İkna Edici Satış Teknikleri Nasıl Kullanılır?

İkna edici satış teknikleri nelerdir? - Israrcı olmadan ikna edici olmayı öğrenmelisiniz.

Israrcı olmadan nasıl ikna edici olabilirsiniz? İkna edici satış teknikleri insanların yoğun ilgi gösterdiği bir alandır. Ancak doğrudan satış içerisinde ikna tekniklerinden çok, elinizdeki fırsatı satmasını öğrenmeniz gerekir.

Satış alanına giren birçok kişinin sahip olduğu en büyük korku, satış yapararken “ısrarcı” olarak algılanabilmeleridir. Satış talebinde bulunmak elbette önemlidir. Ancak aynı zamanda müşterilerin sizinle karşılaşmalarından rahatsız olmalarını istemezsiniz. Öyleyse nasıl denge kuracaksınız? Bir çizgiyi aşmadan ve saldırgan olmadan nasıl ikna edici olabilir ve satış elde edebilirsiniz?

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz? >>

İkna Edici Satış Yöntemleri İçin 4 Yol

İkna edici satış teknikleri nelerdir? – Israrcı olmadan ikna edici olmayı öğrenmelisiniz. Network marketing içerisinde birçok insanın yaptığı şey, etkili satış becerileri geliştirmek yerine sadece ısrar etmek ve baskı kurmaktır. İnsanların bu sektöre kötü gözle bakmasının nedenlerinden biri de burasıdır. Ancak bu durum düzeltilebilir. Püf noktaları öğrenerek bu durumu aşabilir, satış becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Peki nasıl?

İstediklerinize değil ihtiyaç duydukları şeye odaklanın.

Bu, her satış elemanının etkili olabilmesi için ciddiye alması gereken en önemli şeydir.

Bu, her satış elemanının etkili olabilmesi için ciddiye alması gereken en önemli şeydir. Kotalarla ve kendi karınız ile ilerliyorsanız, başarılı olamazsınız. En etkili satış görevlisi, her potansiyel müşteriyle bir ilişki kurmak için zaman ayırır, karşılaştığı zorlukları keşfeder ve ardından bu ihtiyaçları karşılayan ürün veya hizmetlerle çözümler üretir. İlk başta saldırgan olduğunuz kadar satış yapamayabilirsiniz. Ancak yapacağınız şey, uzun vadede çok daha fazla satışla sonuçlanan müşteri sadakati oluşturmaktır.

Warren Buffett Hayat Hikayesi >>

Çözümünüzü gerçekçi, uygulanabilir ve somut hale getirin.

Potansiyel müşteri için değerli olan bir çözümü gerçekten sunmak için, sunduklarınıza NEDEN ihtiyaç duyduklarını anlamalısınız.

  • Diğer işletmelere satış yapıyorsanız, işletmeler hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırın.
  • Bireylere satış yapıyorsanız, ürün grubunuzun hedef pazarında yer alan kişilerle görüşme yapmak ve günlük ihtiyaçlarını öğrenmek için zaman ayırın.
  • Potansiyel müşterilerinizin nereden geldiğini ve hangi sorunlarla karşılaştıklarını gerçekten anlamak için zaman ayırın.

O zaman sunduğunuz çözümler, daha etkili hale gelecektir. Onları uydurmadığınız ortaya çıkacaktır. En iyi çözümler gerçekçidir çünkü ihtiyacı anlıyorsunuz. Eldeki soruna uyguluyorsunuz ve eldeki soruna gerçekten somut yardım sunuyorsunuz.

Hikayeler anlatın.

İkna edici satış teknikleri nelerdir? – Bir çözüm sunarken yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, olası müşterinin kendisiyle ilgili olabileceği hikayeler anlatmaktır. Benzer bir durumu olan başka bir kişiden (araştırmanızın karşılığını aldığı yerlerden biri budur!) ve ürününüzün veya hizmetinizin bu durumu çözmeye nasıl yardımcı olduğu hakkında konuşun.

