Mutlu Olmak İçin Adım Adım Kılavuz

İnsanlar mutlu olmak için bu mükemmel ilişki, mükemmel ev, güzel beden, başkalarının onayı için çabalarlar.

Nasıl mutlu olunur? Hayatta mutlu olmak için insanlar neler yapmalı? İnsanlar çok ve çeşitli hedeflere sahipken onların peşinde koştuklarında, hemen hemen tüm arayışların altında neredeyse evrensel bir amaç vardır: mutlu olma hedefi. Peki mutluluğu nasıl yakalayabiliriz? Ya da nasıl bulabiliriz?

Para kazanmak için çok zaman harcayan insanlar genellikle bunu yaparlar. Çünkü paranın kendisinin onları mutlu edeceğine veya onları mutsuz edecek şeylere karşı koruyacağına inanırlar. Odak paraya değil, para getiren işlerde olursa, bu işlerin genellikle insanları mutlu ettiği düşünülür. Ancak durum gerçekten böyle midir?

Mutlu Olmak İçin Adım Adım Kılavuz

İnsanlar mutlu olmak için bu mükemmel ilişki, mükemmel ev, güzel beden, başkalarının onayı için çabalarlar. Bazen bu şeyler bizi mutlu eder; bazen de hedeflerimize ulaşamadığımızı vurguluyoruz ya da onlara ulaşıyoruz ve hala mutlu olmadığımızı görüyoruz. Diğer zamanlar, mutluluğu getirdiği düşünülen tek bir hedefe o kadar yoğun bir şekilde odaklanıyoruz ki, hayatımızda bizi gerçekten mutlu edecek başka şeyler için zamanımız yok. Bunların hepsi kafa karıştırıcı olabilir ve şu soruyu akla getirir: kişi mutlu olma hedefine nasıl ulaşır?

Mutluluk aslında çeşitli şekillerde yetiştirilebilir. Yaşam tarzınıza mutluluğa neden olan unsurlar eklemenin yanı sıra, alışılmış düşünce kalıplarınız ve daha fazlası üzerinde de çalışabilirsiniz. Aşağıda, yaşamınızın mevcut durumunu keşfetmenize, gerçekten ne kadar mutlu olduğunuzu değerlendirmenize ve daha fazla mutluluk getirecek bir yön bulmanıza yardımcı olabilecek adım adım bir kılavuz bulunmaktadır. Ayrıca mutluluk hedeflerinize ulaşmak ve yenilerini belirlemek için kaynaklar ve ipuçları bulacaksınız. Bu sayfalar sizi gerçekten mutlu eden bir yaşama açılan kapıdır.

Hayatınıza Bakın: Yaşam Tarzınız Sizi Mutlu Ediyor mu?

Öyleyse, yaşamda kişisel mutlulukla ilişkili şeyler nelerdir?

Pozitif Psikoloji uzmanları – insan mutluluğunu ve buna katkıda bulunan faktörleri inceleyen – yaşamın kişisel mutlulukla daha ilgili olduğu görülen bazı kilit alanları tanımladılar. Yaşamın bir veya üç alanındaki memnuniyetsizliğin kişisel mutsuzluğa yol açacağı veya çoğu alandaki memnuniyetin otomatik olarak mutluluğa yol açacağı göz önüne alındığında, bir korelasyon vardır: hayatınızın bu alanlarından daha memnunsanız, genel olarak daha mutlu olma eğilimindesiniz. Öyleyse, yaşamda kişisel mutlulukla ilişkili şeyler nelerdir? Bazıları beklediğiniz şeyler: para, arkadaşlar, sağlık, yaşam koşulları; diğerleri mahalleniz, maneviyatınız, toplum katılımı ve hayattaki anlam duygusu gibi günlük yaşamınızda aklınıza gelmeyebilecek şeylerdir.

Ancak yaşam tarzı mutluluk denkleminin sadece bir parçasıdır. Yaşama ve her gün başınıza gelenlere karşı tutumunuz, genel mutluluk ve yaşam doyum düzeyinizi de büyük ölçüde etkileyebilir. Mutluluk için bir tutum geliştirmeyle ilgili daha fazla bilgi edinin. Son olarak, yaşam tarzınız sizi mutlu ediyor mu?

Hayatınızda Yapmamanız Gereken 10 Şey >>

Tutumunuza Bakın: Düşünceleriniz Sizi Mutlu Ediyor mu?

Önceki bölümde belirtildiği gibi, yaşam tarzı özellikleri kişisel mutluluk seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak denklemin önemli bir kısmı kişinin hayata karşı tutumudur. İyimserlerin daha mutlu insanlar olma eğiliminde olduğu muhtemelen bir sır değil, ama iyimserlik için ‘mutlu bir yüze ya da’ parlak tarafa bakmaktan ‘daha fazla şey olduğunu fark etmeyebilirsiniz. İyimserlere daha fazla başarı, daha fazla sağlık, artan yaşam memnuniyeti ve diğer güzellikleri düzenli olarak getiren, iyimserlerin, hoş bir şekilde çarpıtılmış düşünme biçimlerinin belirli özellikleri vardır.

