Erken Uyanmanın Faydaları Nelerdir?

Erken doğmak, beyninizi ve vücudunuzu iyi bir işe sokmanın ve kişisel hedeflerinize ulaşmanın harika bir yoludur.

Erken uyanmanın faydaları nelerdir? Güne enerjik bir başlangıç yapmanın, işinizde performansınıza, üretkenliğinize ve verimliliğinize ne gibi katkıları vardır? İnsanlar genelde erken uyanmayı sevmediklerini belirtirler. Ancak gerçekte erken uyanmanın hayata katkısı kadar, çok az şey katkı yapar insan hayatına.

İlk kuşun solucanı aldığı söylenir. Ancak, bu ödül size hitap etmiyorsa, başka avantajların da olduğunun farkında olmalısınız. Erken doğmak, beyninizi ve vücudunuzu iyi bir işe sokmanın ve kişisel hedeflerinize ulaşmanın harika bir yoludur.

Erken Uyanmanın Faydaları Nelerdir?

Uyanmak daha kaliteli uyku almanıza yardımcı olur. Erken kalkanlar daha iyi uyku düzenleri ve alışkanlıklarına sahip olma eğilimindedir. Bu, en az 7 saatlik uyku (kişiye bağlı olarak) ve erken yatmak anlamına gelir. Erken uyumak için iyi bir rutin sabah erken ve aynı zamanda uyanma alışkanlığı kazanmaya yardımcı olur. İşte sabah erken kalkmanın 10 olağanüstü faydası.

1. Kalabalıktan sıyrılırsınız

Hiç iş gününün sonunda egzersiz yapmaya çalıştınız mı?

Hiç iş gününün sonunda egzersiz yapmaya çalıştınız mı? Sadece bir makineyi beklerken  daha fazla zaman harcadığınızı hatırlıyor musunuz? Spor salonunuz sabah saat 5’te açılıyorsa, açıldığında oraya gidin. Birçok kişi size “erken kalkmak için delirmişsiniz!” diyecektir.

Erken uyanmanın faydaları arasında kalabalıktan sıyrılmak konusu sizi çok rahatlatacaktır. Spor salonunuz veya paylaşılan bir bilgisayar gibi birçok yerin sabahın erken saatlerinde hemen hemen hayalet kasabalar olduğunu göreceksiniz. Sırada bekleyen yok, park yeri bulmakta zorlanmazsınız. Spor salonunda duş almayı seçerseniz, yardımcı programlardan bile tasarruf edebilirsiniz! Sadece spor salonu değil. Diğer birçok yer de erken açılır. Pazar gibi yerler daha erken gittiğinizde çok daha az kalabalık olabilir.

2. Biraz yalnız kalacak vaktiniz olur

Bu günlerde, yalnızlığa ulaşmak zor olabilir. İş ve aile taahhütleri, herkesin işlerine baktığınız için tüm gün devam etmenizi sağlayabilir. Erken doğmak, eşyalarınıza hitap etmek için bir saat kadar sürebilir veya belki kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz.

Üretken olmanız veya bu süre için göstereceğiniz bir şey olması gerektiğini düşünmekten kaçının. Zihninizi ve kalbinizi merkezleme ve sakinleştirme süreci temizleyin. Stres hayatınızda bir faktörse hayatınıza yıllar ekleyebilir, erken yaşlanırsınız.

3. Öz Bakım için zamanınız olur

Meditasyon yapmanın, vücudunuzu nemlendirmenin, egzersiz yapmanın, germenin ve doğru yemenin iyi olduğunu biliyoruz. Yine de, yeryüzünde bir hayat kurmaya çalışanlarımız için, tüm bu şeyleri yapmak kendi kendine bakım gibi hissetmez. Yapılacaklar listemizde daha fazla şey eklemek gibi geliyor.

Öz bakım markanız için bir tavır almaya hazır olun. Örgü örmeyi öğrenmek ister misiniz? Bunu öz bakım zamanı olarak alın ve sizi güldüren bir YouTube videosu bulun. Öz bakım, bitkisel çay ve kaliteli çikolata anlamına gelmez. Ruhunuzu ne kaldırdıysa, öz bakımdır, bu yüzden hoşunuza giden veya istediğiniz bir şey bulun.

