Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, diğer adı ile majör depresif bozukluk, kişilerin ruh hali üzerinde ciddi etki yaratan bir psikolojik rahatsızlıktır.

Depresyon nedir? Diğer adı ile majör depresif bozukluk, kişilerin ruh hali üzerinde ciddi etki yaratan bir psikolojik rahatsızlıktır. Milyonların, yaşadığı bu tıbbi rahatsızlık kendisini depresyon belirtileri adı altında hissettirebilir.

Depresyon Nedir?

Depresyon, gündelik yaşamda bizim kararlarımızı, yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilir. Depresyona yakalanmış kişiler genel olarak ‘ iç karartıcı ‘ düşündükleri için gerçek hayatta pek de pozitif hareket edemezler. Zaten depresyon kelimesinin Türkçe karşılığı; “iç karartıcı” dır.

İnsanı, gereksiz bir şekilde hüzünlendiren; depresyon, psikolojik tedavilerle tedavi edilebilir. Veya alternatif olarak, yaşamda olumlu değişikler yaparak da etkisini azaltabiliriz. Aksi takdirde bu süreç psikolojik olarak bizi kötü etkileyecektir.

Depresyon İle Nasıl Başa Çıkılır? Tam 21 Yol >>

İnsanlar yaşadıkları olumsuzluklara karşı veya yaşadıkları ilgisiz duruma karşı, savunma mekanizması olarak ‘depresyon‘ kartını kullanabilir. Çünkü, aniden kötüye giden hayat, insanlarda mutsuzluğa sebep olur ve bu durum da stres ve hayal kırıklığına yol açar.

Bu aşamada görüyoruz ki rahatsızlık, rahatsızlığı doğuruyor. Depresyona yakalanmamak istiyorsanız veya etkisini azaltmak istiyorsanız, kötü düşünmeyin. Daime pozitif olun, daha iyisini yapabileceğinize inanın.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, hiç ummadığınız şekillerde kendini gösterebilir.

Depresyon, hiç ummadığınız şekillerde kendini gösterebilir. Bu nedenle en ufak detayı bile dikkatle incelemelisiniz. Dilerseniz, depresyon belirtileri nelerdir? Sorusunun cevabına geçelim.

Unutkanlık Nedir? Yol Açan Nedenler Nelerdir? >>

  • Sebepsizce üzgün hissetmek ve moral bozukluğu,
  • Eskiden zevk alınan bir faaliyetten, zevk alamama durumu,
  • Eskiye oranla daha az besin tüketmek, iştah kaybı,
  • Uyku düzeninde ciddi bozukluklar (çok uyumak veya çok az uyumak),
  • Vücutta hissedilen enerji kaybı ile birlikte artan yorgunluk,
  • Aşırı yavaş veya çok hızlı hareket etmeye başlamak,
  • Sebepsizce değersiz olduğunu hissetmek,
  • Hayattan bıkkınlık ve bu bitkinlikle gelen intihar düşüncesi,
  • Düşünme konusunda zorlanmak,
  • Aşırı depresif haller.

Depresyon Ciddi Bir Meseledir!

Yukarıda depresyon nedir? Sorusuna cevap verdik. Bu belirtilerden birçoğunu kendinizde buluyorsanız, içinize kapanmayın. Sevdikleriniz, sizi en iyi gelen şey olacaktır. Sosyalleşmeye çalışın, toplum içinde hareket edip, eğlenmeye çalışın. Tüm bunlarda yetersiz geliyorsa, psikolojik destek alın. Unutmayın! Eğer, depresyon halinizden bir an önce kurtulmazsanız, hayatınızdaki bazı fırsatları kaçırabilirsiniz.

Motivasyonunuzu Tavan Yaptıracak Filmler – Film Tavsiyeleri >>