Bir iyimser zihnini geliştirmek sadece durumunuza bakılmaksızın mutluluğu geliştirmek anlamına gelmez. Aynı zamanda mutlu olmak için hayatınıza daha fazla şey getirebilir.

İyimserliğe ek olarak, mutlu insanlar iç kontrol odağına sahip olma eğilimindedir. Basitçe söylemek gerekirse, durumun kurbanları yerine kaderlerinin efendileri olduklarına inanma eğilimindedirler. Hayatınızın stres faktörlerini bir tehditten ziyade bir meydan okuma olarak gördüğünüzde, bu koşullarla baş ederken daha etkili çözümler bulmaya ve daha fazla heyecanlanmaya (boşa harcamak yerine) katılma eğiliminde olursunuz.

Mutluluk İçin Doğru Hedefler Belirleyin

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok insan onları mutlu etmesini bekledikleri hedefleri takip eder.

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok insan onları mutlu etmesini bekledikleri hedefleri takip eder. Ancak mutluluk her zaman sonuç değildir. Hepimiz sahip oldukları her şeyi kariyerlerine – kişisel yaşamları pahasına – koyan insanları sadece neden başarılı ve hala mutsuz olduklarını merak etmek için biliyoruz. İnsanların güzel bir ev, pahalı arabalar, tasarım kıyafetler (ve bazen borç höyükleri) ile çevrelenmesi ve hala hayattan tüm “şeyler” olmadan sahip olduklarından daha az kişisel memnuniyeti olması çok yaygındır.

Mutluluğu teşvik eden faktörler listesine bir kez daha bakmak gerekirse, birçok şeyin kişisel mutluluğa katkıda bulunduğunu göstermektedir:

  • Kariyer başarısı ve finansal güvenliğe ek olarak sosyal destek.
  • Kişisel gelişim.
  • Fiziksel sağlık ve anlamlı uğraşları dahil edebilmeniz için dengeli bir yaşam tarzı bulmak, sadece bir yaşam tarzından daha fazla mutluluk getirme olasılığı daha yüksektir. Veya bu yönlerden ikisi, diğer önemli yaşam tarzı faktörlerinin dışlanması için aslanın enerji ve kaynak payını alır.

Hedeflerinizi belirlerken, hayatın sizin için önemli olan tüm alanlarını hatırlayın. Tüm hayatınızın nasıl görünmesini istediğinize dair ayrıntılı bir açıklama alın. Hayatınızı temsil etmek için bir pasta grafik kullanın ve hayatınızın farklı alanları için hedefleri farklı ‘parçalara’ koyun. Ya da her ay hayatınızın farklı bir bölgesi için hedefler belirleyin ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirin. Fikirler için dengeli bir yaşam tarzı için sağlıklı alışkanlıklar hakkındaki bu makaleye bakın. Ve hayatınızdaki çok fazla aktiviteye nasıl hayır diyeceğinizi bilmenin önemini unutmayın!

Gününüzü Güzelleştirecek 10 Şey >>

Hedeflerinize Akıllı Yoldan Çalışın

İster yeni yıl kararları olarak, ister gelişmiş bir yaşam arayışının bir parçası olarak hedefler belirlesin, pek çok insan çok fazla bekleyerek ve kendilerini başarısızlığa uğratarak kendilerini baştan sabote eder. Örneğin, birçok insan kendilerinin alışkanlıklarını saf iradeden hemen değiştirmelerini bekler; herhangi bir kayma ‘başarısızlık’ olarak deneyimlenir ve genellikle hedefin ve yenilgi duygularının terk edilmesine katkıda bulunur.

Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmaya çalışıyorsanız, başarılı olmak için kendinizi ayarlamanız önemlidir:

  1. İlk olarak, küçük, ulaşılabilir hedefler belirleyin; Bebek adımları ile yeni bir alışkanlık haline gelin ve yolun her adımında daha başarılı hissedeceksiniz ve pes etme olasılığı daha düşük olacaktır.
  2. Ardından, ilerlemenizi ödüllendirin; ulaştığınız her küçük hedef için gurur duymanıza izin verin ve belki de kendinize küçük bir ödül verin.
  3. Sosyal destek almayı unutmayın; Hayatınızdaki destekleyici insanlara neyi başarmaya çalıştığınızı anlatın ve onlara başarılarınızdan bahsedin. Bu size daha fazla güç kazandıracak ve pes etmeyi daha az çekici hale getirecektir.