“Gerçekler anlatır, hikayeler satar” ifadesi oldukça doğrudur. Çünkü insanlara sunduğunuz şeyin kendi durumlarına nasıl uygulanabileceğini hayal etmelerine yardımcı olur. Çoğu insan görsel öğrenicidir, bu yüzden onlara sunduğunuz şeyin neden ilgi çekici olduğunu ve ihtiyaçlarını karşılayacağını anlamalarına yardımcı olacak bir resim oluşturun.

Birbirleriyle Bağlantılı Müşteriler Ve Hikaye Anlatımı >>

Daha fazla dinleyin, daha az konuşun.

Olası müşterinin durumunu mükemmel bir şekilde anladığınızı hissetseniz bile, bunu daha önce yüzlerce kez görmüşsünüzdür, yine de bırakın size anlatsınlar.

Olası müşterinin durumunu mükemmel bir şekilde anladığınızı hissetseniz bile, bunu daha önce yüzlerce kez görmüşsünüzdür, yine de bırakın size anlatsınlar. İnsanlar, dinlendiklerini hissederlerse, sunduğunuz çözümle daha rahat hissederler. Bu nedenle, bir potansiyel müşteriyle çalışırken konuştuğunuzdan daha fazla dinlediğinizden emin olun.

Konuştuğunuzda, söylediklerini yeniden ifade edin ve doğru şekilde ifade ettiğinizi onaylamalarını isteyin. Herkes sesini duyurmak ister. Toplumumuzda çoğu zaman, karşımızdakini yeterince dinlemeyiz.

“Hayır”ı kabul edin.

Araştırmanızı yaptıysanız, iyi dinlediyseniz, hikayeler paylaştıysanız ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan iyi çözümler sunduysanız ve hayır diyorlarsa, sorun değil. Elbette, ürününüzle ilgili bilgilerin eksik olup olmadığını doğrulamak için sorular soracak olsanız da, her bir kişi satın almayacaktır.

Potansiyel müşteri sizinle göz temasından kaçınmaya başlarsa veya vücut dili sizden uzaklaşmaya çalıştığını gösterirse, durma zamanı gelmiştir. Zaman ayırdıkları için onlara teşekkür edin, bir kart sunun ve gelecekte yardım etmeye istekli olun ve bir sonraki olası müşteriye geçin. Her seferinde herkesi kayıt etmek zorunda değilsiniz. Sunduğunuz şeye ihtiyaç duyan ve ilgilenecek insanları bulmaya odaklanan birçok olası müşteri var.

Bir satış elemanıyla olan son iyi veya kötü deneyiminizi düşünün. Sizi, onlar hakkında şuan düşündüğünüz duruma getiren şey nedir? İyi bir deneyim sağlayan, ürün serisini bilen ve sorularını yetkin bir şekilde cevaplayabilen bir satış elemanı sayesinde olmuş olabilir. Sorununuzu çözecek şekilde iyi bir değer oluşturan, sizi yönlendirebilecek biriydi.

Kötü deneyim yaşadıysanız da, muhtemelen ürün grubu hakkında yanlış bilgi sahibi olan ve sadece size bir şeyler satmaya çalışan biriyle yaşamış olabilirsiniz. Unutmayın, hizmet odaklı bir satış görevlisi, sorunları çözmeye ve ihtiyaçları karşılamaya odaklanan kişidir. Bu tür bir satış elemanı, insanların hatırladıkları ve arkadaşlarına anlattıkları iyi deneyimleri yaratan kişidir.

İkna edici satış teknikleri hakkında yazımızı okudunuz. Ürünlerinizi satarken saldırgan olmaktan nasıl kaçınıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi binlerce Network Okulu takipçisi ile paylaşmayı unutmayın. 

İşinizde Zihinsel Hazırlık İçin Neler Yapmalısınız? >>