Satış Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir?

Satış Yeteneği - Network marketing, sadece satış yapmak üzerine değildir.

Doğrudan satışta, satış yeteneği geliştirilebilir bir kavramdır. Daha önce ek gelir getirecek bir iş yapmamış veya kendi işinizi kurmamış olabilirsiniz. Takım yönetimi, insanlarla konuşma, derdinizi anlatabilme, kendinizi ifade edebilme gibi konularda sıkıntı çekiyor da olabilirsiniz. Ancak bunu dert etmeyin. Satış yeteneğinizi geliştirebilir, hayalini kurduğunuz arabanızı veya evinizi alabilirsiniz. Peki doğrudan satışta satış yeteneği nasıl geliştirebilir?

Doğrudan bir satıcı olarak çeşitli sorumluluklarınızın yanı sıra, işletmenizin can damarını aslında satışlar olduğunu unutmayın. Para kazanmanız için bir ürün veya hizmet satılmalıdır.

Satış yeteneği geliştirmek, ister dün bir doğrudan atış şirketine kayıt olmuş olun, ister büyük bir alt hat oluşturmak için yıllardır bu ticareti yapıyor olun, işinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Aşağıdaki liste satıcılığınızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Network Marketingde Daha Hızlı Para Kazanın! >>

Satış Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir?

Satış Yeteneği - Kendinizi müşterinin yerine koyarak, reddedilmeye neden olabilecek herhangi bir şey yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Network marketing, sadece satış yapmak üzerine değildir. Kalıcı bir gelir oluşturmak için sürekli olarak ürün satmanız gerekmez. Network marketing zaten bir ürün dağıtım ağı kurmak üzerinedir. Ancak her ne olursa olsun, bu dağıtım ağını da kurmak için elinizdeki fırsatı satabilmeniz gerekir. Satış yeteneği geliştirmek bu nedenle önemlidir. Peki bu yeteneği nasıl geliştirebilirsiniz? Gelin birlikte inceleyelim;

 1. Kendinizi müşteri olarak hayal edin.

Kendinizi müşterinin yerine koyarak, reddedilmeye neden olabilecek herhangi bir şey yapmaktan kaçınabilirsiniz. Ayrıca potansiyel bir müşterinin sizden gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu da anlamak için bir şansınız olacak.

 • Müşteri siz olsaydınız, bir satın alma işlemi yapmadan önce neleri bilmeniz gerekirdi?
 • Çözülebilecek bir probleminiz var mı?
 • Ürünün yüksek kaliteli ve değerli olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Satışla ilgili farklı bir perspektifi değerlendirmek, endişelerinizi gidermenize ve ilgili bilgileri vurgulamanıza olanak tanır. Bu nedenle, empati yapmaya çalışın. İnsanları sadece bir tüketici olarak görürseniz onları aptal yerine koymuş olursunuz. Ve insanlar bunu anlar.

Doğrudan Satışta Perakende Müşteri Bulmanın 10 Kolay Yolu >>

 1. Para hakkında konuşmaktan çekinmeyin.

Çoğu insan, anlaşılacağı üzere, herhangi bir şekilde para hakkında konuşmaktan rahatsızlık duyar. Onlardan biri olduğunuz izlenimini vermekten kaçının. Herhangi bir finansal konuşmayı doğrudan, gerçeğe uygun bir şekilde tartışın ve soruları dürüstçe, kapsamlı bir şekilde ve tereddüt etmeden cevaplayın.

 • Potansiyel müşteriler her zaman avantajlardan yararlanmaya karşı dikkatli olurlar. Bu nedenle saklayacak hiçbir şeyinizin olmadığını ve onlara gerçekten değerli bir ürün veya hizmet sunmak istediğinizi gösterin. Paradan bahsetmek, satışı kapatmak için gerekli bir adımdır.
 1. Acele etmeyin ve hazırlıklı olun.

Bir satışa hazırlanmak için önceden biraz araştırma yapın. İnsanlarla muhabbet edin. Onların sorunlarını dinleyin. Ama bunu içten yapın. Sadece göstermelik olarak davranmayın. Aşağıdaki gibi sorular çıkartın ve sizi hedefinize götürecek bilgiler edinin;

 • Potansiyel müşteri kim?
 • Nelerden hoşlanır?
 • Hangi sorunları veya sıkıntıları var?
 • İş hayatında sevmediği unsurlar neler?
 • Nasıl bir iş ister?

Yapacak olduğunuz tanıtımınıza dahil etmek için bazı arka plan bilgileri bulun. Derinlemesine çalışmak bunu gerektirir. İnsanlara sadece para gözüyle bakmayın. Onlara sadece bir şeyler satmaya çalışmayı bırakın.

 • Örneğin, ev toplantısı için gideceğiniz alt kolunuz size, misafirlerinin çoğunun meslektaşları, çoğunlukla öğretmenleri ve öğretmen yardımcıları olduğunu söyledi. Okul, misafirlerin öğrettiği dersler / sınıf seviyeleri ve o geceki partide ne arıyor olabilecekleri hakkında bazı sorular sorun. Müşterileriniz, yaşamlarına olan ilginizi ve ilginizi takdir edecek ve bir ihtiyacı karşılama arzunuza uyum sağlayacaktır. Hazırlanmak için harcadığınız zamanı işinize bir yatırım olarak düşünün.
 1. Müşterinizi gerçekten merak edin.

Başkalarına yardım etme konusunda samimi değilseniz, müşterinin bunu anlaması uzun sürmez. Bir müşterinin ne istediğini veya neye ihtiyaç duyduğunu gerçekten önemsemenin güven ve saygı kazanmanın anahtarı olduğunu kabul edin. Sorular sorun, dikkatlice dinleyin ve bireye uygun şekilde yanıt verin.

 • Kimse genel bir satış konuşmasıyla ilgilenmez. Bu nedenle hem size hem de müşteriye fayda sağlayacak bir merak, ilgi benimseyin.

Network Marketingde Başarı İçin Dinlemenin Önemi >>

 1. Her zaman hızlı ve kapsamlı bir şekilde takip yapın.

Satış yapılıp yapılmaması tamamen sizinle ilgilidir. Bu nedenle müşteriyi zamanında takip edin. Satış yapılmışsa, kişinin satın alma işleminden memnun olup olmadığını ve bir şikayet olması durumunda ne yapabileceğinizi öğrenin. Satış yapılmadıysa, sizinle konuşmak için zaman ayırdığı için kendisine teşekkür etmek üzere yine de kişiyle iletişime geçin.

 • Tutarlı bir şekilde takip etmek, hem kişisel hem de profesyonel olarak size iyi hizmet edecek bir beceridir.

“Satış görevlisi” rolünü oynamakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız sorun değildir. Ancak yukarıda bahsedilen kavramları benimsemek satış yeteneği konusunu geliştirmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Satış yeteneği geliştirmek için başka nelere dikkat edilmelidir? Listemize ne eklemek istersiniz? Lütfen fikirlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından binlerce networkokulu.net takipçisi ile paylaşmayı unutmayın.

Müşterinizin Ürününüzü Satın Almasını Nasıl Sağlarsınız? >>