Geleceğe dair meslek düşüncesine sadece insanı koymamanızda fayda var.

Dijitalleşen ve değişen dünyada elbette ki mesleklerle değişiyor. Bu değişimle de birlikte geleceğin meslekleri hakkında çeşitli aramalar yapılıyor. Bu denli geniş çaplı gelecek meslekleri konusunun aranması, bir bakıma dünyanın gelişmesine katkı sağlayacak gibi gözüküyor.

Geleceğe dair meslek düşüncesine sadece insanı koymamanızda fayda var. Çünkü, Oxford Economicks tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre; robotlar, 2030 yılına kadar 20 milyon işin yerine geçecek. Tabii, bu söylem tamamen bir tahminden ibaret. Gerçeklik payı bilinmiyor. Fakat, bilinen tek bir şey var; gelecekte robotların hayatımıza gireceği.

Durum böyle olunca da işini robotlara kaptıran insanlar, yeni işler oluşturacaktır. Ayrıca, birçok inovasyon ve Ar-Ge çalışması paralelinde yeni işler oluşacak. Bunlar, gelecekte beklenilen şeyler. Dilerseniz, daha fazlası için geleceğin meslekleri listemize geçelim;

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Yukarıda da bahsedildiği gibi gelecekte karşımıza birçok meslek çıkacak. Bu meslekler, genel olarak dijital ve mühendislik alanlarında olacak. Bu yüzden, hiç durmamalı daime bilime yönelmeli ve çalışmaya devam edilmeli. Peki, bu çalışmaların sonucunda karşımıza neler çıkacak? Geleceğin meslekleri neler?

Eğitim Nedir? Eğitim Türleri Nelerdir? >>

3D Üretim Mühendisi

Şu an bile gündeme gelen 3D üretim mühendisliği, gelecekte değerli hale gelecektir.

Şu an bile gündeme gelen 3D üretim mühendisliği, gelecekte değerli hale gelecektir. Çünkü, şu an bile gösterdiği performans, inovasyonlar ile göze batmaya başladı. Gelecekte artacak bireyselleşme ile birlikte kişiselleştirilebilir üretim de mümkün görünüyor. Bu çerçevede de bu mühendislik geleceğin meslekleri konusunda ilk sırada yer alıyor.

Robot Mühendisleri

Gelecek senelerde robotların hayatımıza gireceği bir gerçek. Yemek sektöründen, askeriyeye kadar her alanda robotlar ortaya çıkacaktır. Her ne kadar insanları işsiz bıraksa da bazı kişileri de iş sahibi yapıyor. Robot mühendisleri ve teknisyenleri, robotların kontrolünde ve gelişim aşamasında görev yapacaktır.

Eğitimin Son Derece Önemli Olmasının 10 Nedeni >>

Aktüerlik

İlk seferde adı garip gelmiş olabilir. Bunun sebebi daha önce hiç duymamış olmanız. Günümüzde çok az kişinin yaptığı aktüerlik mesleği geleceğim mesleği olabilir. Bu meslekte, istatistiği ve tahminleri iyi olanlar kazanacaktır. Firmaların, geleceğe yönelik yapacakları çalışmaları yönlendirme özelliklerine sahiptirler. İlerleyen zamanlarda Network marketing sisteminde de bu meslek kullanılarak büyük başarılar elde edilebilir.

Beyaz Şapkalı Hacker

Gelecekte siber saldırılar oldukça artacaktır. Hem şirketler hem de devletler için büyük tehlike olan siber saldırıyı engelleyecek olan beyaz şapkalı hackerlere ihtiyaç duyulacaktır. Şimdiden eğitimine başlamanızda fayda var. Geleceğin meslekleri konusunda iddialı bir meslek.

Kişisel Veri Simsarı

Elde edilen kişisel veriler üzerinden para kazanma imkanı sunan bu meslek teknolojinin gelişmesi ile kişisel veri simsarı zirveye gelebilir.

Elde edilen kişisel veriler üzerinden para kazanma imkanı sunan bu meslek, teknolojinin gelişmesi ile kişisel veri simsarı zirveye gelebilir. İnternet kullanımının tüm dünyada ileri derecede artması, bu mesleğe olan ilgiyi artıracaktır.

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri >>

Blockchain Uzmanları

Blockchain kelimesini ilk gördüğünüzde aklınıza bitcoin gelmiş olabilir. Fakat, bu meslek sadece bitcoin ile alakalı değil. Bu, meslek gelecekteki blok zinciri teknolojileri kontrolünü ele alacaktır. NASA gibi şirketlerde çalışma fırsatı sunacaktır.

Veri Madenciliği

Big Data daha kavramı, zaman ilerledikçe hayatımıza daha çok girmeye başladı. Birçok verinin içerisinden işe yarayan verileri çıkartmak, amacı ile yapılan çalışmalar veri madenciliği olarak biliniyor. Bu mesleğin, şu an bile önemi büyük. İleride daha da artacaktır.

