Kişisel Gelişimin 7 Temel Alanı

Bunların hepsi ilişki kategorisindedir.

‘Kişisel gelişim’ ifadesi sizin için açık bir ifade mi?

Cevabınız “Pek sayılmaz” ise, yalnız değilsiniz. Bir yandan, “Kişisel gelişim içerisindeyim” gibi bir ifade kullanırsanız çok şey söylemiş oluyorsunuz, çünkü vasat bir yaşamdan daha fazlası için vaatte bulunuyorsunuz. Öte yandan, bu ifade fazlaca belirsizlik yayıyor. İşte bu yüzden kişisel gelişim yolundaki en yaygın 7 alanın bir listesini çıkarmaya karar verdik.

1-) Ruhunuz

https://media.giphy.com/media/Vp2ffvedYNyRa/giphy.gif

Ruhsal olarak nasıl büyümek istiyorsunuz? Daha sık meditasyon yapmak ister misiniz? Daha derin bir amaç duygusuna sahip olmak; kilisenize, sinagogunuza veya manevi cemaatinize daha aktif olarak katılmak ister misiniz? Sezgisel becerilerinizi geliştirmek mi istersiniz, yoksa sadece yüksek benliğinizin bilgeliğine ve rehberliğine güvenmek mi? Manevi hedefleriniz ve bu hedeflere ulaşmak için ne yapmayı planladığınız konusunda netleşmek genel olarak kişisel gelişiminizin temel taşını oluşturur.

2-) Yaratıcı Zekanız

Blow Your Mind Wow GIF by Product Hunt - Find & Share on GIPHY

Yaratıcı bir şekilde  kendinizi ifade etme sahasında ne olmak, ne yapmak ve neye sahip olmak istiyorsunuz?Belki resim yapmayı, yazmayı, dans etmeyi ya da  su altı sepet dokumasını seviyorsunuzdur. Esasında hangisi olduğu o kadar da önemli değil. Önemli olan yaratıcı zekanızı, sizi zorlayan ve büyüten şekillerde geliştirmektir.

3-) İlişkileriniz

Black And White Love GIF - Find & Share on GIPHY

Eş, çocuklar, ebeveynler, kardeşler, komşular ve yakın arkadaşlar… Bunların hepsi ilişki kategorisindedir. Bu ilişkilerin nasıl görünmesini istersiniz? Arkadaşlıklarınızda en çok neye değer verirsiniz? Daha azına ya da daha çoğuna sahip  olmak istediğiniz bir şey var mı? Aşk, arkadaşlık ve aile ilişkileri konusundaki hedefleriniz nelerdir? Veyahut bekarsanız, ideal eşinizin nitelikleri nelerdir? Bu kişiyi kendinize çekmek için geliştirmek istediğiniz özellikleriniz var mıdır?

4-) Paranız ve Kariyeriniz

Pay Day Money GIF - Find & Share on GIPHY

Bu yılki kariyer ve para kriterleriniz neler? Üç, beş ve on yıllık  finansal hedefleriniz var mı? Eğer öyleyse, bu hedeflere ulaşmak için hangi adımları atmayı düşünüyorsunuz?Bunlar, finansal kişisel gelişim söz konusu olduğunda kendinize sormak istediğiniz türden sorulardır.

5-) Zindeliğiniz ve Sağlığınız

Day Leg GIF - Find & Share on GIPHY

Son zamanlarda diyet ve egzersiz alışkanlıklarınızı düşündünüz mü? Onları geliştirebileceğiniz alanlar var mı? Her zaman öğrenmeyi düşlediğiniz bir spor var mı? Patates cipsi ya da sigarayı bırakmaya hazır mısınız? Fitness ve sağlık gelişiminiz için 3, 6 ve 12 aylık hedeflerin bir listesini bulun.

6-) Eşyalarınız

https://giphy.com/gifs/vinyl-ghost-world-polkadot-zIFQnCCsJ30Gs

Belki de sahip olmak istediğin şeyler vardır; Bir ev, yeni bir araba, daha iyi mobilyalar, geliştirilmiş bir bilgisayar. Her gün biraz zaman ayırarak hayatınızdaki genel gelişmenin zevkini, sahip olmak istediğiniz şeyler zaten oradaymış gibi, hayal ederek çıkarabilirsiniz.

7-) Topluluğunuz

https://giphy.com/gifs/the-office-parks-and-rec-30-rock-wFFWHwOVqDQTm

Bu kişisel gelişim alanı, geri bildirimi olan hedefleriniz ile ilgilidir. Yerel veya küresel topluluğunuza geri bildirim veriyor olabilir.Topluluğunuz için kişisel gelişim hedefleri, zaman, para, malzeme veya bilgi bağışı gibi her türlü şeyi içerebilir.