fbpx

Ekip Oluşturma Faaliyetleri Verimliliğinizi Nasıl Etkiler?

Ekip oluşturma faaliyetleri verimliliğinizi olumlu yönde etkileyebilir. Lider olarak, ekip oluşturmak istiyorsanız, bu beraberinde kişisel gelişim olarak size dönüş yapacaktır. Her takım üyesinin farklı bir yöne gittiği bir takımın yöneticisi olduğunuzu düşünün. Birbirlerine güvenmiyorlar, kişilik çatışmaları yaşıyorlar ve birbirleriyle iyi geçinmiyorlar. Belirsiz roller ve bulanık vizyon, ekip üyeleriniz arasında daha da karışıklık yaratır.

Tüm ekip üyelerinizi aynı sayfaya nasıl getirebilir ve bu koşullar altında ortak hedefe ulaşmak için onlarınasıl birleşik tutabilirsiniz? Bunu yapmanın en iyi yolu, çalışanınızın problem çözme becerilerinizi geliştirebilecek ve ekip çalışmasını teşvik edebilecek ekip oluşturma faaliyetleri düzenlemektir.

Ekip Oluşturma Faaliyetleri Verimliliğinizi Nasıl Etkiler?

Bu makalede, ekip oluşturma faaliyetlerinin ekibinizin verimliliğini olumlu yönde etkilediği, oldukça etkili yollar hakkında bilgi edineceksiniz.

Bu makalede, ekip oluşturma faaliyetlerinin ekibinizin verimliliğini olumlu yönde etkilediği, oldukça etkili yollar hakkında bilgi edineceksiniz. Aynı zamanda ekip oluşturma faaliyetleri sırasında kendinizde olabilecek değişimleri de görme fırsatınız olacak.

Gallup’un Küresel İş yeri Durumu raporuna göre, çalışanların sadece % 15’i iş yerinde çalışıyor. İş yeri katılımı üzerine yapılan bir araştırmaya göre, düşük çalışan bağlılığı her yıl 450 ile 500 milyar dolar arasında bir paraya mal oluyor.

Verimli Ekip Toplantılarına Nasıl Ulaşılır? >>

Dahası, yüksek işgücüne sahip şirketler, işgücü serbest olan şirketlere göre % 17 daha verimlidir. Çalışanların işlerinde mutsuz ve bağlı olmamalarının birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

  • Yaptıklarını sevmiyorlar
  • Çalışmaları takdir edilmiyor ve tanınmıyor
  • İlgili değiller ve yetkilendirilmemişler
  • Maaşı düşük
  • Kariyerinde büyüme fırsatları yok

Çalışanlarınıza, becerilerini ve yeteneklerini göstermeye teşvik eden kesin bir ortam sağlayın. Ekip oluşturma faaliyetleri düzenleyerek, onların katılımını sağlayabilir ve topluluğun bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

1. Motivasyonu Geliştirir

Bu takım oluşturma oyunlarını oynamak çalışanların motivasyonunu artırır. Ayrıca onlara iş dışında düşünmeleri için biraz nefes alan verir. Bu ekip oluşturma oyunları, çalışanlarınızın kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve sadece yeteneklerine değil, ekip üyelerinin yeteneklerine de güvenlerini artırır. Ayrıca, çalışanlara işletmelerin kendilerine değer verdikleri ve kişisel ve profesyonel büyümelerine yatırım yaptıkları konusunda olumlu sinyaller gönderir.

Takım Yönetimi Üzerine Bilmeniz Gerekenler >>

2. İşbirliğini Geliştirir

“ Yetenek size oyunlar kazanabilir, ancak takım çalışması ve zeka şampiyonluklar kazanır. ” — Michael Jordan

Ekip oluşturma faaliyetleri insanları bir birey yerine ekip olarak çalışmaya teşvik eder. Böylece ekip çalışmasını ve işbirliğini teşvik eder. Çalışanların birbirlerine daha fazla güvenmesi ve birbirlerinin güçlü ve zayıf yanlarını anlamaları, daha iyi işbirliği yapabilecekleri anlamına gelir.

Örneğin, Çöpçü Avı ve Odadan Kaçış gibi problem çözme aktiviteleri, sizi odadaki gizli eşyaları bulmak için ekip üyelerinizle koordineli olarak çalışmaya zorlar. Her öğe size kalan öğeleri bulmanıza yardımcı olabilecek bir ipucu verdiğinden, her seferinde bir adım atmanız gerekir.

3. Geliştirilmiş İletişim Sağlar

Ekip oluşturma egzersizleri de ekip üyeleri arasında uzun vadeli ilişkiler kurmanın yolunu açıyor. Bazı ekip oluşturma faaliyetlerinde, farklı ekip üyeleriyle iletişim kurmaları istenir. Her ekip üyesi birbiriyle iletişim kurduğunda, hedefinizden uzaklaşma olasılığınız azalır ve yanlış anlama şansı en aza indirilir.

Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan farklı ekip üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmak için sosyal medyayı veya online uygulamaları kullanabilirsiniz.

İş Performansınızı Artıracak Beslenme İpuçları >>

4. Yaratıcılığı Destekler

Günümüzün son derece rekabetçi iş dünyasında, sürekli gelişmek için yenilikler yapmalı ve yaratıcı fikirler bulmalısınız. Ne yazık ki, her seferinde yeni fikirler bulmak kolay değildir. Çalışanlarınıza yaratıcılıklarını artıran ve onları beyin fırtınası yapmaya ve yeni fikirleri paylaşmaya teşvik eden bir ortam vermeniz gerekecek.

Sizi kutudan çıkarmaya ve bir soruna farklı açılardan bakmaya zorlayan bazı liderlik faaliyetleri var. Bu, gri hücrenize bir egzersiz verecektir ve sizi farklı düşünmeye zorlayacaktır. Bu sizi hayal gücünüzü kullanmaya ve karmaşık bir soruna yaratıcı bir çözüm bulmaya teşvik eder.

5. Olumlu Takviye Almanızı Sağlar

Tanınma ve takdir eksikliği, çalışanların işten ayrılmalarının ve işlerinden memnun olmamalarının en büyük nedenlerinden biridir. Ekip oluşturma egzersizlerinize takdir ve takdir katmak çalışanlarınıza çabalarının boşa gitmeyeceğine ve işverenlerin işlerini önemsediğine dair güçlü bir mesaj gönderebilir. Çalışanlar bunu fark ettiğinde, bu onları en iyi atışlarını yapmaya teşvik eder.

Çalışanlarınızın başarılarını vurgulayın ve çabalarını takdir edin. Bu onların katkılarının değerli olduğunu hissetmelerini sağlayacaktır. Bu aynı zamanda diğer ekip üyelerini de aynı tanınırlık ve ödül için iyi performans göstermeye teşvik edecektir. Bu, her takım üyesinin daha iyi sonuçlar elde etmek için birbirini geçmeye çalıştığı sağlıklı bir rekabet ortamı yaratacaktır.

Hangi takım oluşturma faaliyetlerini gerçekleştiriyorsunuz? Ekibinizin verimliliğini artırdı mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Liderlik Görevini Üstlenin >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,517TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik Nedir?

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı...

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta...