Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 16.Hafta

Network marketing bir ticaret modelidir. YATIRIM DEĞİLDİR!

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

16.sını gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Peki, siz network yapıyor musunuz ?

Network  Okulu’nun amacı nedir ? Network Okulu 11 yıla dayanan uluslararası network tecrübesine sahip kişilerden oluşan Türkiye’nin tek tarafsız kişisel gelişim ve network platformudur. Türkiye’de hangi firmadan olursa olsun tüm network girişimcilerini desteklemek, bilgi vermek, motive etmek ve özellikle network marketing alanındaki yanlış önyargıları bir nebze düzeltmek vizyonuyla kurulmuştur.

Bütün firmalara eşit mesafe olduğumuz için 60’tan fazla firmaya sitemizden ulaşabilirsiniz. 6 ay gibi kısa bir sürede networkokulu.net 800’ü aşkın özgün yazı yayınlamış olup. Bu alanda en geniş içeriğe sahip network ve kişisel gelişim sitesidir.

Her gün ortalama 2 bin ziyaretcimizin yazıları okuduğu networkokulu.net, sosyal platformlarda da yaklaşık 25 bin takipçiye ulaşmıştır. Network Okulu tek bir firmaya hizmet etmek yerine, network marketing ile ilgilenen herkesin güvenli şekilde faydalanmasını amaçlayan ilk ve tek gelişim platformudur. Teşekkürler.

2 ) Network marketing gelecek zamanda Devlet tarafından yasaklanma ihtimali var mı?

Hayır böyle bir ihtimal yok..  Network marketing 80 yıllık bir endüstri olmakla beraber, dünya ve ülkeler ekonomisine ciddi bir istihdam ve gelir katkısı sağlıyor. Türkiye 2014 yılında Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren “6563 s. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” başlıklı kanun ile e-ticaret kavramını yasallaştırmıştır. Daha sonra 6563 s. Kanun doğrultusunda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” Doğrudan Satış sektörü ve Network Marketing sektörü için sorulan “Network Marketing yasal mı? ” sorusunun cevaplanmasına hem de bu sektörün yasal bir zemine oturtulmasına yardım etmiştir. Daha fazla ayrıntı için buraya tıklayabilirsiniz.

3 ) Sayfanın amacı sadece network mü yoksa motivasyon ve kişisel gelişim de var mı?

Bence bu soruyu yazmak, sayfa linkine tıklayıp sayfaya bakmaktan daha zor. Neyse ne ararsan var, fırsatın olunca bak. Sen zahmet etme diye link ekledim, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4 ) Çoğu kişi Network Marketing sektörünün uzun vadelere dayanamayacağını söylüyor. Ne kadar doğru. Açıklarsanız?

İnsanlar kendilerine saçma gelen ya da anlamadıkları bir şeylerin aslında mantıklı olduğunu kabul etmekte zorlanır. Uzun vadeden kastın 500 yıl filansa bilmem ama şunu söyleyim; network marketing, 80 yıldır var zaten..

5 ) Netwok için ortalama ne kadar yatırım yapmak mantıklı? Bir çok firma var ve fiyatlar değişiyor?

Network marketing bir ticaret modelidir. YATIRIM DEĞİLDİR! Yatırım için en uygun örnek borsadır. Borsada paranızı bir şirketin hisselerine yatırırsınız ve piyasa şartlarına göre şirketin değeri yükselirse para kazanırsın eğer değer düşerse para kaybedersin. Yani ortada senin emeğine bağlı bir sonuç yoktur.  Network marketing tamamen emeğe dayalı bir ticarettir. Ne kadar emek verirsen o kadar kazanç sağlarsın.

6 ) Tek başına network nasıl yapılır?

Tek başına imkansız diyemem ama çok zor. Bütün hataları tecrübe edecek kadar zamanımız olduğunu düşünmüyorum. O kadar sabrımız ve motivasyonumuz da.. Ama istek her şeyin üzerindedir, yeterince isteyen yeterince bedelini de öder.. Yapan olmadı mı ? Oldu… Network marketing nasıl yapılır? >>

7 ) Doğrudan Satış Derneğinin Network Marketing sektörüne katkısı var mı?

