Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 8.Hafta

Network Marketing hakkında kafanıza takılan her şey burada.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

8.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 – Neden network işi yapanların beyninin yıkandığı düşünülüyor?

Bayin yıkamayı faydalı buluyorum ben 🙂

Saçma sapan hayat garantilerinden, maaşlardan, hep birinin altında çalışma zihniyetinden, sıradan ol bakış açısından, senden bir şey olmaz düşüncesinden, aldığımız verimsiz eğitimden arınmak, temizlenmek iyi bir şey…

2 – Neden hep “Hayır” peki?

Hep “evet” olsa herkes başarılı olsa, öğrenmeye, eğitime, sürekliliğe, liderlere ihtiyaç olur muydu? Başarılı ve başarısız insanlar diye ikiye ayrılır mıydı insanlar?

Hayır duymak bu  işin doğasıdır. Hayırları “evet”e çevirmek de tutkulu, hayali olan biz networkerlerin doğası 🙂

3 – Yüreğiniz kadar güzel olduğunuz kesin. Bu sektöre fayda olan herkese selam olsun. Hedefin nedir?

Çok teşekkürler, böyle hissettiriyorsak ne mutlu…

Hedefimiz kirli bilgilerin, fırsatçıların olduğu bu güzel sektörümüzde temiz, ahlaklı bir kültür oluşturmak. Hakkıyla çalışan kişilere tecrübemizle nacizane destekte bulunmak… hangi takımdan hangi firmadan olursa olsun ötekileştirmeden yardım edebilmek ve bu sektörün herkese hitap eden çatısı olabilmek…

4 – Tecrübe istiyor ya işe alan firmalar, yeni mezunlar ne yapmalı? Boşta mı bekleyeceğiz? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Tabii boşta bekleyerek bir şeylerin size gelmesini bekleyebilirsiniz ama bu maalesef zor bir ihtimal…

Benim tavsiyem, özellikle genç arkadaşlara, üniversite hayatınızı çok iyi değerlendirin. Bir çok insan tanıybileceğiniz seyahatler yapın, seminerlere katılın, insanlarla tanışın, gerekirse bedavaya işler yapın, öğrenin…

Ama bunu yapmadan mezun olduysanız, geç olmadan bunları yapmaya başlayın. Veya en iyisi Network Marketing ile tanışın. 🙂

Network Marketing’in iyi bir fikir olduğunu anlatan bu yazımıza bakabilirsiniz.

5 – Şehrimde yeni kurulan bir takımın lideriyim, ivme kazanmak için ne yapmalıyım?

Yeni bir şehirde takım kurmak zordur, çünkü söylediğin gibi ivmeyi senin başlatman gerekir… İvmeyi başlatmak için de takımın lokomotifi olmalısın. Hem tutku hem eylem olarak, sürekliliğinle örnek olmalısın (konuşarak değil)… Bir süre sonra takımından birileri eni takip edecektir ve kopyalayacaktır. Bu da ivmeyi oluşturacaktır.

Ayrıca ivme için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

6 – Bu işi yapmak isteyen ama aynı zamanda hiç çevresi olmayan hatta çekimser birine ne tavsiye edersiniz?

Başlayın. Çekimser olarak kalan yaşlarınızı geçirmek kaderiniz değil.. Değil mi?

7 – Nasıl hedef belirlerim?

Hedef belirleme SMART tekniğine uygun olmalı.. Eğer ilk defa duyduysanız, yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

8 – Network Marketing de sistem mi daha önemlidir? Yoksa ürünler mi?

Network marketing ürün dağıtım devrimidir. yani ürün olmayan herhangi bir yapı network olmaz. Ürün networkü ve diğerleri diye bir şey yok.

Bu arada temel amaç kaliteli ürünün reklam harcaması yapmadan, tavsiyeyle tüketiciye doğrudan ulaşması.. Bu yüzden ürün tabii ki önemli.

Sistemlerin önemli olduğunu düşünmüyorum. Sistem var mı yok mu bunu önemsiyorum. Yani işleyen bir sistem varsa nasıl olduğu çok önemli değil.

9 – Hayırları nasıl evete çevirebilirim?

Bunun hapı olsa keşke de hepinize dağıtsam.. Ama yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

10 – Bu işte başarının onlarca püf noktaları var, sizin için en önemli olan bir kaç tanesini söyler misiniz?

İstek, Odaklanma, Devamlılık  Bu artar tabi.. Gerisini siz ekleyebilirsiniz.

