Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 2. Hafta

Güzel soru ama burada tek bir seçim yapmak doğru değil.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufakta olsa yardımcı olmak istedik.Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

2.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 – Network şirketleri batar mı?

Tabi ki hangi sektörde olursa olsun, şirketler kar amacıyla kurulmuş kurumlardır. Kar yapmıyorsa batar, neler neler battı, değil mi?

Planlama, denetim, müşteri memnuniyeti, inovasyon ve yönetim eksiklikleri olan şirketler iflas eder. Sonuçta hepsini “insan” yönetiyor. Sektörle bunun pek ilgisi yok. İlgili içerik için >>

2 – Para kazanmak için ne kadar bir süre ayırmalıyım?

Bu konuda cevap verebilmek için cevaplamanız gereken soru “neyi kazanmak için?”. Eğer bir yıl sonra bir bisiklet hedefliyorsanız, haftada birkaç saat yeterli olacaktır. Ama bir BMW hedefliyorsanız, tabiki bir “iş” gibi zaman ayırmalısınız. Yeni başlayan biri min. Haftada 15  saat ayırmalı diyor Randy Gage. Bu konuda ayrıntılı cevap için yazımıza göz atabilirsiniz. İlgili içerik için >>

3 – Sektörün artıları ve eksileri nelerdir?

Network marketing adından da anlaşılacağı gibi, kurduğun ticaretin temelini oluşturan ağın genişlemesidir. Bu yüzden network marketing sektörüne giren bireyin onlarca artısı ve eksisi olduğu gibi sektörün de iş dünyasında bir çok artısı ve eksisi oluyor. Bu konu için şu makalemize göz atabilirsiniz.

4 – Sizce networkte bu kadar ön yargının sebebi ne?

Bunun birkaç tane cevabı olabilir. Tabiki her sektörde olduğu gibi burada da illegal yapıların verdiği zararlar mümkündür. İllegal yapılara ve kötü niyetli, fırsatçı insanlara karşı dikkatli olmak gerekir.

Bir başka nedeni de, bir konuda başarısız olan insanlar, başarılı oldukları konulardan daha fazla konuşurlar. Diğer bir deyişle, kötü haberler iyi haberlerden daha hızlı ve fazla yayılır. Kötü yorumların sebepleri için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

5 – Sizce network marketingde en başarılı sistemler hangileri, sıralama yapacak olsak? (Binary, Matirx vs)

Güzel soru ama burada tek bir seçim yapmak doğru değil. Firmanın ve ürünün ne olduğu, hangi pazarda  olduğu ve sistemin ne kadar uygulanabildiği gibi bir çok değişken var. En iyi sistem, pratikte basitçe uygulanabilen ve kopyalanabilen sistemdir. İlgili içerik için >>

6 – Bu zamana kadar bir çok takım kurdum ve çöktü. Takımımı nasıl yönlendirmeli, neler öğretmeliyim?

Öncelikle şunu bilmek lazım. Başarısız olmak, başarının olmazsa olmazıdır. Yani bir kere kuran ve sonsuza kadar kazanan birini görmedim, duymadım. O yüzden önemli olan iniş zamanlarında sorumluluğu üzerine alıp, firmayı, uplineı, ürünü ve sistemi suçlamadan, özeleştiri yaparsak, bir sonraki süreçte aynı hataları yapmamış oluruz.

Network yapmak ile  kurmak farklı kavramlardır. Birçok insan yapar. Kurmanın tek yolu, basit ve kopyalanabilir bir örnek (lider) olabilmektir. (Yaptıklarımızla)

7 – Dünya lansmanı olan bir şirketin vizyonu nedir? Ve ne yapmak gerekir sizce?

Bilmem, bunu şirketin liderlerine veya kurucularına sormak gerekir.

8 – Network nedir?

Ağ demektir. “Network marketing nedir?” hakkında daha fazla bilgi almak için şu makalemize göz atabilirsiniz.

9 – Ailesi ve çevresi networke ön yargılı olanlara ne önerirsiniz?

Öncelikle ailenizin neden sıcak bakmadığını bilelim. Sıcak bakmamalarının nedeni network marketing ile mi ilgili yoksa sizin için başka planları mı var?

Eğer network marketingi le ilgiliyse olumsuz tecrübeler yaşamış olabilirler. Yanlış şeyleri duymuş olabilirler ya da herhangi bir girişimcilik için riske girmenizden çekiniyorlardır. Sektörü, avantajlarını, ne yapacağınızı ve firmanızı açık ve net bir şekilde ailenizle paylaşıp onların da bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. İlgili içerik için >>

10 – Merhaba ben yeni başladım, bu işte kazanabilme durumum nedir?

Network marketing bir ürün dağıtım modelidir. Ve bir çok avantajı içinde barındıran bir iş fırsatıdır. Bu avantajlardan bir tanesi de, sisteme giren herkese eşit hak sağlamasıdır. Yani sisteme giren herkes gerekli koşulları yerine getirdiği takdirde komisyonunu alır. Bazı kişiler vardır, 5 yıldır bu işin içindedir ama aylık 10 bin lira kazanırlar. Kimisi de ikinci senesinde aylık 100 binlere ulaşmıştır. Bu sonuç, işe önce veya sonra girmekle alakalı değil; çok ve akıllı çalışmakla alakalıdır.

Buna ek olarak alt basamaklardaki kişiler takım kurmadan (para kazanmadan) üstteki kişiler para kazanamazlar. Bu yüzden daha tecrübeli olan eski kişiler, yeni girenlere para kazanmaları konusunda yardım ederler.