Gününüzü Güzelleştirecek 10 Şey >>

4) Daha iyi kararlar vereceksiniz

Erken uyanmanın faydaları arasında etkili karar vermek konusu da vardır. Hepimizin gurur duymadığımız davranışları var. Çok fazla içiyor, aşırı yemek ya da bir ekranın önünde sarkıyor olsun, bu davranışlar genellikle karar yorgunluğunun sonucudur. Erken kalkmak ve erken yatmanız gerektiğini bilmek, bu durumda olduğunuz süreyi sınırlar.

Kötü karar seçeneklerinden kaçınmak için görevlerinizi basitleştirin. Barbekü patates cipsi, tartıya çıkmayı zorlaştıran düşmansa, sağlıklı bir kahvaltıdan sonra günün erken saatlerinde bakkal alışverişinizi yapmayı deneyin. Eve sağlıklı ürünler getirme şansınız çok daha yüksektir. Beyninizi uyku veya yiyecek azaldığında karar vermeye zorlamayın.

5. İşleri basit tutarsınız

Hazırlanmak biraz zaman alır, ancak uyanır ve sabah kıyafetlerinizi sabah ilk işte görürseniz, spor salonuna gidersiniz.

Hazırlanmak biraz zaman alır, ancak uyanır ve sabah kıyafetlerinizi sabah ilk işte görürseniz, spor salonuna gidersiniz. Önce meditasyon yapmaya veya günlük tutmaya başlamak istiyorsanız, bunları düzenleyin, böylece ilk aldığınız şey bunlar olur.

Bu, günün sonunu planlamanıza yardımcı olur, böylece günün başlangıcı daha rahattır. Aslında, ışıkları kısmak veya yatmadan bir saat önce bilgisayar veya televizyon ekranlarından kaçınmak gibi bir “kapanma” prosedürünüz varsa yatmak daha kolay olabilir.

6) Akıllı yemek için zamanınız olur

Büyük bir kahvaltının hayranı olmasanız bile, erken kalkmak size bir parça tost yapmak, salata için biraz meyve kesmek veya yoğurtun tadını çıkarmak için zaman verecektir. Fazladan 10 dakika bile yardımcı olabilir.

Gününüzün sonunu daha rahat hale getirmek konusunda, ayak işleri yapmak için zaman da bulabilirsiniz. Evinizden 15 dakika erken çıkmak, kuru temizliği durdurup toplamanıza, çamaşır sabunu almanıza ve hatta daha sonra almak için yiyecek sipariş etmenize yardımcı olabilir. Bu sabah erken iş süreci de kafanızda tutmanız gereken şey miktarını azaltabilir, çünkü ona dikkat etmeyi hatırlamanız gerekmeyecek.

7) Trafiğe takılmazsınız

Günlük işe gidip geliyorsanız trafik çok önemlidir. İşten önce stresli olursanız, elinizden gelenin en iyisini yapamazsınız. 15 dakika erken yola çıkmayı deneyin.

Yolda öfkelenmek, ışıklara yakalanmak gibi stresli konularda, erken kalkmak sizi toplu taşıma veya araba için iyi bir aday yapabilir. Harika bir kitap okurken veya dinlerken başkasının araba kullanmasına izin verin! Bu size para kazandırabilir, stres seviyenizi azaltabilir ve gezegene yardımcı olabilir.

Dikkat Süresi Nasıl Artırılır? >>

8) Kafeini azaltmayı öğrenirsiniz

Erken uyanmanın faydaları içinde bir diğer madde sağlınız ile ilgili. Erken kalkmanız gerekiyorsa, erken hazırlanmayı öğreneceksiniz. Öğlen kahve ve çay içmeyi bırakabilirsiniz. Soda makinesinden uzaklaşın! Sevdiğiniz diyet soda bile dişlerinizde ve vücudunuzda zorluk çıkartır. Öğleden sonra kafeinden ayrılırsanız, daha erken yatmak sorun olmaz.

