Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 7.Hafta

Network Marketing hakkında tüm soru cevaplar.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

7.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

20 – Networke hevesle girdim ve hevesle çalışıyorum ama ailem negatif bakıyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle ailenizin neden sıcak bakmadığını bilelim.

Sıcak bakmamalarının nedeni network ile mi ilgili yoksa sizin için başka planları mı var? Eğer Network Marketing ile ilgiliyse olumsuz tecrübeler yaşamış olabilirler, yanlış şeyler duymuş olabilirler ya da herhangi bir girişimcilik için sizin riske girmenizden çekiniyorlardır.

Yapmanız gereken, sektörü, avantajlarını, ne yapacağınızı ve firmanızı açık ve net bir şekilde ailenizle paylaşıp, onların da bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda ailenizin güvendiği ve Network Marketing konusunda tecrübeli birinden destek alabilirsiniz veya bu konuda hazırlanmış olan bir çok videoyu, kitabı ve networkokulu.net sitemizi kaynak olarak kullanabilirsiniz.

Yeni bir girişimcilik için cesaretlerinin olmaması ise  sadece sizin kararlı olduğunuzu görmeleriyle değişebilir.

19 – Etrafta neden bu kadar Network Marketing mağduruyum diyen insan var?

Bu konuya sitemizde cevap verdik aslında. 

Mağdur olan insanlar var, mağdur olmayı karakter haline getiren insanlar da var. Bu ikisini iyi ayırt edebilmek lazım. Ve bana sorarsanız, genelde kısa ve kolay yoldan para kazanmanın peşine düşenler mağdur olur.

18 – Networkte çok para kazanmanın sırrı sizce nedir?

Öncelikle başarı tanımı için başarılı insanların hayatlarını incelersek, başarının tamamen bir tutum meselesi olduğunu çok net bir şekilde anlarız. Bu bakış açısı her sektörde, başarı kovalayan herkes için geçerlidir. Network Marketing için konuşursak;

Unutmayın, hiç kimse bir ürün aldı diye zengin olmaz.

  • İşin işleyişinde yapılması gereken; davet, tanıtım,takip, eğitim gibi konularda becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.
  • Net bir hedefiniz olmalı ve günlük olarak hedefleriniz için adım atmalısınız.
  • Kendinizi geliştirmeyi kovalamalısınız.
  • Ve en önemlisi de bunları her gün yapmalısınız. Süreklilik bu ticaretin can alıcı noktasıdır.

Tabiki bunları yaparak para kazanırsınız ama servet kazanmak istiyorsanız, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

17 – Ekip çöküşü izlemekten yoruldum, ne yapmalıyım?

Öncelikle günaydın demek istiyorum:)

Sana samimi bir cevap vereceğim alınmayacaksan…

İşte bir lider olmanın ve öğrenmeye başlamanın başlangıcındasın bu noktada. İnsan tam vazgeçme noktasına geldiğinde , sonuç alamadığında, işler ters gittiğinde yol ayrımına gelir. Çoğunluk pes eder. Azınlık ise ders çıkarır ve güçlü bir şekilde yoluna devam eder.

Düşünmen gereken, sıkıntıyı dışarıda aramak yerine ben neyi yanlış (veya eksik) yapıyorum, sorusunu kendine sorman. Çünkü aynı hatalar, aynı sonuçları doğurur. Tam da bu nokta, değişmen ve değiştirmen gereken nokta.

Son olarak, bu yaşadığın bir başarısızlık değil, her büyük lider bir dönem bunu yaşar.

16 – Networkte başarılı olmak için sizce günlük ne kadar zaman ayırmalıyım?

En çok karşılaştığımız sorulardan biri de bu aslında. İnsanlar Network Marketing’i kısa yoldan zengin olma yöntemi olarak görebiliyorlar ama öyle bir ticaret değil.

Evet dışarıda 40 yılda kazanacaklarınızı, bu ticarette 4  yılda kazanabiliyorsunuz. Tabiki 40 yılın bedelini ödemek kaydı ile.

