Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 20.Hafta

Sorular geçmeden "Network Marketing nedir?" diye soran arkadaşlara ortak bir cevap verelim.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

20.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

Sorular geçmeden “Network Marketing nedir?” diye soran arkadaşlara ortak bir cevap verelim.. Şu an internette bulabileceğiniz en ayrıntılı cevabı yazdık sitemizde.. Okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

1 ) Kendimi nasıl daha iyi geliştirebilirim?

Soruyu belitmediğiniz için genel cevaplıyorum.. Kendini geliştirmeyi herkes ister.. 2 üniversite bitirmiş, yüzlerce kitap okumuş, bir sürü setifika almış biri olarak şunu net söylemeliyim ki, okumak, öğrenmek önemli ama geliştirmenin ve bilmenin en iyi yolu ne yapıyorsan içine girmek ve fazlasıyla pratik yapmak.. Yüzme hakkında kitap okuyarak yüzme öğrenilmez. Yüzmeyi öğrenmek için suya atlamak lazım.

2 ) Çeşitli gerekçeli sebeplerden dolayı liderlerimizi dinlememek hakkında ne diyebilirsiniz?

Çeşitli sebepler ne? Birini dinlemek ve sorgulamadan dediğini yapabilmek çok zordur, herkes dinlememek için bir sebep bulabilir tabii.. Ama ampülü yeniden icat etmeye ve her şeyi tekrar tecrübe etmeye gerek yok, kanıtlanmış bir başarı varsa, kopyalamak gerekir.. Jim Rohn diyor ki; “Önce liderini geç, uzman ol, sonra bir şeyleri farklı yapabilirsin…”

3 ) Zengin olmak için ilk adım ne olmalı?

İlk adım o adımı atmak olmalı.. İnsanların bir çoğu doğru zamanı, doğru şartları, keyfinin gelmesini bekliyor.. Düşünüyor, konuşuyor ama adım atmıyor.. o yüzden ilk adım haya-l listesini, hedef listesine dönüştürmek ve hemen(yarın değil) harekete geçmek.. Hayalleri hedefe dönüştürmek için bu yazıyı okuyun..

4 ) Bazı insanlar networku bir grup insan yığmak gibi onaylıyor bunlara ne demeli?

Haksız sayılmazlar. Bazı insanlar öyle yapıyor çünkü.. Ayrıca insanların ne dediklerine çok takılmayın. Önemli olan sizin ne hissettiğiniz, neye inandığınız.. Onlara doğrusunu gösterin, fikirleri değişir.

5 ) Çok kolay bir iş neden insanlar kabul etmiyor hata nerede?

Sizin ne yaptığınızı ve nasıl anlattığınızı bilmediğim için hatayı bilemiyorum. Liderinize danışın.

6 ) “Satış varsa ben bu işi yapmam. Sizinki ölü piyasa.” diyenlere ne cevap vermeliyiz?

İnsanların satış pazarlamaya karşı bir korkuları var genel olarak ve saygın bir iş olarak görmüyorlar. Robert Kiyosaki “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabında buna değiniyor ve pazarlama bilmenin “şart” olduğunu söylüyor. Biraz önce de söyledim, insanların ne dediği önemli değil. Sizin neye inandığınız ve ona ne hissettirdiğiniz önemli..

İnsanlar tanıtım yapınca ne kazanabileceklerini ve avantajlarını anlatmaya odaklanın. Ayda 20-50-100 bin kazanırım aslında ama yapmam mı diyorlar? Hayır.Buna inanmıyor geneli. Yoksa günde 2-3 saat ayırıp ayda 2 bin bile kazanacağını bilse çoğu farklı düşünür..

7 ) Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum ama hiç bir zaman ilerleme olmuyor istediğim başarıya  ulaşamıyorum?

Ben de bilmiyorum. Ama istersen bu yazıyı oku...

8 ) Network marketing’de en iyi davet nasıl yapılır?

En iyi davet, sadece davet etmektir.