40 yaşın altındaysanız, günün oldukça geç saatlerinde kafein alıyor olabilirsiniz. 40 yaşın üstündeki çoğumuz için, öğleden sonra 3’ten sonra her fincan kahve veya bir bardak soda yatmadan önce uyku kaybıdır. Gerekmeden önce gün geç saatlerde kafeini bırakarak yaşlanan beyninize yardım edin.

9) Kesintisiz zamanınız olacaktır

Dikkat dağıtıcı şeyleri önlemenin bir başka harika yolu da bir zamanlayıcı ile çalışmaktır.

Bu, kendi işlerinize biraz odaklanmanızı sağlayacaktır. Çünkü telefonunuzu her aldığınızda veya e-postanıza her baktığınızda, bir kesinti için kendinizi hazırlıyorsunuz. Yine de, doğru bir şekilde planlar ve yapmak istediğiniz şeyi ele alana kadar telefonunuzu yüzüstü bırakırsanız, neleri başarabileceğinize şaşıracaksınız!

Dikkat dağıtıcı şeyleri önlemenin bir başka harika yolu da bir zamanlayıcı ile çalışmaktır. 10 dakikaya ayarlanmış basit bir mutfak zamanlayıcısı, meditasyon yapmanıza yardımcı olacak harika bir araçtır. Bir saat boyunca ayarlayın ve günlük yazmak, blogunuzda çalışmak veya çevrimiçi mağazanızı oluşturmak için biraz zamanın tadını çıkarın.

10) Biraz üstün hissedebilirsiniz

Tamam, bu biraz kibirli gelebilir. Yine de, sabahları erken kalkmaktan nefret eden kaç kişi tanıyorsunuz? Kaç kişiden mızmızlanma duydunuz ve güne, bu kadar erken başlamak zorunda olduklarından şikayet ediyorlar mı? Bunu planlayarak ve gününüze, hedeflerinize odaklanarak başlayabilirsiniz.

Unutma, bu ekstra dakikalarla daha iyi bir hayat inşa ediyorsun. Birisi size nasıl çok daha fazlasını başardığınızı, erken çalışmaya başlayabileceğinizi veya sadece hayatı daha iyi ele aldığınızı sorarsa, gizli üretkenlik formülünüzü açıklayabilirsiniz.

Zaman Yönetimi İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar >>

Peki Nasıl Başlarsınız

Şimdi sıra erken kalkmak için yapmanız gereken çok önemli maddelerde.

Erken uyanmanın faydaları üzerine konuştuk. Bu 10 maddeden çok daha fazlasını elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Şimdi sıra erken kalkmak için yapmanız gereken çok önemli maddelerde. İşte size erken uyanabilmek için yapmanız gerekenler:

1. Planlama, planlama ve daha fazla planlama

Beyninizde yeni bir oluk oluşturmaya eşdeğer olan yeni bir alışkanlık inşa ediyorsunuz. Bu oluk oluşturulduktan sonra, düşünce ve davranışlar bu yolda sorunsuz bir şekilde akar. Yeni davranışa katılma (erken kalkma) düşünme süreci otomatik hale gelirse, bunu düşünmenize gerek yoktur.

  • Spor kıyafetlerinizi kendi tarzınıza koyun, böylece kalktığınızda ilk gördüğünüz şey onlar olacaktır.
  • Cezveyi hazırlayın, tek yapmanız gereken güç düğmesine basmak olacak.
  • Yazmak istiyorsanız, yatmadan önce yazmak istediğiniz şeyin bir taslağını oluşturun. Aslında, beyniniz uyurken bazı hikayeler çıkararak size yardımcı olabilir!

2. Kendinizi sabahları kararlara zorlamaktan kaçının

Bu yeni davranışı inşa ederken beyniniz en az direnç yolunu izlemek isteyecektir. Kendinize fazla seçenek vermeyin. Amacınız sabah ilk şey meditasyon yapmak ve bir mum ışığında meditasyon yapmak istiyorsanız, bir mum yerleştirin ve çakmağı mümkün olduğunca güvenli bir şekilde kapatın.

