Yeni Şeyler Öğrenmek İçin Bilimsel Destekli Öneriler

Peki yeni şeyler öğrenmek konusunu nasıl daha eğlenceli ve basit hale getirebiliriz?

Hiç yeni şeyler öğrenmek istediniz, ancak çok fazla çaba gerektirdiğini, çok yaşlı olduğunuzu ya da çok zor olduğunu düşündünüz mü? Birçok insan yeni bir dil konuşmayı veya bir müzik aleti çalmayı öğrenmek ister. Ancak yanlış bir şekilde bu tür şeyleri öğrenme zamanının çok daha genç olduğu zaman olduğunu var sayar.

Yeni şeyler öğrenmek bazen zor olabilir. Ancak yaşlandıkça zihninizi zorlamaya devam etmek de iyidir. Neyse ki, süreci daha kolay ve etkili hale getirebilecek birçok ipucu ve püf noktası var. İster kuantum fiziğini, yeni bir dili veya CPR’yi nasıl gerçekleştirmeye çalışın. İsterseniz de başka bir şey. Araştırmacılar, başlangıçtan uzmanlığa çok daha etkili ve kolay bir şekilde geçmenize yardımcı olabilecek bir dizi farklı ipucu, püf noktası ve strateji ortaya çıkardılar.

Yeni Şeyler Öğrenmek İçin Bilimsel Destekli Öneriler

Yeni şeyler öğrenmek, her insan için başlangıçta çok zordur. Alışkanlıkları değiştirmek anlamına gelir. Konfor bölgenizden çıkmanız gerekir. Düşüncelerinizi, aktivitelerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Ancak bu sıkıntı bir süre devam eder. Peki yeni şeyler öğrenmek konusunu nasıl daha eğlenceli ve basit hale getirebiliriz? İşte size bilimsel destekli birkaç harika fikir.

1. Doğru yolda çalışın

Yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız, doğru yolda olmalısınız. Uygulamanın mükemmel olduğunu söylüyorlar. Ancak son bulgular bunun uzmanlığa yol açan gerçekten doğru uygulama olduğunu ortaya koyuyor. Doğuştan gelen yetenek, IQ ve motivasyon gibi faktörler de insanların ne kadar iyi öğrendikleri ve daha sonra bir beceriyi icra ettikleri konusunda bir rol oynasa da, uzmanlar uygulamanın öğrenme sürecinde önemli bir rolü olduğunu kabul ediyorlar.

Ne tür bir uygulama en iyisidir? Psikologlar hala tam olarak hangi uygulama yaklaşımlarının çeşitli durumlarda en fazla başarıyı sağladığını bulurken, çalışmalar erken öğrenme aşamalarında keşfin kritik olduğunu göstermektedir.

Eğer yeni bir dil öğreniyorsanız, sesler, dil bilgisi, alfabe ve diğer temel unsurlarla başlamak daha sonra akıcı olmanıza yardımcı olabilir. Yeni bir video oyunu oynarken, oyun-oyun ortamını keşfetmek ve kuralları öğrenmek için zaman ayırmak mükemmel olmanıza ve daha yüksek puan almanıza yardımcı olabilir.

Gizli Yaratıcılığınıza Dokunmanın Gücü >>

2. Uygun şekerleme yapmaya özen gösterin

Uzmanlar uzun süredir uykunun temel işlevlerinden birinin gün boyunca öğrendiğimiz bilgileri pekiştirmek olduğuna inanıyorlar.

Uzmanlar uzun süredir uykunun temel işlevlerinden birinin gün boyunca öğrendiğimiz bilgileri pekiştirmek olduğuna inanıyorlar. Son çalışmalar öğrenmeden sonra uyumanın öğrenmeyi geliştirebileceği fikrini destekliyor.

Yeni bir şey öğrenmek için çalıştınız. Peki sonra yapmanız gereken ilk şey nedir? Bazı araştırmacılara göre, cevap biraz uyumaktır.

Bir çalışma, uykunun aslında beyindeki fiziksel değişikliklere neden olduğunu buldu. Bir öğrenme görevinin ardından, uykudan yoksun fareler daha az dendritik büyüme yaşarken, iyi dinlenmiş fareler daha fazladır. Bir sonraki öğleden sonra öğrenme oturumundan sonra başınızı salladığınızda, kendinizi kötü hissetmeyin. Sadece kestirmek sadece yardım size öğrenilen bilgilerin çimento olabilir, muhtemelen sizin için iyidir belleğe .

