fbpx

Müziğin Beyin Gelişimine Etkisi Nedir?

Beyni geliştirmek için neler yapılabilir? Müziğin beyin gelişimine etkisi oldukça yüksektir. Beyni güçlendirmek için yapılabilecek en kolay aktivitelerden biridir, müzik dinlemek. Kadim zamandan beri, müzik insan hayatında bambaşka bir yere sahip olmuştur. Peki beyin gelişimine etkisi nedir?

“Hayat ızdırap ve keder verirse, sükuneti müzikte arayınız.” demiş ünlü düşünür Konfüçyüs. Edebi olduğu kadar bilimsel gerçekliği de vurgulamış aynı zamanda.

Müziğin Beyin Gelişimine Etkisi Nedir?

Son 20-30 yıl içinde Nörobilimciler, beynimizin nasıl çalıştığı hakkında araştırmalar yaptılar. Yapılan araştırmalar sonucunda müziğin beynimizde olağanüstü tepkilere neden olduğu saptanmıştır. Katılımcılara müzik dinletilince beyinlerinde havai fişekler görülmüştür. Beyinlerinin birden çok bölgesi aynı anda parlamıştır.

Peki müziğin, müziği üretenlerde yani müzisyenlerde yarattığı etki ile müziği dinleyenlerde yarattığı etki aynı mıdır?

Zihni Geliştirmek İçin 5 Önemli Beyin Egzersizi >>

Müzik Dinlemenin Ve De Enstrüman Çalmanın Etkileri

Müziğin beyin gelişimine etkisi - Araştırmacılar müzisyenlerin beyinlerine baktıklarında, küçük havai fişeklerin dev bir şölene dönüştüklerini görmüşlerdir.

Müziğin beyin gelişimine etkisi – Araştırmacılar müzisyenlerin beyinlerine baktıklarında, küçük havai fişeklerin dev bir şölene dönüştüklerini görmüşlerdir. Müzik dinlemek, beyni ilginç etkinliklere soksa da enstrüman çalmanın beyinde bütün bir vücut egzersiziyle eşdeğer olduğu söylenmiştir.

  • Bir enstrüman çalmak, beynin hemen hemen bütün bölümlerini aynı anda meşgul ediyor. Özellikle görsel, işitsel ve motor kortekslerini. Yani enstrüman çalmak beynin işlevlerini güçlendiriyor.
  • Müzik dinlemek ile enstrüman çalmak arasındaki en büyük fark; ikincisinin beynin iki yarım küresi tarafından da kontrol edilen ince hareket becerilerine ihtiyaç duymasıdır. Aynı zamanda sol beynin daha ilişkili olduğu sözel ve matematiksel keskinlikle, sağ beynin öne çıktığı yenilikçi ve yaratıcı içeriği birleştirir. Bu sebeple enstrüman çalmanın iki yarım küre arasındaki köprünün hacmini ve etkinliğini artırdığı saptanmıştır.

Bu durum müzisyenlerin hem akademik hem sosyal ortamlarda sorunlara daha etkili ve yaratıcı çözümler getirebilmesini sağlar.

Zihin Haritalama Nedir? >>

Müziğin Psikolojik Etkileri

Müziğin beyin gelişimine etkisi – Müziğin beyinde yarattığı etkiler kadar, psikolojik ve fiziksel etkileri de söz konusu. Odaklanma sorunu yaşayan bir insanın her şeyi bir kenara bırakıp 10 dakika müzik dinleyip tekrar odaklanmaya çalıştığında daha başarılı olur. Ayrıca; hareket, plan yapma, dikkat, öğrenme ve hafızayı da harekete geçirir. Haz, neşe, motivasyon duygularını uyarır. Olumlu, duygusal deneyimler yaratır.

  • Dinlemekten zevk aldığınız müzik, diğerlerine iyi davranmanızı sağlar. Enstrüman çalmaktan zevk alan bir kişiyseniz, beyniniz müzik dinlerken simetrik bir şekilde çalışır.

Müziğin sağlığımıza da olumlu etkileri vardır. Birçoğumuz duymuşuzdur, doktorların hastalarına  müzik dinlettiğini. Çünkü, müzik dinlemek ağrıyı hafifletir. Ağrıyı hafiflettiği gibi yüksek kan basıncını da azaltır. Migren, kronik baş ağrısı çeken insanlara yardımcı olduğu ve epilepsi hastası olan insanların nöbet sayılarını da azalttığı saptanmıştır.

Müziğin beyin gelişimine etkisi için siz neler söylersiniz? Motivasyonunuz için müzik dinliyor musunuz? Düşüncelerinizi ve de tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

 Zor Zamanlarda Dayanıklılığınızı Nasıl Artırırsınız? >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,568TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...