Kişisel Gelişim Kitabı Önerileri – Vazgeçebilmek’ten Ufkunuzu Açacak Alıntılar

Ünlü yazar Guy Finley, dünyada listelerde çok satan olarak haftalarca kalmış olan kişisel gelişim kitaplarının yazarıdır.

Dünyanın en çok satan kişisel gelişim kitapları arasında (The Secret Of Letting Go) olan Vazgeçebilmek, Guy Finley’in kaleme aldığı bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu kitap, değişime hazır olanlar için bir cevap niteliğindedir. Peki bu kitaptan öğrenebileceklerimiz nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Yazar Guy Finley Hakkında

Ünlü yazar Guy Finley, dünyada listelerde çok satan olarak haftalarca kalmış olan kişisel gelişim kitaplarının yazarıdır. Finley, aynı zamanda uluslararası tanınmış ruhani bir eğitimci olarak da bilinmektedir. Gerek okurlarından gerekse otoritelerden oldukça fazla övgü almış, etkileyici bir kitap olan Vazgeçebilmek dahil, 45’ten fazla kitap ve ses/video programının da yazarı konumundadır.

Çağımızın, mistik ve deneyimli filozofları arasında kabul edilen Guy Finley eserlerinde, günümüz hayatının, otoriter kişisel ve sosyal konularının (ilişkiler, başarı, bağımlılık, stres, huzur, mutluluk, özgürlük) tam odak noktasına dokunmakta ve insanı daha üst seviye bir hayata götürmektedir. Kitapları, kişisel gelişim kitap önerileri arasında her zaman ilk sıralardaki yerini almaktadır.

Yirmi beşten fazla dile çevrilmiş olan eserleri doktorlar, uzmanlar ve hemen her mezhepteki dini liderler tarafından da övgü görmüştür.

Kitap Önerileri – Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı >>

Vazgeçebilmek Kitabından Ufkunuzu Açacak Alıntılar

Guy Finley - Mutluluk, nasıl soluduğumuz havayı bulmak için aramamız gerekmiyorsa, aynı şekilde mutluluğu da aramamız gerekmediğini anlayan kişilere gelir.

Bu yazımızda da sizler için Vazgeçebilmek kitabından derlediğimiz, ufuk açıcı maddelere yer verdik. İyi okumalar..

 1. En büyük gücümüz, ilerîdeki daha parlak günleri hayal edebilmemiz değil, mutluluğumuzu azaltan tüm başıboş karanlık düşünce ve duyguları –her an için- kolaylıkla kovabilme gücüyle donanmış olmamızdır.
 2. Geride bırakmak, neler olabilirdi diye düşünerek hüsran dolu hayallerle yaşamak değildir.
 3. Kızgınlığımız bizi dış dünyadan korumaz. Bu kızgınlık duyarsızlığın ta kendisidir.
 4. Neyin doğru olduğunun keşfedilmesi için her zaman önce neyin yanlış olduğunun ortaya konması gereklidir.
 5. Yalnızca kendiniz hakkında dürüst olmaya istekliliğiniz ölçüsünde, özgür olabilirsiniz.
 6. Kendinizi kendinize açabilirseniz, bu dünyada hiçbir şey sizden saklanamaz.
 7. Fark edilen bir güçsüzlük, reddedilen bir güçsüzlüktür.
 8. Onsuz yaşamaktan korktuğunuz bir şeyi geride bıraktığınızda kaybettiğiniz tek şey korkunun kendisidir.
 9. Korkuyla savaşmak, ürkütücü bir gölgeyi nakavt edecek bir yumruk atmaya çalışmaya benziyor. Tüm yaptığınız kendinizi yıpratmak. Korkularınızı kesin olarak yere yıkmak için, egemenlik kurma düşüncesini unutmak ve aydınlanmayı düşünmeye başlamak zorundasınız.
 10. İşinize karşı olan kızgınlık duygularınızı geride bırakabilirsiniz. Çünkü sıkıcı ve tekdüze olan yaptığınız iş değil, sizin onu düşünme şekliniz.