3. Doğru zamanda kendinizi eğitin

Yeni şeyler öğrenmek için, doğru zamanda doğru yerde olmak da önemlidir. Vücudumuzun gün boyunca uyku-uyanıklık döngüsünü ve enerji seviyelerini kontrol eden sirkadiyen ritimler olarak bilinen kendi dahili “saatleri” vardır. Fiziksel güç için pik zamanlar 11:00 ve 19:00 civarında iken, zihinsel uyanıklık için pik zamanlar 09:00 ve 21:00 civarındadır. Peki, zihniniz en keskin halindeyken çalışmanız gerekecek mi?

Bir deneyde, araştırmacılar katılımcıların kelime çiftlerini sabah 9 ya da akşam 9’da ezberlemesini sağladı. Vebunları 30 dakika, 12 saat ya da 24 saat aralıklarla test etti. Sonuçlar, günün saatinin başlangıç ​​hafızasını etkilemediğini, ancak 12 saatlik tekrar, testin hafızasının, tam gece uykusu olanlarda uyanıklık döneminden çok daha iyi olduğunu ortaya koydu.

24 saatlik tekrar testte araştırmacılar, okuduktan kısa bir süre sonra uyuyan ve daha sonra tam bir uyanıklık günü geçirenlerin, okuduktan sonra bütün gün uyanık olanlardan ve tekrar testten önce bir gece uykusundan daha iyi sonuç aldıklarını keşfettiler.

Peki bu ne demek? Sonuçlar, uykudan kısa bir süre önce çalışmanın hafızayı geliştirmek için ideal zaman olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, uykunun bildirim belleğini dengelemeye yardımcı olduğunu ve uyanıklığın bellek üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirdiğini öne sürüyor.

Dikkat Süresi Nasıl Artırılır? >>

4. Kendinizi test edin

Yeni şeyler öğrenmek için son uygulama kendinizi test etmektir. Son yıllarda politik ve eğitimsel çevrelerde testin önemi hakkında çok fazla konuşma yapıldı. Ancak araştırmacılar testin zaten bildiğinizi değerlendirmekten çok daha fazlası olabileceğini keşfettiler. Test aslında öğrenmenize yardımcı olacak en iyi yollardan biri olabilir .

Çalışmalar, materyal üzerinde çalışan ve daha sonra test edilen kişilerin, bilgileri inceleyen ve asla test edilmeyenlerden daha iyi uzun vadeli hatırlamaya sahip olduklarını göstermiştir. Fazladan çalışma süresine sahip olanlar bile test edilenlerden daha kötü hatırlanıyordu.

Bir daha ki sefere bazı bilgileri ezberlemeye veya zorlu bir konuyu incelemeye çalıştığınızda, kendinizi test etmek, konu hakkında çevrim içi testler yapmak veya ders kitabınızda bulunan bölüm testlerini tamamlamak için biraz zaman harcayın.

5. Zaman içinde öğrenin

İspanyolca konuşmak için gitar çalmayı öğrenmek gibi yeni bir beceri almaya çalışırken, aşırı yoğun öğrenme oturumlarına katılmak cazip gelebilir.

İspanyolca konuşmak için gitar çalmayı öğrenmek gibi yeni bir beceri almaya çalışırken, aşırı yoğun öğrenme oturumlarına katılmak cazip gelebilir. Uzmanlar, her şeyi bir kerede öğrenmeye çalışmak yerine, uygulama ve çalışma oturumlarınızı dağıtılmış uygulama olarak bilinen bir sürece yaymanın en iyi yaklaşım olduğunu öne sürüyor.

Yaygın öğrenme stratejilerinin gözden geçirilmesi, dağıtılmış uygulamanın yeni bir beceri öğrenmek için en etkili stratejilerden biri olduğunu bulmuştur. Bu nedenle, önceki gece büyük bir sınav için tıkamak yerine, sınava giden haftalar ve günlerde birkaç çalışma seansı bırakmaktan daha iyidir.

Bu yaklaşımla ilgili en güzel şey, insanların yeni şeyler öğrenmek için hedeflerine sadık kalmasına yardımcı olmasıdır. İspanyolca veya İngilizce kelime dağarcığını ve konjugasyon kurallarını ezberlemek için her gece bir iki saat oturmak yerine, kısa bir çalışma seansında her gün 15 ile 20 dakika geçirmeyi deneyin. Sadece bu hızlı oturumlar için zaman bulmanız daha olası değil, aynı zamanda daha fazla bilgi edinecek ve zaman içinde buna bağlı kalacaksınız.

Güne Enerjik Başlamak İçin Kahvaltınız Nasıl Olmalı? >>