Eğitim Konusunda Çocuklarınızı Motive Etmenin Yolları

Öğrencilerde motivasyon - Öğrencilerde bilgilerin bellekte kalıcı olarak saklanması, daha sonra hatırlanması daha kolay olacaktır.

Etkili eğitim için öğretmen ve öğrencilerde motivasyon şarttır. Öğrenme zihniyeti açık olduğu sürece, ders çalışma, ödevleri yapma, etkili ders dinleme gibi kritik noktalar için çocuğunuz çok daha kolay motive olacaktır.

Öğrencilerde bilgilerin bellekte kalıcı olarak saklanması, daha sonra hatırlanması daha kolay olacaktır. İdeal olarak, her bireyde olduğu gibi çocukların motivasyonu içten gelir (içsel motivasyon). Ancak bazen onları o noktaya getirmek için biraz destek gerekir ve çocukların evde aldığı mesajlar büyük bir rol oynayabilir.

Eğitim Konusunda Çocuklarınızı Motive Etmenin Yolları

Eğitim konusunda çocuklarınızı motive edebilirsiniz. Eğer motive ederseniz, kendileri derslerine çalışabilir. Kendileri ödevlerini kolaylıkla yapabilirler. Sorunlu değil, sorumlu bir birey olarak yetişirler. Ancak bu ikisi arasındaki ayrım tamamiyle öğretmen ve ebeveynlerin tutumları ile alakalıdır. İşte çocuğunuza yardım etmek için odaklanabileceğiniz 5 alan:

  1. Çocuğunuza eğitime değer verdiğinizi gösterin.

Eğitime değer vermek, çocuğunuzun okulda bulunmasını sağlamakla başlar.

Eğitime değer vermek, çocuğunuzun okulda bulunmasını sağlamakla başlar. Öğrencilerde motivasyon için nasıl bir ortamda olduğu çok önemlidir. Okul hakkında konuşun ve çocuğunuzun gününü nasıl geçirdiğini sorun. Yemek masasının etrafında “yüksek ve düşük” konuşma başlatıcıyı kullanıyoruz ki bu gerçekten yardımcı oluyor. Çocuğunuz bir ilgi duyduğunda, daha fazla bilgi edinmek için internette araştırma yapmasına yardımcı olun; eğitim gezileri – kütüphane, müze vb. gibi.

Sınıf dışında da öğrenmeye zaman ayırın. Çocuğunuzun programına okumak gibi aktiviteleri dahil etmek zor olmak zorunda değil. Ayrıca, çocuğunuzun okul işlerini tamamlamak için evde gerekli tüm malzemelere sahip olduğundan emin olun. Kendinizin okuma ve yazma modelini yapın ve günlük hayatta kullandığınız gerçek hayat matematiğine dikkat edin.

Doğal Yollarla Hafıza Nasıl Geliştirilir? >>

  1. Ödül… doğru yol!

Öğrencilerde motivasyon için ödül, çok etkili bir yoldur. Otoritelerin geneli, asla karne notları için nakit ya da başarıları ödüllendirmek için “şeyler” satın almayı tavsiye etmiyor. Ancak çocuğunuzun okul başarıları hakkında olumlu hissetmesini sağlamanın başka yolları da var. Övgü en iyisidir. Sözlü olarak sadece nihai sonuçları değil, çabaları ve iyileştirmeleri de güçlendirin.

Dikkatiniz ve zamanınız çocuğunuz için değerli mallardır. Parka bir ziyaret, kanepede film gecesi veya sıcak çikolata veya dondurma gezisi, gerçeğin ardından sürpriz kutlamalar olabilir (önceden rüşvet olarak sunulmaz). TV / video oyunları / sosyal medya saatinin ödevden sonra geldiğinden ve gece işleri tamamlandığından emin olun.

  1. Okulu destekleyin.

Çocuklarınız sizi duyarken, personel ve okul / sınıf kararları hakkında saygılı konuşmak her zaman önemlidir. Çocuğunuza, gündemlerini imzalayarak okul yılına katılacağınızı gösterin ve yıl boyunca öğretmenle düzenli olarak iletişim kurarak devam edin. Okulda bir sorun olduğunda her zaman evde sonuçları takip edin.

Öğrencilerin Odaklanmasını Etkileyen 4 Faktör >>

  1. Çocuğunuza sahip çıkın.

Başarılı öğrenci - Yavaş yavaş çocuğunuzun görevlerin tamamlanması üzerinde kontrol sahibi olmasına izin verin.

Küçük yaşlardan başlayarak, ödev hazırlayın, ufak ufak sorumluluklar verin. Sonra çocuğunuzun rutin sorumluluk almaya başlamasını bekleyin. Her gün okula ve yatağa hazır olmak ve daha büyük çocukların ödevleri yönetmesi için çocuğunuzun günlük / haftalık yapılacaklar listeleri geliştirmesine yardımcı olun.

Yavaş yavaş çocuğunuzun görevlerin tamamlanması üzerinde kontrol sahibi olmasına izin verin. Seçime izin ver. Küçüklerin kendi masallarını seçmelerine izin verin (evet, her gece aynı olsa bile) ve büyük çocuklar evde ödevlerini tamamlamak istediklerini seçebilirler.

  1. Olumlu olun.

Çocuğunuzun okul hakkında olumsuz yerine daha olumlu mesajlar almasını istiyorsunuz. Eğer mücadele ediyorsa (akademik ya da davranışsal olarak) okulla ilgili her tartışma “kötü” görünebilir. Olumlu geribildirim vermek için çaba gösterin. Bunun için öğretmenin yardımını isteyin, böylece kullanacağınız materyaller nelermiş öğrenmiş olursunuz.

Eğer iş gerçekten çok zor görünüyorsa veya çocuğunuzun sosyal kaygıları var gibi görünüyorsa, hemen öğretmenle konuşun. Böylece okulu olması gereken güvenli, mutlu ve zorlu bir yer yapmak için harekete geçilebilir.

Siz çocuklarınızı motive etmek için neler yapıyorsunuz? Okulu sevdirmek ve eğitimin önemini anlatmak konusunda nasıl bir yardım alıyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Ödev Stresini Azaltmak İçin 10 İpucu >>