fbpx

Büyük Liderler Gibi Davranıyor Musunuz?

Büyük liderler gibi davranıyor musunuz? Kişisel gelişim, tutum, etki, davranışlar vs, sizin için ne anlama geliyor? Bir lider olarak iyi görünmek önemlidir, ancak elbette yeterli değildir. Büyük liderlik, “liderlik bakışınızı” planlamaktan daha fazlasıdır.

Aslında liderlik, genel olarak, içgüdüsel davranış olduğu kadar bir düşünce süreci değildir. Her şeyden önce tavrınız, davranışlarınız ve düşüncelerinizin toplamını içerir. Olumlu bir tutuma sahip büyük liderler kendilerini, bir şampiyonmuş gibi tanırlar. Görünüşlerinde pozitif tutumlarını net olarak gösterirler. Aynı zamanda şampiyon gibi davranırlar ve onlar gibi iletişim kurarlar.

Liderlere, sadece olumsuz bir bakış açısı ile bakarak, onların deli, üzgün, kayıtsız, birlikte çalışmanın zor, muhtemelen çok başarılı olmadıklarını ve kesinlikle mutlu olmadıklarını varsayıyoruz. Ancak durum hiç de böyle değildir.

İşinizde kötü bir tutum sergilemek, çalıştığınız organizasyonun genel moralini ve etkinliğini düşüren herhangi bir duruma yol açabilir. Ve bu organizasyon içinde bir lider olarak algılanmak istiyorsanız, ne olursa olsun olumlu bir tavır içeren bir örnek oluşturmalısınız. Peki büyük bir lider gibi davranıyor musunuz?

Başarılı Bir Takım Lideri Olmak İçin Temel Beceriler Nelerdir? >>

Büyük Bir Lider Gibi Davranıyor Musunuz?

Büyük Liderler - Liderlik her zaman ilham verebilir ve bunun anahtarı sizin tutumunuzdur.

Büyük lider, başkalarının saygısını kazanmış, onları etkili ve doğru yönde yönlendiren kişidir. Liderlik her zaman ilham verebilir ve bunun anahtarı sizin tutumunuzdur.

“Büyük bir liderin tavrı insanlarda olumlu duygular uyandırır.”

Büyük liderler, başkalarını hedeflerine yönlendirmek için etkilerini kullanırlar. Büyük bir lider olmak, en zeki kişi olmaktan çok, diğerlerini anlamak ve bir ekibin başarıya ulaşması için, onların birlikte çalışmasını sağlayan şeylerle ilgilidir.

Kişilik, işin veya iş yerinin merkezidir. Kişiliklerine bağlı olarak, insanlar uyum içinde veya çatışmada bir araya gelirler. Ve bu durum normal olarak, kolaylıkla gerilimlere neden olabilir. En iyi liderler, insanların sahip olduğu güç ve becerilerden yararlanırlar. Bunları işin taleplerini karşılayarak kullanırlar.

Kitap Önerileri – Liderlik Nitelikleri / John C. Maxwell >>

Forbes Dergisi’ne Göre Liderlik Tanımı

Liderlik, Forbes Dergisi tarafından  ” kısa bir koşudan çok, bir maraton “ olarak tanımlanmıştır. İşyeri her zamankinden daha esnek, çeşitli ve hareketli hale geldikçe, liderlerin değişikliklere uyum sağlaması ve bunları olumlu bir ışık altında yönetmesi gerekiyor.

  • En iyi liderler, ekiplerine uzun vadeli sıkı çalışma konusunda ilham verir.
  • Vizyon sahibi lider, heyecan verici fikirlerle ilham verir.
  • Ekipleri onları takip eder. 
  • İstekleri ve bilgileriyle motive ederler.

Empatik Liderlik ve Etik Liderlik

Empatik lider başkalarıyla iyi ilişki kurar. Ve onların deneyimleriyle ilişki kurabilir. Takımlarını anlayabilir. Etik lider, her çalışanın bu kurallara uyması ve iş yerinin ahlaki bir çevre haline gelmesi ile ilgili kurallara uyar.

Ekiplerine sempatik bir kulak vererek veya olumlu bir örnek oluşturarak ilham vermek önemlidir. Bu her liderlik türünün gereğidir. Ancak iyi bir tutum, liderin bu hedeflere ulaşmasına ve nihayetinde başkalarını da kazanmasına yardımcı olur. Olumlu bir tavırla donanmış olarak, takımınızı etrafınızda toplayabilir ve hedeflerine ulaştıklarında onları ödüllendirebilirsiniz.

Liderlerin Asla Söylememeleri Gerekenler Nelerdir? >>

Dinlemek, Etkili İletişimin En Önemli Parçasıdır

Büyük liderler, çalışanlarını dinler ve işyerini nasıl daha mutlu ve daha üretken bir ortam haline getireceklerini anlarlar. Olumlu tutumlara sahip liderler, takipçilerini gözlemler. Empati, vizyon veya ödül sistemleri aracılığıyla, kişisel bağlarını kontrol altında tutarlar. Onları neyin geliştirdiğini veya neyin körelteceğini bilirler.

  • Liderliğin unvan veya konumla ilgisi yoktur. Duruşunuz, süslü bir takım elbise, pahalı ayakkabılar veya harika bir makyajla çabucak düzeltilemez. Büyük liderliğin, davranışlarınızla ve olumlu tutumunuzla birlikte, kendinizi mümkün olan en iyi şekilde temsil etme arzunuzla ilgisi vardır.

Şimdi bir düşünün. Büyük liderler gibi davranıyor musunuz? Ekibinizi etkili bir şekilde yönlendirmek için gereken liderlik davranışlarına sahip misiniz? İnsanlar sizinle ilişki kuracak mı, sizi dinleyecek mi yoksa sizden ilham alacak mı? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,568TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...