Kısa Hikayeler – 100 Yaşındaki Bir Dedenin Nasihatleri >>

 1. Başka insanları değiştirmeye çabalamayı geride bırakabilirsiniz. Onlarla ilgili olarak canınızı sıkan şey kendinizsiniz.
 2. Öngörülemeyen değişikliklerden ya da güçlüklerden korkmayı geride bırakabilirsiniz, çünkü her bir güçlük anında, gerçekten hep yüzleşmeniz gereken tek şey, kendinizsiniz.
 3. Sorumlusu olduğunuz tek dünya, kendi iç dünyanızdır: Düşüncelerinizin, duygularınızın, dürtülerinizin ve isteklerinizin dünyası.
 4. Gerçek mutluluk çaba gerektirmez.
 5. Mutluluk, nasıl soluduğumuz havayı bulmak için aramamız gerekmiyorsa, aynı şekilde mutluluğu da aramamız gerekmediğini anlayan kişilere gelir.
 6. Mutluluk, karabulutlar kaybolduğunda, gün ışığının doğal olarak dünyayı ısıtması gibi, stressiz bir yaşamın doğal ifadesidir.
 7. İç yaşamı olmayan bir insan bir barometrenin havanın sadık hizmetlisi olması gibi, çevrenin kölesidir.
 8. Bizi kazanmaya yönlendiren hiçbir şey, bizi gerçek zafere asla götürmez. Çünkü herhangi bir şey yapmaya yönlendiren birisi, kendi dışındaki güçler tarafından kamçılanmaktadır. Bu bir kölenin tanımıdır, bir fatihin değil.
 9. Eğer başarının ölçüsü kişisel mutluluksa, o zaman bir kişinin acı çekmesine yol açan hiçbir şey o başarının bir parçası olamaz.
 10. Şimdi acı çekin ki gelecekte mutlu olabilesiniz demek, ancak kendinizi denize atın ki, sonrasında kurtulmanın nasıl rahatlattığını hissedebilesiniz demek kadar anlamlıdır.

Çocuklarda İyi Kitap Okuma Alışkanlığı İçin Altın Değerinde Tavsiyeler >>

 1. Zorlayıcı bir istek, asla gerçek bir zevkin kaynağı olamaz. Çünkü istemeye zorlandığınız her şey, sizi o dürtünün hizmetlisi yapar. Yaşamda itekleniyor olmanın pek de bir keyfi yoktur.
 2. Acı çekmenizin gerektiği konusunda sizi şüpheye düşüren duygularınızı dinlemeyi öğrenin.
 3. Gerçek kendinden eminlik, kendiniz hakkında yanlış şüphelerinizin olmamasıdır.
 4. Gerçek kimliklerini bilmeyenler, kim olduklarını bilmediklerini bilmezler.
 5. Bizim hatamız, nasıl sonlandıracağımızı öğrenmek varken onun yerine sıkıntılarımızla nasıl başa çıkacağımızı –elimizden geleni yapmaya- bulmaya çalışmaktır.
 6. İyi olsun ya da kötü olsun, duygularınız yaşantınızın efendisi değildir; yalnızca yaşantınızın içindeki anlardır.
 7. Bize karanlık düşünce ve duygular içinde yuvarlanmamızda sorun olmadığını söyleyen taraflarımıza daha fazla ışık tuttukça, acıyı gerekçe göstererek bizi kandırma becerileri azalacaktır.
 8. Başkaları ya da olaylar sizi yükselttiği için kendinizi özel hissetmek, sizin için su kenarında inşa edilmiş kumdan kalede yaşamaya benzer.
 9. Aynı dağdan inen bir derenin hep ileri doğru dans etmesi gibi, yaşamın gerçek doğasında da sürekli değişim vardır.
 10. Fırtınanın sonunun, gökyüzünün de sonu anlamına geldiğini düşünmeye benzer. Gökyüzü ebedidir, gerçek doğanız da öyle.

Kişisel gelişim kitapları arasında yer alan, ünlü yazar Guy Finley’in Vazgeçebilmek adlı eserinden sizler için seçtiğimiz alıntıları okudunuz. Sizin favoriniz olan kişisel gelişim kitapları neler? Kütüphanemizin zenginleşmesi için siz de çok sevdiğiniz bir kişisel gelişim kitabını, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 

*Kaynak; D&R