Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 18.Hafta

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

18.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Merhaba ben avukatım, iyi bir işim var. Neden bu işi yapmalıyım?

Network Marketingi A planı olarak düşünmek yerine B planı olarak düşünebilirsiniz. Bu devirde herkesin bir B planına ihtiyacı var. Ekonomik olarak çok rahat olabilirsiniz belki (ki sanmıyorum), yine de bu ticaretten maddiyatın dışında çok şey kazanabilirsiniz.. Neden yapmalısınız hakkında ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Okumakta fayda var.

2 ) Takımdakiler neden ürün almazlar?

Ürün almanın takımla bir ilgisi yok. İnsanlar neden ürün alır sorusunu soralım.. İnsanlar bir ürünün kendilerine maliyetinden daha fazla değer katacağına inandığında o ürünü alırlar. Bence neden almadıkları da cevaplanmış oldu..

3 ) Ekip kurmak istiyorum. Ama ekip. kuracak kişileri nasıl bulacağım bilmiyorum? İşimi çok seviyorum?

Öncelikle şunu söylemem lazım herkese.. Böyle kaydı yapılıp, eğitim vermeden, destek vermeden cami önüne bırakılan bebek gibi, bırakılan insanları görünce üzülüyorum cidden. Bunu yapmayın üç kuruş için.. Yardım etmeyecekseniz almayın lütfen.

Sorunuza gelelim. Öncelikle kendinize bulabiliyorsanız başarılı bir üst level bulun ve temel eğitim isteyin.. Elbet başarılı insanlar vardır bu yoldan geçen.. Ayrıca sitemizdeki yazılardan da kendinize yol haritası çıkartabilirsiniz. Ben liste yapmak ile ilgili yazımızı ekliyorum.. Diğerlerine de göz atın..

4 )Bu işin bir titan ve sadet zinciri olmadığını bir ticaret modeli olduğunu en iyi nasıl gösteririz?

Arasındaki farkı iyi bilseniz yeterince göstermiş olursunuz. Saadet zinciri nedir? Yazımızı okuyun.

5 )Yapmam gerekenleri çok iyi bilmeme rağmen bir türlü yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Nasıl yapılacağını bilmek önemlidir tabii ama neden yapman gerektiğini bilmiyorsan bir önemi yok açıkçası.. Networku ezberle, maaşlı iş gibi yapamazsınız. O yüzden küçük hedefler belirlemenizi tavsiye ederim. Çok küçük.. haftalık veya günlük.. Küçük hedeflerinizi gerçekleştirmek, büyük hedefler için motivasyonunuzu arttıracaktır.. Hedef belirlemek ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

6 ) Merhaba iyi akşamlar bu işi mafya uzantısı gibi bir şey mi acaba?

Evet.. Al Capone ve Don Carleone’nin başlattığı bu süreç yaklaşık 80 yılda buralara kadar geldi.. Biz de bu bayrağı bir sonraki nesle taşıyoruz..

7 ) Nasıl katılabilirim bu işe? Koşulları neler?

Koşulları: Master derecesinde ingilizce, arapca ve rusca bilmelisin. En az 5 yıl satış konusunda müdürlük yapmış olmalısınız. Şaka tabi ki.. Bu yazıyı okuyun önce.. Network Marketing nedir?

8 ) Amazondan para kazanılır mı?

Geçenlerde bir twit atmıştım.. Amazon eğitimi verenler kazanır, amazon yapanlar değil diye.. Ama; Tabii ki kazanılır amazon büyük bir pazar, ama milyonlarca da mağaza var. Bence o emeğe ve riske girmeye değmez, network marketing varken 🙂

9 ) Networku sonuna kadar yapanların karşısına elbet bir yiğit çıkar mıdır?

Oyunun sonunda bölüm canavarı çıkıyor, onu da yenerseniz prensesi kurtarıyorsunuz benden söylemesi..

10 ) Bana meslek seçimi konusunda yardım edin?

1.En önemlisi keyif alacağın bir meslek olmalı.

2.Fayda üretebileceğin..

3.Kendini geliştirebileceğin..

Şahsi tavsiyem, eğer bir meslek konusunda idealist değilsen, hangi meslek terine nasıl kendi işimi kurabilirim sorusuna cevap bulmalısın. Meslek seçimiyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

11 ) Hayalleri büyük olan bir girişimci için neler söyleyebilirsiniz?