11 – Samimi cevaplarınız için teşekkürler. Üzerimizdeki ataleti nasıl atabiliriz?

Ataletin tamamen hedefle ilgili olduğunu söyleyebilirim. Mesela sırlsıklam aşık biri, bütün gün ondan gelecek bir mesajı beklerken, kız arkadaşı görüşelim dese zıplaya zıplaya gider yanına.. Ataletim var  demez.

Bence yeterli bir cevap olmuştur.

12 – Olumsuz cevap aldığımız kişiye nasıl olumluya çeviririz?

Uzun uzun yazmak isterdim ama maalesef zaman yetmiyor.. Hiçbir cevap ömür boyu sürmez o yüzden çok önemli değil diye düşünüyorum..

İnsanların bakış açısı değiştikçe, kararı da değişir.. Bunun için yapmanız gerekeni okumak için bu yazıya gidebilirsiniz.

13 – İnstagram profilimiz gizli mi olmalı yoksa herkese açık mı olmalı?

Bu kişisel bir tercih.. Ama bunu ek şunu söyleyebilirim. Bir çok network lideri görüyorum sosyal medyada. Şaşırıyorum çoğu zaman.. Bir liderin aksettirdiği profile, paylaşımlarına dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum..

14 – Sektöre güvenmeyen kişiler için ne yapabiliriz?

Bende güvenmiyordum 11 sene önce. Benim yaptığımı yapabilirsiniz.. Bilgilendim, örnekler gördüm, okudum, araştırdım ve güvendim.. Bu kadar basit. İnanç, bilgiyle artar arkadaşlar.. İnsanları boşverin, kendinizi geliştirin çünkü o insanlar sizin gözünüze bakacak ve ona göre güvenecek yada güvenmeyecek..

Network Marketing istatistiklerini paylaşıyorum burada bilmeyenler yazıya gidebilir.

15 – Çevremdeki herkes istisnasız olmayacağını bu işin kazandırmayacağını söylüyor?

Bu konuyla ilgili çok güzel bir hikaye var, bir bakın bence. Hikayeyi burada okuyabilirsiniz.

16 – Network Marketing günlük 2-3 saat üzerinde çalışılırsa aylık kazancı ne kadar olur?

Bu konuda garanti veren, şu kadar kazanırsın diyen büyük bir yalancıdır veya dolandırıcıdır. Günlük 2-3 saat ilerlemeniz için yeterli mi diyorsanız, evet ek kazanç kazanmak için “düzenli” 2-3 saat yeterli olabilir. Ama bu 2-3 saatte ne yaptığınız, ne kadar kaliteli yaptığınız, firma, lideriniz vs bir sürü değişken var.

17 – Davet edecek yeni birileri yokmuş hissine kapılmak?

8 milyar insanın yaşadığı Dünya’da mı?

18 – Bu sektörde en kötü halde kaç yılda 1 milyon dolara ulaşmak mümkün?

En kötü 20 yıl.. Tabii ki şaka yapıyorum.. Sonuçta bunu bir çiftçi gibi düşünmelisin. Tarlayı ekip biçmezsen, gerekli özeni göstermezsen ürün alamazsın değil mi?

Aksine teknolojiyi kullanarak, makineleşerek, modern tarım yaparsan süre ve verim değişir aynı şekilde..

Networkte aynı işte.. Yıl önemli değil, önemli olan o “yılların” nasıl geçtiği..

19 – Geçmişi istesem de istemesem de kafama takıyorum ne yapmalıyım?

Eğer hayatınızda farklı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, farklı düşünmeyi de öğrenmelisiniz. Başarılı insanları inceleyebilirsiniz mesela. Şunu söyleyebilirim, Geçmişe takılı kalmak çoğumuzun tercih ettiği şey oluyor ama bu maalesef büyük bir hata.. Çünkü geçmişte yaşamıyoruz. “Şu an” da yaşıyoruz. Geçmişin size tek faydası, ders çıkarmak olmalıdır. Gerekli dersi çıkardıktan sonra “anı”yaşayın.

Başarılı insanların zihniyetiyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

20 – Motivasyonu düşmüş yeni kurulan bir takımı nasıl canlandırabilirim?

Ben her zaman şunu söylerim.. Takım liderinin aynasıdır. Yani kendinden bağımsız görürsen canlandıramazsın. o insanlara ilham olabildiğin sürece, birileri seni takip edecektir.

Böyle hissedenler ve nereden başlamalıyım diye düşünenler yazıya buradan ulaşabilirler.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>