fbpx

Yüksek Hedeflerinize Ulaşmak İçin İşte İzlemeniz Gereken Yol

Şimdi bir plan yapmanın sizi başarıya hazırladığı bilgeliği kabul edilirken, plan yapmamakta, önceden belirlenmiş bir hareket tarzına sıkı sıkıya bağlı kalmak aslında uzun vadede size zorluk çıkartabilir.

Anahtar esnekliktir.

Başka bir yolla, eğer şimdi gitmek istediğiniz yere gitmek için A Planınız sizin için çalışmıyorsa, o zaman rotayı değiştirmeye ve B Planı veya C veya D veya Z ile gitmeye istekli olun!

Tecrübe bana araştırmacıların neler bulduğunu öğretti: Bir hedefe ulaşmak için bir plan yapmak başarı şansınızı artırabilir, ancak katı bir şekilde takip edilirse, koşullar değiştikçe daha iyi ve daha uygun seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir. (Ve kabul edelim, şartlar sıklıkla değişiyor!)

Tüm bunları dikkate alarak, ulaşmak istediğiniz bir şey hakkında düşündüğünüz gibi, aşağıdaki beş adımı izleyin.

Büyük Hedefler Belirleyin

https://giphy.com/gifs/girl-white-great-13YfauWukSvNZe

Vizyon güce eşittir. Önümüzdeki yıla bakarken, sizi heyecanlandıran ve ilham veren cesur, açık ve zorlayıcı hedefler koymaya cesaret edin. Bunu yapmak, zamanınızı ve enerjinizi daha etkin bir şekilde odaklamanıza yardımcı olur ve aksi takdirde yapabileceğinizden daha fazlasını başarmanız için sizi hazırlar. Neyi ne zaman ve ne zaman net bir şekilde belirleyeceğinizi ve başarınızı izlemenizi ve ölçmenizi sağlayan şekillerde yazın.

Bir Plan Yapın

https://giphy.com/gifs/home-alone-christmas-s-2-sCZ6R1osrhtmg

Hedeflerinize ulaşmak için bir oyun planı oluşturun. Yani, A noktasından istenen B noktasına kadar hangi spesifik eylem ve stratejileri kullanacaksınız? Örneğin, bir maraton koşmak istiyorsanız, çalışan bir gruba katılmak, bir antrenör işe almak, koşan bir arkadaş bulmak ve alarmınızı bir saat önce ayarlamak isteyebilirsiniz.

Planınızı Gözden Geçirin

https://giphy.com/gifs/gifcalendar-march-calendar-khA81Wt2RVjdRH9mTw

Her ay, ilerlemenizi planınızla karşılaştırmaya zaman ayırabilir ve oyun planınızın sizin için ne kadar etkili çalıştığını objektif olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer değilse, nedeninin altında yatan sebeplere bakın. Geçici mi yoksa kalıcı mı? Kontrolünüzde mi yoksa dışında mı? Gerçek, umduğun gibi olmasa bile dürüst ol.

İleriye Dönük Başarısızlığı Benimseyin

https://giphy.com/gifs/well-9ZvFhDkaAfyLe

Kimse başarısız olmayı sevmez. Ancak başarısız olma konusunda kendimize izin vermedikçe ve çoğu zaman başarılı olamayız. Genellikle insanlar sıkışıp kalabilirler çünkü Plan A’larına o kadar bağlılar ki, işe yaramadığını veya rafine edilmeye ihtiyacı olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Akıllı insanlar her zaman başarısız olur. Sadece bunu yapması yıllar sürmez. Hızlı başarısız olmayı öğrenin ve çabucak işin içinden çıkın.

Sürekli Yenilenin

https://giphy.com/gifs/cheezburger-continual-ballergifs-HZDSKXaNdShbi

Aynı şekilde, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için, istediğiniz hedefe ulaşana kadar dersinizi ayarlamaya ve denemeye ve düzenlemeye devam etmeniz gerekir. Bu aynı zamanda ileriye doğru ilerledikçe öğrendiklerinize bağlı olarak manzaralarınızı nerede belirlediğinizi ayarlamayı içerir.

Bazen hedeflere doğru ilerlerken, gerçekten istediklerimiz ve istemediklerimiz hakkında daha fazla netlik kazanırız. Bu, kim olduğumuzu ve dünyada kime çağrıldığımızı keşfe çıkarak “insanın kazancı” olarak yolculuğumuzun bir parçası. Bazen hedeflere doğru ilerlerken, gerçekten istediklerimiz ve istemediklerimiz hakkında daha fazla netlik kazanırız.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,609BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,564TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...