sosyal medyadan Türkiye’de network kurulur mu? (Yani lokasyonumuz olmadan)

Ben network kurmak ve yapmayı ayırıyorum. Network yapılabilir ama kurmak için birebir güçlü ilişkiler kurmak gerekir. Bu sebeple yüzyüze çay kahve içmek lazım.

5 ) Şartlardan etkilenmeden istikrarlı bir şekilde insanlar ulaşmak için önereceğiniz en etkili yöntemler?

Hangi şartlar? Network kurmak için şartlara göre değil, sisteminize göre tutum belirlemelisiniz. Çünkü şartlar he an değişir. İstikrar için rol model olmanız tavsiye ederim. Kurallar yerine, siz iyi bir rol model (sürekliliği olan, olumlu tutma sahip, konuşmak yerine eylemde bulunan) olursanız, takımınız sizi takip eder. Bu da istikrarı getirir zaten.

6 ) “Birileri benim sırtımdan para kazanacak.” Network Marketing’de insanlarda neden bu algı oluşuyor?

Çünkü çoğu kişi öyle hissediyor.. İnsanlar kendi kazanacaklarına değil kime ne kazandıracaklarına odaklanıyor. Ben 2 yöntem uyguluyorum.

  1. Üstüne değil kendine odaklanmak. Ona ne kazandıracağını, nasıl kazanacağını anlatmak.
  2. Üstümden para kazanma mevzusuna bakışını değiştirmek.. Mesela bakkal gittiğinde böyle düşünmezsin değil mi? Ya da dostun mağaza açsa gidip alışveriş yaparken bu aklına gelmez.. Aksine ona yardımcı olduğun için mutlu olursun..

7 ) Network Marketing’de cesaret kaybı oluştu, ilk başlarkenki cesareti nasıl yakalayabiliriz?

Başlangıç enerjisi güzeldir ama bunu tekrar yakalamanız mümkün. Bunun için tavsiyelerimden biri kendinizden iyi olan ve sizi motive eden biriyle çalışın. Herkesin motivasyona ihtiyacı var. İkincisi kendinize küçük hedefler koyun. Günlük ve haftalık maksimum. Bu hedefleri tutturdukça cesaretiniz artacaktır. Zor zamanlardan kurtulmak ile ilgili küçük bir yazı okumak için linke tıklayabilirsiniz. 

8 ) Günün 10-12 saatini ciddi çalışmalar sonucunda kaç yılda milyoner olunur?

Günde 8 saat network yapan bir liderle tanışmıştım bir yılda milyoner olmuştu, onun dışında hergün aynı disiplinle günde 8 saat yapan birini, görmedim. Ayrıca bu doğru değil, günde 8-10 saat çalıştığını sanarak zaman geçirmek yerine ile günde 2 saat etkili çalışmak daha doğru.. Önemli olan süreklilik olması.  Network Marketing bir ticarettir o yüzden organizasyonunuzun satışıyla doğru orantılı kazancınız. Çalışma saatiyle değil. Doğru beklentiler ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

9 ) Yakınlarımıza yapacağımız tanıtım ve takiplerde ciddiyetimizi nasıl yansıtırız?

Bir kere biri telefonla evdeki babasına davet yapmıştı (oysa her akşam beraber zaten) Bir kere ciddi olmak ile samimi olmamayı karıştırmamak lazım. Telefonla davet iyidir ama aynı evde yaşadığın ailene değil! Bu örneği verdim ki siz de diğer konuları kıyaslayın.. Tanıtımda ciddiyet olması için 3. bir şahıstan ( üstünüz, daha tecrübeli olan) yardım alın.

10 )  Network okulunu ne amaçla kurduğunuz, bu kadar donanım nereden geliyor? Siz network yaptınız mı?

Network  Okulu’nun amacı nedir ? Network Okulu 11 yıla dayanan uluslararası network tecrübesine sahip kişilerden oluşan Türkiye’nin tek tarafsız kişisel gelişim ve network platformudur. Türkiye’de hangi firmadan olursa olsun tüm network girişimcilerini desteklemek, bilgi vermek, motive etmek ve özellikle network marketing alanındaki yanlış önyargıları bir nebze düzeltmek vizyonuyla kurulmuştur.

Bütün firmalara eşit mesafe olduğumuz için 60’tan fazla firmaya sitemizden ulaşabilirsiniz. 6 ay gibi kısa bir sürede networkokulu.net 800’ü aşkın özgün yazı yayınlamış olup. Bu alanda en geniş içeriğe sahip network ve kişisel gelişim sitesidir.

Her gün ortalama 2 bin ziyaretcimizin yazıları okuduğu networkokulu.net, sosyal platformlarda da yaklaşık 25 bin takipçiye ulaşmıştır. Network Okulu tek bir firmaya hizmet etmek yerine, network marketing ile ilgilenen herkesin güvenli şekilde faydalanmasını amaçlayan ilk ve tek gelişim platformudur. Teşekkürler.

11 ) Ekibimizdeki insanları disipline edebilmek için nasıl bir tutum sergilemeliyiz?

Elinize bir sopa alın ve sıraya sokun..

Ben her zaman şunu sorarım; Kural koymak mı koyduğun kurala uymak mı zor? diye..

Tanıdığım disiplinli insanların, takımları da disiplinli oluyor. Bu yüzden nerelerde insanlara kötü kopyalıyorum diye düşünebilirsiniz. Sizi dinlememelerinin bir nedeni vardır. Bu konuyla ilgili bir yazıyı linke ekledim Buradan ulaşabilirsiniz.

12 ) Netwrok Marketing nedir? Nasıl yapılır? Sermaye gerekir mi? Lisede bir öğrenciyim yapabilir miyim?

18 yaşını geçmen lazım dostum önce ama şimdiden okuyup kendini geliştirmeye başlayabilirsin, bizi takipte kal.. Network marketing nasıl yapılır? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

13 ) Yeni insanları nasıl bulabiliriz? Hangi yoldan gitmeliyiz?

Bu hafta Eric Worre bu konuya değindi.. yazıyı paylaştık senin için link ekledim. Buradan ulaşabilirsin.

14 ) Arkadaşlarımı davet ederken  utanıyorum, bunun üstesinden nasıl gelebilirim?

Burada aslında üzerinde durulması gereken konu sizin reklam yapmak isteyip istememeniz değil, neden reklam yapmak zorunda olduğunuzdur. Bu yine inançlarınıza dayanır. Değerinize,  sunduğunuz fırsata, ürüne, hizmete, kalitesine gerçekten inanıyor musunuz? Kimin kime, ihtiyacı var? Utananlar bu yazıyı okusunlar. Buradan yazıya ulaşabilirsiniz.

15 ) İnternetten para kazanmak ve dışarıda bir başkasının emri altında çalışmak istemiyorum?

O zaman bunu oku sen de. “Neden Network Marketing diğer işlerden iyi?” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

***

23. Hafta için herkese teşekkürler.. Yine çok eğlendik umarım sizler için de bir renk oluyordur bu soru cevap. Haftaya görüşmek üzere, gönlünüzden geçeni yaşadığınız bir hafta olması dileğiyle..

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>