Kişisel İmajınızı Nasıl Oluşturursunuz?

Kendiniz için bir kişisel imaj oluşturmak istiyorsanız, başlangıçta doğrudan bir şey edinmeniz gerekir.

Kendiniz için bir kişisel imaj oluşturmak istiyorsanız, başlangıçta doğrudan bir şey edinmeniz gerekir. Dışarıda bir sürü girişimci var. Çok fazla sayıda konuşmacı var. Pek çok pazarlamacı var ve dijital stratejistler, finansal planlamacılar, imaj yöneticileri – ve bazılarının öne çıkmasına neden olan şey, “yaptıkları şeyden” daha çok kendilerini tanıtma şekilleriyle daha fazla ilgisi var. Çünkü gerçek şu ki, insanlar insanlara yöneliyorlar.

Kişisel bir imaja sahip olmanın esas noktası yaptıklarınıza daha fazla renk, derinlik ve ifade vermektir. Unutulmaz, anlamlı, göz alıcı bir kişisel imaj oluşturmak istiyorsanız, işte odaklanmanız gereken 7 şey:

 1. Sesiniz

Kendinizi ifade ettiğiniz sesin denklemin en önemli parçası olduğuna ve bu sesin ifadeyi nasıl bulduğuna tamamen kendi kişisel imajnıza bağlı olduğuna inanan bir kişi olmalısınız. Unutulmaz bir kişisel imaj yaratmak, “harika” bir sese sahip olmakla başlar. Çünkü, insanlar sizi duyduğunda kim olduğunuzu bilirler.

 1. Tarzınız

Steve Job’ın tarzı siyah bir balıkçı yaka idi. Mark Zuckerberg‘in stili kapüşonuydu. Belki de tarzınız daima papyon takmaktır. Belki jogging yapar veya uzun tişörtler giyersiniz.

Tarzınız ne olursa olsun, sadece kim olduğunuz ve çekmek istediğiniz kitle türüyle aynı hizada olduğundan emin olun. Sizin için uygun olanı giyin.

 1. Davranışlarınız

Bir Kişisel imaj oluşturmanın çok sade bir kısmı olan tavırlarınız genellikle hakkınızda söylenenden daha fazla şey söyler.

 • İşi sıkı el sıkışmalarına mı yoksa zayıf olanlara mı veriyorsunuz?
 • Güçlü göz temasını koruyor musunuz veya uzağa mı bakıyorsunuz?
 • Kapıyı arkanızdaki kişi için açık tutuyor musunuz?
 • Her ortamda kaba dil mi kullanıyorsunuz, yoksa kendinizi sansürlüyor musunuz?
 • Telefonunuzu her 5 dakikada bir kontrol ediyor musunuz yoksa toplantıya odaklı mısınız?

Tüm bu küçük detaylar, kim olduğunuzun daha geniş portresine katkıda bulunur .

 1. Ağınız

Kimlerle ilişki kurduğumuz ve zamanımızı kiminle geçirdiğimiz, hakkımızda bizden daha çok şey söylüyor. Bir Kişisel İmaj oluşturmanın büyük bir kısmı aynı zamanda birlikte çalıştığınız, paylaştığınız ve kendinize ait onay damgayı veren kişidir.

Unutmayın: Hayatınızda en çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalaması sizsiniz. Kendi olumlu kişisel gelişiminizi sağlamaktan başka bir sebep yoksa, zaman ayırdığınız kişiyi yakından takip edin.

 1. Alışkanlıklarınız

Alışkanlıklarınızın etrafında bir kişisel imaj oluşturmayı düşünün.

 • Her gün ne yapıyorsun?
 • Sabah rutininiz nedir?
 • İşine nasıl yaklaşıyorsun?
 • Engellerin üstesinden nasıl gelirsiniz?
 • İlerlemeye devam etmen için sana ne ilham veriyor?
 • Mesleğini nasıl yapıyorsun?

Alışkanlıklarımız bizi insanlar olarak inşa eden şeydir – ve aynı zamanda anlamlı bir kişisel imaj oluşturan şeydir.

 1. Sözünüz

İzleyicileriniz için bir şeyler yapacağınızı söylerseniz, yapın. Eğer bir söz veriyorsan, sözünü tut.

Hedef kitleniz ile olan bağlantınız tamamen bu dürüstlüğü, bütünlüğü ve sadakati korumakla ilgilidir. Ne olursa olsun sözünü tut.

 1. Tutarlılığınız

Tutarlılık, kim olduğunuzu size öğretir. Tutarlılık sesinizi, tarzınızı, davranışlarınızı, alışkanlıklarınızı nasıl keşfettiğinizdir. Tutarlılık, kendinizi nasıl geliştirdiğinizdir. Tutarlılık olmadan, yukarıdaki hususların hiçbiri anlamlı değildir

Kişisel İmaj Oluşturmak bir yaşam tarzıdır. Yaşamınıza kendi yolunuzda ilerlerken, derslerinizi ve bilgilerinizi aynı anda başkalarıyla paylaşmak için zaman ayıracağınız kendinize verilen bir taahhüt ve sözdür.