Yasal Bir Network Marketing Firmasını Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

Dünyada birçok firma açılıyor ve gün geçmiyor ki bunların içerisinden titan yapılanmalar çıkmasın.

Yasal network marketing firmalarını nasıl ayırt edebilirsiniz? Yasal firmaların Titan, Saadet Zinciri ve Ponzi gibi sistemlerden farkları nelerdir? WFDSA kriterleri nelerdir? Doğrudan satışa başlamak istiyorsanız, doğru bir başlangıç için firma seçimi çok önemlidir. Bu nedenle Filipinler Doğrudan Satış Derneği tarafından oluşturulup, tüm dünyada geçerliliğe ulaşan bu kriterleri birlikte inceleyelim.

Dünyada birçok network marketing firması açılıyor ve gün geçmiyor ki bunların içerisinden titan yapılanmalar çıkmasın. Peki bu kadar firma içerisinde, bu kadar karışıklık içerisinde bizler yasal network marketing firmalarını nasıl ayırt edebiliriz?

Network marketing 200 Milyar Doları aşmış büyüklüğü ile tüm dünyada milyonlarca dar gelirli insan için kendi işlerini kurabilme konusunda umut ışığı olmuştur. Ancak bu ticaret içerisinde kişileri mağdur eden sistemler de hemen türemiş ve Network Marketing üzerine de bu yasal olmayan sistemlerden dolayı kötü bir etiket yapışmıştır.

Yasal Bir Network Marketing Firmasını Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

Yasal olmayan firmalar ile ilgili kriterler Filipinler Doğrudan Satış Derneği [Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu’na (WFDSA) üye] eski başkanı Josiah Go tarafından yazılmış ve kavramsallaştırılmıştır. Josiah Go saygın bir yazar, köşe yazarı ve iş adamıdır. Yasal bir network marketing şirketinin kriterlerine birlikte göz atalım.

Bir ürün var mı?

Yasal network marketing firmalarını nasıl ayırt edersiniz sorusu için ilk kriter, bir ürünün olup olmamasıdır. Şimdi düşünün işinizin amacı ne? Size bir ürün satmayı veya başka bir şey satmayı değerlendirmek için çalıştığınız bir şirket mi? Yani ürün, gerçek bir değere sahip olmalıdır. Satın aldığınız ürünün değerini değerlendirmeye çalışın.

Komisyonlar, kayıt ve giriş ücretinden mi, yoksa ürünlerin satışından mı ödeniyor?

Yasal bir network marketing firmasını ayırt etmede ikinci kriter, komisyonlarla ilgilidir. Komisyonlar gerçek değeri olan ürünlerin satılması veya aracı olunmasıyla ödenmelidir. Eğer üye kaydından dolayı komisyon ödeniyorsa bu şirketler şüphelidir. Emin değilseniz uzak durun.

Firmanın amacı bir ürünü mü satmak, yoksa bir pozisyonu mu satmak?

Yasal firmalar için üçüncü kriter, firmanın ne satmayı amaçladığı üzerindedir. Yapılması çok zor bir pozisyonu mu satmak istiyor? Eğer böyleyse dikkat etmekte fayda var. Bunun yerine ürünlere odaklanın. Eğer ürünlerin gerçek bir değeri varsa o zaman bu şirketi değerlendirebilirsiniz.

Kayıt sayısı ve kazanç arasında bir ilişki var mı?

Yani siz kayıt ettiğiniz kişiler için doğrudan kazanç elde edemezsiniz. Kazancınızı müşteri veya işi kabul edip başlayan kişilere satılan ürünlerin komisyonundan elde edersiniz. Para kazandıran faaliyetler ayırt edici özelliğe sahiptir.

İşe alım durdurulsa, katılımcılar hala para kazanabilecekler mi?

Yasal network marketing firmalarını nasıl ayırt edersiniz sorusu için beşinci kriterimiz, işe alımların durdurulması halinde ne olacağıdır. Şimdi, bir firmanın kazanç planına katıldınız diyelim. Yeni üye kaydı yapılmadan, kazanç planındaki ürünler satılmaya, alınmaya devam ediyor ve insanlar bundan para kazanıyorsa o firmayı değerlendirebilirsiniz.

Makul bir ürün iade politikası var mı?

Eğer bir şirket, ürünlerini destekliyorsa, bunun anlamı kendinden emin olmasıdır. Sattığı ürünün bir geri dönüş politikasına sahip olmaması için bir sebep yok. Aslında birçok ülkede yasa gereği, ürün satan herhangi bir şirketin ürün iadesini kabul etmesi gerekiyor. İadeyi makul koşullarda kabul etmiyorsa, o firmadan uzak durmakta fayda var.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Yerli Network Marketing Firmaları İçin >>

Ürünler adil bir piyasa değerine sahip mi?

Aniden paranızın bittiğini düşünün. Elinizdeki ürünü satarak para elde edebilecek misiniz? Cevabınız “Evet” değilse dikkat etmenizde fayda var.

Ürünü satın almak için zorlayıcı bir neden var mı?

Yasal network marketing firmalarını nasıl ayırt edersiniz sorusunda son kriter, ürünleri satın almak için zorlayıcı bir neden olup olmaması üzerinedir. Yani bu ürünleri, işin içerisinde olsanız ve komisyon almasanız bile satın almayı ister miydiniz? Sizin için yararlı olabilecek ürünler mi?

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Yabancı Network Marketing Firmaları >>

Yasal bir network marketing şirketini değerlendirirken bu 8 soruya “Evet” cevabı verdiğinizden emin olun. Ayrıca bu ticarete başlamış biriyseniz, meşru bir şirket ile titan/piramit yapılanmalar arasındaki bu farklar konusunda da mutlaka takım arkadaşlarınızı ve yeni katılacak kişileri bilgilendirmeyi unutmayın.

Bu bizim sektörümüz ve bu ticaret bizim ticaretimiz. Böyle düşünürsek ve bu noktalara dikkat edersek ilerde yaşanacak mağduriyetlerin de önüne geçmiş oluruz.

Bizi takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlar…

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Network Marketing Firmaları >>

Bu kriterler 8 önemli başlıktan oluşur ve birçok forumda tartışma konusu olmuştur. Şuan tüm dünya tarafından kabul görmüş kriterlerdir.