Yüksek Performanslı Takım Sırları: Liderlerden Tavsiyeler

Tek başına başarılması imkansız olan iş, bir ekibin koordine çabalarıyla mümkün olur.

Verimli bir çalışma nedir? Satış teknikleri konusunda, performans artırma sırları neler? Takım çalışması hakkında liderlerin bazı tavsiyeleri bulunmaktadır. Yüksek performanslı başarılı takımların uyguladıkları teknikler konusunda merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Takım oluşturmak insan doğasının temellerindendir. Sonuçta, mağara adamlarının takım çalışmasının yararlarını fark etmesi uzun sürmedi. Bozkırda yalnız bir insanın avcılar tarafından öldürülmesinin ve yenilmesinin muhtemel olduğu açıktı. Ancak aslında tek bir avcı insan birçok tehlike için av konumundayken, bir grup insan bir araya gelerek durumu lehlerine değiştirdiler.

Yüksek Performanslı Takım Sırları: Liderlerden 9 Tavsiye

Birlikte çalışarak hayatta kalmak, ekip çalışmasının sinerjik etkisinden kayaklanmaktadır. Tek başına başarılması imkansız olan iş, bir ekibin koordine çabalarıyla mümkün olur. En basit haliyle, bir ekip “hepsi bir araya gelerek ortak bir hedef için çalışan bir grup insan” olarak tanımlanabilir. Ama bu sadece temel şeyler için bir açıklamadır. Bu tanımı kullanarak, HERHANGİ bir grup insan ekip olarak kabul edilebilir.

Akıllı iş adamları, rekabette üstünlük sağlayabilecek yüksek performanslı ekipleri nasıl birleştireceklerini bilir. Kötü yönetilen veya düşük performans gösteren bir ekip çözdüklerinden çok daha fazla sorun yaratabilir. Öte yandan, doğru bir şekilde yönetildiğinde, yüksek performanslı ekipler, herhangi bir işletmenin sahip olabileceği en iyi varlıklardır.

Bir taahhüt duygusunu teşvik etmek– Yüksek performansa sahip ekipler, hem ekibin hedeflerine hem de organizasyonuna derin bir bağlılık duygusu ve bağlılık sunar.

Daha iyi sonuçlar- Yüksek performans gösteren takımlar, hangi ölçümün kullanıldığına bakılmaksızın genellikle standart bir takımdan daha iyi sonuçlar verir. Sonuç kalitesi, son tarihler, programlar vb.

Açıkça tanımlanmış rollere sahip olma- Bireysel ekip üyeleri, hem ekibin hedeflerini hem de bu çerçevedeki bireysel rollerini açık bir şekilde anlayacaktır.

Sağlıklı rekabeti teşvik etmek– Her bir ekip üyesine, katkılarının ekibin başarısına nasıl katkıda bulunduğunu tam olarak anlamalarını sağlamak, iş arkadaşlarına performansı artırabilecek bir yükümlülük duygusunu teşvik eder.

Tamamlayıcı beceriler– Yüksek performans gösteren bir ekip, farklı uzmanlıklara sahip farklı üyelerden oluşacaktır.

Güven oluşturma – Yüksek performanslı bir ekibin üyeleri, projeyi tamamlamak için diğer ekip üyelerine karşılıklı bağımlılık geliştirir. Bu karşılıklı bağımlılık, grup içinde güven yaratan şeydir.

Bir yönetici olarak, başarınız veya başarısızlığınız, yüksek performanslı bir ekip oluşturma ve yönetme yeteneğinizle belirlenebilir. Ne de olsa, iş dünyasında, hepimiz şirkete getirdiğimiz sonuçlarla yargılanıyoruz. Yüksek performanslı ekipler oluşturma ve sürdürme yeteneğinde ustalaşabiliyorsanız, şirketiniz için çok değerli bir varlık haline gelirsiniz. Yüksek performanslı bir ekip geliştirmek için en iyi iş liderlerinden bu 9 ipucunu kullanın:

Kendi Değerini Nasıl Artırırsın? Özgüven Kazanmanın Yolları >>

Net ve özlü hedeflere sahip olun

Bunun en baştan başlaması gerekiyor. Üst yönetim, kuruluşun amaçlarını ve değerlerini belirlemeli ve açıkça iletmelidir. Bu, vizyon ve misyon ifadelerinin geliştirilmesi yoluyla gerçekleştirilmelidir, böylece organizasyonun genel hedefleri somut ve herkese açıktır.

Görev tanımını bir çerçeve olarak kullanarak, bölüm başkanları kendi bölümlerindeki takımlar için net hedefler koyabilirler. Sırasıyla yöneticiler, bölüm başkanlarından indirilen çerçeveyi kullanarak bireysel ekipleri için hedefler koyabilirler. Bu yaklaşımı kullanarak, herkes kişisel hedeflerinin, takım hedeflerinin ve bu hedeflerin misyon beyanında belirtilen genel hedeflere ulaşmada nasıl katkıda bulunduğunun farkındadır.

