Çocuğunuzun Okul Stresi İle Nasıl Başa Çıkarsınız?

Kolej notları, yaklaşan bir sınav, ödevler, öğrencilerin zihinlerine ağırlık verebilir ve ekstra stres ve endişe yaratabilir.

Çocuğunuzun okul stresi ile nasıl başa çıkacağınızı biliyor musunuz? Eğitim hayatındaki öğrencilerin sorunlarından biri de okul stresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki çocuğunuz bu kaygı ile nasıl başa çıkabilir?

Her yaştan çocuklar okulda stres yaşayabilir. Kolej notları, yaklaşan bir sınav, ödevler, öğrencilerin zihinlerine ağırlık verebilir ve ekstra stres ve endişe yaratabilir. Peki stres öğrencileri nasıl etkiler?

Çocuğunuzun Okul Stresini Azaltmasına Nasıl Yardım Edersiniz?

Okulun bazen stresli olabileceği gerçeği ortadan kalkar – ancak stres her zaman kötü bir şey değildir. Aslında, biraz stres aslında iyi olabilir. Öğrencileri daha fazla çalışmaya ve testler ve sınavlar gibi yüksek basınç koşullarında daha iyi performans göstermeye teşvik eder. Ancak çok fazla stres, bir öğrencinin performansına zarar vermeye başlar.

Yüksek stres seviyeleri, bir öğrencinin iyi notları konsantre etme, ezberleme ve elde etme yeteneğini etkiler. Çok fazla stres öğrenciler için hem zihinsel hem de fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir ve düşük dereceli bir döngü, düşük güven demektir… Ve hatta bu durum daha fazla stres yaratabilir. Peki okul stresi ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Okul stresinin nedenleri her öğrenci için farklı olabilir. Ancak hepsi akademik performans üzerinde aynı olumsuz etkilere yol açabilir. Bu, okuldaki stresin nasıl yönetileceğini ve azaltılacağını öğrenmenin tüm öğrencilerin ustalaşması için önemli bir beceri olmasını sağlar.

Nasıl Daha Etkili Öğrenci Olunur? >>

Çocuğunuz her zaman okul stresinden tamamen kaçınamaz. Ancak okul stresinin nasıl ele alınacağını bildiğinde, çocuğunuz daha etkili bir şekilde öğrenebilir. Çocuğunuzun okul stresini aşmasına yardımcı olmak ve daha mutlu, daha kendine güvenen bir öğrenci olmak için bu 11 ipucuna göz atın.

1. Okulla ilgili stres belirtilerini görmelisiniz

Çocuğunuzun, özellikle yaklaşan testler veya ödevler varsa, okuldaki stres nedeniyle bunalmış olduğuna dair işaretlere dikkat edin.

Çocuğunuzun, özellikle yaklaşan testler veya ödevler varsa, okuldaki stres nedeniyle bunalmış olduğuna dair işaretlere dikkat edin. Bu belirtilerden bazıları şunları içerebilir: baş ağrıları, mide ağrıları, erteleme ve okula gitme isteksizliği.

2. Okul stresinin nedenlerini belirleme

Çocuğunuz stresli ve sinirli görünüyorsa, onunla oturun ve strese neyin neden olduğunu anlayın. Belirli bir sınıf veya ders mi? Yaklaşan bir test veya ödev mi? Performansı veya notları mı? Stresin ana nedenini öğrendikten sonra, sorunu çözmek için çalışmaya başlayabilirsiniz.

3. Aşırı zamanlamadan kaçının

Yapılandırılmış bir programa sahip olmak öğrencilerin odaklanmasına ve yolunda gitmesine yardımcı olabilir, ancak çok fazla şey almak stres ve endişe kaynağı olabilir. Sınıfta geçirilen zaman, ödev tamamlama ve ders dışı aktiviteler arasında, çocuğunuzun istediği şeyi yapması için boş zaman planlayın. Bu kesinti süresi, ona rahatlama, stres atma ve yeniden şarj etme şansı verir.

Erken Uyanmanın Faydaları Nelerdir? >>

4. Görevlerinize öncelik verin

Çocuğunuzun okul, faaliyetler ve sorumluluklar arasında yapacak çok şeyi varsa, her birini önem sırasına göre oturun ve sıralayın. Önce en önemli görevleri yerine getirmesini sağlayın. Bu, günlük veya haftalık olarak gerçekleşiyorsa, ders dışı derslerin okul çalışmalarından çok fazla zaman alıp almadığını veya çocuğunuzun çifte rezervasyon yapılmış bir programdan kaçınmak için kullanabileceği zaman yönetimi ipuçları olup olmadığını düşünün.