Bunu meditasyon yapmanın sağlıklı bir yolu olarak görebilirsiniz. Işık, odaklanmanıza yardım ediyor ve uyumaya geri dönmüyorsunuz. Bunun yanı sıra, evi yakmakla ilgili az miktarda paranoya, meditasyon yaparken bile, zaman dolduğunda zamanlayıcıyı duymak için yeterince uyanık kalmanızı sağlıyor.

3) Kendi kendinizle konuşmanıza dikkat edin

İlk düşünceniz “ugh, erken kalkmaktan nefret ediyorum” ise, alarm her çaldığında, bu muhtemelen işe yaramaz. Bunun yerine, istediğiniz hayatı inşa ettiğinizi ve varlığınızın fantastik hediyesinin tadını çıkardığınızı hatırlatırsanız, gününüze devam etmek daha rahat olacaktır.

Kendi kendinize konuşmanızı kavramanın basit bir yolu, uyandığınız anda “Bu hayatı yaşamak için çok şanslıyım.” ifadesini kullanmaktır. Hiçbir şikayet yok, hiçbir sızlanma yok, sadece şanslı olduğunuzu söyleyin. Sizi dünyadaki bir çok insanın önüne koyan bir yatağınız ve elektriğiniz var. Bunu kutlayın!

Daha Fazla Mutluluk, Memnuniyet Ve Verimlilik İçin Öneriler >>

4) Cep telefonunuzla aranıza mesafe koyun

Cep telefonunuz sizi uyandırırsa, onu toplamak ve kapatmak için kalkmanız gereken bir odaya koyun. Sonra yüz üstü yatırın ve sabah erken hedefleriniz üzerinde çalışın. Uygulamalar, güncellemeler, kedi videoları ve Facebook dövüşleri dünyasına girmeyin.

Bu sabah erken saat, eşyalarınız üzerinde çalışma zamanıdır; hedeflerinizi, hayallerinizi ve gelecek için planlarınızı düşünün. Telefonunuzdaki hemen hemen her şey herkesin sıradan hayatı üzerine kurulu.

5) Yataktan kalkın

Hayatınızı doğrulamanın, yolculuğunuzu kutlamanın ve zihninize odaklanmanın birçok harika yolu vardır. Her biri alarm çaldığında yataktan çıkmanızı gerektirir. Uyku döngünüzü bozar ve uykuya dalarsanız, beyninizi uykulu bir durumdan çıkarmak için en az bir saat kesintisiz uykuya ihtiyacınız olacaktır. En az bir saat daha yatakta kalmak istemiyorsanız erteleme çubuğuna vurmayın.

  • Herkes sabah erken sürecini öğrenemez. Bazı insanlar sadece gece kuşudur. Bu sizi tanımlarsa, erken bir başlangıç ​​en iyi seçenek değildir. Gününüzün bir bölümünü odakta geçirmeye çalışın, sabahın erken saatlerinde büyük kararlar vermekten kaçının ve bu öz bakım sürecini unutmayın!
  • Herkesin vücut saati çok kişiseldir ve sağlıksız bir uyku düzeni önermek istemiyoruz. Bununla birlikte, birçok insan, özellikle yaşlandıkça, 8 saat uyuyamaz.
  • Ek olarak, uykunuzun kalitesine dikkat etmek çok önemlidir. Yatak odasını karanlık ve serin tutun. Yatak odasında Tv olmasın. Uyumak için gürültüye ihtiyacınız varsa, bir gürültü makinesi alın veya yatak odasında su pompası ve fıskiye ile bir akvaryum balığı tankı yerleştirin. Bu beyaz gürültü, daha hızlı bir şekilde yerleşmenize ve derin uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.
Son Düşünceler

Kötü alışkanlıkların titrek temeli üzerinde, sağlıklı ve üretken bir yaşam inşa etmek neredeyse imkansızdır. Sabah erkenden kalkmak harika bir alışkanlıktır! Güne rahatlayabilir, beyninizi ve vücudunuzu biraz daha yavaş uyandırabilir ve biraz zihinsel enerji koyabilir ve ele almanız gereken sorunlara ve daha da önemlisi, ulaşmayı planladığınız hedeflere gidebilirsiniz.