fbpx

Network Marketing Dolandırıcılığı

Network marketing dolandırıcılığı nedir? Network marketing firmaları dolandırıcı mı? Bağımsız temsilciler dolandırıcı mıdır? Bu sorular aslında herkesin aklında olan fakat bir türlü cevap bulamadıkları sorular arasındadır.  Tüm bu soruları ve daha fazlasını sizler için cevapladık. Makaleyi okuduktan sonra hala kafanızda soru işaretleri kalırsa, yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Network Marketing, doğrudan veya dolaylı olarak ürünün üreticiden tüketiciye ulaşmasını sağlayan bir satış yöntemidir. Çok katlı pazarlama olarak da bilinen network marketing sektöründe, insanlar bir ürünü bir başkasına tavsiye ederek bir nevi o ürünün reklamını üstlenmiş olur ve ek gelir kazanırlar.

Tavsiye satışını sistematikleştirmek, geliri artık ‘ek’ anlayışından çıkarır ve ciddi boyutlara taşır. Ciddi kazançların mümkün olduğu her sektörde olduğu gibi network marketing sektöründe de maalesef dolandırıcılıklar olmaktadır. Sektör hakkında ayrıntılı bilgi almak için Network Marketing Nedir? yazımıza bakabilirsiniz.

Network Marketing Dolandırıcılığı Nasıl Olur?

Network marketing dolandırıcılığını anlamak için birkaç farklı açıdan açıklamak gerekir. Bunlardan bir tanesi “Network marketing sektörü dolandırıcılık mıdır?” sorusu. Bir diğeri “Network marketing firmalarının dolandırıcı mıdır?” Sonuncusu ama önemlisi “Bağımsız temsilciler dolandırıcı mıdır?” Bu soruları şimdi birlikte cevaplayalım ve network marketing dolandırıcılığını görelim.

Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler >>

Network marketing sektörü dolandırıcılık mıdır yoksa gerçekten bir dağıtım yolu mudur?

Bu soruda genel yargı network marketing ve saadet zincirinin karıştırılıyor olması diye düşünüyorum. Sunu söyleyebilirim sektör saadet zinciri olamaz. Firmalar olabilir bunu da firma bölümünde daha net açıklayacağım. Network marketing, ürünün tavsiye yöntemiyle satılmasını sağlayıp, son kullanıcının da aynı şekilde ürünü tavsiye etmesine dayalı bir sistem.

Burada önemli olan sisteme kimse katılmasa bile ürünün hala satılıyor olması gerekliliği.Yani temsilcinin para kazanması ürünün perakende veya takım içinde de satılarak para kazanabilmesi ve bu ticarete başlayacak kişilerin ürün alma zorunluluğunun olmaması.saadet zinciri ise, bazen ürünsüz bazen de göstermelik ürün koyarak karsımıza çıkar.

Mükemmel İş Nasıl Olur? >>

Saadet zinciri sistemlerinde, takıma kimse katılmadan para kazanmak mümkün değildir. Sistem ürünün satılması üzerine değil, yeni birinin sisteme üye edilmesi üzerinedir. Zaten network marketing tarihine de baktığımızda çok daha eski olduğunu görürüz. Saadet zinciri ise 1990’lı yılların sonunda ortaya çıkmıştır.

Network marketing ilk defa, Amerika’da 1915 yılında kimya alanında doktor derecesi alan, 1933 yılında çeşitli bitkilerle geliştirdiği besin takviyelerini pazarlamak için arkadaşlarıyla konuşup, onların tavsiyeleriyle satış yapan Carl Rehnborg tarafından başlatılmıştır.

Gelen müşteri sayısı artmaya başlayınca, bu defa gelen kişilere ürünlerini satmaları karşılığında indirim yapmayı teklif ederek, bir nevi bugünkü network marketing kazanç sisteminin temellerini atmıştır.

1934 yılında California Vitamin Company adında ilk şirketini kurdu ve daha sonra şirketin adı Nutrilite Products Inc. olarak değiştirildi. Arkadaşları Rich Devos ve Jay Van Andel daha sonra Amway Corporation’ı kurmuşlardır ve sektör bundan sonra çok büyük firmaların kurulmasına şahit olmuştur.

Türkiye ise network marketing ile 1990’lı yılların başında tanışmıştır. Gördüğünüz üzere 80 yılı geride bırakmış bir sektörden bahsediyoruz burada. Network marketing tüm dünyada kendini kanıtlamış ve son yıllarda dünyada yaklaşık  yılda 100 milyon insana ek gelir kapısı açmıştır.

Network Marketing İstatistiklerini Gördünüz Mü >>

Network Marketing firmaları dolandırıcı mı?

