Doğrudan Satışta İşinizi Nasıl Basit Tutarsınız?

Network marketing mail kampı

Doğrudan satış başarısı için işleri basit tutmanız gerekir. Davet, sunum, eğitim ve müşteri edinmek, sağlam bir organizasyon kurmak konusunda başarılı olmak, zor değildir. Tüm bu süreç içerisinde network marketing işinizi, faaliyetlerinizi basit tutabilirsiniz. İşte, işinizi nasıl kompleks yapıdan kurtaracağınız konusunda püf noktalar.

Network marketing başarısı yolunda ikincisi, işleri karmaşık veya aşırı karmaşık hale getirirseniz ve ekibiniz yaptığınız şeyi kopyalayamaz. Bu işte pek başarılı olamazsınız. Anahtarınız, işleri sekiz yaşında bir çocuğun bile yapabileceği kadar basit tutmaktır. Yaptığınız şeyi yapabilecek tek kişi sizseniz, ekibiniz çok mücadele edecek!

Doğrudan Satışta İşinizi Nasıl Basit Tutarsınız?

Bu ticaret kopyalama ile ilgilidir. Ve işinizde yinelemenin tek yolu, ekip üyelerinizin izlemesi gereken basit ve pratik bir plana sahip olmalarıdır. Onlara tam olarak ne yapmaları gerektiğini, nasıl yapacaklarını ve ne zaman yapacaklarını anlatan adım adım talimatlar olmalıdır.

Bu yazının geri kalanında yapmak istediğimiz şey, MLM’de işleri nasıl basit tutacağınıza dair bazı farklı ipuçları paylaşmak. Bu, bazı başarılı network marketing liderlerinin uyguladığı ağ pazarlamasında başarı için beş adımlı formülü.

1) Ürünlerinizi Mutlaka Kullanın

Ürünleri kullanmak sizin için ürünlere güven verecek ve başkalarıyla paylaşabileceğiniz hikayenizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bunun bazılarınız için roket bilimi olarak görülebileceğini biliyoruz. Ancak ürünleri kullandığınızdan emin olun. Ürünün bir ürünü olun. Şirketinizin tüm ürünlerini kullanın. Her ay ürün sipariş edin ve kendinizin en iyi müşterisi olun.

Ürünleri kullanmak sizin için ürünlere güven verecek ve başkalarıyla paylaşabileceğiniz hikayenizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kişisel hikayeniz, en güçlü işe alma aracınızdır. Ürünleri kullanmıyorsanız, bu işte başarılı olamazsınız.

 • Ürünlerini beğenmiyorsanız neden bir şirketin tanıtımını yapasınız?
 • Ürünler bir anlam ifade etmiyorsa, iş de olmaz.
 • Ürünleri kullanmıyorsanız, potansiyel müşteriniz bunları neden kullansın?

Nihayetinde heyecanlanabileceğiniz bir ürün yelpazesine sahip bir şirket bulmanız gerekiyor. Asla bir rakibin ürününü kullanmayın. Şirketiniz yaparsa, kullanmalısınız. Kendi ürünlerinizi kullanmamak bir Ford bayisine sahip olup, aksine bir Chevy kullanmaktır!

Network Marketingde Hikaye Anlatımının Önemi >>

2) Her Gün 3 – 5 Kişi ile Konuşun

Doğrudan satış başarısı için gerçek anahtar, işletmenizi ve ürünlerinizi her gün yeni insanlara tanıtmaktır. Ne olursa olsun, haftada en az altı gün, her gün üç ila beş YENİ kişiyle konuşmayı taahhüt edin. Çoğu ağ pazarlamacısı, yeterince insanla konuşmadıkları için başarısız olur. Ayda sadece beş ila on kişiyle konuşarak büyük bir iş kurmayacaksınız.

 • Part-time olarak, günde en az iki ila on yeni kişiyle bağlantı kurmalısınız. Bunu telefon, e-posta, Skype, Facebook veya hatta yüz yüze yapabilirsiniz.
 • Sizin işiniz, ilgilerini artırmak için onlara sorular sormak ve yaptıklarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için üçüncü taraf bir araca bakmakla ilgilenip ilgilenmediklerini görmektir.
 • Ne yaptığını açıklamak senin işin değil. Bırakın araçlar bunu yapsın.

İşletmenizi hızla büyütmenin en kesin yolu, her gün çok sayıda insanla bağlantı kurmaktır.  Her gün, günde 20 ila 30 kişiyle konuşun ve bir yıldan daha kısa sürede büyük bir iş kurabilirsiniz. Bu gerçekten bir sayı oyunudur ve anahtar kişileri bulmak için sayılar üzerinde çalışmanız gerekir. Unutma, her gün yeni insanlarla konuşmuyorsan, sadece kendini kandırıyorsun!

Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Adım >>

3) Her Ay 2 Kişiye Sponsor Olun

Bu dersi yıllardır tüm network marketing liderleri tarafından uygulanmaktadır. Bunu kendiniz yapın ve ekibinize her ay 10 iş sunumu göstermeyi veya her ay (en az) iki yeni iş kurucuya sponsor olmayı öğretin (hangisi önce gelirse).

Bunu iki ila beş yıl boyunca tutarlı bir şekilde yapın ve şirketinizde en çok kazanan olmak için temeliniz atılmış olacak. Beş yıl boyunca ayda iki kişiye sponsor olun, yani 120 kişi. Bu kadar çok kişiye sponsor olsaydınız ekibinizin ne kadar büyük olacağını düşünüyorsunuz?

 • Günde beş kişiyle konuştuğunuzu varsayarsak, beş kişiden birinin ne yaptığınız hakkında daha fazla şey öğrenmeye açık olduğunu görmelisiniz.
 • Ekibinize katılacaklarını söylemiyoruz, ancak çoğu durumda beşte biri daha yakından bakacaktır.
 • Bunu her gün yaparsanız, her ay 30 kişinin iş fırsatınıza bir göz atmasını sağlarsınız.

Kendiniz bir sunum göstermeniz gerekmediğini unutmayın. Kendimi denklemden çıkarmak ve zamanınızı boşaltmak için araçlar kullanabilirsiniz.

4) Az Müşteri Edin

Her ay sizden sipariş veren beş ila on müşteriyi alarak başlayın.

Yüzlerce kişisel müşteriye ihtiyacınız yok. Her ay sizden sipariş veren beş ila on müşteriyi alarak başlayın. Bunu işteki ilk 60 gününüzde yapmaya çalışın. Ekip üyelerinize de aynı şeyi öğretin. Tüm işletmelerin müşterilere ihtiyacı vardır. Müşterilere sahip olmak size anında kâr sağlar ve siz insanlara sponsor olurken ve bir takım kurarken sizi oyunda tutar.

 • Nihai hedefiniz, her ay otomatik kargo siparişi veren 20 sağlam müşteriyi korumak olmalıdır.
 • Tabii ki, 20 sadık, tekrarlayan müşteri elde etmek için 20’den fazla müşteri bulmanız gerekecek, ancak yine de yapın.
 • Her temsilcinin 20 sadık müşterisi olsaydı ekibiniz ne kadar hacim kazanırdı? 

Geliştirilmiş MLM Eğitimi >>

5) Başkalarına Önceki Dört Adımı Nasıl Yapacaklarını Öğretin

Yukarıda bahsettiğimiz dört adımı uygulayın ve ekibinize aynı şeyi yapmayı öğretin. Çoğu insan bunu yapmaz ama bazıları yapacak. İşe yarayacak olanlarla çalışın. Herkese başarının formülünü verin ve sonra bunu yapıp yapmayacakları konusunda kendi kararlarını vermelerine izin verin.

Başarının Anahtarı

İnsanların MLM’de başarısız olmasının (ve takımların kopyalanmamasının) en büyük nedenlerinden biri, insanların işleri aşırı karmaşık hale getirmek istemeleridir. Ya da başarılı olmanın kolay bir yolunu arıyorlar. Veya yeni distribütörler ne yapacaklarını bilmiyorlar. Yukarıda açıkladığımız gibi, doğrudan satış başarısı gerçekten;

 • Ürünleri kullanmak,
 • Her gün birkaç kişiyle konuşmak,
 • Her ay iş fırsatını başkalarıyla paylaşmak,
 • Birkaç müşteri kazanmak ve başkalarına da aynı şeyi yapmayı öğretmekle ilgilidir.
 • Bu, birçok insanın biraz tutarlı bir şekilde işlerini odaklı yapması hakkındadır.

Son düşünceler

Özetle, bunlar doğrudan satış işinizde işleri basit tutmanın beş yoludur. MLM’de uzun vadeli başarının anahtarı kopyalamak kavramıdır. Ekibinizdeki herkesin takip edebileceği ve başarabileceği basit, kanıtlanmış bir sistem (yukarıda anlattığımız gibi) istiyorsunuz. İşleri aşırı karmaşık hale getirme hatasını yapmayın. Ve grubunuzun yapabileceği sonuçların yakında nasıl arttığını göreceksiniz.

Sizin doğrudan satış başarısı hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu süreç hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Network Marketingde Nasıl Motive Olursunuz? >>