fbpx

Mind Mapping ve Mental Mapping Nedir?

İngilizce’de ‘Mental Mapping’ veya ‘Mind Mapping’ olarak adlandırılan şey, Türkçe’de ‘Zihin Haritalama’ anlamına geliyor. Biraz sonra daha da detaylandıracağımız makalemizde Mind Mapping nedir? Mental Mapping nedir? Sorularının cevabını vereceğiz.

Zihin haritalama yöntemi; beynimizde var olan bilgilerin, dışarı alınması ve dışarıda olan bilgilerin, düzenli bir şekilde içeri alınması için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem, not alma mekanizması olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca, bilgiyi şemalara dönüştürerek işimizi kolaylaştırır.

Mind map, ile aklınıza gelen karışık şeyleri, bir kağıda not alın. Aklınıza geldikçe yazın. Daha sonra yazdığınız bu şeyleri düzene sokmaya çalışın. Otomatik olarak hatırlamaya başlayacaksınız. Burada zihin haritalama yöntemini kullanarak bir şeyleri, hatırlayabilirsiniz.

Öğrendiklerinizi Unutmamanız İçin Bu Tekniği Öğrenin >>

Zihin Haritalarının En Önemli Beş Özelliği

Konuyu biraz daha ayrıntılı hale getirip, zihin haritalarının en önemli beş özelliği konusuna göz atalım.

Mental Mapping veya Mind Mapping hakkında yukarıda kısa bir bilgi vermiştik. Konuyu biraz daha ayrıntılı hale getirip, zihin haritalarının en önemli beş özelliği konusuna göz atalım.

  • Odaklanacağınız bir konu hakkında bir görüntü veya anahtar kelime gösterilir. Buna bağlı olarak hatırlama gücünüz artar.
  • Ana temanın altındaki konular, ‘’dallar’ olarak yayılır.
  • Yayılan bu dallar, anahtar kelimelere paralel olarak dağılmaktadır.
  • Alt dallar olarak adlandırılan bölgeler az önem taşıyan bilgiler yer alır.
  • Dallanmalar ile birbirine bağlı şekilde düğüm yapıları meydana getirtilir.

Kitap Okumanın 20 Faydası >>

Mind Mapping Nasıl Yapılır?

Bu başlık altında Mind Mapping, diğer adı ile zihin haritası nasıl yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

  • Zihin haritanızı çıkarmak için öncelikle ana bir tema düşünün. Düşündüğünüz bu ana temayı, bir sayfanın tam ortasına yazın. Diyelim ki; ana temanız ‘Eğitim’.
  • Daha sonra ana temanızın etrafına, dallar çizin. Bu dallar, ana temanızın alt dalları olacaktır. Örneğin; okul, öğrenci vs gibi.
  • Dallandırmayı yaparken, dal başlıklarında anahtar kelime olmasına özen gösterin.
  • Eklemiş olduğunuz bu anahtar kelimeler, zihni uyaracak ve mesaj beyne daha iyi bir şekilde iletilecek.
  • Alt konuları belirlemiştiniz. Bu alt konuları da dallandırılın. Dalları biraz daha dallandırmış olacaksınız. Örneğin; ‘okul’ kelimesini daha da detaylandırın; ilkokul, ortaokul, lise vs.

Tüm bu işlemlerden sonra, mind mapping yapmayı öğrendiniz. Önünüze gelen olayları, daha kolay hatıırlamak için hemen kendinize de uygulamaya başlayın. Beynimiz asla dolmaz. Kendini gelitiren bir organımızdır. Siz de daha etkili kullanmaya başlayın. Kim bilir, yıllardır farkında olmadığınız bazı yeteneklerinizi bile ortaya çıkarabilirsiniz. Başarılar.

Zihninizi Temizlemenin Yolları >>

Birol Ateş
Birol Ateş
Own dreams follower Electrical Engineer / Social Media Manager Networker and Learner

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,609BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,564TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...