fbpx

Yüksek Hedeflerinize Ulaşmak İçin İşte İzlemeniz Gereken Yol

Şimdi bir plan yapmanın sizi başarıya hazırladığı bilgeliği kabul edilirken, plan yapmamakta, önceden belirlenmiş bir hareket tarzına sıkı sıkıya bağlı kalmak aslında uzun vadede size zorluk çıkartabilir.

Anahtar esnekliktir.

Başka bir yolla, eğer şimdi gitmek istediğiniz yere gitmek için A Planınız sizin için çalışmıyorsa, o zaman rotayı değiştirmeye ve B Planı veya C veya D veya Z ile gitmeye istekli olun!

Tecrübe bana araştırmacıların neler bulduğunu öğretti: Bir hedefe ulaşmak için bir plan yapmak başarı şansınızı artırabilir, ancak katı bir şekilde takip edilirse, koşullar değiştikçe daha iyi ve daha uygun seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir. (Ve kabul edelim, şartlar sıklıkla değişiyor!)

Tüm bunları dikkate alarak, ulaşmak istediğiniz bir şey hakkında düşündüğünüz gibi, aşağıdaki beş adımı izleyin.

Büyük Hedefler Belirleyin

https://giphy.com/gifs/girl-white-great-13YfauWukSvNZe

Vizyon güce eşittir. Önümüzdeki yıla bakarken, sizi heyecanlandıran ve ilham veren cesur, açık ve zorlayıcı hedefler koymaya cesaret edin. Bunu yapmak, zamanınızı ve enerjinizi daha etkin bir şekilde odaklamanıza yardımcı olur ve aksi takdirde yapabileceğinizden daha fazlasını başarmanız için sizi hazırlar. Neyi ne zaman ve ne zaman net bir şekilde belirleyeceğinizi ve başarınızı izlemenizi ve ölçmenizi sağlayan şekillerde yazın.

Bir Plan Yapın

https://giphy.com/gifs/home-alone-christmas-s-2-sCZ6R1osrhtmg

Hedeflerinize ulaşmak için bir oyun planı oluşturun. Yani, A noktasından istenen B noktasına kadar hangi spesifik eylem ve stratejileri kullanacaksınız? Örneğin, bir maraton koşmak istiyorsanız, çalışan bir gruba katılmak, bir antrenör işe almak, koşan bir arkadaş bulmak ve alarmınızı bir saat önce ayarlamak isteyebilirsiniz.

Planınızı Gözden Geçirin

https://giphy.com/gifs/gifcalendar-march-calendar-khA81Wt2RVjdRH9mTw

Her ay, ilerlemenizi planınızla karşılaştırmaya zaman ayırabilir ve oyun planınızın sizin için ne kadar etkili çalıştığını objektif olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer değilse, nedeninin altında yatan sebeplere bakın. Geçici mi yoksa kalıcı mı? Kontrolünüzde mi yoksa dışında mı? Gerçek, umduğun gibi olmasa bile dürüst ol.

İleriye Dönük Başarısızlığı Benimseyin

https://giphy.com/gifs/well-9ZvFhDkaAfyLe

Kimse başarısız olmayı sevmez. Ancak başarısız olma konusunda kendimize izin vermedikçe ve çoğu zaman başarılı olamayız. Genellikle insanlar sıkışıp kalabilirler çünkü Plan A’larına o kadar bağlılar ki, işe yaramadığını veya rafine edilmeye ihtiyacı olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Akıllı insanlar her zaman başarısız olur. Sadece bunu yapması yıllar sürmez. Hızlı başarısız olmayı öğrenin ve çabucak işin içinden çıkın.

Sürekli Yenilenin

https://giphy.com/gifs/cheezburger-continual-ballergifs-HZDSKXaNdShbi

Aynı şekilde, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için, istediğiniz hedefe ulaşana kadar dersinizi ayarlamaya ve denemeye ve düzenlemeye devam etmeniz gerekir. Bu aynı zamanda ileriye doğru ilerledikçe öğrendiklerinize bağlı olarak manzaralarınızı nerede belirlediğinizi ayarlamayı içerir.

Bazen hedeflere doğru ilerlerken, gerçekten istediklerimiz ve istemediklerimiz hakkında daha fazla netlik kazanırız. Bu, kim olduğumuzu ve dünyada kime çağrıldığımızı keşfe çıkarak “insanın kazancı” olarak yolculuğumuzun bir parçası. Bazen hedeflere doğru ilerlerken, gerçekten istediklerimiz ve istemediklerimiz hakkında daha fazla netlik kazanırız.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,952BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,352TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...