fbpx

Şeffaf İletişim ile Takım Performansı Nasıl Artırılır?

Şeffaf iletişim nedir? Takımınızda nasıl uygulayabilirsiniz? Takım performansını artırmak, verimli çalışmak, yaratıcı bir topluluk oluşturmak her başarılı lider ve yönetici için öncelikli konular arasındadır.

Birçok kurucunun ve ekip liderinin onaylayacağı gibi, açık iletişim – gerçek şeffaflık ile birleştiğinde – çalışanlara ilham vermek ve nihayetinde şirket olarak büyümek için anahtar bir öneme sahiptir. Ancak, güçlü ve yetenekli işe alımlardan oluşan, gerçekten işbirliğine dayalı bir ortamda şeffaflık, ilham almaktan öte, önemlidir .

İşte bunu şirketinizde geliştirmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

Çalışanlarınıza işlerini etkili bir şekilde yapmaları için, ihtiyaç duydukları şeyi vermek çok önemlidir. Verilerinizi, planlarınızı veya kaygılarınızı çalışanlarınızla paylaşmazsanız, onları zorlayacaksınız. Bunun yerine, çalışanlarınızı sorumluluk alanlarına en uygun kararları vermek için donatmanız gerekir.

Çalışanların kendileri, ilerleme açısından nerede olduklarını, işlerini yapmak için hangi kaynaklara ihtiyaç duyduklarını ve yeni projeleri tamamlamada karşılaştıkları zorlukları veya öngörülecek zorlukları konusunda şeffaf olmaları gerekir. Bu olduğunda, şirketinizdeki herkesin gelişme şansı olur.

Bununla birlikte, bu iki yönlü iletişim ve güvenin var olduğu bir kültürü teşvik etmek ve sürdürmek zordur ve büyüdükçe zorlaşır. Bu değerleri sürekli olarak öncelik sırasına koymanız ve pekiştirmeniz için bir şirket lideri olmanız gerekiyor.

Daha Hızlı Satış Yapmanın Sırları >>

Yalnızca Dahili İletişim Konusuna Odaklanmış Birini Bulun

Bu, güçlü iç iletişime gerçekten öncelik vermenin öcüsü gibi görünüyor: ona yatırım yapmak zorundasınız. İç söylemin frekansını belirlemek, işleri doğru şekilde ilettiğimizden emin olmak ve takımlar arasında ileri geri işleri kolaylaştırmak için mesajlaşmayı liderlerden başlayarak ayarlayan birisini tutun.

Takımınızdaki insanlar belirli kararların veya şirketin hedeflerinin arkasındaki gerekçeyle ilgili temel bir anlayışa sahip değillerse veya işlerini yapmak için gereken bilgiye sahip değillerse olabildiğiniz kadar verimli olmayacaksınız. Bunun olmasına izin vermeyin. Dikkatli ve amaca yönelik orkestrasyon ile iletişimle yaklaşın.

Çalışanlarınızla Dürüst ve İçten Olun

Tabii ki, iletişimi ve şeffaflığı dış kaynak olarak kullanamazsınız ve geliştirilmesini veya sürdürmesini ümit edemezsiniz

Pomodoro Tekniği İle Performansı Nasıl Artırırsınız? >>

Tabii ki, iletişimi ve şeffaflığı dış kaynak olarak kullanamazsınız ve geliştirilmesini veya sürdürmesini ümit edemezsiniz. Bu rolü şirket lideri olarak siz yapmalısınız. Bu, mesajlarınızda ve onlarla yaptığınız konuşmalarda çalışanlarınızla dürüst ve içten olmak demektir. Hepimizin bildiği gibi, iletişim güvene dayanır. Takımındakiler ihtiyaç ve zorlukları konusunda % 100 dürüst olacaklar, sen de onlarla % 100 dürüst olacaksın.

Bu, departmanlar arasında haberleri ve güncellemeleri paylaşmanız gerektiği anlamına gelir. En son güncellemelerinizi mühendislerinizle paylaşın. Bir yatırımcı veya danışmanla potansiyel olarak heyecan verici bir görüşmeniz olduğunda, çalışanlarınıza söyleyin. Eğer uygunsa onlarla bağlantı kurun.

“İletişim, iki yönlü bir caddedir.”

Ancak, çalışanlarla % 100 şeffaf olmak bazen zor olabilir. Bir satın alımın ortasındaysanız, örneğin, yasal olarak yapamayabilirsiniz. Ancak çalışanlar, bu durumlarda onlara karşı içgüdüleriniz olduğu şüphesiyle sizi yadırgayabilirler. Dürüstlüğün şirketin temel bir değeri olduğunu bilirlerse daha iyi olacaktır.

