fbpx

Motivasyon Liderlik İçin Önemli Mi?

Liderlik yeteneklerini geliştirmek için motivasyon önemli mi? Motivasyonun liderlik sürecindeki artıları nelerdir? Takım yönetimi, insanlara önderlik etme gibi başlıca konularda liderlik yeteneklerinin farkları göze çarpmaktadır. Biliyoruz ki liderlik her zaman önde olmayı gerektirir. Peki bu süreçte motivasyonun önemi nedir hiç düşündünüz mü?

Motivasyon hayatımızın neredeyse her hareketini yönlendirir. Bir düşünün, mutfağa girip bir sandviç yapmanız için sizi ne motive etti? Açlık tabii ki. Bu sabah kalkıp işe gitmeniz için sizi ne motive etti? Para kazanmak. Motivasyon hayatımızdaki inanılmaz güçtür. İnsan doğamızın bir parçasıdır. Peki liderlik için motivasyonun önemi nedir?

Motivasyon Liderlik İçin Önemli Mi?

Hepimizin hayatının yoluna girmesi için bir “neden” e ihtiyacımız var. Bu  “neden”, hem başarılı hem de başarısız bir şekilde, eyleme geçirilen her iş fikrinin arkasındadır. Bir yönetici olarak, asla boş olmayan bir öz motivasyon kovalarına sahip olabilirsiniz. Ancak, bu süreç etrafınızdakilere devredilemezse, o zaman grubun hedeflerine ulaşmak imkansız olmasa bile zor olacaktır.

Projelerin son tarihleri, uzun vadeli büyüme ve hatta günlük hedefler, motivasyonu teşvik eden güçlü liderliğe dayanır. Ekip üyelerinde motivasyonun önemini anlamak ve bunun nasıl inşa edileceğini bilmek her liderin araç setinin bir gereğidir. Motivasyon için somut bir yöntem yoktur – sonuçta, insan doğası tahmin edilemez olabilir.

Liderlikteki motivasyon zaman zaman inanılmaz derecede zor olsa da, yararları, istisnai bir ekiple temelsiz birtakım arasındaki fark anlamına gelebilir. Liderlik ve motivasyon arasındaki ilişkiyi ve bunu ekip üyelerinizde nasıl geliştireceğinizi açıklayalım.

Zor Zamanlarınız İçin Motivasyon Kaynağınız Nedir? >>

Motive üyeler, daha güçlü bir ekip oluşturur.

En temel düzeyde, güçlü liderlik motivasyonu bir ekibin veya şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlar.

En temel düzeyde, güçlü liderlik motivasyonu bir ekibin veya şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlar. Kimse işi yapmak için motive olmazsa, o zaman hiçbir şey de yapılmayacak demektir. Bundan daha sade ve basit olamaz. Ayrık ekip üyeleri bir şirketi çok riskli bir pozisyona getirebilir.

Bu madalyonun diğer tarafında, şirketlerinin yaptıkları işe motive olmuş ve aktif olarak katılan çalışanlar, daha güçlü bir çıktıya sahip bir organizasyon için çalışıyorlar. Yedi kişiden oluşan bir ekibin olduğunu ve bunların hepsinin tek bir hedefe ulaşmak için motive olduğunu hayal edin. Şimdi, aynı ekibin ve çalışanların yalnızca ikisinin motive olduğunu ve diğer beşinin internette gezinmek için iş gününü boşa harcayacağını hayal edin. Bu tek hedefe ulaşmak çok daha fazla zaman ve enerji gerektirecektir.

Daha iyi iletişim daha fazla başarıya eşittir.

İletişim, şüphesiz, motivasyonu güçlendiren güçlü liderliğin en önemli unsurlarından biridir. İnsanların hem bire bir hem de bir grup olarak etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracaklarını öğrenmenin gibi doğal bir isteği vardır.

1.015 çalışandan oluşan bir 2014 Gallup araştırmasında liderler için önemli sonuçlar ortaya çıkmıştır. Katılanların yüzde 46’sı nadiren ya da hiçbir zaman ne yapmaları gerektiğine dair bir toplantı yapmadıklarını belirtmiştir. Bu istatistik, her liderin kendi çalışanlarıyla nasıl iletişim kurduklarını düzeltmeleri gerektiğine dair uyandırma çağrısı olmalıdır.