Haftalık Hedefler Nasıl Belirlenir? >>

Özel hale getirin

Başarılı iş liderleri, üzerinde çalıştıkları şeyin özel veya özel olarak görülmesi durumunda insanların gerçekten daha fazla çalışacağını ve daha mutlu olacağını biliyor. Herkes seçkin bir grupta, farklı olmayı  sever.

İyi bir yönetici, yüksek işe alım standartlarını ve yüksek performans standartlarını kullanarak, münhasırlık havası yaratabilir. Bu, gruba özgü bir tazminat paketi ile birleştirilebilir(bu daha yüksek ücret, performans primi, ekstra tatil, esnek zaman, telekomünikasyon vb. olabilir). Tüm bunlar, insanları kazanmaya ve takım içindeki konumlarını korumaya çabalamaya teşvik eden özel bir atmosfer oluşturmak için bir araya geliyor.

Beceri setlerini değerlendirin

Bu devam eden bir süreçtir. Bir takım oluşturmadan önce hangi becerilerin gerekli olduğu hakkında iyi bir fikriniz olmalı. Sadece proje için gerekli olan yetenek kümelerinden emin olduğunuzda ekibinizi oluşturmaya başlamalısınız.

Ekip üyelerini işe aldıktan sonra, standartların ve hedeflerin karşılandığından emin olmak için performanslarını sürekli izlemeyi ve değerlendirmeyi unutmayın.

Genç Girişimcilere Başlangıç Tavsiyeleri >>

Takımınızdakileri itmek yerine, onları çekin

Bir takım lideri olarak, örnek olmanız gerekir. Herkes sipariş verebilir ve çalışanların taleplerini talep edebilir. Ancak önderlik etmeye istekli iseniz, projenin taleplerini anlamalı ve lider olarak rolünüzü belirgin hale getirmelisiniz. Bu kural ayrıca, bireysel bir ekip üyesi beklentilere cevap vermediği zaman da izlenmelidir. İlk iş emriniz, neden standarda uygun olmadıklarını belirlemek olmalıdır.

İşi yapmak için doğru kaynaklara sahip olmamak bir mesele mi? Grup içindeki bir iletişim problemi mi, yoksa dikkatin dağılmasına neden olan kişisel bir sorun mu? Durum ne olursa olsun, iyi bir takım lideri sorunu anlamak için zaman ayırır ve daha sonra çözümü kolaylaştırır. Sadece zorlu sonuçlar yerine ekibinize çözümler getirmeye yardımcı olun.

Başarılı Bir Takım Liderliği İçin Bunları Geliştirin >>

İşbirlikçi karar vermeyi teşvik edin

Bu ilkeye uymak, yol boyunca ciddi baş ağrılarından kurtarabilir. Hem ekibin genel gelişimini hem de bireysel ekip üyelerinin ilerlemesini tartışmak için düzenli ekip toplantıları yaparak başlayın. Doğru yapıldığında, bu toplantılar ortaya çıkması muhtemel sorunlu alanları vurgulayacaktır. Unutmayın, her bireyin grup içindeki eylemleri diğer kişilerin performansını etkileyebilir, bu nedenle potansiyel çatışmaları erken belirlemek amaçtır.

İşbirlikçi bir karar verme sürecini kullanarak, grup içindeki bireylerin kararlarını kendilerinin vermesinden ziyade, memnun olmaları ve çözüme sahip olmaları daha güçlü etki oluşturur. Bu aynı zamanda ekibin genel bütünlüğüne de katkıda bulunur. Şimdi, bunun söylenmesiyle birlikte, her zaman ortak bir karar vermenin mümkün olmadığı veya uygulanamadığı durumlar olacaktır. Bu gibi durumlarda, takım lideri kararı vermeli ve devam etmelidir.

Toplantılardan Daha Fazla Verim Alın – Püf Noktalar >>

“Açık” bir atmosfer oluşturun

Hiçbir şey bir takımın ilerleyişini “kapalı” ortamdan daha fazla engelleyemez. Her organizasyonun çalışması için kurallara ve yönergelere ihtiyacı vardır, ancak yaratıcılığı boğacak kadar zor olmamalıdır.

Yüksek performanslı ekibinizin üyeleri, kendilerini eleştirmeden ifade etmede kendilerini güvende hissetmelidir. Bu özellikle toplantılarda ve beyin fırtınası oturumlarında geçerlidir. Bunlar “kutunun dışındaki” vahşi fikirlerin teşvik edilmesi gereken zamanlardır. İnovasyonu bu şekilde teşvik edebilirsiniz.

Yüksek performansları tanıyın

Herhangi bir takım veya grup oluşumunda, verimlilik ölçülebilir ve bir norm veya ortalama verimlilik seviyesi belirlenebilir. Tanım olarak, takımın yarısı ortalamanın altında performans gösterecek ve takımın yarısı ortalamanın üzerinde performans gösterecektir.

