Sıra Dışı Girişimci: Robert Herjavec Kimdir?

Gençliği yoksulluk içerisinde geçen Robert Herjavec'in hayalleri daha büyüktü.

Zamanımızın en sıra dışı girişimcileri arasında olan Robert Herjavec kimdir? Hırvatistan asıllı Kanadalı iş adamı Robert Herjavec, “Kazanma Hırsı” adlı eserin yazarıdır. Aynı zamanda yatırımcı ve de ünlü televizyon yüzlerinden biridir. Peki kimdir bu sıra dışı girişimci, billinmeyen yönlerine birlikte bakalım.

Sıra Dışı Girişimci: Robert Herjavec Kimdir?

14 Eylül 1962 senesinde Hırvatistan’da doğdu. 8 yaşındayken politik meseleler yüzünden ailesiyle Kanada’ya göç etmiştir. Kanada’ya geldikleri zaman ceplerinde sadece 20 Dolar para olduğunu belirten ünlü yatırımcı, 18 ay boyunca bir aile arkadaşlarının evlerinin bodrum katında yaşamışlardır.

Robert Herjavec, girişimcilerin ürünlerini tanıttıkları Dragons’ Den ve Shark Tank adlı programların yatırımcı jüri üyelerinden biridir. 

Ailesi hiç İngilizce bilmediği için inanılmaz zorluklar çektiğini belirtmiştir. Hırvatistan’daki rahat hayatları geride kalmış ve komşularından da daha fakir bir duruma düşmüşlerdi. Ancak Robert Herjavec pes etmeye niyetli değildi. Herjavec’in babası haftada 76 dolar kazanarak Mississauga’daki bir fabrikada iş buldu. Herjavec hayatında babasının önemli bir yeri vardı. Bir röportajında şunları dile getirmiştir; “Gerçekten, tanıdığım en dayanıklı adam.”

Herjavec, annesine sınıf arkadaşlarının onunla dalga geçtiği konusunda şikayet etmek için bir gün eve geldiğinde, babası da eve gelmiştir. Otobüs ücretinden tasarruf etmek için işe yürüyerek gidip gelen babası eve döndü. Ve oğlunun öyle ağladığını görünce, oğlu Robert Herjaves’e, asla şikayet etmemesini söyledi. Ki bu Herjavec’in hayatında yol gösterici bir ilke haline geldi.

İzlediğiniz An İlham Yağmuruna Tutulacağınız 24 Film >>

1984 yılında Herjavec, Yeni College at Toronto Üniversitesi bölümünden derece ile mezun oldu. Bölümü İngiliz edebiyatı ve siyaset bilimiydi. Herjavec geçimini sağlamak ve ailesini desteklemek için 1990’larda gazete dağıtımı, perakende satıcısı ve borç tahsilatı gibi çeşitli işlerde asgari ücretle çalıştı.

Sıra Dışı Girişimcilik Kariyeri Başlıyor

Gençliği yoksulluk içerisinde geçen Robert Herjavec’in hayalleri daha büyüktü. Hayat her ne kadar onu bastırmaya çalışsa da kendisini daha da ileriye götürmeye inancı tamdı. Toronto Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bir süre film yapımcılığı yaptı. Ardından Logiquest firmasında bilgisayar donanımı satışına başladı. Buradan kovulunca 1990 senesinde evinin bodrumunda kendi bilişim güvenliği şirketini kurdu.

Böylece bugün Kanada’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketi Herjavec Group’a dönüşecek girişimcilik hikâyesi başladı.

Böylece bugün Kanada’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketi Herjavec Group’a dönüşecek girişimcilik hikâyesi başladı. Robert Herjavec, girişimcilerin ürünlerini tanıttıkları Dragons’ Den ve Shark Tank adlı programların yatırımcı jüri üyelerinden biridir.

Herjavec, Kanada’da İnternet güvenlik yazılımının bir entegratörü olan BRAK Systems’ı kurdu ve 2000 yılında 30,2 milyon dolara AT&T Canada’ya sattı. 2003 yılında, şu anda Kanada’nın en büyük bilgi teknolojisi ve bilgisayar güvenlik şirketlerinden biri olan Herjavec Grubu’nu kurdu ve yıllık 200 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

Robert Herjavec, sadece 3 çalışanı ile çıktığı yolda bir teknoloji imparatorluğu meydana getirmişti. Yoksulluk içerisinde geçen gençlik yılları geride kalmıştı. Kazanma hırsı onu, dünyanın en zengin insanları arasına almıştı. Forbes dergisine göre şuan ki tahmini mal varlığı 400 Milyon Dolar civarındadır.

Robert Herjavec Kitapları

Kazanma Hırsı adlı kitabında Robert Herjavec için şu ilham alınacak cümlelere yer verilmiştir: “Mavi gözlü teknoloji gurusu olarak lanse edilen Robert Herjavec, ‘yeteri kadar’ olmanın kendisine yetmeyeceğine henüz bir çocukken karar vermiştir. Küçük göçmen Robert, aksanı ve hiç de havalı olmayan giysileri yüzünden okulda arkadaşları tarafından hep itilip kakılıyordu.

Bu onun özgüvenini düşürmek üzereyken babası, yerleri paspasladığı fabrikaya otobüs parası vermemek için her gün beş kilometre yürüyordu. Bir gün annesi, babasının yedi haftalık maaşına denk tüm birikimlerini, kapı kapı dolaşıp elektrik süpürgesi satan birine kaptırdı. Robert, o gün ailesini böyle bir duruma bir daha asla düşürmeyeceğine yemin etti. O elektrik süpürgesini ise hâlâ saklıyor.”

Robert Herjavec, şuanda Kuzey Amerika’nın en tanınmış iş adamların birisi haline gelmiştir. Hayatında yaşamış olduğu olumsuzlukları başarısı için bir tuğla olarak kullanmıştır. Hayatınızda olumsuzluklar varsa bunu tekrardan bir düşünmelisiniz. Oturup ağlamak en kolay seçim olacaktır. Ancak başarıya giden yolda bedelini ödeyenler bitiş çizgisini görebilenlerdir.

“Bugün başkalarının yapmayacağı şeyleri yapıyoruz, böylece yarın başkalarının yapamayacağını başarabiliriz.”

– Robert Herjavec

Rambo’dan İlham Alacağınız 20 Tavsiye >>

Kaynak: Wikipedia,