Genç Girişimcilerin Mark Zuckerberg’den Öğrenebilecekleri 8 Ders

Mark Zuckerberg, bir yıl süren sıkı çalışmanın ardından evini akıllı bir eve dönüştürmek için Jarvis adlı bir AI asistanı yarattı.

Facebook’un CEO’su ve kurucu ortağı Mark Zuckerberg, kısa bir süre içinde hayal edebileceklerinin çok azını başardı. On yıl kadar önce, 19 yaşındaki bir kişi Harvard Üniversitesi’ndeki Kirkland House’un odasında “thefacebook.com”u başlattı. Bugün 36 yaşında ve Facebook’un başarısı sayesinde 80 milyar dolardan fazla net değeri ile dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor.

Mark Zuckerberg, bir yıl süren sıkı çalışmanın ardından evini akıllı bir eve dönüştürmek için Jarvis adlı bir AI asistanı yarattı. Dünyayı başarıları hakkında bilgilendirmek için videoyu viral olan resmi Facebook sayfasında yayınladı.

Genç Girişimcilerin Mark Zuckerberg’den Öğrenebilecekleri 8 Ders

Genç girişimciler Mark Zuckerberg’den bir iki şey öğrenebilir ve girişimlerini bir sonraki seviyeye taşıyabilirler. İşte genç girişimcilerin girişimcilik dünyasında hayatta kalmasına ve gelişmesine yardımcı olabilecek bazı dersler.

  1. Yaptıklarınız Hakkında Tutkulu Olun

Aynı tutku, Facebook'un sürekli olarak yenilik yapmasını ve yoluna çıkan her engelin üstesinden gelmesini sağladı.Aynı tutku, Facebook'un sürekli olarak yenilik yapmasını ve yoluna çıkan her engelin üstesinden gelmesini sağladı.

Dünyadaki en başarılı girişimcilerin hayatlarını yakından incelediğinizde, hepsinde ortak bir özellik göreceksiniz. Ne yaptıkları konusunda tutkuludurlar. Aynı tutku, Facebook’un sürekli olarak yenilik yapmasını ve yoluna çıkan her engelin üstesinden gelmesini sağladı. Facebook tutkumuzun sıkıntı karşısında bile çok sayıda satın alma teklifini reddetmesine yardımcı olan aynı tutku. Donald Trump , “Tutku olmadan enerjiniz yok ve enerji olmadan hiçbir şeyiniz yok!” dediğinde bunu mükemmel bir şekilde özetliyor.

Dünyanın En Zengin Genç Girişimcisinin 20 Sözü >>

  1. Yüksek ve Uzun Vadeli Hedefler Belirleyin

Mark Zuckerberg hayatı boyunca “ Büyük düşün, küçük başla.” mantrasını izledi ve onun için harikalar yarattı. Mütevazi başlangıçlardan büyük bir imparatorluğa kadar, Mark Zuckerberg her zaman uzun vadeli hedeflere odaklandı. Vizyonu en başından beri açıktı. “Uzun vadeli bir şeyler inşa etmek için buradayım.” diyerek pek çok kazançlı teklifi reddetti. Çatırdayan kararlılığına ek olarak kendisi ve şirketi için yüksek standartlar belirliyor ve çalışma ahlakı da bunu yansıtıyor. Her zaman yenilikler ve üstün özellikleri ile kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı hedeflemektedir.

  1. Hızlı Hareket Edin ve Bir Şeyler Kırın

Facebook uzun zamandır “Hızlı Hareket Et ve Bir Şeyler Kır!” sloganına bağlı kaldı ve dünyanın en büyük sosyal ağına dönüşmelerine yardımcı oldu. Zuckerberg, birkaç şeyi kırsa bile, her zaman hızlı hareket etmenin savunucusu olmuştur. Facebook, yeni bir NewsFeed’i tanıttıklarında bir çıkmazdaydı. Anı teşvik ettiler ve kullanıcılara sorunu çözen yeni ve eski NewsFeed’i görme seçenekleri sundular. Ayrıca, Zaman Çizelgesi özelliklerini tanıttıklarında kullanıcılardan gelen bir tepki ile karşılaştılar, ancak hızlı hareket etme yaklaşımları, herhangi bir güvensizlik geliştirmeden sorunları uygun bir şekilde gidermelerine yardımcı oldu.

  1. İşlem Yapmadan Önce Keşfedin

Genç girişimcilerin yaptığı en yaygın hatalardan biri, körü körüne bandwagon’a atlayıp her popüler eğilimi takip etmeleridir. Özenli bir araştırma yapmadan büyük dalgalar yapan her şeyi benimserler. Mark Zuckerberg’in buna tamamen farklı bir yaklaşımı var.

