fbpx

İlham Verici Lider Olmak İçin Gerekli 10 Özellik

Liderlik yeteneğinin doğuştan gelip gelmediği aralıksız olarak tartışılmaktadır. İlham verici liderlik de aynı sorunlar içerisinde yerini almaktadır. Bazıları liderliğin doğuştan geldiğini söylüyor. Bir kişinin genetik kodu, bir kişinin zor durumlardan sürülmesini sağlama veya kaptan Kirk gibi bilinmeyenleri keşfetmeye teşvik etme yeteneğine ve doğuştan gelen karizmaya sahip olup olmadığına karar verir. Diğerleri liderlik zekasının herkesin becerilerini pratik, deneyim ve uygun mentorluk ile harlayarak kazanabileceği bir şey olduğu görüşündedir. Peki, nihai karar nedir?

Her iki argümanın da doğru olduğu anlaşılıyor. İnsanların okul günlerinden, bir organizasyona liderlik etmelerine kadar yaşamları boyunca liderlik ettiği durumlar olmuştur. Diğerleri yıllarca sanatı çok sıkı çalışma ve titizlikle öğrenerek geçirdi. Durum ne olursa olsun, dünya genelindeki liderler için evrensel olan bazı özellikler vardır.

İlham Verici Lider Olmak İçin Gerekli 10 Özellik

“Yönetim, işleri doğru yapmaktır; liderlik, doğru şeyleri yapmaktır” – Peter Drucker

Bu yazıda, her gün saygı duyduğunuz ve idolize ettiğiniz lidere dönüşürken kendinizi bir gün geliştirmeyi öğrenebileceğiniz 10 nitelik listeledik. İlham verici liderlik için bu 10 madde olmazsa olmazınızdır. Sizler de ilham verici bir liderin özellikleri ve idolünüz olarak gördüğünüz kişilerle ilgili aşağıya bir yorum bırakarak, binlerce Network Okulu takipçisi ile düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

1. Harika şeyler başarmaları için başkalarına ilham verirler

Hayat, dünyadaki herkesin yaptığı şeyleri yapmak için, boşa harcamak için çok kısa. Alanınızda üstünlük elde etmek için, olağan dışı şeyler yapmanız gerekir. Ve ilham verici liderlik, başkalarına belirli bir görevi nasıl yapacağını göstermektir. Aynı zamanda size hayatta daha büyük şeyler başarmak için özgürlük ve kaynaklar sağlarlar.

2. Takipçilerini paranın ötesinde motive ederler

Çalışanlarınıza parasal faydalar göstererek onları cezbetmek çok kolaydır.

Çalışanlarınıza parasal faydalar göstererek onları cezbetmek çok kolaydır. Ancak gerçek bir lider, bireylerin bir dolarlık banknotun ötesine geçmesini neyin sağladığını bilir. Onların motivasyon kaynağını bilir.  Paradan nefret etmekten başka gerçek bir lider, kariyerinizde başarıya giden doğru yol şeklinde nihai refah ve esenliğe giden yolu gösterecektir.

3. Takipçilerinin tavsiyelerine değer verirler

İlham verici liderlik, takipçilerinin düşüncelerini kırmak demek değil, onların fikirlerine değer vermektir. Etkili bir lider, çalışanlarına / astlarına / ekibine her şey gibi güvenir. Değerli bir kaynak olan insanları tanırlar ve bunlara dahil olurlar, böylece kendi başlarına etkili kararlar alabilirler.

Akıl, Kalp Ve Kararlar Üçgeni >>

4. “Ben” kelimesi yerine daha çok “Biz” derler

Bir kişinin yapması en kolay şey, bir numara olduğunu iddia etmek ve her seferinde duyurmaktır. Lider “Biz” in önemini anlar. Çünkü tüm suçu olumsuz bir durumda alan ve herkese başarı kredisi veren kişidir.

5. Takipçilerini desteklerler

Hem kişisel hem de profesyonel yaşamdaki tüm zaferlere ulaşmanızı isterler.