Soruya net bir cevap vermek gerekirse, bu tamamen kişinin istekleriyle alakalıdır. Eğer bu ticareti bisiklet alma hayali ile yaparsanız, haftada 5-10 saat zaman ayırmanız yeterli olabilir.

Dışarıda  40 yılda kazanacaklarınızı burada 4 yılda kazanmak istiyorsanız, günün yarısını bu ticarete ayırırsınız.

Ama eğer bu ticaretten hem kendinizi, hem ailenizi kurtarmak istiyorsanız 7-24 bu ticareti düşünür, Network Marketing ile yatar, Network Marketing ile kalkarsınız. Üç kuruşa beş köfte olmadığı gibi çok çalışanın çok kazandığı bir sektördür Network Marketing.

15 – Ne zaman vazgeçmeliyiz ya da vazgeçmemeliyiz?

Aslında o kadar güzel bir soru ki, bu soru için ayrıntılı bir yazı yazacağım ileride. Vazgeçmenin de kriterleri var elbet; bazen vazgeçmek de gerekir ama ne zaman?

Vazgeçmeden önce bir istatistik yakalamanız lazım. Mesela 10 tanıtımda 0 kayıt yaptıysan, burada hala bir istatistiğin yok demektir. En azından bir kayıt yapmalısın ki mesela 15 tanıtımda 1 kayıt yapıyorum gibi bir istatistiğin olmalı. Daha sonra bunu zamana ve kendini geliştirmeye çarparsın, gerekli bedeli ödediğinde değer mi değmez mi diye değerlendirebilirsin. Kısaca böyle cevap verebilirim.

Ama gerekli bedeli ödemediysen vazgeçemezsin.Benim tavsiyem en az 2 sene düzenli zaman ayırmak gerekir, sonuçları görmek için. Bu konuda nasıl düşünmeniz gerekiyor ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

14 – Sektörle ilgili yanlış algı bırakan firmaların izlenimlerini nasıl düzeltebiliriz?

Düzeltemezsin. Düzeltmene de gerek yok. Çünkü sen networkunu, yakın ve sana güvenen insanlarla kuruyorsun, o yüzden önemli olan kendini onlara ifade edebilmen.

Her firma hakkında  negatif konuşanlar olur, olacaktır da. Ama eğer doğru ve yasal bir firmada olduğundan eminsen, bunu insanlara göstermek çok zor olmaz. Ama şunu da unutma;

İnsanlar firmalara katılmaz, insanlar sana katılır. Senin şüphen varsa bunu görürler, aynı şekilde inancını da…

Yasal firmaları nasıl ayırt anlarız yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

13 – Network hakkında çok bilgiye sahibim ama insanlara karşı konuşamıyorum, heyecanlanıyorum.

Bu çoğu insanın yaşadığı bir durum. Bazı insanlar daha aktiftir networke başlamadan önce de. Bazıları da daha sonradan geliştirir bu özelliğini. Sen yalnız değilsin yani.

Yapman gereken şey bilgi edinmeyi biraz arka plana atmak ve heyecanının üzerine gitmek. Networkü dersaneye çevirmemen lazım. İnsanlarla konuş ve onlarla konuşmayı oyun gibi gör. Onlardan “hayır” duymak için git mesela, “hayır” duymaya kendini hazırlarsan heyecanın keyifli bir oyuna dönüşür. 100’den geriye say. 100 “hayır” duy, yapabilir misin?

Bunu yaparsan geliştiğini göreceksin.

12 – Networkun avantajları nelerdir?

Network Marketing’in kalitesinin, tüm avantajları arasından, “kaldıraç” muhtemelen en önemli olanıdır.

Nedenini anlamak için şunu düşünün… Herhangi bir günde sadece birkaç saat var. Ve bu sınırlı saatlerde, bir miktar gelir elde etmek, uyumak, ailenizle veya sevdiklerinizle birlikte çalışmak ve dikkatinizi gerektiren başka görevleri yerine getirmek için çalışmalısınız.