Genç girişimcilerin savaşlarını her zaman dikkatli seçmeleri gerektiğini öne sürüyor. Bir iş anlaşması imzalamadan önce araştırmanızı keşfedin ve yapın, aksi takdirde başınız belaya girebilir. Zuckerburg’a göre, “En büyük risk herhangi bir risk almamaktır.” Her ne kadar cam tavanı kırmaya ve risk almaya hazır olmalısınız, ancak bunlar hesaplanmalıdır. Doğru araştırma yapmadan iş taahhütleri vermek bir felaket reçetesidir.

Milyarderlerden Genç Girişimciler İçin Tavsiyeler >>

  1. Doğru İnsanlarla İş Yapın

En iyi adayları seçmek için Zuckerberg'in formülü şu şekildedir: “Ne için durduğunuz konusunda açık olun.”

Şirketi için insanları işe almak söz konusu olduğunda, ondan daha sıkı bir eli olan bir kişi bulamazsınız. Genç girişimcilere tavsiyesi, en iyi çalışanları işe almaktan asla taviz vermemeleri. “Uzun vadede, sadece gerçekten iyi birini bulursan daha iyi olacaksın.”

En iyi adayları seçmek için Zuckerberg’in formülü şu şekildedir: “Ne için durduğunuz konusunda açık olun.” Yeteneklerinizi tamamlamak için en iyi yetenekleri işe alın. Google’dan Sheryl Sandberg, akıllı bir kiralamanın özüdür. Facebook’un COO’su oldu ve Facebook’un aldığı ve gelirlerine büyük bir katkıda bulunan büyük bir reklam grubundan sorumlu.

  1. Ürününüze Odaklanın ve Daha İyi Hale Getirin

Mark Zuckerberg’e göre, ürününüzü harika yapmadan iyi sonuçlar ve başarı beklememelisiniz. Rolünüz ne olursa olsun, ürününüzü avucunuzun içi gibi anlamanız gerekir. Boşluklar arayın ve mümkün olan en kısa sürede düzeltin. Şirketin CEO’su olmasına rağmen, Facebook’u geliştirmek için ekibiyle koordineli olarak çalışıyor. Genç bir girişimci olarak, müşterilerinizin ne istediğine odaklanmanız ve ürününüzü buna göre uyarlamanız gerekir.

Girişimcilerin Jeff Bezos’tan Öğrenmesi Gereken 8 Ders >>

  1. Zaman Paradır

En başarılı girişimcilerin paylaştığı bir diğer özellik de hepsinin zamana değer katmasıdır. Mark Zuckerberg bunun bir istisnası değildir. Onun için yaş sadece bir rakam. Hayatta daha büyük şeyler başarmak istiyor, bu yüzden zamanına değer veriyor. Bir kez gittiğinde onu geri alamayacağınızı anlıyor; milyonlarca dolar harcasanız bile. “Hızlı hareket et ve bir şeyleri kır!” felsefesi bu nedenle ilk etapta ortaya çıktı.

  1. Her Zaman Öğrenme Modunda Kalın

Facebook’un yaratılmasına yol açan yeni şeyler öğrenme arzusudur. Küçük yaşlardan itibaren, Mark Zuckerberg’in bilgisayarlar ve programlama için bir tercihi vardı. Hatta babasının ev ve ofis bilgisayarlarını 11 yaşındayken bağlamak için ZuckNet adlı bir program geliştirdi. Arkadaşının çizimlerinden oyunlar yaptı ve yol boyunca birçok farklı dil öğrendi. Liste uzayıp gidiyor. Nişindeki üst Echelon’a dokunmasına rağmen, hala teknoloji dünyasındaki son gelişmeleri takip etmek için kurslara kaydoluyor.

Önemli Çıkarımlar

Genç bir girişimci olarak başarı elde etmek ve benzeri görülmemiş yüksekliklere ulaşmak istiyorsanız, uzun vadeli düşünmeli ve yüksek hedef almalısınız. Ürününüze gereken özeni gösterin ve üründeki kusurları ütüleyin. Her dakika değer verin ve becerilerinizi ve bilginizi geliştirmek için her zaman yeni şeyler öğrenmeye çalışın. En önemlisi, sizin için çalışacak doğru insanları, özellikle de becerilerinizi tamamlayanları işe alın.

30 Yaş Altındaki Milyonerlerin Sırları >>