Bu husus biraz tuhaf olsa da, gerçek bir lider uzun vadeli başarınıza katkıda bulunur. Hem kişisel hem de profesyonel yaşamdaki tüm zaferlere ulaşmanızı isterler. Bunu eylemleri ve sözleriyle gösterirler, böylece bir kişi onun sevildiğini ve önemsendiğini bilir.

6. Disiplinli olmanıza yardımcı olurlar

Diğer hususların yanı sıra, disiplin, bir kişinin çalışmasında standart ve ön plana çıkmasını sağlayan bir faktördür. Disiplin elbette patronunuzun size beşinci sınıf öğrencisi olan bir çocuk veya okul gibi öğretebileceği bir şey değildir. Bunu eyleminizle göstermelisiniz ve bir lider, kariyeri boyunca disiplini dışarı atar, böylece diğerleri de onu takip edebilir.

7. Diğerlerinden daha fazla çalışırlar

Liderlerin saygı duyulduklarından ve ciddiye alındıklarından emin olmalarının bir başka yönü de, erken dönemde iş yerine gelip gece çok geç ayrılmaktır. İlham verici liderlik kolay elde edilmez. Bunu, işin meselelerini denetlemek için yaparlar ve örneğin çok çalışabilirlerse, başkalarının yapabileceğine, onları örnek olarak yönlendirirler.

Asla Gözardı Etmemeniz Gereken Çalışma Kuralları >>

8. Daha fazlasını isterler

Lider, bir işçinin potansiyelini bilir ve tamamlamanın imkansız olduğunu düşündüğü işe verir

Şimdi, bu nokta çok zor ama aynı zamanda perçinlemek içindir. Lider, bir işçinin potansiyelini bilir ve tamamlamanın imkansız olduğunu düşündüğü işe verir. Ancak, çok çaba sarf ettikten sonra, yakında görevi çok fazla problem yaşamadan bitirebildiğini fark edecektir. İşte bir liderin vizyonu, başkalarının yapamayacağını öngörebileceği şekilde devreye giriyor.

Hayatımızı Kötü Kılan 10 Büyük Hata >>

9. İlham verici liderlik cömertlik gerektirir

Liderler cömertliği diğerlerine benzemez. İnsanların pazarlık teklifleri veya Black Friday satışları bekleyerek tek bir kuruş bile biriktirmeye çalıştıkları bu çağda, gerçek bir lider, çalışanlarına gerçekten hak ettikleri her şeyi sunacak kadar cömerttir. Ve sadece para ile sınırlı değil, bir çalışanın dört gözle beklediği başka birçok fayda da içerir.

10. Espri anlayışına sahiptirler

Liderler, diğer insanların dikkatini çekecekleri güçlü ve akıllı bir mizah anlayışını yaşatırlar. Kendi hatalarına gülmek bile, sadece büyük bir liderin yapabileceği bir şeydir. Çünkü kendi hatanıza / eksikliğinize bakmak ve sonra açık yürekli bir şekilde düzeltmeye çalışmak kolay değildir.

“Hareketleriniz başkalarına daha fazla hayal kurmaları, daha fazla şey öğrenmeleri, daha fazlasını yapmaları ve daha fazla olmaları için ilham verirse, bir lidersiniz.” – John Quincy Adams

Sizin için çıkarımlar

Liderlik, ışığınızı istediğiniz zaman açmak için butona dokunmak gibi değildir. Doğuştan gelen karizma ve çekicilik ek yardım sağlar. Ancak sonunda, ustalaşmak zaman ve tonlarca çaba gerektiren bir sanattır. Hiç kimse mükemmel lider olamaz ve tek lider olmak için kazanan bir formül yoktur.

Burada bahsettiğimiz konular kişisel ve profesyonel yaşamlarımızda sayısız olumlu ve olumsuz deneyimin yolunu takip etmeye devam ederken, ilham verici liderler olarak öğrenmemiz gereken bir şey. Sizler de eksik gördüğünüz noktalarda hemen kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Ekip Oluşturma Faaliyetleri Liderliğinizi Nasıl Etkiler? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...