Etkili Öğrenmek İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır?

Etkili öğrenme - Okuldan bu yana, eğitim sistemimiz, diğerlerinden daha önce bir öğrenme biçimine yarar sağlayan bir sistemdir.

Etkili öğrenme yaparken görsel öğrenmeden yararlanarak kalıcılık sağlayabileceğiniz kaçınılmaz gerçek. İnsanlar farklı şekillerde öğrenir; birçok öğrenme biçiminden zevkli şekilde öğrenebiliyorlar dediğimiz kuşkusuz ki görsel öğrenenlerdir. Bu kişiler, kesin yerler düşünen, fotoğrafa yakın bir belleğe sahip olan ya da kitapların kapaklarını ya da belirli ayrıntıları canlı olarak hatırlayabilen insanlardır.

Bu insanlar gerçekten eşsiz yeteneklere sahipler, ancak görsel öğrenicilerin karşılaştığı sorunlardan biri de öğrenme ile olan yokuş yukarı savaşlarıdır. Okuldan bu yana, eğitim sistemimiz, diğerlerinden daha önce bir öğrenme biçimine yarar sağlayan bir sistemdir. Kalıcı öğrenmelerin oluşturulmasında da temel oluşturduğu yadsınamaz gerçektir.

Etkili Öğrenmek İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır?

Eğitim sistemimiz görsel öğrenmeyi desteklemede iyi olmasa da, genel olarak öğrenme topluluğu çok çeşitli bilgileri ortaya çıkarmıştır. Aslında, görsel öğrenicilerin şimdi ve gelecek için etkili bir şekilde öğrenmek için kullanabilecekleri oldukça etkili öğrenme teknikleri vardır. Görsel öğrenmenin sizin için en iyi olup olmadığını belirlemek için özelliklere bakmaya değer. 

 • Duyduklarını okuduklarını hatırla.
 • Dinlerken hikayeleri okumayı tercih edin.
 • Görme yoluyla öğrenin.
 • Fikir ve kavramları anlamak için diyagramları, şemaları ve çizimleri kullanın.
 • Dersler ve sunumlar sırasında not alacaklar.
 • Bir şeyleri gözden geçirerek çalışırlar.
 • İyi heceleyin.
 • Çalışmak için sessiz bir alan ve zamana sahip olmalarını gerektirir.
 • Gruplar yerine yalnız çalışmayı tercih edin.
 • Netleştirmek için sorular sorun.

Görsel öğreniciler ayrıca aşağıdaki özellikleri gösterir:

 • Yüzleri hatırlayabilir ama adlarını hatırlayamaz.
 • İyi bir yön anlayışına sahip ve haritalar konusunda iyiler.
 • Yapılacaklar listelerini yaparlar.
 • Hem fiziksel alanda hem de insandaki görünümdeki değişiklikleri hemen fark ederler.
 • Genellikle sessiz ve utangaçtırlar.
 • İyi bir moda anlayışına sahiptir.

Görsel öğreniciler bu eşsiz öğrenme yönteminden yararlanabilirken, görsel öğrenmeyenler de bundan faydalanabilirler. Beyinlerimiz resimleri sözcüklerden daha hızlı işler. Ne zaman resim görsek, uzun süreli hafızamızda kazınırlar, bu da kavramları ve fikirleri hatırlamamızı sağlar.

İnsanların uzun paragrafları neden okumadığını musunuz? Çünkü bilgiyi daha küçük bölümlere ayırmanın – ve madde imlerinin kullanılmasının – bilgilerin daha iyi işlenmesine yardımcı olabileceğini öğrendik. Bu öğrenme için bir görüntü veya video kullanmak ile aynı fikirdir.

Tüm bunlar ne anlama geliyor? Öğrenme için imajlara, videolara ve giflere karşı bir ön yargımız olduğu için, fikir aktarmamız için en iyi yol, bu yöntemleri gelecekteki öğretim yöntemlerinde kullanmaktır. Bu ortamlar, fikirleri metin duvarlarına kıyasla birçok şekilde iletmemize yardımcı olabilir.

Duygular ve görsel bilgiler beynimizdeki aynı noktada işlenir. Bu bağlantı nedeniyle, duyguları karıştırmak için çok fazla görsel kullanırsak, insanlar bağlantılar daha kolay oluşturabilir.

