İnsan Sağlığına Zararlı Olan 5 Psikolojik Durum

Psikolojik rahatsızlıkların, sağlığınıza zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

Psikolojik rahatsızlıkların, sağlığınıza zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Stres yapmak, endişe duymak ve sinirlenmek gibi psikolojik durumlar, sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Aslında, yaşamımızdan fiziksel zararı ortadan kaldırsak bile, psikolojik olarak acı çekebiliriz. Bu hasarlar fiziksel olarak bedenimizi etkiler. Bu sıkıntıları, sadece fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da yok etmeliyiz.

Gerek iş hayatımız olsun, gerek günlük hayatımız olsun, psikolojimiz tüm gün bizim verimli hareket etmemizi sağlamaktadır. Ufak bir sinirlilik anında bile olumsuz duygularımız akın etmeye başlar. Olumsuz şeyleri çekmeye başlarız. Olumsuz şeyler de biz fark etmesek de bedenimizi etkiler. Bu nedenle sağlığımız, psikolojimizden sürekli olarak etkilenmektedir. Peki sağlığımızı olumsuz yönde en çok etkileyen psikolojik durumlar nelerdir?

İnsan Sağlığına Zararlı Olan 5 Psikolojik Durum

Burada bahsedeceğimiz psikolojik durumların zararları hakkında uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz.

2020 Yılının Sağlıklı Beslenme Trendleri >>

Burada bahsedeceğimiz psikolojik durumların zararları hakkında uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz. Bunlar sadece bilinen durumlar için ufak da olsa bilgi niteliği taşımaktadır. Ayrıntılı bilgi için, uzman sağlık kuruluşları ile görüşmenizde fayda var. Peki en genel bilinen hali ile insan sağlığına zararlı olan 5 psikolojik durum nedir, gelin birlikte bakalım:

Duyguları sürekli olarak, içe atmak

En büyük hatamız, içimizde olumsuz duygular ve öfke biriktirmek ve onları bastırmakta büyük zorluk çekmemiz. Duygularınızı sürekli olarak içinize attıkça, sorunlar giderek daha da büyüyor. Bu sorunlar fiziksel bozuklukları tetikleyebilir. Bizi fiziksel ve zihinsel olarak zorlayabilir.

Gereksiz yere endişe etmek

Bir sorunla karşılaştığımızda çok abartır ve sürekli onu düşünürsek bu büyük bir sorun haline gelir. Yapmamız gereken, endişe durumumuzu dengelemek ve zihnimizdeki olayları yükseltmek için endişelenmemek. Kaygıyı azaltmak için olumlu düşünceye odaklanmalı ve olumsuz düşüncelerden arınmış olmalıyız. Bu durumda psikolojik yardım alınmalı ve bir psikolog ve psikiyatrist ziyaret edilmelidir.

Stresi Başarıya Dönüştürün >>

Finansal zorluklarda olmak

Fiziksel bir durum gibi görünse de finansal durumumuz, genellikle kendi manevi kararlarımızın bir sonucudur. Maddi şikayetlerimiz bizi büyük bir zihinsel çöküş haline getirebilir. Ayrıca, bu sorunun kolayca üstesinden gelinememesi de bir sorun olabilir. Büyük bir borç altına girdiğimizde ya da borca batık olduğumuzda, fiziksel olduğu kadar ruhsal bir rahatsızlığımız da olacak. İlk önce doğru finansman kararlarını almamız çok önemlidir.

Sinirli ruh halinde olmak

Öfke bizim düşmanımızdır. Kolayca öfkelenen insanlar söyledikleri sözlerden ziyade karşı tarafa zarar vermek isterler. Öfkenizin üstesinden gelmeli ve sorunları doğru şekilde yönetmelisiniz. Öfkeyle çözebileceğiniz bir şey yok.

“Öfke, depolandığı kaba döküldüğü her şeyden daha fazla zarar verebilen bir asittir.” – Mahatma Gandi

Yoğun stres altında olmak

Eğer iş yerinde, okul hayatında veya evlilikte yoğun stres yaşıyorsanız, bu sağlığınıza ciddi zarar verecektir. Stres birçok tehlikeli hastalıkta tetikleyici bir rol oynayabilir. Ve eğer stresliyseniz, sorunlar kendiniz için sürekli büyür. Çözüm, ortamınızı değiştirmek ve ortam stresli ise strese neden olan şeyi çözmektir.

İç Sesinizi Değiştirin >>