Mobil Uygulama Ve Oyun Geliştiricileri

Mobil uygulamalar, telefonun adeta mekanik bir organımız olduğu düşünülürse hayatımızda çok daha fazla yer alacaktır. Artık internetten dakikalarca bir şey aramak yerine, sitenin uygulaması her zaman daha cazip gelecektir. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir diğer kategori ise oyun geliştiricileridir. İnsanların sanal alemde giderek daha fazla vakit geçirmeleri, dünya çapında düzenlenen turnuvalar ve büyük ödüller, oyun firmalarının iştahını kabartmaktadır.

Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? >>

Veri Güvenliği Uzmanı

Veri güvenliği uzmanı, geleceğin önemli meslekleri arasında yer almaktadır.

Veri güvenliği uzmanı, geleceğin önemli meslekleri arasında yer almaktadır. Özellikle aileler, gerek kendileri için gerekse çocukları için internetin ve teknolojinin beraberinde getirdiği istenmeyen sonuçlara karşı korunmak isteyeceklerdir. Ülkeler veya şirketler çapında olan siber saldırılar, artık kişileri de hedef alabilecek. Bu kavramı daha fazla duyacak gibiyiz. Çünkü önemli bilgileri sanal ortamda saklamak ya da duruma göre ortadan kaldırmak veri güvenliği uzmanlarının işidir.

Akıllı Şehir Uzmanı

Bilgisayar, akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar derken akıllı evler hayatımızdaki yerini almaya başladı. Bu durumun daha da ilerisini hiç düşündünüz mü? Çünkü akıllı evlerden sonra sıra artık akıllı şehirlere gelecek. Gelecek yıllarda şehirler, milyonlarca sensörler ile donatılacak. İnternetten elektriğe, doğalgazdan suya kadar birçok işlem için kullanılacak. Özellikle görsel zekası yüksek olan akıllı şehir uzmanları için ilerisi açık bir meslek hayatı olacak.

Çocuklarda Ve Gençlerde İnternet Kullanımı >>

Yapay Zeka Uzmanı

Yapay zeka uzmanlığı birçok insanı korkutsa da hayatımızdaki yeri reddedilemez seviyelere gelmek üzere. Yakın bir gelecekte, sağlık teknoloji gibi, üretim gibi can alıcı alanlar başta olmaz üzere birçok alanda yapay zeka hayatımızın bir parçası olacak. Ülkemizde de yeni yeni, yazılım ve yapay zeka ile ilgilenen insanlar için destek paketleri oluşturulmaya başlandı. Bu durum göz önüne alınınca yapay zeka uzmanlarına çok fazla ihtiyaç duyulacağı kesin.

Yakın Gelecekte Popüler Olacak Diğer Meslekler

Bu nedenle burada saydığımız meslekler dışında yeni popüler mesleklerin de ortaya çıkacağı kesin.

Özellikle teknolojinin hızla gelişmesi, birçok mesleğin ortadan kalkmasına neden oldu. Yerine tahmin bile edemeyeceğimiz meslekler geldi. Bunları kimse tahmin bile edemiyordu. Bu nedenle burada saydığımız meslekler dışında yeni popüler mesleklerin de ortaya çıkacağı kesin. Bunun yanında bazı önemli meslek gruplarının da ön plana çıkmaya başlayacağını belirtmeden de geçemeyiz.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu >>

Peki ön plana çıkması muhtemel olan geleceğin popüler meslekleri olarak hangi iş kolları gösteriliyor bir bakalım;

 • Genetik Uzmanı
 • Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısı
 • Geriatri Uzmanı
 • Gerontoloji Uzmanı
 • Dijital Yol Denetleyicisi
 • Alternatif Enerji Mühendisi/Teknisyeni
 • Yazılım Geliştirici
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
 • Dijital İçerik Uzmanı
 • Bilgi Güvenliği Analisti
 • Biyomedikal Mühendisi
 • Dijital Rehabilitasyon Uzmanı
 • Drone Pilotu
 • Akıllı Bina Uzmanı
 • AR (Artırılmış Gerçeklik) Geliştiricisi
 • Kişisel Marka Danışmanı
 • Kentsel Tarım Uzmanı
 • Etik Uzmanı
 • VR (Sanal Gerçeklik) Geliştiricisi/Tasarımcısı
 • UX (Kullanıcı Deneyimi) Tasarımcısı

Gelecekteki meslekler neler? Sorusuna yanıt  vermeye çalıştık. Yetenekleriniz doğrultusunda seçeceğiniz meslekte başarıya ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak İçin Çocuğunuz Neler Yapmalı? >>