En yüksek% 10,% 20 veya% 30  tanındığında, geri kalanını daha fazlasını elde etmeye teşvik eder. Ayrıca takımın moralini arttırmanın harika bir yoludur. Tanıma, grup içindeki tutarlılığı güçlendirmenin harika bir yoludur .

“Sıfır Toplama Oyunu” tuzağından kaçının

Sıfır toplamlı bir oyun, birinin kazanması için başkasının kaybetmesi gereken bir oyundur. Bu tam olarak yüksek performanslı bir takımda aradığınızın tam tersidir. Sıfır toplamalı bir oyunda, grubun başarısı boyunca bireysel başarılar kutlanır. Bu, kaynakları biriktirme, iletişimi sınırlama ve hatta diğer ekip üyelerini sabote etme gibi grup üyelerine hızla zarar verebilir.

Açıkçası, takım tutarlılığı bu noktada dağılmakta ve grup için iyi bir sonuç elde etme şansı azalmaktadır. Rekabet yerine işbirliğine, bireysel başarı yerine ekip başarısına odaklanarak ve açık iletişimi her zaman teşvik ederek bu potansiyel felaket dinamikten kaçının.

Güvenilir bir liderlik geliştirin

Yüksek performanslı takımların liderliklerine güvenmeleri gerekir. İstisnai bir ekip oluşturma konusunda ciddiysen, bu bir seçenek değil, bir gerekliliktir. Liderin, güven olmadan, takımdakilerin onu takip etmeleri için onlara ilham vermesi çok zordur.

Bir ekibin güvenini oluşturmak ve sürdürmek, ekip içindeki bireylerin zorlama olmadan isteyerek ve doğru bir şekilde takip edeceği ve iyi bir sonuç üretme ihtimalinin daha yüksek olacağı anlamına gelir. Ayrıca, sınırlarını zorlama ve daha iyi sonuçlar elde etmek için görev çağrısının ötesine geçme olasılığı daha yüksektir.

Bir grup içinde güven oluşturmaya çalışırken, akılda tutulması gereken 3 önemli şey vardır:

  • İlk olarak, insanlar sevdikleri insanlara güvenirler. Takımdaki bireylerle pozitif bir ilişki kurarak başlayın.
  • İkincisi, bilgi ve uzmanlığa sahip insanlara güveniriz. Bu, özellikle eğer bilgi problemleri çözmemize yardımcı olmak için kullanılıyorsa geçerlidir. Bu yüzden ekibinizdeki kişilere yardımcı olmak için uzmanlığınızı kullanın.
  • Son olarak, takım üyelerinizin güvenebileceği biri olun. Sözüne sadık kal, bir şeyler yapacağını söylediğinde, yap. Tutamayacağınız ve takım üyelerinize zarar verecek olan süreçlerden kaçının.

Etkili Liderlik İçin 8 İpucu >>

Son düşünceler

Yukarıda tartıştığımız gibi, yüksek performanslı bir ekibi geliştirmek ve sürdürmek için birçok yön vardır. Ve böyle bir takıma sahip olmanın faydaları açık olsa da, bu uzun vadede performans seviyesini koruyabilmek çok daha zor. Her insan çabasında olduğu gibi, zaman içinde meydana gelen değişiklikler kaçınılmaz olarak performansı yıpratır. Uyumluluk, iş tatmini, çalışanların işten ayrılması ve hatta üst yönetimdeki değişiklikler gibi şeylerin tümü grup dinamiklerini ve takım performansını etkileyebilir.

Bu sorunların farkında olmak, onlarla başa çıkabilmek için ekibinizin performansını korumanın anahtarıdır. Sorunları ortaya çıktıktan sonra tepki vermek yerine önceden tahmin etmek ve hazırlamak her zaman daha iyidir. Yüksek performanslı bir ekip ile ortalama veya düşük performanslı bir ekip arasında yer almak büyük bir fark var. Sadece üretilen işin kalitesinde değil, aynı zamanda ekip üyelerinin iş tatmininde de. Hatta iş yerinde kullanılan iletişim dili de çok farklıdır.

Birçoğumuz kariyerlerimizde en az bir kere işlevsiz bir takıma karıştık. Bir ekibin bu noktaya geldiğinden şüpheleniyorsanız, yapılacak en iyi şey onu bozup yeniden başlamaktır. Yüksek performans gösteren ekiplerde bile aynı kaliteyi devam ettirme yeteneği zamanla azalır. Teknoloji, rekabet gibi değişiyor, bu yüzden bu değişikliklerle başa çıkmak için resmi olarak başarılı ekipleri yeniden ayarlamaktan, yeniden yapılandırmaktan veya hatta dağıtmaktan korkmayın.

Ve iş, teknoloji ve personel zaman içinde hepsi değişse de, insan doğası değişmez. Ekip çalışması gerektiren insan çabaları olduğu sürece, yüksek performanslı ekibin bu 9 sırrı size başarı için en iyi şansı sağlayacaktır.

İş Hayatında Etkili Liderlik – Püf Noktalar >>