Ekibinizdeki birinin, görevin ne gerektirdiğinden, neden yaptıklarından ya da en iyi nasıl yapılacağından emin olmadığında, bir görevi başarıyla nasıl yürütebilir ki? Etkili liderler her zaman iyi iletişimcilerdir. Motivasyon bunun bir ürünüdür.

Etkili İletişimin Mesleki Yaşamdaki 10 Faydası >>

Olumlu bir tutum çok önemlidir.

Daha iyi bir lider olmak için motive değilseniz, o zaman etrafınızdakilerde de motivasyon yaratmak zor olacaktır.

Henry Ford dedi ki:

“Yapabileceğinizi de düşünseniz, yapamayacağınızı da düşünseniz haklı çıkacaksınız. ”

İyimserlik, motivasyonu öldüren ve hedefleri raydan çıkarabilecek çalışan kötümserliği ile mücadelede, liderin en önemli aracıdır. Daha iyi bir lider olmak için motive değilseniz, o zaman etrafınızdakilerde de motivasyon yaratmak zor olacaktır.

Lider olarak, sadece bunu yaparak insanların görevlerini yönetmiyorsunuz. Aynı zamanda insanların yaptıkları işte insanların inançlarını da değiştiriyorsunuz. Çalışanlar ile ara odasında nasıl davrandığınızdan,  iletişim kurmak için kullandığınız e-postalara kadar, olumlu bir tutum, ekibinize güven mesajını gönderir. Motivasyonun geliştirilmesinde, olumlu bir tutum, inanılmaz güçlü bir araçtır.

Dışsal motivasyon yerine içsel motivasyona odaklanmak gerekir.

Liderlerin, ödül veya ceza korkusundan dolayı motive olan insanlar için, dışsal motivasyona odaklanmaları kolay olabilir. Bir bonusu elde etmek için çıtayı belirli bir satış kotasını karşılayacak şekilde ayarlamak ya da riske atılmak, güçlü bir itici güç olabilirken, sadece bir motivasyon türü olabilir.

İçsel motivasyon, insanlar kişisel verimliliği aslında, bir davranış veya aktivite gerçekleştirmeye motive olduğunda ortaya çıkar. Dışsal motivasyon geçicidir. Birinin sizi takdir etmesi de geçicidir. Bir süre sonra bağımlılık yapar. Bu sizi kötü etkiler. Ancak içsel motivasyon kalıcıdır. Sizin bitmeyen yakıtınız aslında içsel motivasyondur.

Motivasyon Arayan Girişimciler Buraya >>

“Neden”i iletişim kurulan bireysel bağlantılarda kullanın.

Bir kısa mesaj bu “neden” i ekip üyelerine iletebilir. Ancak her zaman motivasyon oluşturmanın en etkili yolu olmayabilir.

Hemşirelerin cerrahi kitleri monte etme görevlerinin arkasındaki “neden” ile daha büyük bir bağlantısı vardır. Bir kısa mesaj bu “neden” i ekip üyelerine iletebilir. Ancak her zaman motivasyon oluşturmanın en etkili yolu olmayabilir.

Liderler, ekipleri büyürken, ekiplerindeki insanlarla tanışarak güçlü bağlar kurarlar. İlişkiler gerçek bir motivasyon yaratır. Ve ekip üyelerinizi bir isimden çok daha fazla tanıdığınızda, hedefin ardındaki “neden” i bildirme şansınız daha yüksektir. Sonuç olarak, çalışanlarınızın yaptıkları işi önemsemeniz, başarı olaslığınızı daha da artıracaktır.

Takım üyelerine övgü ile motivasyon oluşturabilirsiniz.

Bütün soruları doğru cevapladığınızda, öğretmeninizin ödevinize bir altın yıldız çıkartması yapmasının bir nedeni vardır. Olumlu övgü basitçe iyi hissettirir. Ayrıca insanlar iyi yapılan bir iş için tanınmayı severler.

Harvard Business School tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir yöneticiden övgü alan çalışanlar, övgü almayanlardan daha  çok motive oluyor. Yani daha üretken olmuşlardır. “Süper, iyi iş çıkardın” denilen insanlar, iyi iş yapmaya devam etmek için daha fazla motive oluyorlar. Bir lider çevrelerindeki çalışanlara, çalışmalarına değer verildiğini ve onların takdir edildiğini gösterirse, bu ekip üyeleri eldeki bir sonraki görevin üstesinden gelmek için daha fazla motive olacaklardır.