11 – Network marketing hakkındaki olumsuz görüşleri nasıl değiştirebiliriz?

Her konu, sektör ya da firma hakkında olumsuz düşünen insanların olması normaldir. Açıkçası kimse kimseyi değiştiremez, sadece buna yardımcı olabilir.

Bazı insanlar araştırarak, öğrenerek, bilgi eksikliğini tamamlayıp düşüncesini  değiştirebilir. Ama insanların çoğu görerek tatmin olur. O yüzen insanların olumsuz görüşlerini olumlu işler yaparak görmelerini sağlayıp, düşüncelerini  değiştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

12 – Sayfamızı nasıl büyütebiliriz?

Öncelikle bizim emek ve zaman harcayarak hazırladığımız postlarımızı (saygı gereği) paylaşırken “network okulu”nu kesmezseniz, insanlar sizin sayfanıza da zamanlar saygı duyacaklardır.

13 – Takımıma insanları daha iyi nasıl çekerim?

Bu soruyu görünce aklıma Jim Rohn’un bir videodaki sözü geldi, “Başarı çekici bir insan olmanla, kendine çektiğin bir şeydir. Liderlikte eğer çekici insanlar yetiştirmek istiyorsanız, sizin de çekici olmanız gerekir. İşinizden daha çok kendi üzerinize çalışın.”

İnsanlar, vizyonu olan ve bu vizyonda ciddi olduğunu düşündüğü kişileri takip ederler. Öncelikle hedeflerinizi netleştirip, nereye ulaşmak istediğinize karar verin. İlgili içerik için >>

14 – Kariyerinizde sizi en çok ne zorladı?

Tabi ki her ödülün bir bedeli vardır. Her başarılı insan gibi bu ticarette başarılı olmuş insanlar da bir çok zorluğa rağmen ilerlemiştir. Ama en çok zorlandığım şeyi düşündüğümde aklıma gelen şey, her seferide yaşadığım başarısızlıklar sonucunda, tüm sorumluluğu üzerime alıp, nerede yanlış yaptığımı bulup, acı verse de değişmem gerektiğini kabul etmekti. Egonun söylediğinin yanlış olduğunu kabul etmek en zoru sanırım.

15 – Ben bu işe yeni başladım. Çok büyük bir ortam ama şimdiye kadar neden duymadık bunları?

Tavsiye satışı ise aslında insanların günlük hayatta sürekli yaptıkları bir şeydir. Nasıl ki sinemada bir film izleseniz ve film hoşunuza gitse kendinizi eve kapatıp susmazsınız da, arkadaşlarınıza eşinize kardeşinize büyük bir keyifle anlatırsınız.

İşte network marketing de tam bu mantıkta ilerler. Eğer ki yakın çevrenizde network işi yapan kimseler yoksa başka şekilde duyma ihtimaliniz zaten yoktur, yani tavsiye satışı mantığı gereği duymamanız çok normaldir.

16 – Ölü ekibi nasıl canlandırabiliriz?

Ölü birini nasıl canlandırabilirsiniz? Bunun cevabını bulursanız, tıp dünyası ve insanlık için büyük bir gelişme olur. “Ölü” olarak kabul ettiyseniz, canlandıramazsınız.

17 – Sunumlarınızda daha az “Hayır” duymak için neler yapmalıyız?

Keşke hiç “Hayır” duymasak değil mi?

Bunun 6 nedeni olabilir. Gerçekten öğrenmek istiyorsanız, bu şu makalemize göz atabilirsiniz.

18 – İşi olan biri neden networke başlasın ki?

Network marketing ticaretini bir B planı olarak da düşünebilirsiniz. Hayatta hiçbir A planının garantisi olmadığı gibi, onun yanında ek gelir kazanmak fena bir fikir değildir. Ayrıca gelirin dışında, sosyal çevre, kişisel gelişim, uluslararası bir ticaret modeli öğrenme gibi birçok anlamda fayda kazanabilirsiniz. Sizin ihtiyacınız yoksa bile başkalarının kesinlikle ek gelire hatta daha fazlasına ihtiyacı vardır, onlara yardım edebilirsiniz.

19 – Bu iş çok mantıklı diyoruz, ama “neden herkes bu işte değil?” diye soruyorlar. Sizin fikriniz nedir bu konuda?

Sizin gibi tanıtım mantıklı gelse de başlamayanlar olabileceği gibi başka sebeplerle başlamamış insanların da olması çok normaldir.Bu bir tercihtir.Mesela en iyi meslek sıralamasında doktorluk üst sıralardadır ama herkes doktor olmak istemez.Geleneksel ticarette çok daha büyük karlar olduğunu da herkes bilir ama insanların birçoğu ticaretle ilgilenmez.Bazı insanlar maaş ister ,bazıları risk almamak için başkasının yanında çalışmak ister, bazıları ise küçük bir  işletmem olsun ister.

Network Marketing herkesin yapabileceği ama herkese göre olmayan bir ticaret modelidir. Süreklilik,sabır,odaklanma gerektirir. Ögrenmeye ve gelişerek değişmeye istekli olunmalıdır.Kolay değildir.Bu yüzden herkes tercih etmeyebilir. İlgili içerik için >>

20 – “Bu işin sonu nereye kadar?” hep sorulur, sizin de yorumunuzu almak istedim.

Network marketing 80 yıldır devam etmekte. Muhtemelen insanlar alışverişi ve birbirlerine tavsiye etmeyi bırakmadıkları sürece devam edecektir. Sorunuz bireyler içinse, bu işin sonu, “ben vazgeçtim” diyene kadar. İlgili içerik için >>

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>