Daha Başarılı Olmak İstiyorsanız Bu Önerilerimizi Dikkate Alın >>

Görsel Öğrenici En İyi Nasıl Öğrenir

Görsel öğreniciler, etkili bir şekilde öğrenmek için görsel öğrenme tekniklerini ve stratejilerini benimsemelidir. Diğer öğrenme stillerinde olduğu gibi, fayda sağlamanın bir çok yolu vardır.

1. Yapılacaklar Listelerini Kullanın

Hareket halindeyken birçok şey olduğu için, yapılacaklar listesinde insanların bir kez daha görevlerini düzenlemeye başlamaları mantıklı geliyor. Görsel bir öğrenen olmasanız bile, yapılacaklar listesi önem sırasındaki işleri sipariş etmenize ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

İnsanlar, sınıf veya ders boyunca ele aldıklarını anlayabilir ve işleyebilir. Bir anlamda, kişinin amaçlarını ve niyetlerini ana hatlarıyla belirtir. Yapılacaklar listelerinin güzel yanı da esneklikleridir. Örneğin, bazı insanlar renk kodlama görevlerine veya çeşitli şekiller ve semboller kullanmaya karar vermişlerdir. Bunlar bireyin dikkatini çeker ve onlar için yol gösterici görev yapabilir.

2. Grafik Kullanın

Fikirleri iletmek için grafiklere ve çizelgelere eklemek etkili bir şekilde öğrenmenin başka bir yoludur. Bu, daha fazla zaman almasına rağmen daha fazla kalıcılık ve kolay öğrenme de sağlayabilir.

Grafik ve çizelgeleri kullanmak kişisel yaşam ve öğrenme için çok çeşitli alanlarda yardımcı olabilir. Grafikler ve çizelgeler, örneğin finansmana ve bütçelemeye göz atmanıza yardımcı olabilir. Öğrenmede, fikirleri iletmek ve öğrenmenizi geliştirmek için kullanılabilirler. Grafikler veri okuryazarlığı geliştirmemize yardımcı olabilir. Grafikler ve çizelgeler her şeyde kullanılabildiğinden, öğrenme deneyimimizi derinleştirebilecek anlamlı sorular sormak için veri okuryazarlığını kullanabiliriz.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın Yolları >>

3. Zihin Haritalama Kullanın

Zihin haritalama, özellikle görsel öğrenmeye yarar sağlayan bir not tutma biçimidir. Akıl haritası oluşturma fikri, insanlara, yerlere, etkinliklere ve daha pek çok kişiye ilişki ve bağlantı göstermektir.

Bu teknik, belirli kavramların geniş öğrenilmesine yardımcı olur, ancak başka uygulamaları da vardır. Bunu yapılacak iş listelerinde – yapılacaklar listesine benzer şekilde – kullanabilirsiniz ve verimliliğinizi de ölçebilir.

4. Videoları Kullanın

Yukarıda da belirtildiği gibi, videolarda insanların dikkatini çekmenin bir çok yolu var, peki neden öğrenmenize dahil etmiyorsunuz?

Hepimizin içinde biraz görsel öğrenme var, bu yüzden videolar herkese çok fayda sağlıyor. Bu hikayeleri zihinlerimizde net resimler haline getirmemizi sağlar. Kendinizi kaydetmeniz ve belirli kavramları açıklayan videolar hazırlamanız da yararlı olabilir. Bu öğrenme sürecine yardımcı olur, çünkü ne demek istediğimizi söylemek için sıklıkla el hareketlerini ve diğer teknikleri içgüdüsel olarak kullanırız; öğrenme ortamlarının dışında bile.

 • Öğrenirken not almak.
 • Kendi başına çalışmak
 • Sınıf düzeninde eğitmene daha yakın oturmak gibi teknikleri kendinize göre çoğaltabilirsiniz.

Görsel öğrenmenin birçok faydası olsa da, öğrenmenize yardımcı olacak tek öğrenme tarzı değildir. Her öğrenme stilinin faydaları vardır ve herkesin kendi tercihleri ​​vardır.

Görsel öğrenmenin anahtarı, çoğumuzun görsel öğrenme yönüne sahip olduğumuzdan, öğrenme deneyimimizi tamamlamak için onu kullanmamız gerektiğidir. Ve çeşitli teknik ve etkilere dayanarak, görsel öğrenme kesinlikle daha hızlı öğrenmenize yardımcı olabilir.

Öğrenciler Evde Nasıl Etkili Çalışabilir? >>