Network Marketing, Doğrudan Satış Sektörünün çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır artık klasik doğrudan satış yok denebilecek kadar azdır o yüzden doğrudan satış dernekleri EĞER bir çalışma yapıyorsa bunun büyük kısmı  Network marketing içindir. Ne çalışması yapıyor diyorsan, onu doğrudan satış derneğine sormalısın..

8 ) Yeni başlayan için ekip nasıl büyütülür ve ilk düzgün referansın önemi nedir?

Sitemizde bir çok yazı var yeni başlayanlar için.. İki şey çok önemli başlangıçta; 1. Hayal listesi üzerine çalışmak 2. Beklentileri doğru ayarlamak Eğitimlerinizi aldıktan sonra; Ne istediğinize karar verin, mantıklı bir plan yapın. Ve bu hedefe ulaşmak için ne kadar çalışacağınızı belirleyin. (doğru beklenti)  “Network Marketing’de Başarı Süreci” yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 

9 ) Network dendiği zaman insanlarda önyargı oluşuyor bunu değiştirmek adına bir kaç öneri verir misiniz?

Bizim de görevimiz bu önyargıları değiştirmek değil mi zaten 🙂 Ben şüpheci ve önyargılı insanları daha çok seviyorum çünkü o insanları kazandığı zaman,  onların karşısına kendi gibi biri çıktığında ne yapacağını çok daha iyi biliyor ve empati yapabiliyorlar. Neden önyargı yapıyorlar diyorsan onu yazdığımız bir yazıyı ekledim. Buradan yazıya ulaşabilirsiniz. 

10 ) Networkun zamanı yaz zamanı mıdır?

İnsanlar sadece yazın alışveriş yapıyor ve yazın paraya ihtiyaçları oluyorsa evet 🙂

11 ) İyi bir takımım ve hatırı sayılır bir kariyerim var sizce daha etki etmek için ne yapmalıyım?

Her liderin bir etkileme alanı vardır. Kimisi çevresindeki  2 kişiyi etkiler kimisi 2 bin.. Bir lider olarak sizi takip eden insanların çıtasını siz oluşturuyorsunuz. O yüzden kendi gelişiminize odaklanırsanız takipçilerinizi de yukarı çekmiş olursunuz çünkü etkiniz artacaktır. Stephen Covey’in, “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabını okumadıysanız, biz özetledik. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

12 ) Dışarıdan aynı ürün daha ucuz. Ama Network Marketing girince daha yüksek sizce mantıklı mı?

Serbest piyasa ekonomisinde isteyen istediği fiyattan ürününü satabilir eğer alıcı varsa.. Bir market ile diğerinde bile fark var.

13 ) Gitsen emeğine yazık, kalsan içine sinmiyor, transfer olsan karakterine ters bazen çıkamıyorum içinden?

Siz yorum yapmışsınız, bu sefer ben sorayım size; Eğer sonuna kadar devam etseniz, hedeflerinize ulaşır mısınız? Buna değer mi? Eğer vazgeçerseniz daha iyi bir yolunuz var mı? Eğer vazgeçerseniz, başkalarının sizin vazgeçtiklerinizi başardığını görmek sizi pişman eder mi? Daha iyi sonuçlar almak için daha faklı şeyler yapabilir misiniz? Gerçekten elinizden geleni yaptınız mı? Başarılı olmuş kişileri takip edip, onlar gibi bedel ödeyip başarılı olmanıza engel olan şey ne?

14 ) Ani patlama istikrarı yener. Network Marketing’de etkili bir söz. Sizce ani patlama nasıl mümkün?