5. Ders dışı etkinliklere katılın

Ders dışı bir etkinliğe kaydolmak veya egzersiz yapmak için zaman ayırmak, çocuğunuza bir mola vermek ve herhangi bir hayal kırıklığını çözmek için bir şans vererek stresle başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun her şeyi halletmek için yeterli zamana sahip olduğundan emin olmak önemlidir – ancak her öğrencinin kendisini yakmamak için okul çalışmalarına ara verilmesi gerekir. Ders dışı bir etkinliğe kaydolmak veya egzersiz yapmak için zaman ayırmak, çocuğunuza bir mola vermek ve herhangi bir hayal kırıklığını çözmek için bir şans vererek stresle başa çıkmasına yardımcı olabilir.

6. Ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın

Çocuğunuzun kendisini yakmadığından emin olmanın bir başka yolu da arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmektir. Bu, her gece aile yemeği zamanı kadar basit olabilir. Bu aynı zamanda çocuğunuza okulun nasıl gittiğini sormak ve sınıfta olabilecek sorunları dinlemek için bir fırsat olabilir.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir? >>

7. Yatmadan önce bir rutini takip edin

Çocuğunuzun yeterince uyku aldığından emin olmak her zaman önemlidir. Ve bu özellikle stresli hissediyorsa doğrudur. Yatmadan önce bir rutinin takip edilmesi, okul çalışması için bir kesme zamanı ayarlayarak ve rahatlamak için zaman vererek stresin yönetilmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun her gece 8 ila 10 saat uykuya dalmasını sağlayın, böylece ertesi gün dinlenip enerjik bir şekilde okula gidebilir.

8. Olumsuz düşünceleri yeniden çerçeveleyin

Olumsuz düşünceler bir çocuğun stres seviyeleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve kırılması zor bir stres ve olumsuzluk döngüsü yaratabilir. Bir projenin veya ödevin ne kadar stresli olduğunu düşünmek yerine, çocuğunuzun durumu nasıl daha az stresli hale getirebileceğini düşünmesine yardımcı olun. Bu, bir görevi daha küçük parçalara bölmeyi veya bir zamanlama oluşturmayı içerebilir.

9. Ulaşılabilir hedefler belirleyin

Çok yüksek beklentiler belirlemek öğrenciler için hızlı bir şekilde ekstra strese neden olabilir.

Çok yüksek beklentiler belirlemek öğrenciler için hızlı bir şekilde ekstra strese neden olabilir. Daha küçük ve gerçekçi hedefler belirlemek, çocuğunuzun daha fazlasını başarmasına, stresi azaltmasına ve akademik performansı artırmasına yardımcı olabilir. Örneğin, bir konuda A + almayı hedeflemek yerine, çocuğunuzun önceki rapor kartından daha yüksek bir not alması için bir hedef belirlemesine yardımcı olun.

10. Düzenli kalmasını sağlayın

Düzensizlik, okul stresinin artmasının bir başka önemli faktörü olabilir. Çocuğunuzun çalışmalarını, ödevlerini ve materyallerini düzenli tutmak için bir sistem oluşturmasına yardımcı olun, böylece her zaman ihtiyaç duyulan her şeye sahip olur. Daha organize olan öğrenciler okulda daha iyisini yapma eğilimindedir ve daha az okul stresi yaşarlar. Bu yüzden daha organize bir öğrenci olmak önemlidir!

11. Öğretmen veya okul danışmanıyla konuşun

Çocuğunuz hala yüksek düzeyde stres hissediyorsa, öğretmeniyle veya okul danışmanıyla konuşmak için randevu alın. Bu, çocuğunuzun sınıfta nasıl davrandığı ve davrandığı hakkında daha fazla bilgi almanın kolay bir yoludur. Öğretmen veya danışman, okul stresi için neyin sebep olduğunu belirlemenize ve çocuğunuza yardımcı olabilir ve bu sorunları birlikte ele almak için bir eylem planı oluşturabilir.

Etkili Öğrenme İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır? >>