Yani; Kısa, bilgi vermeden(bazıları anlatıyor telefonda),

Tutkulu, Zamanı ve yeri net ayarlanmış, samimi..

Davet etmenin kurallarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

9 ) İnsanlar sunum yaparken en çok neye dikkat etmeliyiz?

Basit tutun, işi çok zormuş gibi karmaşıklaştırmayın. Fazla bilgi vermeyin. (gereksiz) Yalvarmayın.

Tanıtım nasıl yapılır yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

10 ) Network’un geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Geçen hafta paylaşmıştım 2100 yılında dünya nüfusunun %50 sinin alışverişini network firmalarından yapacağı öngörülüyor. Geleceği çok parlak ama fırsatçılara, kolaycılara göz açtırmamalıyız. Network Okulu olarak biraz da bu yüzden kurduk ki herkesin bilinçlendirelim..

11 )  Network Marketing işimizde başarıya engel duygu  karakter vs.. (ego kibir….) nelerdir?

Başarıya engel  bin tane şey var.. buna odaklanmamak lazım.. Başarılı olmak için neler lazım buna kafa yoralım..

12 ) Öfkemi nasıl kontrol edebilirim?

Öfke, egonun bir parçarsı.. aslında kendi içimizdeki savaşın, dışa vurumu.. O yüzden kendin de kızdığın bir şey var önce bunu bulmalısın derin konu bir gün denk gelirsek yüz yüze  konuşuruz.

13 ) Youtube kanalı açmayı düşündünüz mü? Çok faydalı olur bence?

Dün yeni stüdyomuzda çekim yaptık desem.. Bu ay başlayacağız inşallah.. Şimdiden kanala abone olup bildirimlerinizi açabilirsiniz.. Videolardan haberdar olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

14 ) Günümüzde ki sosyal medya etkisine bakılırsa sizce sosyal medya mı? Birebir çalışmamı?

Satış için sosyal medya, network kurmak ve lider yetiştirmek için birebir.. İkisi de önemli.

15 ) Network marketing için cami hocası caiz değildir demiş. Bunun doğrusu nedir?

Herkes her konuda, bilmeden, araştırmadan, anlamadan fikrini söyleme hakkını kendinde bulabiliyor.. Fetva veriyor.. Hoca değilim ama 11 yılda çok hocayla konuştum ve okudum.. Caiz ya da haram olmasının kuralları  belli. Kendiniz okuyun.. Ayrıca sektörün caiz olmaması ne  demekse.. neyse bu konuda çok yorum yapmak istemiyorum.. “Network Marketing Caiz Mi?” ile ilgili bir yazı yazmıştık buraya tıklayarak yazıya gidebilirsiniz.

16 ) Network marketing yapan kişi gelen yeni iş ortaklarına karşı olumsuz konuşmalar yaparsa?

Soru yarım kalmış ama zaten tamamlamasanız da olur.. Olumsuz konuşmalardan olumlu sonuçlar çıkmaz.  Allah rahmet eylesin o yeni gelenlere..

17 ) Bir lise 2. sınıf öğrencisi, bu yaştan kendini geliştirmeye başlamak için ne yapmalı?

Kesinlikle öncelikle dil öğren. Sosyal işleri seviyorsan, satış pazarlama gibi yeteneklerini geliştirenbileceğin işlerde çalışabilirsin (para için değil tecrübe için) , pazarlama öğrenmek, doktor da olacaksan, mühendiste olacaksan, avukatta olacaksan işine yarayacaktır. Bilgisayar ile ilgilenmeyi seviyorsan, kod yazmayı, yazılım programlarını öğren. Televizyonu hayatından çıkar.

***

Soru cevap 20. haftayı da geri de bıraktık. Benim için gayet keyifliydi umarım sizler için de keyifli ve öğrenci olmuştur.. Tüm Network Okulu ailesine şimdiden iyi bayramlar diliyorum.. Haftaya görüşmek üzere..

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>