Tüm Şirket Toplantılarında Doğru Akışın Kurulması

Yabancı otları biraz daha fazla ayıklamak için, bilgiyi aktarma ve konuşma yapma şekliniz çok önemlidir. Sadece iletişimin önemli olduğunu söyleyemezsiniz. Ayrıca etkili iletişim kurmak için yola çıkmalısınız. Bunu yapmanın en olası yolu toplantılardır. Öyleyse, toplantıları doğru şekilde yapmanız ve yürütmeniz önemlidir. Odadaki herkesin rahat edip etmediği, anlattıklarınızın ilgi çekici olup olmadığı, toplantıların uzun sürmesi gibi şeyler… İnsanlar genellikle bir seferde sadece 90 dakika odaklanabilirler.

Milyonlarca İnsanı Etkilemek İçin Bunları Yapmalısınız! >>

Aslında, bir lider olarak ayrıntılara olan dikkatiniz, iç iletişimi kolaylaştırmada ne kadar etkili olduğunuzu belirlemede uzun bir yol kat edecektir. Şirketinizde, sunum yapan kişilerden sunum slaytlarında belirli şablonlara ve formatlara uymalarını istemek gibi küçük ayarlamalar bile uzun bir yoldan geçmenize neden olacaktır. Sabırlı olun ve doğru iletişim kurun. İletişimin istediğin kadar önemli olduğunu söyleyebilirsin, ama doğru iletişim kurmazsan önemli olmaz.

Çalışanlarınızla Soru ve Cevap Zamanına İzin Verin

Toplantılarının yanı sıra, özellikle soru-cevap oturumları için zaman planlamanız gerekir.

Toplantılarının yanı sıra, özellikle soru-cevap oturumları için zaman planlamanız gerekir. Bunlar, birebir toplantılar (daha küçük bir takımsanız) veya lider olarak sizin takımınızdan soru sormak ve cevaplamaktan başka belirli bir gündeme sahip olmadığınız forum odaklı toplantılar gibi görünebilir.

Eğer bunu yapmıyorsanız, mutlaka deneyin. Çalışanlarınızın, kendi düşüncelerini ne kadar kullanmak istediklerini görünce şaşıracaksınız. Bu yolun aynı zamanda takım çalışmasını da geliştireceğini unutmayın.

Başarı Potansiyelinizi Belirleyen 2 Şey >>

360 Derece Yorumları Yapın

Son olarak, bir şeffaflık kültürünü gerçekten teşvik etmek ve sürdürmek için, kendinizi çalışanlarınızla aynı yansıma ve değerlendirme beklentilerine sunmalısınız. Bu 360 derecelik incelemeler yapmak demektir. Çoğu insan yapıcı geri bildirim almaktan hoşlanmaz. Bu müdürler ve mühendisler kadar yöneticiler için de geçerlidir.

Savunuyor ve içe doğru katlanıyoruz, çünkü saldırıya uğradığımızı hissediyoruz. Ancak, geri bildirim oturumlarını iki yönlü konuşma olarak tasarlamak, tablonun diğer tarafında oturan kişinin geri bildirim sağlama amacının tüm şirketin gelişmesine ve daha etkin hale gelmesine yardımcı olduğunu anlamasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca çalışanlarınıza, şeffaflığa gerçekten değer verdiğinizi ve kültürünüzün gerçekten eşitliğe katkı yaptığınızı kanıtlar.

Son söz

İç iletişim süreçlerinizi sürekli olarak geliştirmek için çalışabileceğiniz, sürmekte olan bir projedir. İletişime ve şeffaflığa öncelik vermek – ve sizin için önemli olduğunu kanıtlamak için yatırım yapmak – çalışanlarınıza ilham vermek, onların gelişimine yardımcı olmak ve şirketinizin genel etkinliğini arttırmak için çok önemlidir. Büyümeyi teşvik eder ve herkesten olabilecek en iyi ekip arkadaşı olmak için “seviye atmalarını” ister.

Başka bir deyişle şeffaf iletişim, genel stratejinizin kritik bir bileşenidir. İhmal etmeyin.

İşiniz Konusunda Nasıl Etkileyici Olursunuz? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,504TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2020 Aralık Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için aylık burç yorumları. Aralık ayında kişisel gelişim, para, sağlık, kariyer ve daha bir çok alanda bizi neler bekliyor? Aya 30 Kasım İkizler burcunda...

Başarıya Giden Yolun Şaşmaz Haritası

Yaşadığımız hemen her şey bizle ilgilidir. Sanılanın aksine, sahip olduğumuz ekonomik koşullardan tutalım da çözümsüz gelen sorunlarımıza hatta sağlık problemlerimize kadar biz belirleriz yaşadığımız...

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...