Motivasyon İçin Michael Jordan’dan 24 Söz >>

Sorumlu kişileri ekibinizde tutun ve geri bildirimlere önem verin.

Bir lider düşük performansı ihmal ettiğinde, tehlikeli bir emsal teşkil edebilir.

Bir liderin övgü yeteneği kadar eşit derecede önemli olan, liderin hataları veya uygunsuz eylemleri düzeltme kabiliyetidir. Bir lider düşük performansı ihmal ettiğinde, tehlikeli bir emsal teşkil edebilir. Ve önceden görevlendirilmiş çalışanların motivasyonunu azaltabilir. Takımdaki diğer kişiler işlerini almaz ve bir lider bunu düzeltmek için adım atmazsa, insanlar iyi iş yapmak için motive olmazlar.

Sıkça sorulan sorular ve çözümlere doğru yönelme önemlidir.

Motive edici bir lider, işin nerede durduğunu bulmak için etraflarındakilerle düzenli olarak iletişim kurar. İnsanların, liderlerinin bir takımdaki rollerine gerçekten ilgi duyduklarını ve kaygılarını ifade etme veya fikirlerini paylaşma fırsatlarının olduğunu bilmeleri gerekir.

  • Ekip üyeleriniz, ihtiyaç duydukları tüm kaynaklara sahip mi?
  • Yeni beceriler geliştirmeleri için zorlanıyorlar mı yoksa teşvik ediliyorlar mı?
  • Ele alınmayan bir sorun görüyorlar mı?

Bir çalışanın rolüne gerçek bir ilgi göstermenin motivasyon yaratma konusunda sahip olabileceği değeri hafife almayın. Sıkça soru sorarak ve çalışanlarınızı dinleyerek, yeni sorumluluklar alma konusunda daha donanımlı olduklarını ve liderliğe daha fazla saygı duyduklarını hissedecekler.

Sağlıklı bir “çalışma yaşam” tarzı geliştirin.

Sağlıklı ve mutlu olan çalışanlar daha verimli olacaklardır. İşlerini yapmak için her gün ortaya çıkma konusunda kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Çalışanların motivasyonlarının bitmesi gerçek bir şeydir. Çalışanlar sürekli olarak daha fazla sorumlulukla daha uzun saatler çalışmaya itilirse, motivasyon acı çekebilir ve liderliğe yönelik kızgınlık ortaya çıkabilir.

Motivasyonunuzu Tavan Yaptıracak Film Önerileri >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
141,925TakipçilerTakip Et
4,510TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Bugün Başlamanız Gereken 11 Finansal Alışkanlık

Finansal alışkanlık, yararlıdır ve servet elde etmenizi sağlar. Mali durumunuzu kontrol etmek, sadece nasıl yapılacağını bildiğimiz bir şey değildir. Bu öğrenmemiz gereken bir beceri...

Network Marketing Eğitimi – 21 Önemli Ders

Network marketing eğitimi her networker için gereklidir. Doğrudan satışın geliştirilmiş pazarlama versiyonu olan network marketing, satış uzmanı olmak isteyen insanlar için çok güzel ve...

Empati Kurmada 7 Altın Kural

Nasıl empati kurulur? Etkili iletişim kurmak için empati kavramı son derece önemlidir. Çünkü insan, varlığı özünden önce gelen, öze ulaştığı ölçüde kendini gerçekleştiren psişik...

Doğrudan Satış – Az Para Kazanma Sendromu

Doğrudan satışta az para kazanma sendromu hakkında bilginiz var mı? En kolay para kazanma yöntemleri arasındaki ek gelir imkanı sunan bu ticari sektörde sınırsız...

Mutluluğu Tatile Göndermek

Mutluluğu tatile göndermiş olabilir misiniz? İş hayatınızda daha verimli bir süreç, kariyer basamakları aşmak için nasıl yönetilmeli? İnsanlar, gelecek adımlarını içinde bulundukları zaman dilimindeki...

Network Marketing Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Network marketing firmaları sayısı gittikçe artmaktadır. Bu nedenle Network Okulu'na gelen soruların başında; "Network marketing'de firma seçerken nelere dikkat etmeliyiz?" gelmektedir. Peki nedir bu...