Network Marketing bu konuda inanılmaz bir özgürlüğe sahip olmanızı sağlayabilir. Bunun yanında, Network Marketing ve diğer iş kollarını kıyasladığım bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

11- Networkte uygulama sayıları, başarıya etki eder mi? Yoksa en büyük faktör şans mı?

Ben hiçbir zaman başarılı olmuş birinin “şanslıyım” dediğini duymadım.

“Şans, hazır olana gelir.”

Tabiki uygulama sayısı, çok önemli. Ama bunun yanında konu daha var;

  1.  Bu sayı (diyelim haftada 4 olsun) sürekli mi? Düzenli olarak 4 uygulama yapılıyor mu? Bu çok önemli.
  2. Uygulamanın kalitesi artıyor mu? Davet, tanıtım, takip yaparken, eksiklerinizi öğrenip, kendinizi geliştirmelisiniz.

Bunları ölçüyorsanız kesinlikle sonuç alacaksınız.

10 – Bazı kişiler networke girip, çok kısa sürede vazgeçiyorlar. Neden?

Güzel soru…

İnsanlar spor salonuna yazılıyor ve bir ay bile olmadan vazgeçiyor… İnsanlar ingilizce kursuna gidiyor ve öğrenmeden vazgeçiyor.

İnsanlar gitar öğrenmek için gitar alıyor, notaları bile öğrenmeden vazgeçiyor.

Hepsinde de “haklı” sebepleri var… Eğer bu saydıklarımın nedenini biliyorsan, aynı  sebeplerden dolayı networktern de vazgeçiyorlar.

Çünkü insanlar vazgeçer:)

9 – Neden herkes önce “Hayır” diyor?

Herkes, hemen “Evet” deseydi, bize, size, ihtiyaç olur muydu? 🙂

İnsanlar bilinmeyene, içgüdüsel olarak “Hayır” der. Çünkü korkar. Çerçeveyi kafasında çizebildiği  zaman ve o resimde kendini de görüyorsa o zaman fikirleri değişir.

“Hayır” duyduğunuzda ne yapacaksınız biliyorsunuz değil mi? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

8 – Madem network bu kadar çok kazandırıyor, neden herkes bu işi yapmıyor?

Bu bir tercihtir. Mesela en iyi meslek sıralamasında doktorluk üst sıradadır ama herkes doktor olmak istemez. Geleneksel ticarette çok daha büyük kârlar olduğunu da herkes bilir ama insanları birçoğu ticaretle ilgilenmez. Bazı insanlar maaş ister, bazıları risk almamak için başkasının yanında çalışmak ister, bazıları ise küçük bir işletmem olsun ister. Network Marketing herkesin yapabileceği ama herkese göre olmayan bir ticaret modelidir.

Süreklilik, sabır ve odaklanma gerektirir.

Öğrenemeye ve gelişerek değişmeye istekli olunmalıdır. Kolay değildir. Bu yüzden herkes tercih etmeyebilir.

7 – Bu sektörde şirket değişikliğinin yararları ve zararları nelerdir? (Bir önceki şirketimden iyi ise)

Açıkçası şirket değişikliğinin, başarı yolundaki kıstaslardan olduğunu düşünmüyorum. Hangi şirketteydiniz ya da şuan hangisindesiniz bilmiyorum ama her ikisinde de başarısız olmuş insanlar da fazlasıyla var.

Bu sebeple;

İyi bir iş fırsatı ve ürün yelpazesine sahip olmak önemli olsa da değerli bir şey sunan bir kişi olmak çok daha önemlidir. Siz şuan kendinizi daha iyi hissediyorsanız, yararı bu işte 🙂

Zararını, kişisel algılamayın ama bir kere bırakan(şirketini), bir kere daha bırakabilir. Bu da sizi takip edecek, güvenecek insanlara , şirketle ilgili övgü dolu sözlerinizin yarın değişebileceğini gösteriyor.

Bu konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

6 – Diyorum ki yaptığınız firma veya herhangi bir firma öneriniz var mı?