Güzel soru. Ani patlamayı yanlış anlamamak lazım. Belli bir kuvvet + hız momentum oluşturur yani ivme.. Patlama için doğru yere doğru çalışmayı yapmak ve bir süre devamlı olmak gerekir. Aynı araba itmek gibi, iki elle başta zorlanırsın amam ivmeden sonra arkasından koşman gerekir. Patlamayı beklerseniz, patlayan bir tek siz olursunuz. Momentum için 90 gün önemli.. Bu konuda yazdığımız yazıyı okuyun. Yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

15 ) Network ilerde üniversitelerde ders olarak verilecekmiş ya da veriliyor mu? Geleceğin mesleği diyebilir miyiz?

Okutuluyor zaten. İktisat, pazarlama gibi bölümlerin lisans ve yüksek lisans programlarında bir çok kez denk geldim.. Hem network marketing hem pazarlama, satış gibi meslekler robotların işi yapamayacağı alanlar. “Mükemmel Değil Ama En İyi İşi Buldum” yazısını okumayan kalmasın.

16 ) Network marketing sektöründe daha önce başarısız oldum insanlar başarısız olmuş birine inanırlar mı?

Network Marketing’de efsane olmuş çok başarılı kişiler de başta başarısız olmuştur. Bu hiç önemli değil. İnsanları başarılı olacağınıza ikna etmeyin. Kendinizi ikna ettiyseniz, onlara gösterin.

17 ) Türkiye’de network’un ilerleme yüzdesi nedir size göre?

Bize göre demeyelim direk istatistik paylaşalım.. Doğrudan Satışım En Büyük Kolu Olan Network Marketing Ülkemizde Ne Kadar Talep Görüyor yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

18 ) Ben networkte nasıl çalışabilirim?

Network Marketing tavsiye satışıyla kurulur. Yani bir firmanın temsilcisi, size referans olur ve siz de bir ürün alarak veya almadan da temsilci olabilirsiniz. Bazı firmalar referans gerektirmeden de temsilcilik imkanı verir. Bunun için araştırmalısınız. “Harika Bir Network Marketing Şirketi Seçmenin 5 Yolu” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

19 ) Network Marketig işsizler için bir fırsat mı?

Network Marketing; isteyen herkesin evden de çalışarak ürün ve hizmet satışı yapabildiği, bir de satış yapan distribütör ekibi kurarak para kazanabildiği bir iş alanıdır.
Network Marketing de bir patron yoktur, yani insanlar kendi işini kurma fırsatına sahiptirler.

Network marketing ciddiye alındığında ve doğru beceriler öğrenildiğinde ve geliştirildiğinde, çok büyük kazanç potansiyeline sahip bir sektördür. Bu sektöre girmek için sizden herhangi bir CV, uzmanlık, eğitim belgesi istenmediği için herkesin rahatça girebildiği ve eşit haklara sahip olduğu bir alandır. Bu yönüyle baktığımızda sadece işsizler için değil her kesimden insan için büyük bir fırsattır.

20 ) Network Marketing’e kriz sektörü demelerinin sebebi ne?

Kriz ortamlarında şunlar görülür:
Bir çok ürüne zam gelir, ama bu zamlar maalesef maaşlara yansımaz. Alım gücünde düşüş görülür ve sektörler kendi içlerinde küçülmeye giderler.
Krizler alt ve orta gelir grubunu vurur, üst sınıf bundan pek etkilenmez.

Network Marketing; sektör hakkında bilgisi, tecrübesi olan olmayan herkesin dahil olabildiği ve herkesin eşit hakka sahip olduğu bir iş alanıdır. İnsanlardan, işe girerken herhangi bir yetkinlik istemediğinden dolayı bir çok meslekten insana iş ve istihdam sağlar.

Biraz geriye dönüp 1990’ların başında Amerika’da yaşanan krize bakarsak; kriz sebebiyle birçok kişi işsiz kalmış, Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun kişiler bile iş bulamaz olmuştu.
Bu kriz ortamında network marketing sektörü, ekonomi ve işsizlik konusuna o kadar etki etmiştir ki bunun üzerine zamanın Abd başkanı Bill Clinton bir ulusa sesleniş videosunda sektöre övgüler yağdırmış ve teşekkür etmiştir. Videoyu youtube’dan bulabilirsiniz.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>