Yaşam koçu, hedefleri gerçekleştirme konusunda bireye rehberlik etmektedir.

Son zamanlarda hayatımıza iyice yer edinen yaşam koçluğu kavramı gün geçtikçe kapsama alanını arttırıyor. Peki, bu kadar çok gündeme gelen yaşam koçu nedir? Yaşam koçu ne yapar? Bu makalemizde bu soruların cevabını ayrıntılı bir şekilde işleyeceğiz.

Yaşam koçu, hedefleri gerçekleştirme konusunda bireye rehberlik etmektedir. Adeta bireyin yol arkadaşı olarak onu hedefe daha emin adımlarla götürmektedir. Hedefler için yapmanız gereken şeyleri yapmanızı sağlayan ve odaklanmanız gereken konulara sizi odaklayan yaşam koçu, aynı zamanda size geribildirimler de vermektedir.

Yaşam koçu ne iş yapar? Sorusunun cevabını yukarıda vermiştik aslında. Fakat, yaşam koçunun ‘motive edici’ özelliğinden de bahsetmeden geçemeyeceğiz.. Hayatın her döneminde motivasyonunuzun yüksek olması mümkün değildir. Motivasyonunuz düştüğünde ise hedefe varma konusunda sıkıntılar çekebilirsiniz. İşte tam bu anda kahramanınız ‘yaşam koçu’ devreye girmektedir.

Nasıl Etkili Kararlar Alabiliriz >>

Yaşam Koçu İşe Yarıyor mu?

Eğer, bireyin modu çabuk düşüyorsa ve hedefinden kolayca vazgeçebiliyorsa, yaşam koçu ile işbirliği yapmasında fayda var.

Yaşam koçu ne işe yarar? Sorusunun cevabını ana hatları ile bildiğimizde bu sorunun cevabını kolayca verebiliriz. Yaşam koçluğu yapan bireylere bu soru sorulduğunda evet cevabı alınıyor. Tabi, sadece bunlarla da sınırlı değil. Yaşam koçluğu hizmeti alan kişiler de yaşam koçunun işe yaradığını beyan ediyor.

Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı Filmler >>

Eğer, bireyin modu çabuk düşüyorsa ve hedefinden kolayca vazgeçebiliyorsa, yaşam koçu ile işbirliği yapmasında fayda var. Çünkü, yaşam koçları bu gibi durumlarda devreye giriyor. Yaşam koçluğu, bir nevi danışmanlıktır. Hayatta kararsız kaldığınız anlarda yolunuzu daha iyi görmek istediğiniz anlarda destek almanız da mümkün.

İş dünyasına ve ünlü isimlere baktığımızda birçok yaşam koçu görürüz. Çünkü bu insanlar da yaşamda doğru kararlar almak isterler. Düşünsenize, yaşam koçu işe yaramasa başarılı insanlar neden faydalansın? Veya bu insanlar yaşam koçları sayesinde mi bu başarıya ulaştı? Tabi, bu düşünceler bağlamında yaşam koçluğu işe yarıyor diyebiliriz.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçluğu eğitimi ilk şart olarak görülüyor. Çünkü, yaşam koçluğu prensiplerini iyi bilmeniz gerekiyor. Tabi, bu bağlamda da ilişkili disiplinler hakkında da donanımlı olmanız gerekiyor. Çeşitli yaşam koçluğu sertifikası veren kurumlar vardır. Yaşam koçluğu eğitimi sonucunda bu sertifikayı veren kurumlar, her alanda sizlere bilgi yükseklemesi yapmaktadır. Eğitim veren kurumlar, adaylara, okumalar, pratikler yaptırarak çağın gerisinde kalma riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Kitap Okumanın 20 Faydası >>