Günlük Tutmanız İçin 6 Kesin Neden

Günlüklerin çoğu kişisel tatmin için olmasına rağmen, diğerleri onu gelecek nesillerin tarihsel kaydını tutmak için iş amacıyla kullanır.

Günlük tutma sanatı yeni bir şey değil. Günlük oluşturmayı ve çeşitli nedenlerle kullanmayı seçen birçok kişi var. İnsanlar günlük tutuyorlar çünkü hayatlarında takip edecek kadar önemli bir şey olduğunu düşünüyorlar. Ancak bir kişinin tanımı diğerinin bakış açısından farklılık gösterebilir.

Günlüklerin çoğu kişisel tatmin için olmasına rağmen, diğerleri onu gelecek nesillerin tarihsel kaydını tutmak için iş amacıyla kullanır. Aşağıda, insanların bir günlük tutmayı seçmelerinin nedenleri ve sizin de neden yapmanız gerektiğinin bir listesi bulunmaktadır.

Günlük Tutmanız İçin 6 Kesin Neden

Günlük tutmak, sadece yazmak demek değildir. Söz uçar, yazı kalır. İnsanoğlu yaşadığı her günü, her dakikayı hatırlayamaz. Ancak günlükler sayesinde zamanı geleceğe taşıyor olacaksınız. Peki günlük tutmak için işte size kesin nedenler:

1. Olayları ve sorunları kaydederek hatırlayabilirsiniz

Günlük, geçmişteki koşullar ve olaylar hakkında birçok şeyi belirlemek için değerli bir araç olabilir.

Bu muhtemelen günlük tutmak için birincil nedendir. Günlük, geçmişteki koşullar ve olaylar hakkında birçok şeyi belirlemek için değerli bir araç olabilir. Kaydedilmiş tarihe, tarihçiler tarafından kaydedilen günlükler topluluğu olarak bakabilirsiniz. Geçmişi öğrenmek istediğimizde devam etmemiz gereken tek şey geçmiş kayıtlardır. Yanlış yapılırsa sonuçlar felaket olabilir.

Yaşamda Doğru Kararlar Nasıl Alınır? >>

2. Kendi düşüncelerinizi ve duygularınızı dürüstçe ifade edebilirsiniz

Pek çok insan derinlemesine düşünür ve geçmiş durumları ve olayları düşünmeyi sever. Düşünceleri ve duyguları kaydetmek, başkalarının yaptığınız şeyi neden yaptığınızı ve geçmiş deneyimlerinizin hoş ya da nahoş olabileceğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

3. Terapötik zihinsel salınım elde edebilirsiniz

Genellikle duygularımızı ve sorunlarımızı başkalarına ilettiğimizde bu bizim iyi hissetmemiz için yardımcı olur. Bir günlük, yaşamda meydana gelen insanlar, yerler veya olaylar hakkındaki inançlarınızı sözlü olarak ifade etmek için kabul edilebilir bir alternatif sunabilir. Yazma eylemi de tedavi edicidir. Kağıda ne zaman sorun yazarsanız veya yüksek sesle konuşursanız, fiziksel bir şekilde hayal kırıklığından kurtulursunuz.

4. Günlük tutarak daha iyi düşünebilirsiniz

Bu meditasyona benzer. Gelecekte bunları tekrar etmekten kaçınmak için geçmişteki hataları düşünürsünüz. Bu tür bir düşüncenin kişisel hayatınıza yardımcı olduğunu göreceksiniz. Bazen insanlar günlüğe kaydetmeyi, dahil olabileceğiniz durumların, karşılaştığınız sorunların ve bunları çözmek için attığınız adımların dürüst yazılı bir öz değerlendirmesi olarak görür. Genellikle işyerinde kullanılır, böylece gelen yedek parça işin gerçekleştirilmesi sırasında ne bekleneceği konusunda mükemmel bir fikre sahip olacaktır.

5. Yeni bir bakış açısı kazanabilirsiniz

Genellikle işyerinde kullanılır, böylece gelen yedek parça işin gerçekleştirilmesi sırasında ne bekleneceği konusunda mükemmel bir fikre sahip olacaktır.

Eski sorunlar, durumlar ve koşullar üzerinde derinlemesine düşünmek, genellikle başkalarının bakış açılarını anlamamıza ve aksi takdirde alamayacağımız içgörü ve bilgiyi sağlamamıza yardımcı olur.

6. Kelime dağarcığınızı artırabilir, yazma becerilerinizi geliştirebilirsiniz

Bir görevi yerine getirmede daha yetkin olmanın tek yolu, onu yapmaktır. Pratik yapmak mükemmelleştirir ve günlük tutmak, iletişim becerilerinizi ve yazma yeterliliğinizi geliştirmenize yardımcı olur. Ne kadar çok yazarsan o kadar iyi yazarsın.

Hedeflere Ulaşmak İçin Yapmanız Gereken Şeyler >>

Günlükler Nasıl Kullanılır

Oluşturma ve sürdürme yöntemlerinin yanı sıra birçok farklı günlük türü vardır. Günlükleri, balıkların iyi ısırdığı seyahatleri, tarifleri veya yiyecekleri, antrenmanları, uykuyu, yerleri, saatleri ve tarihleri, anıları, duaları ve hedefleri ve başarıları sadece birkaç isim olarak kaydetmek için kullanılabilir.

Amacınıza ulaşın!

Antrenman ve seyahat günlükleri, ileride kullanmak üzere geçmiş verileri takip etmenin iki örneğidir. Kişisel performansı iyileştirme, performansı etkileyen eğilimleri ve koşulları belirleme ve planlı bakımı takip etme söz konusu olduğunda bu tür bir günlük normalde çok değerlidir.

Modern günlük yazma yöntemleri

Modern teknoloji, günlük tutma seçeneklerinin sayısını artırdı. Yakın geçmişte, günlük yazmanın tek yolu kalem ve kağıttı.Ancak teknoloji bize çok sayıda araç sağladı. Bazı tarihçiler faaliyetlerinin ses kayıtlarını tutmayı seçerken, birçoğu facebook gibi sosyal medyayı kullanırken, bir dizi insan tamamen sahip olunan bir web sitesine geçiş yapıyor.

Erişilebilirlik ve WordPress, Blogspot veya Tumblr’ın birçok avantajı nedeniyle bu daha kolay ve popüler hale geldi. Başkaları kendi kameralarını satın alır. Youtube’da bir kanal oluşturur ve yazmak yerine kayıt yaparlar. Herhangi bir ses, dijital veya elektronik kayıt süresiz olarak korunabilir ve doğru olarak kalacaktır.