Büyük hayaller büyük bedeller gerektirir. Kimsenin ulaşamayacağı şeyler istiyorsan farklı düşünmeyi, farklı çalışmayı, farklı alışkanlıklar edinmeyi bilmelisin. Sıradışı hedefler için sıradışı biri olmalısın kısacası.. Hıı bir de bu yolculuk da çok ağlayacaksın, çok yalnız kalacaksın, çok düşeceksin.. bunları baştan bil de.. Steve Jobs bu konuda ne demiş, okumak için buraya tıkayabilirsiniz.

12 ) Şirket mi önemli Ürün mü? Takım mı? Yoksa kazanç planı mı? Kafamda deli sorular?

Niye illa birini önemsemek istiyorsun ki, hepsi önemli. 🙂 Ama başarılı olmak için en önemli şey ne dersen %80 sen %20 (firma, plan, ürün, takım).

13 ) 18 yaşındayım gelir elde etmek için ne önerirsiniz?

Artık imkanlar o kadar geniş ki, çok şey yapabilirsin. Her bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz, her konuda herşeyi öğrenebiliyoruz. Youtube sayesinde kanal sahibi olabiliyoruz herkese ulaşabiliyoruz. Alışveriş sitelerinde mağaza açabiliyoruz. Yani bir sürü yol var.. Bir şey üretebilir, satabilir, bir problemi çözebilirsin, network ağı kurmayı öğrenebilirsin,youtuber olabilirsin,yazılımcı, grafiker olabilirsin.. daha daha bir sürü yol var..

14 )Bir tanıdık bu işi yapıyor senide alayım diyor ama 6000 tl istiyor anlayamadım doğru mudur böyle bir şey?

Böyle bir iş yok.. Network Marketing de ürün alırsınız ve temsilci olursunuz o firmanın. Hangi firma olduğunu bile bilmeden ne diyebilirim ki? Ama belli ki siz de pek bilgi sahibi değilsiniz. O yüzden önce lütfen bu yazıyı okuyun. Network marketing dolandırıcılığı nedir?

15 ) Neden üstteki başkanlar alttakileri ezip geçiyor soru bile soramıyoruz, kariyerin ne ki konuşalım diyor?

11 yılda kimse böyle bir cevap vermedim. O yüzden bu sorunuza diyecek bir şey bulamıyorum. Seviyen ne olursa olsun, kimseyi kırmamak, üzmemek gerekir diye düşünüyorum. Ben burada her tür soruya cevap verirken çok mutlu oluyorum ve eğleniyorum..

16 ) Neden gelen kişiler Network Marketing hemen çok kazanç alacaklarını anlatıyorlar sizce?

Çünkü insanları yanlış beklentilerle takıma dahil ediyoruz. Baştan engelleri, zorlukları,süreci net anlatırsak o kişilerde beklentilerini düzgün ayarlayabilir.. Network kısa yoldan para kazanma yolu mudur? Yazısını okutun insanlara.

17 ) Grafiker mi? Web tasarımcı mı? Yazılımcı mı? hangisi daha avantajlı?

Hangisinden keyif alacaksanız, hangisinde değer üreteceğinizi düşünüyorsanız ve hangisinde en iyi olabilecekseniz odur.

18 )Herkes bana dolandırıcı ve dolandırıldın diyorlar ne yapmalıyım?

Ne yaptığınızı bilmiyorum. Belki gerçekten dolandırıcısınızdır yada dolandırılmışsınızdır. Ama eğer ahlaklı çalışıp ne yaptığınızı biliyorsanız, her şeyi duymamayı öğrenin.. 

19 ) Hangi şirkette networkünüzü kuruyorsunuz?

Her hafta olduğu gibi bu haftada en çok sorulan soru bu..

Bu konuda çok soru var hepsine tek cevap verelim. Network okulu olarak amacımız, Türkiye’de network yapan herkese yardımcı olmak ve tecrübelerimizi paylaşmak. Network okulu bir ekip işidir, Tabiki ekibimizde farklı firmalarda network kuranlar vardır ama kişisel tercileri “network okulu”nun ötesinde tutmak bizim için önemli. Tamamen “tarafsız” bir platform olarak her firmaya eşit mesafede olmak ilk prensibimiz. Bu sebeple hangi firmadasınız, en iyisi hangisi, bu firma iyi mi gibi sorulara”vizyonumuz ve misyonumuz gereği” cevap veremiyoruz. Anlayışınız için teşekkürler.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>