fbpx

Mind Mapping ve Mental Mapping Nedir?

İngilizce’de ‘Mental Mapping’ veya ‘Mind Mapping’ olarak adlandırılan şey, Türkçe’de ‘Zihin Haritalama’ anlamına geliyor. Biraz sonra daha da detaylandıracağımız makalemizde Mind Mapping nedir? Mental Mapping nedir? Sorularının cevabını vereceğiz.

Zihin haritalama yöntemi; beynimizde var olan bilgilerin, dışarı alınması ve dışarıda olan bilgilerin, düzenli bir şekilde içeri alınması için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem, not alma mekanizması olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca, bilgiyi şemalara dönüştürerek işimizi kolaylaştırır.

Mind map, ile aklınıza gelen karışık şeyleri, bir kağıda not alın. Aklınıza geldikçe yazın. Daha sonra yazdığınız bu şeyleri düzene sokmaya çalışın. Otomatik olarak hatırlamaya başlayacaksınız. Burada zihin haritalama yöntemini kullanarak bir şeyleri, hatırlayabilirsiniz.

Öğrendiklerinizi Unutmamanız İçin Bu Tekniği Öğrenin >>

Zihin Haritalarının En Önemli Beş Özelliği

Konuyu biraz daha ayrıntılı hale getirip, zihin haritalarının en önemli beş özelliği konusuna göz atalım.

Mental Mapping veya Mind Mapping hakkında yukarıda kısa bir bilgi vermiştik. Konuyu biraz daha ayrıntılı hale getirip, zihin haritalarının en önemli beş özelliği konusuna göz atalım.

  • Odaklanacağınız bir konu hakkında bir görüntü veya anahtar kelime gösterilir. Buna bağlı olarak hatırlama gücünüz artar.
  • Ana temanın altındaki konular, ‘’dallar’ olarak yayılır.
  • Yayılan bu dallar, anahtar kelimelere paralel olarak dağılmaktadır.
  • Alt dallar olarak adlandırılan bölgeler az önem taşıyan bilgiler yer alır.
  • Dallanmalar ile birbirine bağlı şekilde düğüm yapıları meydana getirtilir.

Kitap Okumanın 20 Faydası >>

Mind Mapping Nasıl Yapılır?

Bu başlık altında Mind Mapping, diğer adı ile zihin haritası nasıl yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

  • Zihin haritanızı çıkarmak için öncelikle ana bir tema düşünün. Düşündüğünüz bu ana temayı, bir sayfanın tam ortasına yazın. Diyelim ki; ana temanız ‘Eğitim’.
  • Daha sonra ana temanızın etrafına, dallar çizin. Bu dallar, ana temanızın alt dalları olacaktır. Örneğin; okul, öğrenci vs gibi.
  • Dallandırmayı yaparken, dal başlıklarında anahtar kelime olmasına özen gösterin.
  • Eklemiş olduğunuz bu anahtar kelimeler, zihni uyaracak ve mesaj beyne daha iyi bir şekilde iletilecek.
  • Alt konuları belirlemiştiniz. Bu alt konuları da dallandırılın. Dalları biraz daha dallandırmış olacaksınız. Örneğin; ‘okul’ kelimesini daha da detaylandırın; ilkokul, ortaokul, lise vs.

Tüm bu işlemlerden sonra, mind mapping yapmayı öğrendiniz. Önünüze gelen olayları, daha kolay hatıırlamak için hemen kendinize de uygulamaya başlayın. Beynimiz asla dolmaz. Kendini gelitiren bir organımızdır. Siz de daha etkili kullanmaya başlayın. Kim bilir, yıllardır farkında olmadığınız bazı yeteneklerinizi bile ortaya çıkarabilirsiniz. Başarılar.

Zihninizi Temizlemenin Yolları >>

Birol Ateş
Birol Ateş
Own dreams follower Electrical Engineer / Social Media Manager Networker and Learner

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...

Pazarlama Nedir?

Pazarlama denilen olay, Hizmetlerin veya ürünlerin, tüketici isteği ve ihtiyaçlarına göre organize edilip, tüketiciye ulaştırılmasıdır. Ayrıca, bu ulaştırma süresince en yüksek verim hedeflenir. Son...

İşinizi Ve İşyerinizi Seviyor Musunuz?

İşinizi ve iş yerinizi seviyor musunuz? Yapılan işle, çalışılan iş yeri ayrı kavramlar gibi görünüyor. Birbirinden farklılıkları var elbet! Yapılan işin doğru iş, çalışılan...