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Bu konuda net evet veya hayır demek mümkün değil. Çünkü birçok firma sadece kar yapmak amacıyla, bu sektörün avantajlarını kötüye kullanabiliyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi firmalar yasal olabilir ama bu bir çoğunun saadet zinciri yapmadığı anlamına gelmez. Eğer ki siz takımınıza yeni biri katılmadan gelir elde edemiyorsanız, bir saadet zinciriyle karşı karşıya olabilirsiniz. Çünkü network marketing de takım içi satış yaparak ve perakende satış yaparak para kazanmak mümkündür.

Farkettiyseniz hep üründen bahsediyoruz. Çünkü network marketing’de bir ürün veya hizmet olmak zorundadır. Ayrıca network marketing şirketlerinde başlangıç ücreti ya da üyelik adı altında para talep edilemez. Piramit düzenlerde ise tüm kar yeni katılanlar sayesinde elde edildiği için katılma maliyeti yüksektir.

Türkiye 2014 yılında Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren “6563 s. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” başlıklı kanun ile e-ticaret kavramını yasallaştırmıştır. Daha sonra 6563 s. Kanun doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” ile Doğrudan Satış sektörü yasal bir zemine oturtulmuştur.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Yabancı Network Marketing Firmaları Nelerdir? >>

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın tarafından çıkartılan bu yönetmelik ile doğrudan satışın hem tanımı yapılmış hem de yasal ve yasal olmayan şirketleri nasıl ayırt edeceğiniz hakkında bilgi de verilmiştir.

Mağdur olmamak adına bu konuda en önemli şey, network marketingi iyi araştırmak, yasayı anlamak ve firmanın saadet zinciri mi, yasal mı olduğunu öğrenmektir.Bunun için “Network Marketing Yasal Mı?” yazısını okumanızı da tavsiye ediyoruz.

Network Marketing dolandırıcılığında bağımsız temsilcilerin rolü nedir ?

NEDİR NETWORK MARKETİNG

Network Marketing dolandırıcılığı dediğimizde ya saadet zinciri üzerinden ya da firmaların sistemi üzerinden tartışılıyor bu konu. Asıl burada vurgulamak istediğimiz konu, network marketing dolandırıcılığında en büyük payın bilerek veya bilmeyerek parçası olan bağımsız temsilcilere ait olmasıdır.

Network marketing sektörünün yüksek kazanç vadetmesi, ciddi ciroların dönmesi ve çok düşük sermayeyle iş kurma fırsatının olması yanlış düşünmeye meyilli bir çok insanın ağzının suyunu akıtmaktadır. Burada bahsettiğimiz insanlar, kısa zamanda çok para kazanmak isteyen, kendi kazancını diğerlerinin üzerinde tutan ve kazanç sağlamak için onlara vereceği zararı umursamayan, etik çalışmadığını bildiği halde bunu görmezden gelen, bile bile yanlış yapan kişiler..

Network Marketing’in kısa bir momentum ve çalışmayla hemen para kazandırması, hemen statü kazandırması bu insanların niyetini örtüyor maalesef.Para kazanıyor ya da saygı duyuluyor diye insanlar tarafından takip edilen liderler, takipçilerini felakete sürükleyebiliyor. Bu sebeple sektörden, firmadan bağımsız olarak takip ettiğiniz kişilere tam olarak güvenmeden önce, araştırmalı ve sorgulamalısınız. Zaten gerçek bir lider, sizin sorgulamanızı mantıklı bulup, sizin daha doğru anlamanız için size yardımcı olacaktır.

Nerwork Marketing Nası Yapılır >>

Her sektörde bu tür insanlar var muhakkak ama şirketlerin ve devletlerin bu konularda denetim mekanizmaları da var. Ama network marketing sektöründe firmaların, bütün bağımsız temsilcilerini denetlemesi, kontrol etmesi imkansız. Bu yüzden firma yasal bile olsa, o firmadaki temsilci, kendi çıkarı doğrultusunda, bu ticaretin ahlaki değerlerini umursamadan, yanlış sistemler uygulayabilir ve başka insanları yanlış bilgilerle kandırabilir.

Network Marketing’in güvene dayalı bir ticaret olması ve bu ticarette kişisel gelişim ve iletişim anlamında ciddi eğitimlerin olması da, kötü niyetli insanların dolandırıcılık yapabilmesine yardımcı oluyor diyebiliriz.

Son olarak hatırlatmakta fayda görüyorum, Network Marketing Yönetmeliğini doğru anlamak, bu ticaretin ahlaki kurallarını öğrenmek, network firmasının hem yasal olduğunu hem de saadet zinciri yapmadığını bilmek mağdur olmanızı engeller ve network kariyeriniz için sağlam bir temel olmuş olur.

Network Marketing Ekşi ve Forum Sitelerindeki Yorumlar >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler

Doğrudan satışta iş planı yoksa yapmanız gerekenler nelerdir? İster küçük bir işletme kuruyor olun, ister mevcut işinizi yeniden keşfetmek istiyor olun, bir iş planı...

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...