Her hafta olduğu gibi bu hafta  da en çok sorulan soru bu oldu…

Bu konuda çok soru var, hepsine tek seferde cevap verelim. Network okulu olarak amacımız, Türkiye’dde network yapan herkese, yardımcı olmak ve tecrübelerimizi paylaşmak. Network okulu bir ekip işidir, tabiki ekibimizde farlı firmalarda network kuranlar vardır ama kişisel tercihleri “network okulu”nun ötesinde tutmak bizim için önemli.

Tamamen “tarafsız” bir paltform olarak her firmaya eşit bir mesafede olmak ilk prensibimiz. Bu sebeple hangi firmadasınız, bu firma iyi mi gibi sorulara” vizyonumuz ve misyonumuz gereği” cevap vermiyoruz. Anlayışınız için teşekkürler..

5 – Yıkılmaz bir organizasyon nasıl kurulur?

Yıkılmayacak hiçbir şeyin olduğunu düşünmüyorum, ne firmalar battı dünyada değil mi?

Ama sağlam bir organizasyon kurmak için en önemli konulardan biri sağlam ilişkiler kurmaktır.

“Network = İlişki”

Sağlam ilişkiler kurmak için de  iki konuyu önemsiyorum;

  1. Dürüstlük; Eğer yalanlarla organizasyon kuruyorsanız, elbet yıkılacaktır.
  2. Takımınıza hzimet eden bir lider olmak; Çoğu insan sadece konuşur, emir verir ve sonuçları bekler. İyi bir lider beklemez ve takımına “yaptıklarıyla” örnek olur.

4 – Bir lider nasıl olmalı, liderlik vasfı nasıl olur?

Çok geniş bir soru bu…

En temel özelliği “sorumluluk sahibi olmak” olmalı. John Maxwell’in dediği gibi,

“Bir lider her şeyden vazgeçebilir, sorumluluk hariç.”

Buna ek olarak, liderliğin 4 farklı seviyesi var. Bir gün yazarım bununla ilgili ama en etkili seviyesi, “Yaptıkları ve söyledikleri sonuç veren ve takipçileri tarafından sevilen bir lider olmaktır.”

Buna sahip olmak için, söylediği her konuda yaptıklarıyla da aynı paralelde ilerlemek gerekir, bir lider olarak.

3 – Cevaplarda 2 yıl bakılmalı vazgeçilmesi için demişsiniz. Ama 2 yıl düzenli yapıp da başarısız olan gördünüz mü?

Hayır, 2 yıl düzenli, tutkulu ve disiplinli çalışıp başarısız olan hiç görmedim. Hatta çok net söyliyeyim, 2 yıl bir köşede düzenli ve disiplinli bir şekilde simit satsanız, insanlar;

  • Bu adam hergün bu köşede 2 yıldır duruyor ve simit satıyor, deyip, saygı duyarlar.

2- Bir seneyi aşkın süredir network yapıyorum. İstediğim başarıyı yakalayamadım.

Keşke soruyu dasorsaydınız. Bu biraz günah çıkarmak olmuş.

Ünlü network lideri, eğitimci Rany Gage, 2 ile 4 yıl yapmalısın diyor. İstediğiniz noktada değilseniz, beklentilerinizi ve yaptıklarınızı gözden geçirin. İlk sene amatörlük yılıdır. Bu sene daha iyi bir noktaya gelebilirsiniz. Networkte başarı sürecini nasıl belirleyeceğiniz hakkında bu içeriğe göz atabilirsiniz.

1- Çevremdeki negatiflerden korunmak için ne yapmalıyım?

Öncelikle bunun sonsuza kadar süreceğini kabul etmelisin. Çünkü insanlar konuşur ve genelde “”negatif” konuşur.

Bizim işimiz zaten çevremizdeki negatif insanların hepsinin fikrini değiştirmek değil, Satış organizasyonu kurmak. Bırakın olumsuz olma konusunda kararlı olan, olumsuzluklarıyla yaşamaya devam etsin. Önemli olan sizin bunlardan etkilenmemeniz ve inancı arttırmanız. Sizi koruyacak tek şey, inancınız ve aldığınız sonuçlar olacaktır.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>